frappe - en to tr_TR translation catalogue (8286 entries)

en:  Address
tr_TR:  Adres

en:  Amount
tr_TR:  Tutar

en:  BOM
tr_TR:  Ürün Ağacı

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
tr_TR:  Alt Tablo

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
tr_TR:  Yüklenici

en:  Item
tr_TR:  Ürün

en:  Name
tr_TR: İsim

en:  Rate
tr_TR:  Fiyat

en:  Raw Material
tr_TR:  Hammadde

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
tr_TR:  Malzeme Transferini Geç

en:  Sub Assembly
tr_TR:  Alt Montaj

en:  Summary
tr_TR:  Özet

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
tr_TR: "Müşterinin Tedarik Ettiği Ürün" aynı zamanda Satın Alma Ürünü olamaz.

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
tr_TR: "Müşterinin Tedarik Ettiği Ürün" Değerleme Oranına sahip olamaz.

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
tr_TR: Varlık kaydı yapıldığından, 'Sabit Varlık' seçimi kaldırılamaz.

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
tr_TR: “SN-01::10” için “SN-01” ile “SN-10”

en: # In Stock
tr_TR: # Stokta

en: # Req'd Items
tr_TR: # Gerekli Ürünler

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
tr_TR: %  Teslim Edildi

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
tr_TR: % Faturalandırılan Tutar

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
tr_TR: % Faturalandırılan

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
tr_TR: Tamamlanma Yüzdesi Yöntemi

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
tr_TR: % Tamamlandı

en: % Finished Item Quantity
tr_TR: % Bitmiş Ürün Miktarı

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
tr_TR: % Kuruldu

en: % Occupied
tr_TR: % Dolu

en: % Of Grand Total
tr_TR: % Genel Toplam

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
tr_TR: % Sipariş Verildi

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
tr_TR: % Hazır

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
tr_TR: % Proses Kaybı

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
tr_TR: % İlerleme

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
tr_TR: % Teslim Alındı

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
tr_TR: % İade Edildi

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
tr_TR: Bu Satış Siparişine göre faturalandırılan malzemelerin yüzdesi

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
tr_TR: Satış Siparişine karşılık teslim edilen malzemelerin yüzdesi

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
tr_TR: {0} isimli Müşterinin Muhasebe bölümündeki ‘Hesap’

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
tr_TR: 'Müşterinin Satın Alma Siparişine Karşı Çoklu Satış Siparişlerine İzin Ver'

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
tr_TR: 'Şuna Göre' ve 'Gruplandırma Ölçütü' aynı olamaz

en: 'Date' is required
tr_TR: 'Tarih' gerekli

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
tr_TR: 'Son Siparişten bu yana geçen süre' sıfırdan büyük veya sıfıra eşit olmalıdır

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
tr_TR: Şirket {1} için Varsayılan {0} Hesabı

en: 'Entries' cannot be empty
tr_TR: 'Girdiler' boş olamaz

en: 'From Date' is required
tr_TR: 'Başlangıç Tarihi' alanı zorunlu

en: 'From Date' must be after 'To Date'
tr_TR: Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihinden önce olmalıdır

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
tr_TR: Stokta olmayan ürünün 'Seri No' değeri 'Evet' olamaz.

en: 'Opening'
tr_TR: 'Açılış'

en: 'To Date' is required
tr_TR: Bitiş tarihi gereklidir

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
tr_TR: 'Hedef Paket No' 'Kaynak Paket No' dan az olamaz.

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
tr_TR: 'Stok Güncelle' seçilemez çünkü ürünler {0} ile teslim edilmemiş.

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
tr_TR: 'Stoğu Güncelle' sabit varlık satışları için kullanılamaz

en: '{0}' account is already used by {1}. Use another account.
tr_TR: '{0}' hesabı zaten {1} tarafından kullanılıyor. Başka bir hesap kullanın.

en: '{0}' should be in company currency {1}.
tr_TR: '{0}' şirket para birimi {1} olmalıdır.

en: (A) Qty After Transaction
tr_TR: (A) İşlem Sonrası Miktar

en: (B) Expected Qty After Transaction
tr_TR: (B) İşlem Sonrası Beklenen Miktar

en: (C) Total Qty in Queue
tr_TR: (C) Kuyruktaki Toplam Miktar

en: (C) Total qty in queue
tr_TR: (C) Kuyruktaki Toplam Miktar

en: (D) Balance Stock Value
tr_TR: (D) Stok Değeri Bakiyesi

en: (E) Balance Stock Value in Queue
tr_TR: (E) Kuyruktaki Stok Değeri Bakiyesi

en: (F) Change in Stock Value
tr_TR: (F) Stok Değerindeki Değişim

en: (Forecast)
tr_TR: (Tahmin)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
tr_TR: (F) Stok Değerindeki Değişim

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
tr_TR: (H) Stok Değerindeki Değişim (FIFO Kuyruğu)

en: (H) Valuation Rate
tr_TR: (H) Değerleme Oranı

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
tr_TR: (Saat Ücreti / 60) * Gerçek Çalışma Süresi

en: (I) Valuation Rate
tr_TR: (I) Değerleme Oranı

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
tr_TR: (J) FIFO'ya göre Değerleme Oranı

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
tr_TR: (K) Değerleme = Değer (D) ÷ Miktar (A)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
tr_TR: (dahil)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
tr_TR: * İşlem sırasında hesaplanacaktır.

en: 0 - 30 Days
tr_TR: 0 - 30 Gün

en: 0-30 Days
tr_TR: 0-30 Gün

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
tr_TR: 1 Sadakat Puanı = Ne kadar para birimi?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
tr_TR: 1 saat

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
tr_TR: 2 Yıllık

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
tr_TR: 3 Yıllık

en: 30 - 60 Days
tr_TR: 30 - 60 Gün

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
tr_TR: 30 dakika

en: 30-60 Days
tr_TR: 30-60 Gün

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
tr_TR: 6 Saat

en: 60 - 90 Days
tr_TR: 60 - 90 Gün

en: 60-90 Days
tr_TR: 60-90 Gün

en: 90 - 120 Days
tr_TR: 90 - 120 Gün

en: 90 Above
tr_TR: 90 Üstü

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
tr_TR: {0} için <b>Başlangıç Saati</b> <b>Bitiş Saatinden</b> sonra olamaz

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
tr_TR: <br>
    <h4>Not</h4>
    <ul>
    <li>
    Dinamik değerler için <b>Konu</b> ve <b>Gövde</b> alanlarında <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja etiketlerini</a> kullanabilirsiniz.
    </li><li>
        Bu belge türündeki tüm alanlar <b>belge</b> nesnesi altında ve postanın gideceği müşteriye ait tüm alanlar  <b>müşteri</b> nesnesi altında mevcuttur.
    </li></ul>
    <h4> Örnekler</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Konu</b>:<br><br><pre><code>Hesap Özeti {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Gövde</b>: <br><br>
    <pre><code>Merhaba {{ customer.customer_name }},<br>Hesap Özetinizi {{ doc.from_date }} 'den {{ doc.to_date }}'e kadar PFA yapın.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
tr_TR: <div class="columnHeading">Diğer Detaylar</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
tr_TR: <div class="text-muted text-center">Eşleşen Banka İşlemi Bulunamadı</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
tr_TR: <div>
    <h3> Tüm boyutlar sadece santimetre cinsindendir </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
tr_TR: <h3>Ürün Paketi Hakkında</h3>
    
    <p>Bir grup <b>Ürünü</b> başka bir Üründe toplar. Bu, belirli <b>Ürünleri</b> bir pakette topluyorsanız ve toplu <b>Ürünün</b> değil paketlenmiş <b>Ürünlerin</b> stokunu tutuyorsanız kullanışlıdır.</p>
    <p>Paket <b>Ürünü</b> <code>Stok</code> Ürünü mü <b>Hayır</b> ve <code>Satış</code> Ürünü mü <b>Evet</b> olarak ayarlanacaktır.</p>
    <h4>Örnek:</h4>
    <p>Dizüstü Bilgisayarları ve Sırt Çantalarını ayrı ayrı satıyorsanız ve müşteri her ikisini de satın alırsa özel bir fiyatınız varsa, Dizüstü Bilgisayar + Sırt Çantası yeni bir Ürün Paketinin Ürünü olacaktır.</p>

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: <h3>Currency Exchange Settings Help</h3>
    <p>There are 3 variables that could be used within the endpoint, result key and in values of the parameter.</p>
    <p>Exchange rate between {from_currency} and {to_currency} on {transaction_date} is fetched by the API.</p>
    <p>Example: If your endpoint is exchange.com/2021-08-01, then, you will have to input exchange.com/{transaction_date}</p>
tr_TR: <h3>Döviz Kuru Ayarları Yardımı</h3>
    <p>Son nokta, sonuç anahtarı ve parametre değerlerinde kullanılabilecek 3 değişken vardır.</p>
    <p> {transaction_date} tarihinde {from_currency} ile {to_currency} arasındaki döviz kuru API tarafından alınır.</p>
    <p>Örnek: Son noktanız exchange.com/2024-08-01 ise, exchange.com/{transaction_date}</p>girmeniz gerekecektir.

note: Content of the 'Body and Closing Text Help' (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: <h4>Body Text and Closing Text Example</h4>
    
    <div>We have noticed that you have not yet paid invoice {{sales_invoice}} for {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. This is a friendly reminder that the invoice was due on {{due_date}}. Please pay the amount due immediately to avoid any further dunning cost.</div>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your template are the fields in the document. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
tr_TR: <h4>Gövde Metni ve Kapanış Metni Örneği</h4>
    
    <div> {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}için {{sales_invoice}} faturasını henüz ödemediğinizi fark ettik. Bu, faturanın {{due_date}}tarihinde ödenmesi gerektiğine dair dostane bir hatırlatmadır. Daha fazla ihtar masrafından kaçınmak için lütfen ödenmesi gereken tutarı derhal ödeyin.</div>
    
    <h4>Alan adları nasıl alınır</h4>
    
    <p>Şablonunuzda kullanabileceğiniz alan adları belgede yer alan alanlardır. Herhangi bir belgenin alanlarını Kurulum &gt; Form Görünümünü Özelleştir üzerinden ve belge türünü seçerek öğrenebilirsiniz (örn. Satış Faturası)</p>
    
    <h4>Şablonlama</h4>
    
    <p>Şablonlar Jinja Templating Language kullanılarak derlenir. Jinja hakkında daha fazla bilgi edinmek için <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">bu belgeyi okuyun.</a></p>

note: Content of the 'Contract Template Help' (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: <h4>Contract Template Example</h4>
    
    <pre>Contract for Customer {{ party_name }}
    
    -Valid From : {{ start_date }} 
    -Valid To : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The field names you can use in your Contract Template are the fields in the Contract for which you are creating the template. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Contract)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
tr_TR: <h4>Sözleşme Şablonu Örneği</h4>
    
    <pre>Müşteri için Sözleşme {{ party_name }}
    
    -Geçerli Başlangıç : {{ start_date }} 
    -Geçerli Bitiş : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>Alan adları nasıl alınır</h4>
    
    <p>Sözleşme Şablonunuzda kullanabileceğiniz alan adları, şablonunu oluşturduğunuz Sözleşmedeki alanlardır. Herhangi bir belgenin alanlarını Kurulum &gt; Form Görünümünü Özelleştir aracılığıyla ve belge türünü (örneğin Sözleşme) seçerek öğrenebilirsiniz</p>
    
    <h4>Şablonlama</h4>
    
    <p>Şablonlar Jinja Templating Language kullanılarak derlenir. Jinja hakkında daha fazla bilgi edinmek için <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">bu belgeyi okuyun</a>.</p>

note: Content of the 'Terms and Conditions Help' (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: <h4>Standard Terms and Conditions Example</h4>
    
    <pre>Delivery Terms for Order number {{ name }}
    
    -Order Date : {{ transaction_date }} 
    -Expected Delivery Date : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your email template are the fields in the document from which you are sending the email. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
tr_TR: <h4>Standart Şartlar ve Koşullar Örneği</h4>
    
    <pre>Sipariş numarası için Teslimat Koşulları {{ name }}
    
    -Sipariş Tarihi: {{ transaction_date }} 
    -Beklenen Teslimat Tarihi: {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>Alan adları nasıl alınır</h4>
    
    <p>E-posta şablonunuzda kullanabileceğiniz alan adları, e-postayı gönderdiğiniz belgedeki alanlardır. Herhangi bir belgenin alanlarını Kurulum &gt; Form Görünümünü Özelleştir ve belge türünü (örneğin Satış Faturası) seçerek bulabilirsiniz</p>
    
    <h4>Şablonlama</h4>
    
    <p>Şablonlar Jinja Şablonlama Dili kullanılarak derlenir. Jinja hakkında daha fazla bilgi edinmek için <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">bu dokümanı okuyun.</a></p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
tr_TR: <h5 class="text-muted uppercase">Veya</h5>

note: Content of the 'account_no_settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Account Number Settings</label>
tr_TR: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Hesap Numarası Ayarları</label>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Amount In Words</label>
tr_TR: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Kelime Cinsinden Miktar</label>

note: Content of the 'Date Settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Date Settings</label>
tr_TR: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Tarih Ayarları</label>

note: Content of the 'html_llwp' (HTML) field in DocType 'Request for Quotation'
en: <p>In your <b>Email Template</b>, you can use the following special variables:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: A link where your supplier can set a new password to log into your portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: A link to this RFQ in your supplier portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: The company name of your supplier.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: The contact person of your supplier.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Your full name.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Apart from these, you can access all values in this RFQ, like <code>{{ message_for_supplier }}</code> or <code>{{ terms }}</code>.</p>
tr_TR: <p><b>E-posta Şablonunuzda</b>, aşağıdaki özel değişkenleri kullanabilirsiniz:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: Tedarikçinizin portalınıza giriş yapmak için yeni bir şifre belirleyebileceği bir bağlantı.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: Tedarikçi portalınızda bu Fiyat Teklifi Talebine yönlendiren bir bağlantı.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: Tedarikçinizin şirket adı.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: Tedarikçinizin iletişim kişisi.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Tam adınız.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Bunların dışında, bu Fiyat Teklifi Talebindeki tüm değerlere, <code>{{ message_for_supplier }}</code> veya <code>{{ terms }}</code> gibi, erişebilirsiniz.</p>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt; Thank You for being a part of {{ doc.company }}! We hope you are enjoying the service.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Please find enclosed the E Bill statement. The outstanding amount is {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; We don't want you to be spending time running around in order to pay for your Bill.<br>After all, life is beautiful and the time you have in hand should be spent to enjoy it!<br>So here are our little ways to help you get more time for life! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
tr_TR: <pre><h5>Mesaj Örneği</h5>
    
    &lt;p&gt; {{ doc.company }}'in bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz! Hizmetten keyif aldığınızı umuyoruz.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; E-Fatura ekstresini ekte bulabilirsiniz. Ödenmemiş tutar {{ doc.grand_total }}'dir.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Faturanızı ödemek için oradan oraya koşturarak zaman harcamanızı istemiyoruz.<br>Sonuçta, hayat güzeldir ve elinizdeki zamanı tadını çıkarmak için harcamalısınız!<br>İşte hayatınıza daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olacak küçük yollarımız! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; ödeme yapmak için tıklayın &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt;Dear {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Requesting payment for {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} for {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
tr_TR: <pre><h5>Mesaj Örneği</h5>
    
    &lt;p&gt;Sevgili {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} için {{ doc.grand_total }}için ödeme talep ediyoruz.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; ödemek için buraya tıklayın &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Kayıtlar &amp; Raporlar</b></span>

note: Header text in the Selling Workspace Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Quick Access</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Hızlı Erişim</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Quality Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports & Masters</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Raporlar & Kayıtlar</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Selling Work
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Raporlar &amp; Kayıtlar</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Settings</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Ayarlar</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace
en: <span class="h4"><b>Shortcuts</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Kısayollar</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Kısayollar
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Quality Workspace Header text in the Home Workspace Header text in the Support Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Kısayollar</b></span>

en: <strong>Grand Total:</strong> {0}
tr_TR: <strong>Genel Toplam:</strong> {0}

en: <strong>Outstanding Amount:</strong> {0}
tr_TR: <strong>Ödenmemiş Tutar:</strong> {0}

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Child Document</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Non Child Document</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> To access parent document field use parent.fieldname and to access child table document field use doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>To access document field use doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Example: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Example: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>
tr_TR: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Çocuk Belgesi</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Çocuk Olmayan Belge</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> Üst belge alanına erişmek için parent.fieldname ve alt tablo belge alanına erişmek için doc.fieldname kullanın </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>Belge alanına erişmek için doc.fieldname kullanın </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Örnek: </b> parent.doctype == "Stok Girişi" ve doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Örnek: </b> doc.doctype == "Stok Girişi" ve doc.purpose == "Üretim"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
tr_TR: Aynı isimde bir Müşteri Grubu mevcut. Lütfen Müşteri adını değiştirin veya Müşteri Grubunu yeniden adlandırın.

en: A Holiday List can be added to exclude counting these days for the Workstation.
tr_TR: İş İstasyonu için bu günlerin sayılmasını hariç tutmak üzere bir Tatil Listesi eklenebilir.

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
tr_TR: Bir Müşteri Adayı için ya bir kişi adı ya da bir kuruluş adı gereklidir

en: A Packing Slip can only be created for Draft Delivery Note.
tr_TR: Bir Paketleme Fişi yalnızca Taslak İrsaliye için oluşturulabilir.

note: Description of a DocType
en: A Price List is a collection of Item Prices either Selling, Buying, or both
tr_TR: Fiyat Listesi, Satılan, Alınan veya Her İkisi de Olan Ürün Fiyatlarının bir koleksiyonudur

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
tr_TR: Alınan, satılan veya stokta tutulan bir Ürün veya Hizmet.

en: A Reconciliation Job {0} is running for the same filters. Cannot reconcile now
tr_TR: Aynı filtreler için {0} numaralı bir Mutabakat İşi çalışıyor. Şu anda mutabakat yapılamaz

en: A Transaction Deletion Document: {0} is triggered for {0}
tr_TR: İşlem Silme Belgesi: {0} için {0} başlatıldı

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
tr_TR: Nakliye Kuralı için bir koşul

note: Description of the 'Send To Primary Contact' (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: A customer must have primary contact email.
tr_TR: Müşterinin birincil iletişim e-postasına sahip olması gerekir.

en: A driver must be set to submit.
tr_TR: Göndermek için bir sürücü ayarlanmalıdır.

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
tr_TR: Stok girişlerinin yapıldığı mantıksal bir Depo.

en: A new appointment has been created for you with {0}
tr_TR: {0} ile sizin için yeni bir randevu oluşturuldu

en: A template with tax category {0} already exists. Only one template is allowed with each tax category
tr_TR: {0} vergi kategorisiyle zaten bir şablon mevcut. Her vergi kategorisi için yalnızca bir şablona izin verilir

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
tr_TR: Şirketin ürünlerini komisyon karşılığında satan üçüncü parti bir distribütör / bayi / bağlı kuruluş / ortak.

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
tr_TR: Bakım Sözleşmesi Bitiş Tarihi

note: Label of the api_details_section (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Details
tr_TR: API Ayrıntıları

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: API Endpoint
tr_TR: API Uç Noktası

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
tr_TR: AWB Numarası

note: Name of a UOM
en: Abampere
tr_TR: Abamper

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
tr_TR: Kısaltma

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
tr_TR: Kısaltma

en: Abbreviation already used for another company
tr_TR: Kısaltma zaten başka bir şirket için kullanılıyor

en: Abbreviation is mandatory
tr_TR: Kısaltma zorunludur

en: Abbreviation: {0} must appear only once
tr_TR: Kısaltma: {0} yalnızca bir kez görünmelidir

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
tr_TR: Hakkımızda Ayarları

en: About {0} minute remaining
tr_TR: Yaklaşık {0} dakika kaldı

en: About {0} minutes remaining
tr_TR: Yaklaşık {0} dakika kaldı

en: About {0} seconds remaining
tr_TR: Yaklaşık {0} saniye kaldı

en: Above 120 Days
tr_TR: 120 Günün Üzerinde

note: Name of a role
en: Academics User
tr_TR: Akademik Kullanıcı

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
tr_TR: Kabul Kriterleri Formülü

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
tr_TR: Kabul Kriterleri Değeri

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
tr_TR: Kabul Edildi

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
tr_TR: Kabul Edilen Miktar

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
tr_TR: Stok Biriminde Kabul Edilen Miktar

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
tr_TR: Kabul Edilen Miktar

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
tr_TR: Kabul Deposu

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
tr_TR: Erişim Anahtarı

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
tr_TR: Servis Sağlayıcı için Erişim Anahtarı gereklidir: {0}

note: Label of the access_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Access Token
tr_TR: Erişim Tokenı

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
tr_TR: CEFACT/ICG/2010/IC013 veya CEFACT/ICG/2010/IC010 Standartına Göre

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
tr_TR: Hesap

note: Name of a report
en: Account Balance
tr_TR: Hesap Bakiyesi

note: Label of the paid_from_account_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Balance (From)
tr_TR: Borç Hesabı

note: Label of the paid_to_account_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Balance (To)
tr_TR: Alacak Hesabı

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
tr_TR: Hesap Kapanış Bakiyesi

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
tr_TR: Hesap Para Birimi

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
tr_TR: Hesap Para Birimi (Borç)

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
tr_TR: Hesap Para Birimi (Alacak)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
tr_TR: Hesap Detayları

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
tr_TR: Ana Hesap

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
tr_TR: Muhasebe Müdürü

en: Account Missing
tr_TR: Hesap Eksik

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
tr_TR: Hesap İsmi

en: Account Not Found
tr_TR: Hesap Bulunamadı

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
tr_TR: Hesap Numarası

en: Account Number {0} already used in account {1}
tr_TR: <b>{0}</b> Hesap Numarası <b>{1}</b> isimli hesapta kullanılıyor.

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
tr_TR: Hesap Açılış Bakiyesi

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
tr_TR: Ödemenin Yapıldığı Hesap

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
tr_TR: Ödemenin Yapılacağı Hesap

en: Account Pay Only
tr_TR: Sadece Ödeme Hesabı

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
tr_TR: Hesap Alt Türü

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
tr_TR: Hesap Türü

en: Account Value
tr_TR: Hesap Değeri

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
tr_TR: Hesap bakiyesi Alacaklı olarak ayarlanmış, ‘Bakiye Durumunu’ olarak Borç değiştirmenize izin verilmiyor.

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
tr_TR: Hesap bakiyesi Borç olarak ayarlanmış, ‘Bakiye Durumunu’ olarak Alacak değiştirmenize izin verilmiyor.

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
tr_TR: Değişim Tutarı Hesabı

en: Account is mandatory to get payment entries
tr_TR: Ödeme kayıtlarını almak için hesap zorunludur

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
tr_TR: {0} gösterge tablosu grafiği için hesap ayarlanmadı

en: Account not Found
tr_TR: Hesap bulunamadı

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
tr_TR: Alt kırılımları olan hesaplar, deftere dönüştürülemez.

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
tr_TR: Alt kırılımları olan hesaplar Hesap Defteri olarak ayarlanamaz

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
tr_TR: İşlemleri bulunan bir Hesap gruba dönüştürülemez.

en: Account with existing transaction can not be deleted
tr_TR: İşlemleri bulunan bir Hesap silinemez.

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
tr_TR: İşlemleri bulunan bir Hesap Muhasebe Defterine dönüştürülemez.

en: Account {0} added multiple times
tr_TR: {0} Hesabı birden çok kez eklendi

en: Account {0} does not belong to company: {1}
tr_TR: {0} isimli Hesap, {1} şirketine ait değil.

en: Account {0} does not belongs to company {1}
tr_TR: {0} isimli Hesap, {1} şirketine ait değil.

en: Account {0} does not exist
tr_TR: {0} Hesabı bulunamadı

en: Account {0} does not exists
tr_TR: {0} Hesabı bulunamadı

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
tr_TR: {0} Hesabı, {1} Gösterge Tablosunda mevcut değil.

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
tr_TR: Hesap {0}, Hesap Türü {2} ile Şirket {1} eşleşmiyor

en: Account {0} exists in parent company {1}.
tr_TR: {0} hesabı, {1} ana şirkette mevcut.

en: Account {0} has been entered multiple times
tr_TR: {0} Hesabı birden çok kez girilmiş

en: Account {0} is added in the child company {1}
tr_TR: {0} Hesabı, {1} isimli alt şirkete eklendi

en: Account {0} is frozen
tr_TR: {0} Hesabı donduruldu

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
tr_TR: Hesap {0} geçersiz. Hesap Para Birimi {1} olmalıdır

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
tr_TR: {0} Hesabı: Ana hesap {1} bir defter olamaz

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
tr_TR: Hesap {0}: Ana hesap {1}, {2} şirkete ait değil

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
tr_TR: Hesap {0}: Ana hesap {1} mevcut değil

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
tr_TR: Hesap {0}: Kendi kendine ana hesap olarak atayamazsınız

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
tr_TR: Hesap: <b>{0}</b> sermaye olarak Devam Eden İşler’dir ve Muhasebe Kaydı ile güncellenemez.

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
tr_TR: Hesap: {0} yalnızca Stok İşlemleri aracılığıyla güncellenebilir

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
tr_TR: Hesap: {0} Ödeme Girişi altında izin verilmiyor

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
tr_TR: Hesap: {0} para ile: {1} seçilemez

en: Accountant
tr_TR: Muhasebe

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
tr_TR: Muhasebe

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
tr_TR: Muhasebe Detayları

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
tr_TR: Muhasebe Boyutları

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
tr_TR: Muhasebe Boyutu <b>{0}</b> {1} 'Bilanço Hesabı' için gereklidir.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
tr_TR: Muhasebe Boyutu <b>{0}</b> {1} 'Kar ve Zarar Hesabı' için gereklidir.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
tr_TR: Muhasebe Boyut Detayı

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Filter
tr_TR: Muhasebe Boyutu Filtresi

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
tr_TR: Muhasebe Boyutları

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
tr_TR: Muhasebe Boyutları

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
tr_TR: Muhasebe Boyutları Filtresi

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
tr_TR: Muhasebe Girişleri

en: Accounting Entry for Asset
tr_TR: Varlık İçin Muhasebe Girişi

en: Accounting Entry for Service
tr_TR: Hizmet için Muhasebe Girişi

en: Accounting Entry for Stock
tr_TR: Stok İçin Muhasebe Girişi

en: Accounting Entry for {0}
tr_TR: {0} için Muhasebe Girişi

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
tr_TR: {0}: {1} için Muhasebe Kaydı yalnızca {2} para biriminde yapılabilir.

en: Accounting Ledger
tr_TR: Muhasebe Defteri

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
tr_TR: Muhasebe Kayıtları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
tr_TR: Hesap Dönemi

en: Accounting Period overlaps with {0}
tr_TR: Hesap Dönemi {0} ile çakışıyor

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
tr_TR: Muhasebe girişleri bu tarihe kadar dondurulmuştur. Aşağıda belirtilen role sahip kullanıcılar dışında hiç kimse giremez oluşturamaz veya değiştiremez

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
tr_TR: Muhasebe

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
tr_TR: Hesap Kapanış

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
tr_TR: Hesaplar Bugüne Kadar Donduruldu

note: Name of a role
en: Accounts Manager
tr_TR: Muhasebe Yöneticisi

en: Accounts Missing Error
tr_TR: Hesap Eksik Hatası

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
tr_TR: Borç Hesabı

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
tr_TR: Borç Hesabı Özeti

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
tr_TR: Alacak Hesapları

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
tr_TR: Alacak Alacak Hesabı

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
tr_TR: Alacak Hesapları

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
tr_TR: Alacak Hesapları Özeti

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
tr_TR: Alacaksız Alacak Hesabı

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
tr_TR: Alacak/Borç Hesapları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
tr_TR: Muhasebe Ayarları

note: Name of a role
en: Accounts User
tr_TR: Muhasebe Kullanıcısı

en: Accounts table cannot be blank.
tr_TR: Hesaplar tablosu boş bırakılamaz.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
tr_TR: Birleştirilecek Hesaplar

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
tr_TR: Birikmiş Amortisman

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
tr_TR: Birikmiş Amortisman Hesabı

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
tr_TR: Birikmiş Amortisman Tutarı

en: Accumulated Depreciation as on
tr_TR: Birikmiş Amortisman

en: Accumulated Monthly
tr_TR: Aylık Birikim

en: Accumulated Values
tr_TR: Birikmiş Değerler

en: Accumulated Values in Group Company
tr_TR: Grup Şirketlerinde Birikmiş Değerler

en: Achieved ({})
tr_TR: ({}) Başarıldı

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
tr_TR: Alım Tarihi

note: Name of a UOM
en: Acre
tr_TR: Akre

note: Name of a UOM
en: Acre (US)
tr_TR: Akre (ABD)

en: Action
tr_TR: İşlem

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
tr_TR: Kalite Belgesinin Gönderilmemesi Durumunda Yapılacak İşlem

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
tr_TR: Kalite Denetimi Reddedilirse Yapılacak İşlem

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
tr_TR: Fiyat Uyuşmazlığında Yapılacak İşlem

en: Action Initialised
tr_TR: İşlem Başlatıldı

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
tr_TR: Gerçek Giderde Birikimli Aylık Bütçe Aşım Eylemi

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
tr_TR: Malzeme Talebinde Birikimli Aylık Bütçe Aşım Eylemi

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
tr_TR: Satın Almada Birikimli Aylık Bütçe Aşım Eylemi

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
tr_TR: Gerçek Giderde Yıllık Bütçe Aşım Eylemi

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
tr_TR: Malzeme Talebinde Yıllık Bütçe Aşım Eylemi

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
tr_TR: Satın Almada Yıllık Bütçe Aşım Eylemi

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
tr_TR: Satış Döngüsü Boyunca Aynı Oran Korunmazsa Yapılacak İşlem

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
tr_TR: İşlemler

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
tr_TR: Gerçekleştirilen Aksiyonlar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
tr_TR: Aktif

en: Active Leads
tr_TR: Aktif Potansiyel Müşteriler

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
tr_TR: Aktif Durum

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
tr_TR: Aktiviteler

note: Group in Asset's connections
en: Activity
tr_TR: Aktivite

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
tr_TR: Faaliyet Maliyeti

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
tr_TR: {0} Personeli için {1} Aktivite Türüne karşılık Aktivite Maliyeti var.

en: Activity Cost per Employee
tr_TR: Çalışan Başına Faaliyet Maliyeti

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
tr_TR: Aktivite Türü

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
tr_TR: Gerçek

en: Actual Balance Qty
tr_TR: Gerçek Bakiye Miktarı

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
tr_TR: Gerçek Parti Miktarı

en: Actual Cost
tr_TR: Gerçek Maliyet

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
tr_TR: Gerçekleşen Tarih

en: Actual Delivery Date
tr_TR: Gerçekleşen Teslimat Tarihi

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
tr_TR: Gerçek Bitiş Tarihi

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
tr_TR: Gerçek bitiş tarihi (Zaman Tablosu'ndan)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
tr_TR: Gerçek Bitiş Zamanı

en: Actual Expense
tr_TR: Gerçekleşen Gider

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
tr_TR: Gerçek Operasyon Maliyeti

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
tr_TR: Gerçek Çalışma Süresi

en: Actual Posting
tr_TR: Gerçek Kaydetme Zamanı

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
tr_TR: Gerçek Miktar

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
tr_TR: Gerçek Miktar (Kaynak/Hedef)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
tr_TR: Depodaki Gerçek Miktar

en: Actual Qty is mandatory
tr_TR: Gerçek Miktar zorunludur

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
tr_TR: Gerçek Miktar {0} / Bekleyen Miktar {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
tr_TR: Gerçek Miktar: Depoda mevcut olan miktar.

en: Actual Quantity
tr_TR: Gerçek Miktar

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
tr_TR: Gerçekleşen Başlama Tarihi

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
tr_TR: Gerçek başlangış tarihi (Zaman Tablosu'ndan)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
tr_TR: Gerçek Başlangıç Zamanı

note: Label of the timing_detail (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Actual Time
tr_TR: Gerçek Zaman

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
tr_TR: Gerçek Süre ve Maliyet

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
tr_TR: Toplam Saat (Zaman Çizgelgesi)

en: Actual qty in stock
tr_TR: Güncel Stok Miktarı

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
tr_TR: Gerçek tip vergi satırda Ürün fiyatına dahil edilemez {0}

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add / Edit Prices
tr_TR: Fiyat Ekle / Düzenle

en: Add Child
tr_TR: Alt Öğe Ekle

en: Add Columns in Transaction Currency
tr_TR: İşlem Para Birimini Ekle

en: Add Comment
tr_TR: Yorum Yap

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
tr_TR: Bitmiş Ürün Değerlemesinde Düzeltici Operasyon Maliyeti Ekle

en: Add Customers
tr_TR: Müşteri Ekle

en: Add Discount
tr_TR: İndirim Ekle

en: Add Employees
tr_TR: Personel Ekle

en: Add Item
tr_TR: Ürün Ekle

en: Add Items
tr_TR: Ürünler Ekle

en: Add Items in the Purpose Table
tr_TR: Amaç Tablosuna Öğeler Ekleyin

en: Add Lead to Prospect
tr_TR: Potansiyel Müşteriye Ekle

en: Add Leads
tr_TR: Potansiyel Müşteri Ekle

note: Label of the add_local_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Local Holidays
tr_TR: Yerel Tatilleri Ekle

note: Label of the add_manually (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Add Manually
tr_TR: Manuel Olarak Ekle

en: Add Multiple
tr_TR: Çoklu Ekle

en: Add Multiple Tasks
tr_TR: Birden Fazla Görev Ekle

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Add Or Deduct
tr_TR: Ekle veya Çıkar

en: Add Order Discount
tr_TR: Sipariş İndirimi Ekle

en: Add Participants
tr_TR: Katılımcı Ekle

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
tr_TR: Teklif Ekle

note: Label of the add_raw_materials (Button) field in DocType 'BOM Operation'
en: Add Raw Materials
tr_TR: Hammadde Ekle

en: Add Sales Partners
tr_TR: Satış Ortakları Ekleyin

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Add Serial / Batch Bundle
tr_TR: Seri / Toplu Paket Ekle

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
tr_TR: Seri / Parti No Ekle

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
tr_TR: Seri / Parti No Ekle (Reddedilen Miktar)

en: Add Stock
tr_TR: Stok Ekle

en: Add Sub Assembly
tr_TR: Alt Montaj Ekle

en: Add Suppliers
tr_TR: Tedarikçileri Ekle

note: Label of the add_template (Button) field in DocType 'Shipment'
en: Add Template
tr_TR: Şablon Ekle

en: Add Timesheets
tr_TR: Zaman Çizelgesi Ekle

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
tr_TR: Haftalık Tatilleri Ekle

en: Add a Note
tr_TR: Not Ekle

en: Add details
tr_TR: Detayları Ekle

en: Add items in the Item Locations table
tr_TR: Ürün Konumları tablosuna Ürün ekleme

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
tr_TR: Ekle veya Çıkar

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
tr_TR: Kuruluşunuzun geri kalanını kullanıcı olarak ekleyin. Ayrıca, müşterileri portalınıza ilave ederek, bunları kişilerden ekleyerek de ekleyebilirsiniz.

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
tr_TR: Tatillere Ekle

en: Add to Prospect
tr_TR: Potansiyel Müşteriye Ekle

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
tr_TR: Transite Ekle

en: Add/Edit Coupon Conditions
tr_TR: Kupon Koşullarını Ekle/Düzenle

en: Added
tr_TR: Eklendi

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
tr_TR: Ekleyen

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
tr_TR: Eklenme Tarihi

en: Added Supplier Role to User {0}.
tr_TR: {0} Kullanıcısına Tedarikçi Rolü eklendi.

en: Added {0} ({1})
tr_TR: Eklendi {0} ({1})

en: Added {1} Role to User {0}.
tr_TR: {1} Rolü {0} Kullanıcısına Eklendi.

en: Adding Lead to Prospect...
tr_TR: Müşteri Adayı Potansiyel Müşteriye Ekleniyor...

en: Additional
tr_TR: Ek Olarak

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
tr_TR: Ek Varlık Maliyeti

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
tr_TR: Ek Tutar

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
tr_TR: Adet Başına Ek Maliyet

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
tr_TR: Ek Maliyetler

note: Label of the additional_data (Code) field in DocType 'Common Code'
en: Additional Data
tr_TR: Ek Veriler

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
tr_TR: Ek Detaylar

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
tr_TR: Ek İndirim

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
tr_TR: Ek İndirim Tutarı

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
tr_TR: Ek İndirim Tutarı

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
tr_TR: Ek İndirim Yüzdesi

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
tr_TR: Ek Bilgiler

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
tr_TR: Ekle Bilgi

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
tr_TR: Ek Notlar

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
tr_TR: Ek Operasyon Maliyeti

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
tr_TR: Müşteri ile ilgili ek bilgiler.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
tr_TR: Adres

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
tr_TR: Adresler

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
tr_TR: Adres

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
tr_TR: Adres ve Kişiler

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
tr_TR: Azalan Adres

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
tr_TR: Adres HTML'si

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
tr_TR: Adres Satırı 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
tr_TR: Adres Satırı 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
tr_TR: Adres İsmi

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
tr_TR: İletişim Bilgileri

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
tr_TR: Adres ve Kişi Bilgileri

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
tr_TR: Adresin bir Şirkete bağlanması gerekir. Lütfen Bağlantılar tablosuna Şirket için bir satır ekleyin.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
tr_TR: Vergi Kategorisini belirlemek için kullanılacak olan adres.

note: Label of the addresses (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Addresses
tr_TR: Adresler

en: Adjust Asset Value
tr_TR: Varlık Değerini Ayarla

en: Adjustment Against
tr_TR: Karşılığına Yapılan Düzenleme

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
tr_TR: Satın Alma Faturası oranına göre düzeltme

en: Administrative Assistant
tr_TR: Yönetici Asistanı

en: Administrative Expenses
tr_TR: Yönetim Giderleri

en: Administrative Officer
tr_TR: İdari Yönetici

note: Name of a role
en: Administrator
tr_TR: Yönetici

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
tr_TR: Avans Hesabı

en: Advance Account: {0} must be in either customer billing currency: {1} or Company default currency: {2}
tr_TR: Avans Hesabı: {0} müşteri fatura para biriminde olmalıdır: {1} veya Şirketin varsayılan para biriminde: {2}

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
tr_TR: Peşinat Tutarı

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
tr_TR: Avans Ödemesi

en: Advance Payment
tr_TR: Avans Ödemesi

note: Name of a DocType
en: Advance Payment Ledger Entry
tr_TR: Peşin Ödeme Muhasebe Kaydı

note: Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Payment Status
tr_TR: Peşinat Ödemesi Durumu

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
tr_TR: Peşinat Ödemeleri

note: Name of a DocType Label of the advance_tax (Table) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Tax
tr_TR: Peşin Vergi

note: Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Advance Taxes and Charges
tr_TR: Peşin Vergiler ve Harçlar

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
tr_TR: Avans Tutarı

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
tr_TR: {0} Avans miktarı {1} tutarından fazla olamaz.

en: Advance paid against {0} {1} cannot be greater than Grand Total {2}
tr_TR: {0} {1} karşılığında ödenen avans, Genel Toplam {2} tutarından fazla olamaz.

note: Description of the 'Only Include Allocated Payments' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Advance payments allocated against orders will only be fetched
tr_TR: Sadece siparişlere karşılık gelen avans ödemeleri alınacaktır.

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
tr_TR: Gelişmiş Ayarlar

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
tr_TR: Avanslar

en: Advertisement
tr_TR: Reklamcılık

en: Advertising
tr_TR: Reklamcılık

en: Aerospace
tr_TR: Havacılık ve Uzay

note: Label of the affected_transactions (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Affected Transactions
tr_TR: Etkilenen İşlemler

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
tr_TR: Karşılığında

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
tr_TR: Hesap

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
tr_TR: Genel Siparişe Karşılık

en: Against Customer Order {0}
tr_TR: Müşteri Siparişi {0} Karşılığında

en: Against Default Supplier
tr_TR: Varsayılan Tedarikçiye Karşı

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
tr_TR: Sevk irsaliyesi kalemine karşı

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
tr_TR: Belge Adına Karşı

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
tr_TR: Belge Türüne Karşı

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
tr_TR: Karşılık Belge Detay No.

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
tr_TR: Karşılık Belge No.

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
tr_TR: Karşılık Gider Hesabı

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
tr_TR: Karşılık Gelir Hesabı

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
tr_TR: Yevmiye Kaydı {0} karşılığında eşleşmemiş {1} kaydı bulunmamaktadır.

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
tr_TR: Yevmiye Kaydına Karşı {0} zaten başka bir fişe karşı ayarlanmıştır

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
tr_TR: Satış Faturası Karşılığı

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
tr_TR: Satış Fatura Kalemi karşılığı

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
tr_TR: Satış Siparişi Karşılığı

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
tr_TR: Satış Sipariş Kalemi karşılığı

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
tr_TR: Stok Girişi Karşılığı

en: Against Supplier Invoice {0}
tr_TR: Tedarikçi Faturasına Karşı {0}

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
tr_TR: Fatura

note: Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher No
tr_TR: İlgili Belge No

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
tr_TR: Fatura Türü

en: Age
tr_TR: Gün

en: Age (Days)
tr_TR: Yaş (Gün)

en: Age ({0})
tr_TR: Yaş ({0})

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
tr_TR: Yaşlandırma Kriteri

en: Ageing Range
tr_TR: Stokta Kalma Süresi

en: Ageing Report based on {0} up to {1}
tr_TR: Stokta Bekleme Raporu {0} ile {1} aralığında

note: Label of the agenda (Table) field in DocType 'Quality Meeting' Label of the agenda (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
tr_TR: Gündem

en: Agent
tr_TR: Temsilci

note: Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Voice Call
en: Agent Busy Message
tr_TR: Temsilci Meşgul Mesajı

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
tr_TR: Temsilci Detayları

note: Label of the agent_group (Link) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Agent Group
tr_TR: Temsilci Grubu

note: Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Agent Unavailable Message
tr_TR: Temsilci Müsait Değil Mesajı

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
tr_TR: Temsilciler

note: Description of a DocType
en: Aggregate a group of Items into another Item. This is useful if you are maintaining the stock of the packed items and not the bundled item
tr_TR: Bir grup Ürünü başka bir Ürün altında birleştirin. Bu, paketlenmiş ürünlerin stoklarını yönetirken, paketlenmemiş ürünün stoğu yönetilmek istendiği durumlarda faydalıdır.

en: Agriculture
tr_TR: Tarım

note: Name of a role
en: Agriculture Manager
tr_TR: Tarım Yöneticisi

note: Name of a role
en: Agriculture User
tr_TR: Tarım Kullanıcısı

en: Airline
tr_TR: Havayolu

note: Label of the algorithm (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Algorithm
tr_TR: Algoritma

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
tr_TR: Tümü

en: All Accounts
tr_TR: Tüm Hesaplar

note: Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' 'Prospect'
en: All Activities
tr_TR: Tüm Aktiviteler

note: Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: All Activities HTML
tr_TR: Tüm Etkinlikler HTML

en: All BOMs
tr_TR: Tüm Ürün Ağaçları

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
tr_TR: Tüm Kişiler

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
tr_TR: Tüm Müşteri İrtibatları

en: All Customer Groups
tr_TR: Tüm Müşteri Grupları

en: All Day
tr_TR: Tüm Gün

en: All Departments
tr_TR: Tüm Departmanlar

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
tr_TR: Tüm Personeller (Aktif)

en: All Item Groups
tr_TR: Tüm Ürün Grupları

en: All Items
tr_TR: Tüm Ürünler

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
tr_TR: Tüm Müşteri Adayları (Açık)

en: All Parties
tr_TR: Tüm Partiler

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
tr_TR: Tüm Satış Ortağı İrtibatları

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
tr_TR: Bütün Satıcılar

note: Description of a DocType
en: All Sales Transactions can be tagged against multiple Sales Persons so that you can set and monitor targets.
tr_TR: Tüm Satış İşlemleri birden fazla Satış Elemanına etiketlenebilir, böylece hedefler belirleyebilir ve izleyebilirsiniz.

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
tr_TR: Tüm Tedarikçi İrtibatları

en: All Supplier Groups
tr_TR: Tüm Tedarikçi Grupları

en: All Territories
tr_TR: Tüm Bölgeler

en: All Warehouses
tr_TR: Tüm Depolar

en: All Work Orders
tr_TR: Tüm İş Emirleri

note: Description of the 'Reconciled' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: All allocations have been successfully reconciled
tr_TR: Tüm tahsisatların mutabakatı başarıyla sağlandı

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
tr_TR: Bu ve bunun üzerindeki tüm iletişimler yeni Sayıya taşınacaktır.

en: All items have already been Invoiced/Returned
tr_TR: Tüm ürünler zaten Faturalandırıldı/İade Edildi

en: All items have already been received
tr_TR: Tüm ürünler zaten alındı

en: All items have already been transferred for this Work Order.
tr_TR: Bu İş Emri için tüm öğeler zaten aktarıldı.

en: All items in this document already have a linked Quality Inspection.
tr_TR: Bu belgedeki tüm Ürünlerin zaten bağlantılı bir Kalite Kontrolü var.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
tr_TR: Tüm Yorumlar ve E-postalar, CRM belgeleri boyunca bir belgeden yeni oluşturulan başka bir belgeye (Aday Müşteri -> Fırsat -> Teklif) kopyalanacaktır.

en: All the required items (raw materials) will be fetched from BOM and populated in this table. Here you can also change the Source Warehouse for any item. And during the production, you can track transferred raw materials from this table.
tr_TR: Tüm gerekli malzemeler (hammadde) Ürün Ağacı'ndan alınarak bu tabloya eklenir. Burada herhangi bir ürün için Kaynak Depo'yu da değiştirebilirsiniz. Üretim sırasında, bu tablodan transfer edilen hammaddeleri takip edebilirsiniz.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
tr_TR: Bu öğelerin tümü zaten Faturalandırılmış/İade edilmiştir

en: Allocate
tr_TR: Ayrılan

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
tr_TR: Avansları Otomatik Olarak Tahsis Et (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
tr_TR: Ayrılan Ödeme Tutarı

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
tr_TR: Ödeme Koşullarına Göre Ödeme Tahsis Edin

en: Allocate Payment Request
tr_TR: Ödeme Talebini Tahsis Et

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
tr_TR: Ayrılan

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
tr_TR: Ayrılan Tutar

note: Label of the sec_break2 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocated Entries
tr_TR: Tahsis Edilen Girişler

en: Allocated To:
tr_TR: Ayrılan:

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
tr_TR: İzin Verilen Tutar

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
tr_TR: Ayrılan Tutar, Düzeltilmemiş tutarlardan büyük olamaz

en: Allocated amount cannot be negative
tr_TR: Ayrılan Tutar negatif olamaz

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
tr_TR: Ayrılan

note: Label of the allocations (Table) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations (Table) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Allocations
tr_TR: Tahsisler

en: Allotted Qty
tr_TR: Ayrılan Miktar

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
tr_TR: İzin Ver

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
tr_TR: Alt Şirkete için Hesap Oluşturmaya İzin Ver

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
tr_TR: Alternatif Ürüne İzin Ver

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
tr_TR: {} Ürünü için Alternatif Ürüne İzin Ver seçeneği işaretlenmelidir

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
tr_TR: Sürekli Malzeme Tüketimine İzin Ver

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
tr_TR: Fazla Hammadde Transferine İzin Ver

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
tr_TR: İadelere İzin Ver

note: Label of the allow_internal_transfer_at_arms_length_price (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Internal Transfers at Arm's Length Price
tr_TR: İç Transferlerde Piyasa Fiyatına İzin Ver

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
tr_TR: Bir İşlemde Öğenin Birden Fazla Kez Eklenmesine İzin Ver

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
tr_TR: Öğenin Bir İşlemde Birden Fazla Kez Eklenmesine İzin Verin

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Item to be Added Multiple Times in a Transaction
tr_TR: Bir İşlemde Birden Fazla Öğe Eklenmesine İzin Ver

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
tr_TR: E-postaya dayalı Aday Çoğaltılmasına İzin ver

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
tr_TR: İrsaliyeden Satış Faturasına Hammadde Transferine İzin Ver

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
tr_TR: Faturadan Stok Girişi Yapılmasına İzin Ver

en: Allow Multiple Material Consumption
tr_TR: Çoklu Malzeme Tüketimine İzin Ver

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
tr_TR: Bir Müşterinin Satın Alma Siparişine Karşı Birden Fazla Satış Siparişine İzin Ver

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
tr_TR: Eksi Stoğa İzin Ver

note: Label of the allow_negative_rates_for_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Negative rates for Items
tr_TR: Ürünler için Negatif oranlara izin ver

note: Label of the allow_or_restrict (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow Or Restrict Dimension
tr_TR: Boyuta İzin Ver veya Sınırla

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
tr_TR: Fazla Mesaiye İzin Ver

note: Label of the allow_partial_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Partial Reservation
tr_TR: Kısmi Rezervasyona İzin Ver

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
tr_TR: Tatillerde Üretime İzin Ver

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
tr_TR: Satın Almaya İzin Ver

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
tr_TR: Sipariş Olmadan Fatura Oluşturmaya İzin Ver

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
tr_TR: Satın Alma Fişi Olmadan Fatura Oluşturmaya İzin Ver

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
tr_TR: Öznitelik Değerini Yeniden Adlandırmaya İzin Ver

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
tr_TR: Servis Seviyesi Sözleşmesinin Sıfırlanmasına İzin Ver

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
tr_TR: Destek Ayarlarından Hizmet Seviyesi Sözleşmesinin Sıfırlanmasına İzin Verin.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
tr_TR: Satışa İzin Ver

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
tr_TR: İrsaliye olmadan Fatura Oluşturmaya İzin ver

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
tr_TR: Sipariş Olmadan Fatura Oluşturmaya İzin Ver

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
tr_TR: Süresi Dolmuş Teklif İçin Müşteri Siparişi Oluşturulmasına İzin Ver

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
tr_TR: Eski Döviz Kurlarına İzin Ver

note: Label of the allow_discount_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Discount
tr_TR: Kullanıcının İndirimi Düzenlemesine İzin Verin

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
tr_TR: Kullanıcının İşlemlerde Fiyatı Düzenlemesine İzin Ver

note: Label of the allow_rate_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Rate
tr_TR: Kullanıcının Fiyatı Düzenlemesine İzin Verin

note: Label of the allow_zero_rate (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Zero Rate
tr_TR: Sıfır Değerlemeye İzin Ver

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
tr_TR: Sıfır Değerlemeye İzin Ver

note: Label of the allow_existing_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again
tr_TR: Mevcut Seri Numarasının Tekrar Üretilmesine/Alınmasına İzin Ver

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
tr_TR: Bir İş Emrine göre bitmiş ürünleri hemen üretmeden malzeme tüketimine izin verin.

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
tr_TR: Tek Bir Cari Hesap İçin Çoklu Para Birimi Faturalarına İzin Ver

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Purchase Documents
tr_TR: Satın Alma için Stok Birimi Adetini Düzenlemeye İzin Ver

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_sales (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Sales Documents
tr_TR: Satış Belgelerinde Stok Birimi Miktarını Düzenlemeye İzin Ver

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
tr_TR: Gerekli Miktar karşılandıktan sonra bile hammadde transferine izin verin.

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
tr_TR: İzin Verilen

note: Name of a DocType
en: Allowed Dimension
tr_TR: İzin Verilen Boyut

note: Label of the allowed_types (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger Settings'
en: Allowed Doctypes
tr_TR: İzin Verilen DocType'lar

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
tr_TR: İzin Verilen Ürünler

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
tr_TR: İşlem Yapma Yetkileri

en: Allowed primary roles are 'Customer' and 'Supplier'. Please select one of these roles only.
tr_TR: İzin verilen birincil roller 'Müşteri' ve 'Tedarikçi'dir. Lütfen yalnızca bu rollerden birini seçin.

note: Description of the 'Enable Stock Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allows to keep aside a specific quantity of inventory for a particular order.
tr_TR: Belirli bir sipariş için envanterden belirli bir miktarı ayırmaya olanak tanır.

en: Already Picked
tr_TR: Zaten Seçilmiş

en: Already record exists for the item {0}
tr_TR: Zaten {0} öğesi için kayıt var

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
tr_TR: {1} kullanıcısı için {0} pos profilinde varsayılan olarak varsayılan değer ayarladınız, varsayılan olarak lütfen devre dışı bırakıldı

en: Alternate Item
tr_TR: Alternatif Ürün

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
tr_TR: Alternatif Ürün Kodu

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
tr_TR: Alternatif Ürün Adı

en: Alternative Items
tr_TR: Alternatif Ürünler

en: Alternative item must not be same as item code
tr_TR: Alternatif Ürün, asıl ürün koduyla aynı olmamalıdır

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
tr_TR: Alternatif olarak, şablonu indirebilir ve verilerinizi doldurabilirsiniz.

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
tr_TR: Değiştirildi

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
tr_TR: Tutar

en: Amount (AED)
tr_TR: Tutar (AED)

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
tr_TR: Tutar (Company Currency)

en: Amount Delivered
tr_TR: Teslim Edilen Miktar

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
tr_TR: Tutar Farkı

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
tr_TR: Komisyon İçin Uygun Tutar

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
tr_TR: Miktar (Şekil)

note: Label of the amount_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Amount in Account Currency
tr_TR: Hesap Para Birimindeki Tutar

note: Description of the 'Outstanding Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in party's bank account currency
tr_TR: Tarafın banka hesabındaki tutar para birimi

note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in transaction currency
tr_TR: İşlem para birimi cinsinden tutar

en: Amount in {0}
tr_TR: {0} cinsinden Miktar

en: Amount to Bill
tr_TR: Fatura Tutarı

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
tr_TR: Tutar {0} {1} Karşılığı {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
tr_TR: {2} karşılığında düşülen tutar {0} {1}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
tr_TR: Tutar {0} {1} {2} adresinden {3} adresine aktarıldı

en: Amount {0} {1} {2} {3}
tr_TR: Miktar {0} {1} {2} {3}

note: Label of the amounts_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Amounts
tr_TR: Tutarlar

note: Name of a UOM
en: Ampere
tr_TR: Amper

note: Name of a UOM
en: Ampere-Hour
tr_TR: Amper-Saat

note: Name of a UOM
en: Ampere-Minute
tr_TR: Amper-Dakika

note: Name of a UOM
en: Ampere-Second
tr_TR: Amper-Saniye

en: Amt
tr_TR: Tutar

note: Description of a DocType
en: An Item Group is a way to classify items based on types.
tr_TR: Ürün Grubu, Ürünleri türlerine göre sınıflandırmanın bir yoludur.

en: An error has been appeared while reposting item valuation via {0}
tr_TR: Ürün değerlemesi {0} üzerinden yeniden yayınlanırken bir hata oluştu

[ctx: <a href='/app/error-log' class='variant-click'>Error Log</a>]
en: An error has occurred during {0}. Check {1} for more details
tr_TR: {0} sırasında bir hata oluştu. Daha fazla ayrıntı için {1} adresini kontrol edin

en: An error occurred during the update process
tr_TR: Güncelleme sırasında bir hata oluştu

en: An error occurred for certain Items while creating Material Requests based on Re-order level. Please rectify these issues :
tr_TR: Yeniden Sipariş seviyesine göre Malzeme Talepleri oluşturulurken belirli Ürünler için bir hata oluştu. Lütfen şu sorunları düzeltin:

en: Analyst
tr_TR: Analist

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
tr_TR: Analitik

en: Annual
tr_TR: Yıllık

en: Annual Billing: {0}
tr_TR: Yıllık Fatura: {0}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
tr_TR: Yıllık Giderler

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
tr_TR: Yıllık Gelir

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
tr_TR: Ciro

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
tr_TR: {4} mali yılı için {1} '{2}' ve '{3}' hesabında başka bir Bütçe kaydı '{0}' zaten mevcuttur

en: Another Cost Center Allocation record {0} applicable from {1}, hence this allocation will be applicable upto {2}
tr_TR: Başka bir Maliyet Merkezi Tahsis kaydı {0} {1} tarihinden itibaren geçerlidir, dolayısıyla bu tahsis {2} tarihine kadar geçerli olacaktır

en: Another Payment Request is already processed
tr_TR: Başka bir Ödeme Talebi zaten işleme alındı

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
tr_TR: Aynı Çalışan kimliğine sahip başka bir Satış Personeli {0} mevcuttur

en: Any one of following filters required: warehouse, Item Code, Item Group
tr_TR: Aşağıdaki filtrelerden herhangi biri gereklidir: Depo, Ürün Kodu, Ürün Grubu

en: Apparel & Accessories
tr_TR: Giyim & Aksesuar

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
tr_TR: Uygulanabilir Ücretler

note: Label of the dimensions (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Applicable Dimension
tr_TR: Uygulanabilir Boyut

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
tr_TR: Uygulanabilir:

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
tr_TR: Uygulanabilir Tatil Listesi

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
tr_TR: Uygulanabilir Modüller

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Name of a DocType
en: Applicable On Account
tr_TR: Hesap Üzerinden Uygulanabilir

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
tr_TR: (Görev) için uygulanabilir

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
tr_TR: (Çalışana) uygulanabilir

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
tr_TR: (Role) uygulanabilir

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
tr_TR: (Kullanıcıya) Uygulanabilir

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
tr_TR: Geçerli Olduğu Ülkeler

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
tr_TR: Kullanıcılar için geçerlidir

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
tr_TR: Harici sürücü için geçerli

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
tr_TR: Şirket SpA, SApA veya SRL ise uygulanabilir

en: Applicable if the company is a limited liability company
tr_TR: Şirket limited şirketi ise uygulanabilir

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
tr_TR: Şirketin bir birey veya şahıs şirketi olması durumunda geçerlidir

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
tr_TR: Malzeme Talebinde Uygula

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
tr_TR: Satın Almada Uygula

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
tr_TR: Gerçek Giderlerin Kaydedilmesinde Uygula

note: Label of the application_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Application Settings
tr_TR: Uygulama Ayarları

en: Application of Funds (Assets)
tr_TR: Fonların Kullanımı (Varlıklar)

en: Applied Coupon Code
tr_TR: Uygulanan Kupon Kodu

note: Description of the 'Minimum Value' (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading' Description of the 'Maximum Value' (Float) field in DocType 'Quality
en: Applied on each reading.
tr_TR: Her okumaya uygulanır.

en: Applied putaway rules.
tr_TR: Yerleştirme kuralları uygulandı.

note: Label of the applies_to (Table) field in DocType 'Common Code'
en: Applies To
tr_TR: Uygulanan

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
tr_TR: Ek İndirim Uygula

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
tr_TR: İndirim Uygula

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
tr_TR: İndirimli Fiyat Üzerinden İndirim Uygula

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
tr_TR: Fiyatına İndirim Uygula

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
tr_TR: Birden Fazla Fiyatlandırma Kuralı Uygula

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
tr_TR: Uygula

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
tr_TR: Paketleme Kuralı Uygula

note: Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)
tr_TR: Tekrarlamayı Uygula (İşlem Ölçü Birimine Göre)

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
tr_TR: Markaya Kural Uygula

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
tr_TR: Ürün Koduna Kural Uygula

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
tr_TR: Ürün Grubuna Kural Uygula

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
tr_TR: Başka Kategorilere Kural Uygula

note: Label of the apply_sla_for_resolution (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply SLA for Resolution Time
tr_TR: Çözüm Süresi için SLA'yı Uygulayın

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Apply TDS
tr_TR: Vergiyi Dahil Et

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
tr_TR: Vergi Kesintisini Uygula

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
tr_TR: Vergi Kesintisini Uygula

note: Label of the apply_restriction_on_values (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Apply restriction on dimension values
tr_TR: Boyut değerlerine kısıtlama uygulayın

note: Label of the apply_to_all_doctypes (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to All Inventory Documents
tr_TR: Tüm Envanter Belgelerine Uygula

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to Document
tr_TR: Belgeye Uygula

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
tr_TR: Randevu

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
tr_TR: Randevu Rezervasyon Ayarları

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
tr_TR: Randevu Rezervasyon Zaman Dilimleri

en: Appointment Confirmation
tr_TR: Randevu Onayı

en: Appointment Created Successfully
tr_TR: Randevu Başarıyla Oluşturuldu

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
tr_TR: Randevu Detayları

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
tr_TR: Randevu Süresi (Dakika)

en: Appointment Scheduling Disabled
tr_TR: Randevu Planlama Devre Dışı

en: Appointment Scheduling has been disabled for this site
tr_TR: Bu site için Randevu Planlama devre dışı bırakıldı

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
tr_TR: Randevu Bununla İlişkili

en: Appointment was created. But no lead was found. Please check the email to confirm
tr_TR: Randevu oluşturuldu. Ancak müşteri adayı bulunamadı. Lütfen onaylamak için e-postayı kontrol edin

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
tr_TR: (Yetkili değerin üstünde) Rolü onaylanması

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
tr_TR: Onaylayan Rol kuralın geçerli olduğu rol ile aynı olamaz

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
tr_TR: (Yetkili değerin üstünde) Kullanıcı onaylanması

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
tr_TR: Onaylayan Kullanıcı, kuralın uygulanacağı kullanıcıyla aynı olamaz

note: Description of the 'Enable Fuzzy Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Approximately match the description/party name against parties
tr_TR: Açıklama/cari adını carilerle yaklaşık olarak eşleştirin

note: Name of a UOM
en: Are
tr_TR: Ar

en: Are you sure you want to clear all demo data?
tr_TR: Tüm Demo Verilerini temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this Item?
tr_TR: Bu ürünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete {0}?<p>This action will also delete all associated Common Code documents.</p>
tr_TR: {0} girişini silmek istediğinizden emin misiniz? <p>Bu işlem, ilişkili tüm Ortak Kod belgelerini de silecektir.</p>

en: Are you sure you want to restart this subscription?
tr_TR: Bu aboneliği yeniden başlatmak istediğinizden emin misiniz?

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
tr_TR: Alan

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
tr_TR: Alan Birimi

en: Arrival Quantity
tr_TR: Gelen Miktar

note: Name of a UOM
en: Arshin
tr_TR: Arşin

en: As On Date
tr_TR: Tarihindeki Gibi

en: As on Date
tr_TR: Tarih itibariyle

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
tr_TR: Stok Birimine Göre

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
tr_TR: {0} alanı etkinleştirildiğinden, {1} alanı zorunludur.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
tr_TR: {0} alanı etkinleştirildiğinden, {1} alanının değeri 1'den fazla olmalıdır.

en: As there are existing submitted transactions against item {0}, you can not change the value of {1}.
tr_TR: {0} Ürününe karşı mevcut gönderilmiş işlemler olduğundan, {1} değerini değiştiremezsiniz.

en: As there are negative stock, you can not enable {0}.
tr_TR: Negatif stok olduğu için {0} özelliğini aktif hale getiremezsiniz.

en: As there are reserved stock, you cannot disable {0}.
tr_TR: Depolarda Rezerv stok olduğu için {0} ayarını devre dışı bırakamazsınız.

en: As there are sufficient Sub Assembly Items, Work Order is not required for Warehouse {0}.
tr_TR: Yeterli Alt Montaj Ürünleri mevcut olduğundan, {0} Deposu için İş Emri gerekli değildir.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
tr_TR: Yeterli hammadde olduğundan, {0} Deposu için Malzeme Talebi gerekli değildir.

en: As {0} is enabled, you can not enable {1}.
tr_TR: {0} etkinleştirildiğinden {1} etkinleştirilemez.

note: Label of the po_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Assembly Items
tr_TR: Montaj Ürünleri

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
tr_TR: Varlık

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
tr_TR: Varlık Hesabı

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Activity
tr_TR: Varlık Etkinliği

note: Group in Asset's connections Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Capitalization
tr_TR: Varlık Sermayeleştirme

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Asset Item
tr_TR: Varlık Sermayelendirmesi Varlık Kalemi

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Service Item
tr_TR: Varlık Sermayelendirme Hizmet Kalemi

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Stock Item
tr_TR: Varlık Sermayesi Stok Kalemi

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
tr_TR: Varlık Kategorisi

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
tr_TR: Varlık Kategorisi Hesabı

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
tr_TR: Varlık Kategorisi Adı

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
tr_TR: Duran Varlık için Varlık Kategorisi zorunludur

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
tr_TR: Sabit Varlık Amortisman Maliyet Merkezi

note: Label of the asset_depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Asset Depreciation Details
tr_TR: Varlık Amortisman Detayları

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
tr_TR: Varlık Amortisman Defteri

note: Name of a DocType
en: Asset Depreciation Schedule
tr_TR: Varlık Amortisman Programı

en: Asset Depreciation Schedule for Asset {0} and Finance Book {1} is not using shift based depreciation
tr_TR: Varlık Amortisman Programı {0} ve Finans Defteri {1} için vardiya bazlı amortisman kullanmıyor

en: Asset Depreciation Schedule not found for Asset {0} and Finance Book {1}
tr_TR: Varlık Amortisman Programı Varlık {0} ve Finans Defteri {1} için bulunamadı

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} already exists.
tr_TR: Varlık Amortisman Programı {0} Varlık {1} için zaten mevcut.

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} and Finance Book {2} already exists.
tr_TR: Varlık Amortisman Programı {0} Varlık {1} ve Finans Defteri {2} için zaten mevcut.

en: Asset Depreciation Schedules created:<br>{0}<br><br>Please check, edit if needed, and submit the Asset.
tr_TR: Varlık Amortisman Çizelgeleri oluşturuldu:<br>{0}<br><br>Lütfen kontrol edin, gerekiyorsa düzenleyin ve Varlığı kaydedin.

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
tr_TR: Varlık Amortismanları ve Bakiyeleri

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
tr_TR: Varlık Ayrıntıları

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
tr_TR: Varlık Finans Defteri

en: Asset ID
tr_TR: Varlık Kimliği

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
tr_TR: Varlık Konumu

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
tr_TR: Varlık Bakımı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
tr_TR: Varlık Bakım Günlüğü

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
tr_TR: Varlık Bakım Görevi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
tr_TR: Varlık Bakım Ekibi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
tr_TR: Varlık Hareketleri

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
tr_TR: Varlık Hareketi Ürünü

en: Asset Movement record {0} created
tr_TR: Varlık Hareket kaydı {0} oluşturuldu

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
tr_TR: Varlık İsmi

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
tr_TR: Varlık Adlandırma Serisi

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
tr_TR: Varlık Sahibi

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
tr_TR: Varlık Sahibi Şirket

note: Label of the asset_quantity (Int) field in DocType 'Asset'
en: Asset Quantity
tr_TR: Varlık Miktarı

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
tr_TR: Faturalanmamış Alınan Varlık

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
tr_TR: Varlık Onarımı

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Consumed Item
tr_TR: Varlık Onarımı Tüketilen Öğe

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Purchase Invoice
tr_TR: Varlık Onarım Satın Alma Faturası

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Asset Repair Purchase Invoices
tr_TR: Varlık Onarım Satın Alma Faturaları

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
tr_TR: Varlık Ayarları

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Allocation
tr_TR: Varlık Vardiya Ataması

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Factor
tr_TR: Varlık Kaydırma Faktörü

en: Asset Shift Factor {0} is set as default currently. Please change it first.
tr_TR: Varlık Kaydırma Faktörü {0} şu anda varsayılan olarak ayarlanmıştır. Lütfen önce bunu değiştirin.

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
tr_TR: Varlık Durumu

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
tr_TR: Varlık Değeri

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
tr_TR: Varlık Değeri Ayarlaması

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
tr_TR: Varlık Değer Ayarlaması, varlığın satın alma tarihi <b>{0}</b> öncesine yapılamaz.

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
tr_TR: Varlık Değeri Analitiği

en: Asset cancelled
tr_TR: Varlık iptal edildi

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
tr_TR: Varlık iptal edilemez, çünkü zaten {0} durumda

en: Asset cannot be scrapped before the last depreciation entry.
tr_TR: Varlık, son amortisman girişinden önce hurdaya çıkarılamaz.

en: Asset capitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
tr_TR: Varlık Sermayelendirmesi {0} gönderildikten sonra varlık sermayelendirildi

en: Asset created
tr_TR: Varlık oluşturuldu

en: Asset created after Asset Capitalization {0} was submitted
tr_TR: Varlık Sermayelendirmesi {0} gönderildikten sonra oluşturulan varlık

en: Asset created after being split from Asset {0}
tr_TR: Varlıktan ayrıldıktan sonra oluşturulan varlık {0}

en: Asset decapitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
tr_TR: Varlık Sermayesi {0} gönderildikten sonra varlık sermayesizleştirildi

en: Asset deleted
tr_TR: Varlık silindi

en: Asset issued to Employee {0}
tr_TR: Personele verilen varlık {0}

en: Asset out of order due to Asset Repair {0}
tr_TR: Varlık, {0} nedeniyle onarımda ve şuan devre dışı.

en: Asset received at Location {0} and issued to Employee {1}
tr_TR: Varlık {0} Konumunda alındı ve {1} Çalışanına verildi

en: Asset restored
tr_TR: Varlık geri yüklendi

en: Asset restored after Asset Capitalization {0} was cancelled
tr_TR: Varlık Sermayelendirmesi {0} iptal edildikten sonra varlık geri yüklendi

en: Asset returned
tr_TR: Varlık iade edildi

en: Asset scrapped
tr_TR: Varlık hurdaya çıkarıldı

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
tr_TR: Varlık, Yevmiye Kaydı {0} ile hurdaya ayrıldı

en: Asset sold
tr_TR: Satılan Varlık

en: Asset submitted
tr_TR: Varlık Kaydedildi

en: Asset transferred to Location {0}
tr_TR: Varlık {0} konumuna aktarıldı

en: Asset updated after being split into Asset {0}
tr_TR: Varlık, Varlığa bölündükten sonra güncellendi {0}

en: Asset updated after cancellation of Asset Repair {0}
tr_TR: Varlık Onarımı {0} iptal edildikten sonra varlık güncellendi.

en: Asset updated after completion of Asset Repair {0}
tr_TR: Varlık Onarımı {0} tamamlandıktan sonra varlık güncellendi.

en: Asset {0} cannot be received at a location and given to an employee in a single movement
tr_TR: Varlık {0} tek bir hareketle bir yerden alınıp bir personele verilemez

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
tr_TR: Varlık {0} hurdaya ayrılamaz, çünkü zaten {1} durumda

en: Asset {0} does not belong to Item {1}
tr_TR: {0} Varlık {1} Ürününe ait değil

en: Asset {0} does not belong to company {1}
tr_TR: {0} isimli Varlık {1} şirketine ait değil

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
tr_TR: {0} isimli Varlık , {1} saklama deposuna ait değil

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
tr_TR: {0}isimli Varlık, {1} konumuna ait değil

en: Asset {0} does not exist
tr_TR: {0} Varlığı mevcut değil

en: Asset {0} has been created. Please set the depreciation details if any and submit it.
tr_TR: Varlık {0} oluşturuldu. Lütfen varsa amortisman ayrıntılarını ayarlayın ve gönderin.

en: Asset {0} has been updated. Please set the depreciation details if any and submit it.
tr_TR: Varlık {0} güncellendi. Lütfen varsa amortisman ayrıntılarını ayarlayın ve gönderin.

en: Asset {0} must be submitted
tr_TR: Varlık {0} kaydedilmelidir

en: Asset's depreciation schedule updated after Asset Shift Allocation {0}
tr_TR: Varlığın amortisman programı Varlık Kaydırma Tahsisinden sonra güncellendi {0}

en: Asset's value adjusted after cancellation of Asset Value Adjustment {0}
tr_TR: Varlık Değer Düzeltmesinin iptalinden sonra varlığın düzeltilmiş değeri {0}

en: Asset's value adjusted after submission of Asset Value Adjustment {0}
tr_TR: Varlık Değer Düzeltmesinin sunulmasından sonra düzeltilen varlık değeri {0}

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
tr_TR: Varlıklar

en: Assets not created for {0}. You will have to create asset manually.
tr_TR: {0} için varlıklar oluşturulamadı. Varlığı manuel olarak oluşturmanız gerekecek.

en: Asset{} {assets_link} created for {}
tr_TR: Varlık {} {assets_link} {} için oluşturuldu

en: Assign Job to Employee
tr_TR: Yapılacak İşi Personele Ata

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
tr_TR: Ata

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
tr_TR: İsme Ata

en: Assigned To
tr_TR: Atama

en: Assignment
tr_TR: Atama

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Assignment Conditions
tr_TR: Atama Koşulları

en: Associate
tr_TR: İş Arkadaşı

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} for the batch {4} in the warehouse {5}.
tr_TR: Satır #{0}: Ürün {2} için seçilen miktar {1}, depo {5} içindeki parti {4} için mevcut stok {3} değerinden fazladır.

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} in the warehouse {4}.
tr_TR: Satır #{0}: Ürün {2} için seçilen miktar {1}, depo {4} içinde mevcut stok {3} değerinden fazladır.

en: At least one account with exchange gain or loss is required
tr_TR: En az bir adet döviz kazancı veya kaybı hesabının bulunması zorunludur

en: At least one asset has to be selected.
tr_TR: En azından bir varlığın seçilmesi gerekiyor.

en: At least one invoice has to be selected.
tr_TR: En az bir faturanın seçilmesi gerekiyor.

en: At least one item should be entered with negative quantity in return document
tr_TR: İade işleminde en az bir kalemin negatif miktarla girilmesi gerekmektedir

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
tr_TR: POS faturası için en az bir ödeme şekli zorunludur.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
tr_TR: Uygulanabilir Modüllerden en az biri seçilmelidir

en: At least one of the Selling or Buying must be selected
tr_TR: Satış veya Satın Alma seçeneklerinden en az biri seçilmelidir

en: At least one warehouse is mandatory
tr_TR: En az bir Depo zorunludur

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
tr_TR: Satır #{0}: Sıra numarası {1}, önceki satırın sıra numarası {2} değerinden küçük olamaz

en: At row {0}: Batch No is mandatory for Item {1}
tr_TR: Satır {0}: Parti No, {1} Ürünü için zorunludur

en: At row {0}: Parent Row No cannot be set for item {1}
tr_TR: Satır {0}: Üst Satır No, {1} öğesi için ayarlanamıyor

en: At row {0}: Qty is mandatory for the batch {1}
tr_TR: Satır {0}: {1} partisi için miktar zorunludur

en: At row {0}: Serial No is mandatory for Item {1}
tr_TR: Satır {0}: Seri No, {1} Ürünü için zorunludur

en: At row {0}: Serial and Batch Bundle {1} has already created. Please remove the values from the serial no or batch no fields.
tr_TR: Satır {0}: Seri ve Toplu Paket {1} zaten oluşturuldu. Lütfen seri no veya toplu no alanlarından değerleri kaldırın.

en: At row {0}: set Parent Row No for item {1}
tr_TR: Satır {0}: Ürün {1} için Üst Satır No'yu ayarlayın

note: Name of a UOM
en: Atmosphere
tr_TR: Atmosfer

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
tr_TR: İki sütun, eski adı diğerinin yeni adının eklenmesi .csv dosyasının birleştirilmesi

en: Attach CSV File
tr_TR: CSV Dosyası Ekle

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
tr_TR: Düzenlenmiş Hesaplar Tablosunu Ekleyin

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
tr_TR: Belge Eki

en: Attachments
tr_TR: Belge Ekleri

note: Label of the attendance_and_leave_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Attendance & Leaves
tr_TR: Devamlılık & İzinler

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
tr_TR: Cihazı Kimliği (Biyometrik/RF)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
tr_TR: Özellik

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
tr_TR: Özellik İsmi

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
tr_TR: Özellik Değeri

en: Attribute table is mandatory
tr_TR: Özellik tablosu zorunludur

en: Attribute value: {0} must appear only once
tr_TR: Özellik değeri: {0} yalnızca bir kez görünmelidir

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
tr_TR: Özellik {0}, Özellikler Tablosunda birden çok kez seçilmiş

en: Attributes
tr_TR: Özellikler

note: Name of a role
en: Auditor
tr_TR: Denetçi

en: Authentication Failed
tr_TR: Kimlik Doğrulama Başarısız

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
tr_TR: Yetkilendiren

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
tr_TR: Yetkilendirme Kontrolü

note: Label of the authorization_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Endpoint
tr_TR: Yetkilendirme Bitiş Noktası

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
tr_TR: Yetkilendirme Kuralı

note: Label of the authorization_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Settings
tr_TR: Yetkilendirme Ayarları

note: Label of the authorization_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization URL
tr_TR: Yetkilendirme URL&#39;si

en: Authorized Signatory
tr_TR: Yetkili İmzası

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
tr_TR: Yetkilendirilmiş Değer

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
tr_TR: Varlığı Satın Almada Otomatik Oluştur

note: Label of the auto_exchange_rate_revaluation (Check) field in DocType 'Company'
en: Auto Create Exchange Rate Revaluation
tr_TR: Otomatik Döviz Kuru Değerleme Oluştur

note: Label of the auto_create_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Purchase Receipt
tr_TR: İrsaliyeyi Otomatik Oluştur

note: Label of the auto_create_serial_and_batch_bundle_for_outward (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Create Serial and Batch Bundle For Outward
tr_TR: Dışarıya Yönelik Otomatik Seri ve Toplu Paket Oluşturma

note: Label of the auto_create_subcontracting_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Subcontracting Order
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişini Otomatik Oluştur

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
tr_TR: Otomatik Yapılandırıldı

note: Label of the auto_created_serial_and_batch_bundle (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Auto Created Serial and Batch Bundle
tr_TR: Otomatik Oluşturulan Seri ve Toplu Paket

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
tr_TR: Kişinin Otomatik Oluşturulması

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
tr_TR: Otomatik E-Posta Raporu

en: Auto Fetch
tr_TR: Otomatik Getirme

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
tr_TR: Eksikse Ürün Fiyatını Otomatik Ekle

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
tr_TR: Otomatik Hammadde Talebi

en: Auto Material Requests Generated
tr_TR: Otomatik Malzeme Talepleri Oluşturuldu

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
tr_TR: Otomatik İsim

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
tr_TR: Otomatik Opt In (tüm kullanım için)

en: Auto Reconcile
tr_TR: Otomatik Mutabakat

note: Label of the auto_reconcile_payments (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconcile Payments
tr_TR: Otomatik Ödeme Mutabakatı

en: Auto Reconciliation
tr_TR: Otomatik Mutabakat

en: Auto Reconciliation of Payments has been disabled. Enable it through {0}
tr_TR: Ödemelerin Otomatik Mutabakatı devre dışı bırakıldı. {0} adresinden etkinleştirin.

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
tr_TR: Otomatik Tekrarla

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
tr_TR: Otomatik Tekrarlama Detayı

note: Label of the auto_reserve_serial_and_batch (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Serial and Batch Nos
tr_TR: Seri ve Parti Numaralarını Otomatik Rezerve Et

note: Label of the auto_reserve_stock_for_sales_order_on_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase
tr_TR: Satın Alma Sırasında Satış Siparişi için Otomatik Stok Ayırma

note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
tr_TR: Yukarıda belirtilen gün sayısından sonra Yanıtlanan Fırsatı Otomatik Kapat

note: Description of the 'Enable Automatic Party Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto match and set the Party in Bank Transactions
tr_TR: Banka İşlemlerinde Tarafları otomatik eşleştirin ve ayarlayın

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
tr_TR: Otomatik Yeniden Sipariş

en: Auto repeat document updated
tr_TR: Otomatik tekrar dokümanı güncellendi

note: Description of the 'Write Off Limit' (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Auto write off precision loss while consolidation
tr_TR: Birleştirme Sırasında Hassasiyet Kayıplarını Otomatik Olarak Kapat

note: Label of the auto_add_item_to_cart (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Automatically Add Filtered Item To Cart
tr_TR: Filtrelenmiş Ürünü Sepete Otomatik Olarak Ekle

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
tr_TR: Ürün Vergi Şablonundan Vergileri ve Giderleri Otomatik Olarak Ekle

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
tr_TR: Yeni Partiyi Otomatik Olarak Oluştur

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
tr_TR: Ödeme Koşullarını Siparişten Otomatik Olarak Al

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
tr_TR: Ertelenmiş Muhasebe Kaydını Otomatik İşle

note: Label of the automatically_post_balancing_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Automatically post balancing accounting entry
tr_TR: Dengeleme muhasebe girişini otomatik olarak gönder

en: Automotive
tr_TR: Otomotiv

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
tr_TR: Slotların Kullanılabilirliği

en: Available
tr_TR: Mevcut

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
tr_TR: Kaynak Depodaki Mevcut Parti Miktarı

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
tr_TR: Depodaki Mevcut Parti Miktarı

note: Name of a report
en: Available Batch Report
tr_TR: Mevcut Parti Raporu

en: Available For Use Date
tr_TR: Kullanıma Hazır Tarihi

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
tr_TR: Mevcut Miktar

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the available_qty_for_consumption (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Available Qty For Consumption
tr_TR: Tüketim İçin Kullanılabilir Miktar

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Company
tr_TR: Şirketteki Mevcut Miktar

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
tr_TR: Kaynak Depodaki Mevcut Miktar

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Target Warehouse
tr_TR: Hedef Depodaki Mevcut Miktar

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
tr_TR: Devam Eden İş Deposundaki Mevcut Miktar

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
tr_TR: Depodaki Mevcut Miktar

note: Label of the available_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Available Qty to Reserve
tr_TR: Stok Yapılacak Mevcut Miktar

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
tr_TR: Mevcut Miktar

en: Available Stock
tr_TR: Mevcut Stok

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
tr_TR: Paketlenecek Ürünlerin Stok Durumu

en: Available for use date is required
tr_TR: Kullanıma Hazır Tarihi gereklidir

en: Available quantity is {0}, you need {1}
tr_TR: Mevcut miktar {0}, gereken {1}

en: Available {0}
tr_TR: {0} Kullanılabilir

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
tr_TR: Kullanıma Hazır Tarihi

en: Available-for-use Date should be after purchase date
tr_TR: Kullanıma hazır tarihi satın alma tarihinden sonra olmalıdır

en: Average Age
tr_TR: Ortalama Yaş

en: Average Completion
tr_TR: Ortalama Tamamlama

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
tr_TR: Ortalama İndirim

en: Average Rate
tr_TR: Ortalama Fiyat

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
tr_TR: Ortalama Yanıt Süresi

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
tr_TR: Tedarikçinin teslimat için harcadığı ortalama süre

en: Avg Daily Outgoing
tr_TR: Ortalama Günlük Giden

note: Label of the avg_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Avg Rate
tr_TR: Ortalama Oran

en: Avg Rate (Balance Stock)
tr_TR: Ortalama Oran (Stok Bakiyesi)

en: Avg. Buying Price List Rate
tr_TR: Ortalam Satın Alma Fiyat Listesi Oranı

en: Avg. Selling Price List Rate
tr_TR: Ortalama Satış Fiyatı Liste Oranı

en: Avg. Selling Rate
tr_TR: Ortalama Satış Fiyatı

note: Option for the 'Algorithm' (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: BFS
tr_TR: Genişlik Öncelikli Arama

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
tr_TR: Ürün Ağacı

en: BOM 1
tr_TR: Ürün Ağacı 1

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
tr_TR: Ürün Ağacı 1 {0} ve Ürün Ağacı 2 {1} aynı olmamalıdır

en: BOM 2
tr_TR: Ürün Ağacı 2

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
tr_TR: Ürün Ağacı Karşılaştırma Aracı

note: Label of the bom_created (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: BOM Created
tr_TR: Ürün Ağacı Oluşturuldu

note: Label of the bom_creator (Link) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Creator
tr_TR: Ürün Ağacı Oluşturucu

note: Label of the bom_creator_item (Data) field in DocType 'BOM' Name of a DocType
en: BOM Creator Item
tr_TR: Ürün Ağacı Oluşturucu Ürünü

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
tr_TR: Ürün Ağacı Detay No

note: Name of a report
en: BOM Explorer
tr_TR: Ağacı Gezgini

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
tr_TR: Ürün Ağacı Patlatılmış Malzemeler

en: BOM ID
tr_TR: Ürün Ağacı ID

note: Label of the bom_info_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM Info
tr_TR: Ürün Ağacı Bilgisi

note: Name of a DocType
en: BOM Item
tr_TR: Ürün Ağacı Ürünü

en: BOM Level
tr_TR: Ürün Ağacı Seviyesi

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
tr_TR: Ürün Ağacı No

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM No (For Semi-Finished Goods)
tr_TR: Ürün Ağacı No (Yarı Mamuller İçin)

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
tr_TR: Bitmiş Ürün İçin Ürün Ağacı No

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
tr_TR: Ürün Ağacı Operasyonu

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
tr_TR: Ürün Ağacı Operasyon Süresi

en: BOM Qty
tr_TR: Ürün Ağacı Miktarı

en: BOM Rate
tr_TR: Ürün Ağacı Fiyatı

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
tr_TR: Ürün Ağacı Hurda Ürün

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
tr_TR: Ürün Ağacı Arama

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
tr_TR: Ürün Ağacı Stoğu Hesaplandı

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
tr_TR: Ürün Ağacı Stok Raporu

note: Label of the tab_2_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: BOM Tree
tr_TR: Ürün Ağacı Yapısı

en: BOM UoM
tr_TR: Ürün Ağacı Ölçü Birimi

note: Name of a DocType
en: BOM Update Batch
tr_TR: Ürün Ağacı Toplu Güncelleme

en: BOM Update Initiated
tr_TR: Ürün Ağacı Güncellemesi Başlatıldı

note: Name of a DocType
en: BOM Update Log
tr_TR: Ürün Ağacı Güncelleme Kayıtları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
tr_TR: Ürün Ağacı Güncelleme Aracı

note: Description of a DocType
en: BOM Update Tool Log with job status maintained
tr_TR: İş durumunun korunduğu Ürün Ağacı Güncelleme Aracı Günlüğü

en: BOM Updation already in progress. Please wait until {0} is complete.
tr_TR: Ürün Ağacı Güncellemesi zaten devam ediyor. Lütfen {0} tamamlanana kadar bekleyin.

en: BOM Updation is queued and may take a few minutes. Check {0} for progress.
tr_TR: Ürün Ağacı Güncellemesi sıraya alındı ve birkaç dakika sürebilir. İlerleme için {0} adresini kontrol edin.

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
tr_TR: Ürün Ağacı Fark Raporu

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
tr_TR: Ürün Ağacı Web Sitesi Ürünü

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
tr_TR: Ürün Ağacı Web Sitesi Operasyonu

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
tr_TR: Ürün Ağacı ve Üretim Miktarı gereklidir.

note: Label of the bom_and_work_order_tab (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM and Production
tr_TR: Ürün Ağacı ve Üretim

en: BOM does not contain any stock item
tr_TR: Ürün Ağacı herhangi bir stok kalemi içermiyor

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
tr_TR: Ürün Ağacı yinelemesi: {0}, {1} alt öğesi olamaz

en: BOM recursion: {1} cannot be parent or child of {0}
tr_TR: Ürün Ağacı yinelemesi: {1}, {0} girişinin üst öğesi veya alt öğesi olamaz

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
tr_TR: {0} Ürün Ağacı {1} Ürününe ait değil

en: BOM {0} must be active
tr_TR: {0} Ürün Ağacı aktif olmalıdır

en: BOM {0} must be submitted
tr_TR: {0} Ürün Ağacı kaydedilmelidir

en: BOM {0} not found for the item {1}
tr_TR: {1} Ürünü için {0} Ürün Ağacı bulunamadı

note: Label of the boms_updated (Long Text) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: BOMs Updated
tr_TR: Ürün Ağaçları Güncellendi

en: BOMs created successfully
tr_TR: Ürün Ağaçları Başarıyla Oluşturuldu

en: BOMs creation failed
tr_TR: Ürün Ağaçları Oluşturma Başarısız Oldu

en: BOMs creation has been enqueued, kindly check the status after some time
tr_TR: Ürün Ağaçlarının oluşturulması sıraya alındı, lütfen bir süre sonra durumu kontrol edin

en: Backdated Stock Entry
tr_TR: Geriye Dönük Stok Hareketi

note: Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Operation' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Backflush Materials From WIP Warehouse
tr_TR: Üretim Deposundan Hammaddeleri Geri Akışla Kullan

en: Backflush Raw Materials
tr_TR: Hammaddeleri Geri Akışla Kullan

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
tr_TR: Otomatik Stok Düşme

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
tr_TR: İşlemdeki Depodan Hammaddeleri Otomatik Kullan

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
tr_TR: Alt Yükleniciye Dayalı Hammadde Maliyetini Şuna göre yap

en: Balance
tr_TR: Bakiye

en: Balance (Dr - Cr)
tr_TR: Bakiye (Borç - Alacak)

en: Balance ({0})
tr_TR: Bakiye ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
tr_TR: Hesap Döviz Bakiyesi

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
tr_TR: Temel Para Birimi Bakiyesi

en: Balance Qty
tr_TR: Bakiya Miktarı

en: Balance Qty (Stock)
tr_TR: Bakiye Miktarı (Stok)

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
tr_TR: Bilanço

note: Label of the balance_sheet_summary (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the balance_sheet_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Balance Sheet Summary
tr_TR: Bilanço Özeti

en: Balance Stock Qty
tr_TR: Bakiye Stok Miktarı

note: Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Balance Stock Value
tr_TR: Stok Değeri Bakiyesi

en: Balance Value
tr_TR: Bakiye Değeri

en: Balance for Account {0} must always be {1}
tr_TR: Hesap Bakiyesi {0} her zaman {1} olmalıdır

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
tr_TR: Bakiye Türü

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
tr_TR: Banka

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
tr_TR: Banka / Kasa Hesabı

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
tr_TR: Banka Hesap No.

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
tr_TR: Banka Hesabı

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
tr_TR: Banka Hesap Bilgileri

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
tr_TR: Banka Hesap Bilgisi

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
tr_TR: Banka Hesap Numarası

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
tr_TR: Banka Hesabı Alt Türü

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
tr_TR: Banka Hesap Türü

en: Bank Accounts
tr_TR: Banka Hesapları

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
tr_TR: Banka Hesap Bakiyesi

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
tr_TR: Banka Masrafları

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
tr_TR: Banka Masrafları Hesabı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
tr_TR: Banka Mutabakatı

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
tr_TR: Banka Mutabakatı Detayları

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
tr_TR: Banka Mutabakatı Detayları

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
tr_TR: Banka Kredi Bakiyesi

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
tr_TR: Banka Detayları

en: Bank Draft
tr_TR: Banka Havalesi

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
tr_TR: Banka Girişi

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
tr_TR: Banka Teminatı

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
tr_TR: Banka Teminat Numarası

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
tr_TR: Banka Teminat Türü

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
tr_TR: Banka Adı

en: Bank Overdraft Account
tr_TR: Banka Kredili Mevduat Hesabı

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
tr_TR: Banka Mutabakat Beyanı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
tr_TR: Banka Denkleştirme Aracı

note: Name of a DocType
en: Bank Statement Import
tr_TR: Banka Hesap Özeti İçe Aktar

en: Bank Statement balance as per General Ledger
tr_TR: Genel Muhasebeye göre Banka Ekstresi bakiyesi

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
tr_TR: Banka İşlemi

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
tr_TR: Banka İşlem Eşleştirmesi

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
tr_TR: Banka İşlem Ödemeleri

en: Bank Transaction {0} Matched
tr_TR: Banka İşlemi {0} Eşleşti

en: Bank Transaction {0} added as Journal Entry
tr_TR: Banka İşlemi {0} Defter Girişi olarak eklendi

en: Bank Transaction {0} added as Payment Entry
tr_TR: Banka İşlemi {0} Ödeme Girişi olarak eklendi

en: Bank Transaction {0} is already fully reconciled
tr_TR: Banka İşlemi {0} ile zaten tamamen mutabakat sağlandı

en: Bank Transaction {0} updated
tr_TR: Banka İşlemi {0} güncellendi

en: Bank account cannot be named as {0}
tr_TR: Banka hesabı {0} olarak adlandırılamaz

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
tr_TR: Banka hesabı {0} zaten mevcut ve tekrar oluşturulamadı

en: Bank accounts added
tr_TR: Banka hesapları eklendi

en: Bank transaction creation error
tr_TR: Banka işlemi oluşturma hatası

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Bank/Cash Account
tr_TR: Banka / Kasa Hesabı

en: Bank/Cash Account {0} doesn't belong to company {1}
tr_TR: {0} Banka/Nakit Hesabı {1} şirkete ait değil

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
tr_TR: Banka İşlemleri

note: Name of a UOM
en: Bar
tr_TR: Çubuk

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
tr_TR: Barkod

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
tr_TR: Barkod Türü

en: Barcode {0} already used in Item {1}
tr_TR: {0} barkodu zaten {1} ürününde kullanılmış

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
tr_TR: Barkod {0}, geçerli bir {1} kodu değil

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
tr_TR: Barkodlar

note: Name of a UOM
en: Barleycorn
tr_TR: Arpa Tanesi

note: Name of a UOM
en: Barrel (Oil)
tr_TR: Varil (Petrol)

note: Name of a UOM
en: Barrel(Beer)
tr_TR: Fıçı (Bira)

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Amount
tr_TR: Birim Tutarı

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
tr_TR: Esas Tutar (Şirket Para Birimi)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
tr_TR: Baz Değişim Miktarı (Şirket Para Birimi)

note: Label of the base_cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Cost Per Unit
tr_TR: Birim Başına Birim Maliyet

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
tr_TR: Saatlik Ücret (TRY)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Rate
tr_TR: Taban Fiyat

note: Label of the base_tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Receipt'
en: Base Tax Withholding Net Total
tr_TR: Vergi Stopajı Net Taban Toplamı

en: Base Total
tr_TR: Birim Toplam

note: Label of the base_total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billable Amount
tr_TR: Toplam Faturalandırılabilir Tutar

note: Label of the base_total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billed Amount
tr_TR: Toplam Fatura Tutarı

note: Label of the base_total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Costing Amount
tr_TR: Toplam Maliyet Tutarı

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
tr_TR: Ana URL

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
tr_TR: Buna göre

en: Based On Data ( in years )
tr_TR: Verilere Göre (Yıl)

en: Based On Document
tr_TR: Belgeye Dayalı

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
tr_TR: Ödeme Koşullarına Göre

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
tr_TR: Fiyat Listesine Göre

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
tr_TR: Değere Göre

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's end date
tr_TR: İnsan Kaynakları Politikanıza göre izin tahsis döneminizin bitiş tarihini seçin

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's start date
tr_TR: İnsan Kaynakları Politikanıza göre izin tahsis döneminizin bitiş tarihini seçin

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
tr_TR: Toplam Tutar

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
tr_TR: Birim Fiyat

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
tr_TR: Birim Fiyatı

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
tr_TR: Birim Fiyat

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
tr_TR: Toplu İşlem

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
tr_TR: Parti Açıklaması

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
tr_TR: Parti Detayları

en: Batch Expiry Date
tr_TR: Parti Son Kullanma Tarihi

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
tr_TR: Parti Kimliği

en: Batch ID is mandatory
tr_TR: Parti Numarası Zorunlu

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
tr_TR: Parti Ürünü Son Kullanma Durumu

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
tr_TR: Parti No

en: Batch No is mandatory
tr_TR: Parti Numarası Zorunlu

en: Batch No {0} does not exists
tr_TR: Parti No {0} mevcut değil

en: Batch No {0} is linked with Item {1} which has serial no. Please scan serial no instead.
tr_TR: Parti No {0} , seri numarası olan {1} öğesi ile bağlantılıdır. Lütfen bunun yerine seri numarasını tarayın.

note: Label of the batch_no (Int) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: Batch No.
tr_TR: Parti No.

en: Batch Nos
tr_TR: Parti Numaraları

en: Batch Nos are created successfully
tr_TR: Parti Numaraları başarıyla oluşturuldu

en: Batch Not Available for Return
tr_TR: Parti İade İçin Uygun Değil

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
tr_TR: Parti Numarası Serisi

en: Batch Qty
tr_TR: Parti Miktarı

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
tr_TR: Parti Miktarı

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
tr_TR: Parti Boyutu

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
tr_TR: Parti Ölçü Birimi

note: Label of the batch_and_serial_no_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch and Serial No
tr_TR: Parti ve Seri No

en: Batch not created for item {} since it does not have a batch series.
tr_TR: {} öğesi için parti oluşturulamadı çünkü parti serisi yok.

en: Batch {0} and Warehouse
tr_TR: Parti {0} ve Depo

en: Batch {0} is not available in warehouse {1}
tr_TR: {0} partisi {1} deposunda mevcut değil

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
tr_TR: {0} partisindeki {1} ürününün ömrü doldu.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
tr_TR: {0} partisindeki {1} isimli ürün devre dışı bırakıldı.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
tr_TR: Partiye Göre Bakiye Geçmişi

en: Batchwise Valuation
tr_TR: Toplu Değerleme

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
tr_TR: Uzlaştırmadan Önce

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
tr_TR: Başlama (Gün)

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Beginning of the current subscription period
tr_TR: Mevcut abonelik döneminin başlangıcı

en: Below Subscription Plans are of different currency to the party default billing currency/Company currency: {0}
tr_TR: Aşağıdaki Abonelik Planları, carinin varsayılan Fatura Para Birimi / Şirket Para Birimi {0} ile farklı para birimindedir.

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
tr_TR: Fatura Tarihi

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
tr_TR: Fatura No

note: Label of the bill_for_rejected_quantity_in_purchase_invoice (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice
tr_TR: Alış Faturasında Reddedilen Miktar Faturası

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
tr_TR: Ürün Ağacı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
tr_TR: Faturalandı

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
tr_TR: Fatura Tutarı

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
tr_TR: Fatura Tutarı

note: Name of a report
en: Billed Items To Be Received
tr_TR: Alınacak Faturalı Ürünler

en: Billed Qty
tr_TR: Faturalanan Miktar

note: Label of the section_break_56 (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed, Received & Returned
tr_TR: Faturalandı, Teslim Alındı & İade Edildi

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
tr_TR: Fatura Adresi

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
tr_TR: Fatura Adresi Bilgileri

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
tr_TR: Fatura Adresi Adı

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
tr_TR: Fatura Tutarı

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
tr_TR: Faturalandırma Şehri

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
tr_TR: Faturalandırma Ülkesi

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
tr_TR: Faturalandırma Bölgesi

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
tr_TR: Fatura Para Birimi

en: Billing Date
tr_TR: Fatura Tarihi

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
tr_TR: Fatura Detayları

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
tr_TR: Fatura E-postası

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
tr_TR: Fatura Saati

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
tr_TR: Faturalama Aralığı

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
tr_TR: Faturalama Aralığı Sayısı

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
tr_TR: Faturalandırma Aralığı Sayısı 1'den az olamaz

en: Billing Interval in Subscription Plan must be Month to follow calendar months
tr_TR: Abonelik Planındaki Fatura Aralığı takvim aylarını takip etmek için Aylık olmalıdır

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
tr_TR: Faturalandırma Oranı

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
tr_TR: Fatura Durumu

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
tr_TR: Fatura Durumu

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
tr_TR: Fatura Posta Kodu

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
tr_TR: Fatura para birimi, şirketin varsayılan para birimi veya carinin hesap para birimi ile aynı olmalıdır.

note: Name of a DocType
en: Bin
tr_TR: Kutu

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
tr_TR: Biyo / Ön Yazı

en: Biotechnology
tr_TR: Biyoteknoloji

note: Name of a DocType
en: Bisect Accounting Statements
tr_TR: İkiye Bölünmüş Muhasebe Tabloları

en: Bisect Left
tr_TR: Sola İkiye Böl

note: Name of a DocType
en: Bisect Nodes
tr_TR: Grupları İkiye Böl

en: Bisect Right
tr_TR: Sağa İkiye Böl

note: Label of the bisecting_from (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting From
tr_TR: Bölme Başlangıcı

en: Bisecting Left ...
tr_TR: Sola İkiye Bölünüyor...

en: Bisecting Right ...
tr_TR: Sağ İkiye Bölünüyor...

note: Label of the bisecting_to (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting To
tr_TR: İkiye Bölme

en: Black
tr_TR: Siyah

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
tr_TR: Açık Sipariş

note: Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings' Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Selling
en: Blanket Order Allowance (%)
tr_TR: Genel Sipariş Ödeneği (%)

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
tr_TR: Açık Sipariş Ürünü

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
tr_TR: Genel Sipariş Fiyatı

en: Block Invoice
tr_TR: Faturayı Engelle

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
tr_TR: Tedarikçiye Engelleme Getir

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
tr_TR: Blog Aboneliği

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
tr_TR: Kan Grubu

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
tr_TR: Mavi

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
tr_TR: Gövde

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
tr_TR: Gövde Metni

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
tr_TR: Gövde ve Kapanış Metni Yardımı

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
tr_TR: Ürün Ağacı No

en: Book Advance Payments as Liability option is chosen. Paid From account changed from {0} to {1}.
tr_TR: Avans Ödemelerini Borç Olarak Kaydet seçeneği seçildi. Ödeme Hesabı {0} hesabından {1} olarak değiştirildi.

note: Label of the book_advance_payments_in_separate_party_account (Check) field in DocType 'Payment Entry' in DocType 'Company'
en: Book Advance Payments in Separate Party Account
tr_TR: Avans Ödemelerini Ayrı Bir Hesaba Kaydet

en: Book Appointment
tr_TR: Randevu Kaydı

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
tr_TR: Varlık Amortisman Girişini Otomatik Olarak Kaydet

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
tr_TR: Ertelenmiş Kayıtların Temeli

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
tr_TR: Ertelenmiş Kayıtları Yevmiye Defteri Aracılığıyla Oluştur

note: Label of the book_tax_discount_loss (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Tax Loss on Early Payment Discount
tr_TR: Erken Ödeme İndirimi ile Vergi Kaybını Kaydet

en: Book an appointment
tr_TR: Randevu oluşturun

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
tr_TR: Rezerve

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
tr_TR: Ayrılmış Sabit Varlık

en: Booking stock value across multiple accounts will make it harder to track stock and account value.
tr_TR: Stok değerinin birden fazla hesaba kaydedilmesi, stok ve hesap değerinin izlenmesini zorlaştıracaktır.

en: Books have been closed till the period ending on {0}
tr_TR: Defterler {0} adresinde sona eren döneme kadar kapatılmıştır.

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
tr_TR: Her ikisi de

en: Both Payable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
tr_TR: Hem Borç Hesabı: {0} hem de Avans Hesabı: {1} şirket için aynı para biriminde olmalıdır: {2}

en: Both Receivable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
tr_TR: Hem Alacak Hesabı: {0} hem de Avans Hesabı: {1} şirket için aynı para biriminde olmalıdır: {2}

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
tr_TR: Hem Deneme Süresi Başlangıç Tarihi hem de Deneme Süresi Bitiş Tarihi ayarlanmalıdır

en: Both {0} Account: {1} and Advance Account: {2} must be of same currency for company: {3}
tr_TR: Hem {0} Hesap: {1} hem de Avans Hesap: {2} şirket için aynı para biriminde olmalıdır: {3}

note: Name of a UOM
en: Box
tr_TR: Kutu

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
tr_TR: Görev Bölümü

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
tr_TR: Şube Kodu

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
tr_TR: Marka

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
tr_TR: Marka Varsayılanları

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
tr_TR: Marka Adı

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
tr_TR: Arıza

en: Broadcasting
tr_TR: Yayın

en: Brokerage
tr_TR: Aracılık

en: Browse BOM
tr_TR: Ürün Ağacına Gözat

note: Name of a UOM
en: Btu (Mean)
tr_TR: Btu (Ortalama)

note: Name of a UOM
en: Btu/Hour
tr_TR: Btu/Saat

note: Name of a UOM
en: Btu/Minutes
tr_TR: Btu/Dakika

note: Name of a UOM
en: Btu/Seconds
tr_TR: Btu/Saniye

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget
tr_TR: Bütçe

note: Name of a DocType
en: Budget Account
tr_TR: Bütçe Hesabı

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
tr_TR: Bütçe Hesapları

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
tr_TR: Bütçe Karşılığı

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
tr_TR: Bütçe Tutarı

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
tr_TR: Bütçe Detayı

en: Budget Exceeded
tr_TR: Bütçe Aşıldı

en: Budget List
tr_TR: Bütçe Listesi

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
tr_TR: Bütçe Fark Raporu

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
tr_TR: Grup Hesabı {0} için bütçe atanamaz

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
tr_TR: Bütçe, {0} için atanamaz çünkü bu bir Gelir veya Gider hesabı değildir

en: Budgets
tr_TR: Bütçeler

en: Build All?
tr_TR: Tümünü Oluştur?

en: Build Tree
tr_TR: Ağaç Oluştur

en: Buildings
tr_TR: Binalar

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log
tr_TR: Toplu İşlem Günlüğü

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log Detail
tr_TR: Toplu İşlem Günlüğü Detayı

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
tr_TR: Toplu Güncelleme

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the bundle_items_section (Section Break) field in DocType 'Quotation'
en: Bundle Items
tr_TR: Paket Ürünler

en: Bundle Qty
tr_TR: Paket Miktarı

note: Name of a UOM
en: Bushel (UK)
tr_TR: Buşel (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Bushel (US Dry Level)
tr_TR: Buşel (ABD Kuru Seviyesi)

en: Business Analyst
tr_TR: İş Analisti

en: Business Development Manager
tr_TR: İş Geliştirme Müdürü

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
tr_TR: Meşgul

en: Buy
tr_TR: Satın Alma

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
tr_TR: Ürünler ve Hizmetlerin Alıcısı.

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
tr_TR: Satın Alma

note: Label of the sales_settings (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Buying & Selling Settings
tr_TR: Alış ve Satış Ayarları

en: Buying Amount
tr_TR: Alış Tutarı

en: Buying Price List
tr_TR: Alış Fiyat Listesi

en: Buying Rate
tr_TR: Alış Fiyatı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
tr_TR: Satın Alma Ayarları

note: Label of the buying_and_selling_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Buying and Selling
tr_TR: Alış ve Satış

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
tr_TR: Eğer uygulanabilir {0} olarak seçilirse, Satın Alma işaretlenmelidir

en: By default, the Supplier Name is set as per the Supplier Name entered. If you want Suppliers to be named by a <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Naming Series</a> choose the 'Naming Series' option.
tr_TR: Varsayılan olarak Tedarikçi Adı, girilen Tedarikçi Adına göre ayarlanır. Tedarikçilerin <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Adlandırma Serisi</a> ile adlandırılmasını istiyorsanız 'Seri Adlandırma' seçeneğini seçin.

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
tr_TR: Satış Limiti Kontrolünü Atla

note: Label of the cc_to (Table MultiSelect) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
tr_TR: CC için

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Home Workspace
en: CRM
tr_TR: Müşteri Yönetimi

note: Name of a DocType
en: CRM Note
tr_TR: CRM Notu

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
tr_TR: Müşteri Yönetimi Ayarları

en: CWIP Account
tr_TR: CWIP Hesabı

note: Name of a UOM
en: Caballeria
tr_TR: Kabalerya

note: Name of a UOM
en: Cable Length
tr_TR: Kablo Uzunluğu

note: Name of a UOM
en: Cable Length (UK)
tr_TR: Kablo Uzunluğu (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Cable Length (US)
tr_TR: Kablo Uzunluğu (ABD)

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
tr_TR: Hesaplama Yöntemi

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
tr_TR: Amortismanı Hesapla

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
tr_TR: Tahmini Varış Sürelerini Hesaplayın

note: Label of the editable_bundle_item_rates (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
tr_TR: Alt Ürünler Fiyatlarına Göre Ürün Paket Fiyatını Hesapla

note: Label of the calculate_depr_using_total_days (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Calculate daily depreciation using total days in depreciation period
tr_TR: Amortisman dönemindeki toplam gün sayısını kullanarak günlük amortismanı hesaplayın

en: Calculated Bank Statement balance
tr_TR: Hesaplanan Banka Hesap Özeti bakiyesi

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
tr_TR: Hesaplamalar

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
tr_TR: Takvim Etkinliği

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
tr_TR: Kalibrasyon

note: Name of a UOM
en: Calibre
tr_TR: Kalibre

en: Call Again
tr_TR: Tekrar Ara

en: Call Connected
tr_TR: Çağrı Bağlandı

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
tr_TR: Çağrı Ayrıntıları

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
tr_TR: Çağrı Süresi saniye oalrak

en: Call Ended
tr_TR: Görüşme Sonlandı

note: Label of the call_handling_schedule (Table) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Handling Schedule
tr_TR: Çağrı Yönetim Programı

note: Name of a DocType
en: Call Log
tr_TR: Çağrı Geçmişi

en: Call Missed
tr_TR: Cevapsız Çağrı

note: Label of the call_received_by (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Call Received By
tr_TR: Çağrı Alındı

note: Label of the call_receiving_device (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Call Receiving Device
tr_TR: Çağrı Alma Cihazı

note: Label of the call_routing (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Routing
tr_TR: Çağrı Yönlendirme

en: Call Schedule Row {0}: To time slot should always be ahead of From time slot.
tr_TR: Çağrı Programı Satırı {0}: Kime zaman aralığı her zaman Kimden zaman aralığının önünde olmalıdır.

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
tr_TR: Çağrı Özeti

en: Call Summary Saved
tr_TR: Çağrı Özeti Kaydedildi

note: Label of the call_type (Data) field in DocType 'Telephony Call Type'
en: Call Type
tr_TR: Çağrı Türü

en: Callback
tr_TR: Geri ara

note: Name of a UOM
en: Calorie (Food)
tr_TR: Kalori (Gıda)

note: Name of a UOM
en: Calorie (It)
tr_TR: Kalori (It)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Mean)
tr_TR: Kalori (Ortalama)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Th)
tr_TR: Kalori (Th)

note: Name of a UOM
en: Calorie/Seconds
tr_TR: Kalori/Saniye

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
tr_TR: Kampanya

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
tr_TR: Kampanya Verimliliği

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
tr_TR: Kampanya E-posta Programı

note: Name of a DocType
en: Campaign Item
tr_TR: Kampanya Ürünü

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
tr_TR: Kampanya İsmi

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
tr_TR: Kampanya Adlandırması

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
tr_TR: Kampanya Takvimleri

en: Can be approved by {0}
tr_TR: {0} tarafından onaylanabilir

en: Can not close Work Order. Since {0} Job Cards are in Work In Progress state.
tr_TR: {0} İş Kartı Devam Ediyor durumunda olduğu için İş Emri kapatılamıyor.

en: Can not filter based on Child Account, if grouped by Account
tr_TR: Hesaba göre gruplanmışsa Alt Hesaba göre filtreleme yapılamaz

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
tr_TR: Müşteriye göre gruplandırılmışsa Müşteriye göre filtreleme yapılamaz

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
tr_TR: POS Profiline göre gruplandırılırsa, POS Profiline göre filtreleme yapılamaz

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
tr_TR: Ödeme Yöntemine göre gruplandırılırsa, Ödeme Yöntemine göre filtreleme yapılamaz

en: Can only make payment against unbilled {0}
tr_TR: Sadece faturalandırılmamış ödemeler yapılabilir {0}

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
tr_TR: Yalnızca ücret türü 'Önceki Satır Tutarında' veya 'Önceki Satır Toplamında' ise satıra referans verebilir

en: Can't change the valuation method, as there are transactions against some items which do not have its own valuation method
tr_TR: Kendi değerleme yöntemi olmayan bazı kalemlere karşı işlemler olduğu için değerleme yöntemi değiştirilemez

en: Can't disable batch wise valuation for active batches.
tr_TR: Aktif partiler için parti bazında değerleme devre dışı bırakılamıyor.

en: Can't disable batch wise valuation for items with FIFO valuation method.
tr_TR: FIFO değerleme yöntemine sahip kalemler için parti bazında değerleme devre dışı bırakılamıyor.

en: Cancel
tr_TR: İptal

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
tr_TR: Dönem Sonunda İptal

en: Cancel Subscription
tr_TR: Aboneliği İptal Et

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
tr_TR: Ek Süreden Sonra Aboneliği İptal Et

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
tr_TR: İptal Tarihi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
tr_TR: İptal Edildi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
tr_TR: İptal edildi

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
tr_TR: Sürücü Adresi Eksik Olduğu İçin Varış Saati Hesaplanamıyor.

en: Cannot Merge
tr_TR: Birleştirilemez

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
tr_TR: Sürücü Adresi Eksik Olduğu İçin Rota Optimize Edilemiyor.

en: Cannot Resubmit Ledger entries for vouchers in Closed fiscal year.
tr_TR: Kapalı mali yıldaki fişler için Defter girişleri Yeniden Gönderilemez.

en: Cannot amend {0} {1}, please create a new one instead.
tr_TR: {0} {1} değiştirilemiyor, lütfen bunu düzenlemek yerine yeni bir tane oluşturun.

en: Cannot apply TDS against multiple parties in one entry
tr_TR: Bir girişte birden fazla tarafa karşı Stopaj Vergisi uygulanamaz

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
tr_TR: Stok Defterine girişi olan bir kalem Sabit Varlık olarak ayarlanamaz.

en: Cannot cancel as processing of cancelled documents is pending.
tr_TR: İptal edilen belgelerin işlenmesi beklemede olduğundan iptal edilemiyor.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
tr_TR: Gönderilen Stok Girişi {0} mevcut olduğundan iptal edilemiyor

en: Cannot cancel the transaction. Reposting of item valuation on submission is not completed yet.
tr_TR: İşlem iptal edilemiyor. Gönderim sırasında Ürün değerlemesinin yeniden yayınlanması henüz tamamlanmadı.

en: Cannot cancel this document as it is linked with submitted asset {0}. Please cancel it to continue.
tr_TR: Gönderilen {0} varlığı ile bağlantılı olduğu için bu belge iptal edilemez. Devam etmek için lütfen iptal edin.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
tr_TR: Tamamlanan İş Emri için işlem iptal edilemez.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
tr_TR: Stok işlemi sonrasında Özellikler değiştirilemez. Yeni bir Ürün oluşturun ve stoğu yeni Ürüne aktarmayı deneyin.

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
tr_TR: Mali Yıl Başlangıç Tarihi ve Mali Yılı kaydedildikten sonra Mali Yıl Sonu Tarihini değiştiremezsiniz.

en: Cannot change Reference Document Type.
tr_TR: Referans Belge Türü değiştirilemiyor.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
tr_TR: {0} satırındaki öğe için Hizmet Durdurma Tarihi değiştirilemiyor

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
tr_TR: Stok işlemi sonrasında Varyant özellikleri değiştirilemez. Bunu yapmak için yeni bir Ürün oluşturmanız gerekecektir.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
tr_TR: Şirketin varsayılan para birimi değiştirilemiyor çünkü mevcut işlemler var. Varsayılan para birimini değiştirmek için işlemlerin iptal edilmesi gerekiyor.

en: Cannot complete task {0} as its dependant task {1} are not completed / cancelled.
tr_TR: {0} görevi tamamlanamıyor çünkü bağımlı görevi {1} tamamlanmadı/iptal edilmedi.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
tr_TR: Alt kırılımları olduğundan Maliyet Merkezi muhasebe defterine dönüştürülemiyor

en: Cannot convert Task to non-group because the following child Tasks exist: {0}.
tr_TR: Aşağıdaki alt Görevler mevcut olduğundan Görev grup dışı olarak dönüştürülemiyor: {0}.

en: Cannot convert to Group because Account Type is selected.
tr_TR: Hesap Türü seçili olduğundan Gruba dönüştürülemiyor.

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
tr_TR: Hesap Türü seçili olduğundan Gruba dönüştürülemiyor.

en: Cannot create Stock Reservation Entries for future dated Purchase Receipts.
tr_TR: İleri tarihli Alış İrsaliyeleri için Stok Rezervasyon Girişleri oluşturulamıyor.

en: Cannot create a pick list for Sales Order {0} because it has reserved stock. Please unreserve the stock in order to create a pick list.
tr_TR: Rezerve stok olduğundan {0} Satış Siparişi için bir Çekme Listesi oluşturulamıyor. Çekme Listesi oluşturmak için lütfen stok rezervini kaldırın.

en: Cannot create accounting entries against disabled accounts: {0}
tr_TR: Devre dışı bırakılan hesaplar için muhasebe girişleri oluşturulamıyor: {0}

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
tr_TR: Diğer Ürün Ağaçları ile bağlantılı olan bir Ürün Ağacı iptal edilemez.

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
tr_TR: Kayıp olarak belirtilemez, çünkü Fiyat Teklifi verilmiş.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
tr_TR: 'Değerleme' veya 'Değerleme ve Toplam' kategorisi için çıkarma işlemi yapılamaz.

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
tr_TR: {0} Seri Numarası stok işlemlerinde kullanıldığından silinemiyor

en: Cannot disable batch wise valuation for FIFO valuation method.
tr_TR: FIFO değerleme yöntemi için parti bazında değerleme devre dışı bırakılamıyor.

en: Cannot enqueue multi docs for one company. {0} is already queued/running for company: {1}
tr_TR: Bir şirket için birden fazla belge sıraya alınamıyor. {0} zaten şu şirket için sıraya alındı/çalışıyor: {1}

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
tr_TR: {0} Ürünü Seri No ile "Teslimatı Sağla ile ve Seri No ile Teslimatı Sağla" olmadan eklendiğinden, Seri No ile teslimat sağlanamaz.

en: Cannot find Item with this Barcode
tr_TR: Bu Barkoda Sahip Ürün Bulunamadı

en: Cannot find a default warehouse for item {0}. Please set one in the Item Master or in Stock Settings.
tr_TR: {0} ürünü için varsayılan bir depo bulunamadı. Lütfen Ürün Ana Verisi'nde veya Stok Ayarları'nda bir tane ayarlayın.

en: Cannot make any transactions until the deletion job is completed
tr_TR: Silme işi tamamlanana kadar herhangi bir işlem yapılamaz

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
tr_TR: {1} satırındaki {0} öğesi için {2} değerinden daha fazla faturalandırma yapılamaz. Fazla faturalandırmaya izin vermek için lütfen Hesap Ayarları'nda ödenek ayarlayın

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
tr_TR: {0} Ürünü için Sipariş Miktarı {1} adetten daha fazla üretilemez.

en: Cannot produce more item for {0}
tr_TR: {0} için daha fazla ürün üretilemiyor

en: Cannot produce more than {0} items for {1}
tr_TR: {1} için {0} Üründen fazlasını üretemezsiniz

en: Cannot receive from customer against negative outstanding
tr_TR: Negatif bakiye karşılığında müşteriden teslim alınamıyor

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
tr_TR: Bu ücret türü için geçerli satır numarasından büyük veya bu satır numarasına eşit satır numarası verilemiyor

en: Cannot retrieve link token for update. Check Error Log for more information
tr_TR: Güncelleme için bağlantı token'ı alınamıyor. Daha fazla bilgi için Hata Günlüğünü kontrol edin

en: Cannot retrieve link token. Check Error Log for more information
tr_TR: Güncelleme için bağlantı token'ı alınamıyor. Daha fazla bilgi için Hata Günlüğünü kontrol edin

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
tr_TR: İlk satır için ücret türü 'Önceki Satır Tutarı Üzerinden' veya 'Önceki Satır Toplamı Üzerinden' olarak seçilemiyor

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
tr_TR: Satış Siparişi verildiği için Kayıp olarak ayarlanamaz.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
tr_TR: {0} için İndirim bazında yetkilendirme ayarlanamıyor

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
tr_TR: Bir şirket için birden fazla Ürün Varsayılanı belirlenemez.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
tr_TR: Teslim edilen miktardan daha az miktar ayarlanamıyor

en: Cannot set quantity less than received quantity
tr_TR: Alınan miktardan daha az miktar ayarlanamıyor

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
tr_TR: Değişkenlere kopyalamak için <b>{0}</b> alanı ayarlanamıyor

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
tr_TR: Kapasite

en: Capacity (Stock UOM)
tr_TR: Kapasite (Stok Birimi)

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
tr_TR: Kapasite Planlaması

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
tr_TR: Kapasite Planlama Hatası, planlanan başlangıç zamanı bitiş zamanı ile aynı olamaz

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
tr_TR: Kapasite Planlama (Gün)

note: Label of the stock_capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity in Stock UOM
tr_TR: Stok Birimindeki Kapasite

en: Capacity must be greater than 0
tr_TR: Kapasite 0'dan büyük olmalıdır

en: Capital Equipment
tr_TR: Sermaye Ekipmanı

en: Capital Stock
tr_TR: Sermaye Stoku

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
tr_TR: Devam Eden İş Sermaye Hesabı

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
tr_TR: Devam Eden Sermaye

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization
tr_TR: Sermayeleştirme

note: Label of the capitalization_method (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization Method
tr_TR: Sermaye Yöntemi

en: Capitalize Asset
tr_TR: Varlığı Sermayeleştir

note: Label of the capitalize_repair_cost (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Capitalize Repair Cost
tr_TR: Onarım Maliyetini Aktifleştir

note: Name of a UOM
en: Carat
tr_TR: Karat

note: Title of an incoterm
en: Carriage and Insurance Paid to
tr_TR: Taşıma ve Sigorta Ödemesi

note: Label of the carrier (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier
tr_TR: Taşıyıcı

note: Label of the carrier_service (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier Service
tr_TR: Taşıma Hizmeti

note: Label of the carry_forward_communication_and_comments (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
tr_TR: İletişimi ve Yorumları Devret

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
tr_TR: Nakit

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
tr_TR: Nakit Girişi

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
tr_TR: Nakit Akışı

en: Cash Flow Statement
tr_TR: Nakit Akış Tablosu

en: Cash Flow from Financing
tr_TR: Finansmandan Nakit Akışı

en: Cash Flow from Investing
tr_TR: Yatırımdan Kaynaklanan Nakit Akışı

en: Cash Flow from Operations
tr_TR: Operasyonlardan Nakit Akışı

en: Cash In Hand
tr_TR: Eldeki Nakit

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
tr_TR: Ödeme girişi yapmak için Nakit veya Banka Hesabı zorunludur

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
tr_TR: Kasa / Banka Hesabı

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
tr_TR: Kasa Kapanışı

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
tr_TR: Kasa Kapanış Ödemeleri

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
tr_TR: Tümünü Yakala

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
tr_TR: Kategori

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
tr_TR: Kategori Detayları

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
tr_TR: Kategori Adı

en: Category-wise Asset Value
tr_TR: Kategori Bazında Varlık Değeri

en: Caution
tr_TR: Dikkat

en: Caution: This might alter frozen accounts.
tr_TR: Dikkat: Bu işlem dondurulmuş hesapları değiştirebilir.

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
tr_TR: Cep Telefonu Numarası

note: Name of a UOM
en: Celsius
tr_TR: Santigrat

note: Name of a UOM
en: Cental
tr_TR: Merkez

note: Name of a UOM
en: Centiarea
tr_TR: Metrekare

note: Name of a UOM
en: Centigram/Litre
tr_TR: Santigram/Litre

note: Name of a UOM
en: Centilitre
tr_TR: Santilitre

note: Name of a UOM
en: Centimeter
tr_TR: Santimetre

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
tr_TR: Sertifika

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
tr_TR: Sertifika Ayrıntıları

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
tr_TR: Sertifika Limiti

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
tr_TR: sertifika numarası

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
tr_TR: Sertifika Gerekli

note: Name of a UOM
en: Chain
tr_TR: Zincir

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
tr_TR: Değişim Tutarı

en: Change Release Date
tr_TR: Yayın Tarihi Değiştir

note: Label of the stock_value_difference (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Ledger Entry'
en: Change in Stock Value
tr_TR: Stok Değerindeki Değişim

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
tr_TR: Hesap türünü Alacak olarak değiştirin veya farklı bir hesap seçin.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
tr_TR: Sonraki senkronizasyon başlangıç tarihini ayarlamak için bu tarihi manuel olarak değiştirin.

en: Changed customer name to '{}' as '{}' already exists.
tr_TR: '{}' zaten mevcut olduğundan müşteri adı '{}' olarak değiştirildi.

note: Label of the section_break_88 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Changes
tr_TR: Değişiklikler

en: Changes in {0}
tr_TR: {0} adresindeki değişiklikler

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
tr_TR: Seçilen Müşteri için Müşteri Grubunu değiştirmeye izin verilmiyor.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
tr_TR: Kanal Ortağı

en: Charge of type 'Actual' in row {0} cannot be included in Item Rate or Paid Amount
tr_TR: {0} satırındaki 'Gerçekleşen' türündeki ücret Kalem Oranına veya Ödenen Tutara dahil edilemez

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
tr_TR: Ücretlendirilebilir

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
tr_TR: Yapılan Ücretler

en: Charges are updated in Purchase Receipt against each item
tr_TR: Her bir Kalem için Satın Alma İrsaliyesindeki masraflar güncellendi

en: Charges will be distributed proportionately based on item qty or amount, as per your selection
tr_TR: Seçiminize göre, masraflar ürün miktarına veya tutarına göre orantılı olarak dağıtılacaktır.

en: Chart
tr_TR: Grafik

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
tr_TR: Hesap Planları

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
tr_TR: Hesap Planı Şablonu

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
tr_TR: Grafik Önizleme

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
tr_TR: Grafik Ağacı

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the chart_of_accounts (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
tr_TR: Hesap Planı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
tr_TR: Hesap Planı İçeri Aktarma

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
tr_TR: Maliyet Merkezleri Grafiği

en: Charts Based On
tr_TR: Grafiklere Göre

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
tr_TR: Şasi No

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Chat
tr_TR: Sohbet

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
tr_TR: Tedarikçi Fatura Numarasının Benzersizliğini Kontrol Edin

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
tr_TR: Hidroponik bir birim olup olmadığını kontrol edin

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
tr_TR: Eğer hammadde transferi gerekmiyorsa bunu işaretleyin.

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
tr_TR: Giriş (Grup)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
tr_TR: Kesirlere izin vermemek için bunu işaretleyin.

note: Label of the checked_on (Datetime) field in DocType 'Ledger Health'
en: Checked On
tr_TR: Kontrol Edildi

note: Description of the 'Round Off Tax Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Checking this will round off the tax amount to the nearest integer
tr_TR: Bu işaretlendiğinde vergi tutarı en yakın tam sayıya yuvarlanır

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
tr_TR: Ödeme Siparişi / Sipariş Gönder / Yeni Sipariş

en: Chemical
tr_TR: Kimyasal

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
tr_TR: Çek

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
tr_TR: Çek Tarihi

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
tr_TR: Çek Yükseklik

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
tr_TR: Çek No

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
tr_TR: Çek Yazdırma Şablonu

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
tr_TR: Çek Boyut

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
tr_TR: Çek Genişliği

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
tr_TR: Çek Vade Tarihi

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
tr_TR: Çek/Referans No

en: Cheques Required
tr_TR: Gerekli Çekler

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
tr_TR: Çekler ve Mevduatlar yanlış şekilde temizlendi

en: Chief Executive Officer
tr_TR: Yönetim Kurulu Başkanı

en: Chief Financial Officer
tr_TR: Mali İşler Müdürü

en: Chief Operating Officer
tr_TR: Operasyon Müdürü

en: Chief Technology Officer
tr_TR: Teknolojiden Sorumlu Başkan

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
tr_TR: Alt Dokuman Adı

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
tr_TR: Bu Görev için Alt Görev mevcut. Bu Görevi silemezsiniz.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
tr_TR: Alt elemanlar yalnızca 'Grup' altında oluşturulabilir.

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
tr_TR: Bu depo için alt depo mevcut. Bu depoyu silemezsiniz.

en: Circular Reference Error
tr_TR: Dairesel Referans Hatası

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
tr_TR: Şehir

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
tr_TR: Fakülte

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
tr_TR: Müşterilerin Bölgeye Göre Sınıflandırılması

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

en: Clear Demo Data
tr_TR: Demo Verilerini Temizle

note: Label of the clear_notifications (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Clear Notifications
tr_TR: Bildirimleri Temizle

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
tr_TR: Tabloyu Temizle

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
tr_TR: Tahsilat Tarihi

en: Clearance Date not mentioned
tr_TR: Ödeme Tarihi belirtilmedi

en: Clearance Date updated
tr_TR: Ödeme Tarihi güncellendi

en: Clearing Demo Data...
tr_TR: Demo Verileri Temizleniyor...

en: Click on 'Get Finished Goods for Manufacture' to fetch the items from the above Sales Orders. Items only for which a BOM is present will be fetched.
tr_TR: Yukarıdaki Satış Siparişlerinden öğeleri almak için 'Üretim İçin Bitmiş Ürünleri Al'a tıklayın. Yalnızca Ürün Ağacı bulunan Ürünler alınacaktır.

en: Click on Add to Holidays. This will populate the holidays table with all the dates that fall on the selected weekly off. Repeat the process for populating the dates for all your weekly holidays
tr_TR: Tatillere Ekle'ye tıklayın. Bu işlem, tatiller tablosunu seçilen haftalık izin gününe denk gelen tüm tarihlerle dolduracaktır. Tüm haftalık tatillerinizin tarihlerini doldurmak için işlemi tekrarlayın

en: Click on Get Sales Orders to fetch sales orders based on the above filters.
tr_TR: Yukarıdaki filtrelere göre satış siparişlerini almak için Satış Siparişlerini Getir butonuna tıklayın.

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
tr_TR: Zip dosyası belgeye eklendikten sonra Faturaları İçe Aktar düğmesine tıklayın. İşlemeyle ilgili tüm hatalar Hata Günlüğünde gösterilir.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
tr_TR: E-postanızı doğrulamak ve randevuyu onaylamak için aşağıdaki formu tıklayın

en: Click to add email / phone
tr_TR: E-posta / telefon eklemek için tıklayın

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
tr_TR: Müşteri

en: Close
tr_TR: Kapat

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
tr_TR: Sorunu Kapat (gün sonra)

note: Label of the close_opportunity_after_days (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
tr_TR: Yanıtlanan Fırsatı Kapat (gün sonra)

en: Close the POS
tr_TR: POS'u Kapat

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
tr_TR: Kapandı

note: Name of a DocType
en: Closed Document
tr_TR: Kapalı Belge

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
tr_TR: Kapalı Belgeler

en: Closed Work Order can not be stopped or Re-opened
tr_TR: Kapatılan İş Emri durdurulamaz veya Yeniden Açılamaz

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
tr_TR: Kapalı sipariş iptal edilemez. İptal etmek için önce açın.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
tr_TR: Kapanış

en: Closing (Cr)
tr_TR: Kapanış Alacağı

en: Closing (Dr)
tr_TR: Kapanış Borcu

en: Closing (Opening + Total)
tr_TR: Kapanış (Açılış + Toplam)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
tr_TR: Kapanış Hesabı

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
tr_TR: Kapanış Hesabı {0}, Borç / Sermaye türünde olmalıdır

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
tr_TR: Kapanış Tutarı

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
tr_TR: Kapanış Bakiyesi

en: Closing Balance as per Bank Statement
tr_TR: Banka Hesap Özetine Göre Kapanış Bakiyesi

en: Closing Balance as per ERP
tr_TR: ERP'ye göre Kapanış Bakiyesi

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
tr_TR: Kapanış Tarihi

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
tr_TR: Kapanış Metni

note: Label of the code (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
tr_TR: Kod

note: Name of a DocType Label of the code_list (Link) field in DocType 'Common Code'
en: Code List
tr_TR: Kod Listesi

en: Cold Calling
tr_TR: Soğuk Arama

en: Collapse All
tr_TR: Tümünü Daralt

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
tr_TR: İlerlemeyi Takip Et

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
tr_TR: Toplama Faktörü (= 1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
tr_TR: Koleksiyon Kuralları

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
tr_TR: Koleksiyon Katmanı

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
tr_TR: Renk

en: Colour
tr_TR: Renk

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
tr_TR: Banka Ekstresindeki Sütun

en: Column {0}
tr_TR: {0} sütunu

en: Columns are not according to template. Please compare the uploaded file with standard template
tr_TR: Sütunlar şablona göre değil. Lütfen yüklenen dosyayı standart şablonla karşılaştırın

en: Combined invoice portion must equal 100%
tr_TR: Birleştirilmiş fatura kısmı %100'e eşit olmalıdır

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Commercial
tr_TR: Ticari

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
tr_TR: Komisyon

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
tr_TR: Komisyon Oranı

en: Commission Rate %
tr_TR: Komisyon Oranı %

note: Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Commission Rate (%)
tr_TR: Komisyon Oranı (%)

en: Commission on Sales
tr_TR: Satış Komisyonu

note: Name of a DocType Label of the common_code (Data) field in DocType 'Common Code' Label of the common_code (Data) field in DocType 'UOM'
en: Common Code
tr_TR: Ortak Kod

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
tr_TR: İletişim

note: Label of the communication_channel (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Channel
tr_TR: İletişim Türü

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
tr_TR: Medya Haberleşmesi

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
tr_TR: İletişim Orta İpucu

en: Compact Item Print
tr_TR: Kompakt Ürün Baskısı

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
tr_TR: Şirketler

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
tr_TR: Şirket

en: Company Abbreviation
tr_TR: Şirket Kısaltması

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
tr_TR: Şirket Kısaltması 5 karakterden uzun olamaz

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
tr_TR: Şirket Hesabı

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
tr_TR: Firma Adresi

note: Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning'
en: Company Address Display
tr_TR: Şirket Adres Gösterimi

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
tr_TR: Şirket Adresi Adı

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
tr_TR: Şirket Banka Hesabı

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
tr_TR: Fatura Adresi

note: Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Order' Labe
en: Company Contact Person
tr_TR: Şirket İrtibat Kişisi

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
tr_TR: Şirket Tanımı

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
tr_TR: Şirket Detayları

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
tr_TR: Şirket E-postası

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
tr_TR: Şirket Logosu

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
tr_TR: Şirket Adı

note: Description of the 'Tally Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Company Name as per Imported Tally Data
tr_TR: İçe Aktarılan Tally Verilerine göre Şirket Adı

en: Company Name cannot be Company
tr_TR: Şirket Adı "Şirket" olamaz

en: Company Not Linked
tr_TR: Şirket Bağlı Değil

note: Label of the company_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Company Settings
tr_TR: Şirket Ayarları

note: Label of the company_shipping_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_98 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
tr_TR: Teslimat Adresi

note: Label of the company_tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Tax ID
tr_TR: Şirket Vergi Numarası

en: Company and Posting Date is mandatory
tr_TR: Şirket ve Kaydetme Tarihi zorunludur

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
tr_TR: Şirketler Arası İşlemler için her iki şirketin para birimlerinin eşleşmesi gerekir.

en: Company field is required
tr_TR: Şirket alanı gereklidir

en: Company is mandatory
tr_TR: Şirket zorunludur

en: Company is mandatory for company account
tr_TR: Şirket hesabı için şirket zorunludur

en: Company is mandatory for generating an invoice. Please set a default company in Global Defaults.
tr_TR: Fatura oluşturmak için şirket zorunludur. Lütfen Global Varsayılanlar'da varsayılan bir şirket ayarlayın.

en: Company name not same
tr_TR: Şirket adı aynı değil

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
tr_TR: {0} varlık ve {1} satın alma belgesi eşleşmiyor.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
tr_TR: Referans için şirket kayıt numaraları. Vergi numaraları vb.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company which internal customer represents
tr_TR: İç müşterinin temsil ettiği şirket

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Company which internal customer represents.
tr_TR: İç müşterinin temsil ettiği şirket.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company which internal supplier represents
tr_TR: Dahili tedarikçinin temsil ettiği şirket

en: Company {0} already exists. Continuing will overwrite the Company and Chart of Accounts
tr_TR: {0} şirketi zaten var. Devam etmek, Şirket ve Hesap Planının üzerine yazacaktır.

en: Company {0} does not exist
tr_TR: {0} Şirketi mevcut değil

en: Company {0} is added more than once
tr_TR: Şirket {0} birden fazla kez eklendi

en: Company {} does not exist yet. Taxes setup aborted.
tr_TR: {} şirketi henüz mevcut değil. Vergi kurulumu iptal edildi.

en: Company {} does not match with POS Profile Company {}
tr_TR: {} Şirketi, {} Şirketi POS Profili ile eşleşmiyor

note: Name of a DocType Label of the competitor (Link) field in DocType 'Competitor Detail'
en: Competitor
tr_TR: Rakip

note: Name of a DocType
en: Competitor Detail
tr_TR: Rakip Detayları

note: Label of the competitor_name (Data) field in DocType 'Competitor'
en: Competitor Name
tr_TR: Rakip Adı

note: Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation'
en: Competitors
tr_TR: Rakipler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
tr_TR: Tamamla

en: Complete Job
tr_TR: İşi Tamamla

en: Complete Order
tr_TR: Siparişi Tamamla

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
tr_TR: Tamamlayan

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Task'
en: Completed On
tr_TR: Tamamlanma Tarihi

en: Completed On cannot be greater than Today
tr_TR: Tamamlanma Tarihi Bugünden büyük olamaz

en: Completed Operation
tr_TR: Tamamlanan Operasyon

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
tr_TR: Tamamlanan Miktar

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
tr_TR: Tamamlanan Miktar, Üretilecek Miktardan fazla olamaz.

en: Completed Quantity
tr_TR: Tamamlanan Miktar

en: Completed Tasks
tr_TR: Tamamlanan Görevler

note: Label of the completed_time (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Time
tr_TR: Tamamlanma Zamanı

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
tr_TR: Tamamlanan İş Emirleri

en: Completion
tr_TR: Tamamlanma

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
tr_TR: Tamamlanma Tarihi

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
tr_TR: Tamamlanma Tarihi

en: Completion Date can not be before Failure Date. Please adjust the dates accordingly.
tr_TR: Tamamlanma Tarihi Arıza Tarihinden önce olamaz. Lütfen tarihleri buna göre ayarlayın.

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
tr_TR: Tamamlanma Durumu

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
tr_TR: Kapsamlı Sigorta

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
tr_TR: Bilgisayar

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
tr_TR: Koşul

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule
tr_TR: Koşullu Kural

note: Label of the conditional_rule_examples_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule Examples
tr_TR: Koşullu Kural Örnekleri

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
tr_TR: Seçilen tüm seçeneklere birleştirilmiş yapı uygulanacaktır.

note: Label of the monitor_section (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the work_order_configuration (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Configure Product Assembly
tr_TR: Ürün Montajını Yapılandırma

note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
tr_TR: İşlemi durdurmak için eylemi yapılandırın veya aynı oran korunmazsa sadece uyarı verin.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
tr_TR: Yeni bir Satın Alma işlemi oluştururken varsayılan Fiyat Listesini yapılandırın. Ürün fiyatları bu Fiyat Listesinden alınacaktır.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
tr_TR: Onay Tarihi

en: Connect to Quickbooks
tr_TR: Quickbooks'a Bağlan

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connected to QuickBooks
tr_TR: QuickBooks’a Bağlandı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connecting to QuickBooks
tr_TR: QuickBooks'a Bağlanıyor

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of
en: Connections
tr_TR: Bağlantılar

en: Consider Accounting Dimensions
tr_TR: Muhasebe Boyutları

note: Label of the consider_party_ledger_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Consider Entire Party Ledger Amount
tr_TR: Tüm Parti Defteri Tutarını Dikkate Alın

note: Label of the consider_minimum_order_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Minimum Order Qty
tr_TR: Minimum Sipariş Miktarını Dikkate Al

note: Label of the consider_rejected_warehouses (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Consider Rejected Warehouses
tr_TR: Red Depolarını Dahil Et

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
tr_TR: Dikkate Alınan Vergi veya Ücret

note: Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Considered In Paid Amount
tr_TR: Ödenen Tutar İçerisinde Sayılır

note: Label of the combine_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sales Order Items
tr_TR: Satış Siparişi Ürünlerini Birleştir

note: Label of the combine_sub_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sub Assembly Items
tr_TR: Alt Montaj Öğelerini Birleştirin

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
tr_TR: konsolide

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
tr_TR: Konsolide Alacak Dekontu

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
tr_TR: Konsolide Finansal Tablolar

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
tr_TR: Konsolide Satış Faturası

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
tr_TR: Danışman

en: Consulting
tr_TR: Danışmanlık

en: Consumable
tr_TR: Sarf Malzemesi

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
tr_TR: Sarf Malzemesi Maliyeti

en: Consumed
tr_TR: Tüketilen

en: Consumed Amount
tr_TR: Tüketilen Miktar

en: Consumed Asset Items is mandatory for Decapitalization
tr_TR: Tüketilen Varlık Kalemleri Sermaye Azaltma için zorunludur

note: Label of the asset_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Asset Total Value
tr_TR: Tüketilen Varlık Toplam Değeri

note: Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Assets
tr_TR: Tüketilen Varlıklar

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
tr_TR: Tüketilen Ürünler

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontra
en: Consumed Qty
tr_TR: Tüketilen Miktar

note: Label of the consumed_quantity (Data) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Consumed Quantity
tr_TR: Tüketilen Miktar

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Items
tr_TR: Tüketilen Stok Ürünleri

en: Consumed Stock Items or Consumed Asset Items are mandatory for creating new composite asset
tr_TR: Tüketilen Stok Kalemleri veya Tüketilen Varlık Kalemleri yeni bileşik varlık oluşturmak için zorunludur

en: Consumed Stock Items, Consumed Asset Items or Consumed Service Items is mandatory for Capitalization
tr_TR: Tüketilen Stok Kalemleri, Tüketilen Varlık Kalemleri veya Tüketilen Hizmet Kalemleri Aktifleştirme için zorunludur

note: Label of the stock_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Total Value
tr_TR: Tüketilen Stok Toplam Değeri

en: Consumer Products
tr_TR: Tüketici Ürünleri

en: Consumption Rate
tr_TR: Tüketim Oranı

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
tr_TR: Kişi

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
tr_TR: İrtibat Azalt

en: Contact Details
tr_TR: İletişim Detayları

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
tr_TR: İletişim E-Posta

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
tr_TR: İletişim HTML'si

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
tr_TR: İletişim Bilgileri

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
tr_TR: iletişim bilgileri

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
tr_TR: Kişi Listesi

note: Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Mobile
tr_TR: Mobil Telefonu

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
tr_TR: İletişim Cep No

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
tr_TR: Kişi Adı

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
tr_TR: İletişim No

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
tr_TR: İlgili kişi

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
tr_TR: İletişim Ayarları

note: Label of the contact_info (Tab Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Contacts
tr_TR: Kişiler

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
tr_TR: İçerik

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
tr_TR: İçerik Türü

en: Continue
tr_TR: Devam Et

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
tr_TR: Düzeltme Girişi

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
tr_TR: Sözleşme

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
tr_TR: İletişim Detayları

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
tr_TR: Sözleşme Bitiş Tarihi

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
tr_TR: Sözleşme Yerine Getirme Kontrol Listesi

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
tr_TR: Sözleşme Süresi

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
tr_TR: Sözleşme Şablonu

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
tr_TR: Sözleşme Şablonu Yerine Getirme Koşulları

note: Label of the contract_template_help (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Template Help
tr_TR: Sözleşme Şablonu Yardımı

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
tr_TR: Sözleşme Şartları

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
tr_TR: Sözleşme Şartları ve Koşulları

en: Contribution %
tr_TR: Katkı %

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
tr_TR: Katkı (%)

en: Contribution Amount
tr_TR: Katkı Payı Tutarı

en: Contribution Qty
tr_TR: Katkı Miktarı

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
tr_TR: Net Toplam Katkı

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
tr_TR: Kontrol Eylemi

note: Label of the control_historical_stock_transactions_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
tr_TR: Geçmiş Stok İşlemlerini Kontrol Et

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
tr_TR: Dönüşüm Faktörü

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
tr_TR: Dönüşüm Oranı

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
tr_TR: Varsayılan Ölçü Birimi için dönüşüm faktörü {0} satırında 1 olmalıdır

en: Conversion rate cannot be 0 or 1
tr_TR: Dönüşüm oranı 0 veya 1 olamaz

note: Label of the clean_description_html (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
tr_TR: İşlemlerde Ürün Açıklamasını Temiz HTML'ye Dönüştür

en: Convert to Group
tr_TR: Gruba Dönüştür

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
tr_TR: Gruba Dönüştür

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Ledger
tr_TR: Deftere Dönüştür

en: Convert to Non-Group
tr_TR: Grup Olmayan Hesaba Dönüştür

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
tr_TR: Dönüştürülmüş

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
tr_TR: Şurdan Kopyalanacak

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
tr_TR: Alanları Varyanta Kopyala

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Core
tr_TR: Çekirdek

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
tr_TR: Düzeltici

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
tr_TR: Düzeltici Faaliyet

en: Corrective Job Card
tr_TR: Düzeltici Faaliyet İş Kartı

note: Label of the corrective_operation_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Corrective Operation
tr_TR: Düzeltici Faaliyet

note: Label of the corrective_operation_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Corrective Operation Cost
tr_TR: Düzeltici Faaliyet Maliyeti

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
tr_TR: Düzeltici/Önleyici

en: Cosmetics
tr_TR: Kozmetik

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
tr_TR: Maliyet

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
tr_TR: Maliyet Merkezi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Cost Center Allocation
tr_TR: Maliyet Merkezi Dağılımı

note: Name of a DocType
en: Cost Center Allocation Percentage
tr_TR: Maliyet Merkezi Dağılımı Yüzdesi

note: Label of the allocation_percentages (Table) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Cost Center Allocation Percentages
tr_TR: Maliyet Merkezi Dağılımı Yüzdeleri

en: Cost Center For Item with Item Code {0} has been Changed to {1}
tr_TR: {0} Ürün Kodlu Ürün İçin Maliyet Merkezi {1} Olarak Değiştirildi

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
tr_TR: Maliyet Merkezi İsmi

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
tr_TR: Maliyet Merkezi Kodu

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
tr_TR: Maliyet Merkezi ve Bütçe

en: Cost Center is a part of Cost Center Allocation, hence cannot be converted to a group
tr_TR: Maliyet Merkezi, Maliyet Merkezi Tahsisinin bir parçasıdır, dolayısıyla bir gruba dönüştürülemez

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
tr_TR: {1} türü için Vergiler tablosundaki {0} satırında Maliyet Merkezi gereklidir

en: Cost Center with Allocation records can not be converted to a group
tr_TR: Mevcut işlemleri olan Maliyet Merkezi gruba dönüştürülemez.

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
tr_TR: Mevcut işlemleri olan Maliyet Merkezi gruba dönüştürülemez.

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
tr_TR: Mevcut işlemleri olan Maliyet Merkezi deftere çevrilemez

en: Cost Center {0} cannot be used for allocation as it is used as main cost center in other allocation record.
tr_TR: Maliyet Merkezi {0} diğer tahsis kayıtlarında ana maliyet merkezi olarak kullanıldığından tahsis için kullanılamaz.

en: Cost Center {} doesn't belong to Company {}
tr_TR: Maliyet Merkezi {}, {} Şirketine ait değil

en: Cost Center {} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
tr_TR: Maliyet Merkezi {} bir grup maliyet merkezidir ve grup maliyet merkezleri işlemlerde kullanılamaz

en: Cost Center: {0} does not exist
tr_TR: Maliyet Merkezi: {0} mevcut değil

en: Cost Centers
tr_TR: Maliyet Merkezleri

note: Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Cost Configuration
tr_TR: Maliyet Yapılandırması

note: Label of the cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Cost Per Unit
tr_TR: Birim Başına Maliyet

note: Title of an incoterm
en: Cost and Freight
tr_TR: Maliyet ve Nakliye

en: Cost of Delivered Items
tr_TR: Teslim edilen Ürün Maliyeti

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
tr_TR: Satılan Ürünün Maliyeti

en: Cost of Issued Items
tr_TR: Verilen Ürünlerin Maliyeti

note: Name of a report
en: Cost of Poor Quality Report
tr_TR: Kalitesizlik Maliyeti Raporu

en: Cost of Purchased Items
tr_TR: Satın Alınan Ürünlerin Maliyeti

en: Cost of various activities
tr_TR: Çeşitli Faaliyetler Maliyeti

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Employee'
en: Cost to Company (CTC)
tr_TR: Şirkete Maliyeti

note: Title of an incoterm
en: Cost, Insurance and Freight
tr_TR: Maliyet, Sigorta ve Nakliye

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
tr_TR: Maliyetlendirme

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
tr_TR: Maliyet Tutarı

note: Label of the costing_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Costing Details
tr_TR: Maliyet Detayları

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
tr_TR: Maliyet Oranı

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
tr_TR: Maliyetlendirme ve Faturalandırma

en: Could Not Delete Demo Data
tr_TR: Demo Verileri Silinemedi

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
tr_TR: Aşağıdaki zorunlu alanlar eksik olduğundan Müşteri otomatik olarak oluşturulamadı:

en: Could not auto update shifts. Shift with shift factor {0} needed.
tr_TR: Vardiyalar otomatik olarak güncellenemedi. {0} vardiya faktörüne sahip vardiyaya ihtiyaç var.

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
tr_TR: Alacak Dekontu otomatik olarak oluşturulamadı, lütfen 'Alacak Dekontu Düzenle' seçeneğinin işaretini kaldırın ve tekrar gönderin

en: Could not detect the Company for updating Bank Accounts
tr_TR: Banka Hesaplarını güncellemek için Şirket tespit edilemedi

en: Could not find path for
tr_TR: Yol bulunamadı

en: Could not retrieve information for {0}.
tr_TR: {0} için bilgi alınamadı.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
tr_TR: {0} için kriter puanı işlevi çözülemedi. Formülün geçerli olduğundan emin olun.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
tr_TR: Ağırlıklı puan fonksiyonu çözülemedi. Formülün geçerli olduğundan emin olun.

note: Name of a UOM
en: Coulomb
tr_TR: Kulon

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
tr_TR: Sayı

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
tr_TR: Ülke

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
tr_TR: Dosyadaki Ülke Kodu, sistemde ayarlanan ülke koduyla eşleşmiyor

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
tr_TR: Menşei

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
tr_TR: Kupon Kodu

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
tr_TR: Kupon Koduna Dayalı

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
tr_TR: Kupon çevirisi

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
tr_TR: Kupon Adı

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
tr_TR: Kupon Türü

en: Cr
tr_TR: Alacak

en: Create
tr_TR: Oluştur

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
tr_TR: Hesap Planı Oluşturmada Esas Alınacak

en: Create Delivery Trip
tr_TR: Teslimat Yolculuğu Oluştur

en: Create Depreciation Entry
tr_TR: Amortisman Kaydı Oluştur

en: Create Document
tr_TR: Belge Oluştur

en: Create Employee
tr_TR: Personel Oluştur

en: Create Employee Records
tr_TR: Personel Kayıtları Oluştur

en: Create Employee records.
tr_TR: Personel Kayıtları Oluştur.

note: Label of the is_grouped_asset (Check) field in DocType 'Item'
en: Create Grouped Asset
tr_TR: Gruplandırılmış Varlık Oluştur

en: Create Inter Company Journal Entry
tr_TR: Şirketler Arası Defter Girişi Oluştur

en: Create Invoices
tr_TR: Faturaları Oluştur

en: Create Job Card
tr_TR: İş Kartı Oluştur

note: Label of the create_job_card_based_on_batch_size (Check) field in DocType 'Operation'
en: Create Job Card based on Batch Size
tr_TR: İş Kartını Parti Büyüklüğüne Göre Oluştur

en: Create Journal Entries
tr_TR: Muhasebe Girişlerini Oluştur

en: Create Journal Entry
tr_TR: Defter Girişi Oluştur

en: Create Lead
tr_TR: Müşteri Adayı Oluştur

en: Create Leads
tr_TR: Müşteri Adayları Oluştur

note: Label of the post_change_gl_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
tr_TR: Değişiklik Tutarı için Defter Girişleri Oluşturun

en: Create Link
tr_TR: Bağlantı Oluştur

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
tr_TR: Eksik Cariyi Oluştur

en: Create Multi-level BOM
tr_TR: Çok Seviyeli Ürün Ağacı Oluştur

en: Create New Contact
tr_TR: Yeni Kişi Oluştur

en: Create New Customer
tr_TR: Yeni Müşteri Oluştur

en: Create New Lead
tr_TR: Yeni Müşteri Adayı Oluştur

en: Create Opportunity
tr_TR: Fırsat Oluştur

en: Create POS Opening Entry
tr_TR: POS Açılış Girişi Oluştur

en: Create Payment Entry
tr_TR: Ödeme Girişi Oluştur

en: Create Pick List
tr_TR: Toplama Listesi Oluştur

en: Create Print Format
tr_TR: Yazdırma Formatı Oluştur

en: Create Prospect
tr_TR: Potansiyel Müşteri Oluştur

en: Create Purchase Order
tr_TR: Satın Alma Emri Oluştur

en: Create Purchase Orders
tr_TR: Satın Alma Siparişlerini Oluştur

en: Create Quotation
tr_TR: Teklif Oluştur

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
tr_TR: Alıcı Listesi Oluştur

en: Create Reposting Entries
tr_TR: Yeniden Gönderim Girişleri Oluştur

en: Create Reposting Entry
tr_TR: Yeniden Gönderim Girişi Oluştur

en: Create Sales Invoice
tr_TR: Satış Faturası Oluştur

en: Create Sales Order
tr_TR: Satış Siparişi Oluştur

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
tr_TR: İşinizi planlamanıza ve zamanında teslim etmenize yardımcı olmak için Satış Siparişleri oluşturun

en: Create Sample Retention Stock Entry
tr_TR: Numune Saklama Stok Hareketi Oluştur

en: Create Stock Entry
tr_TR: Stok Girişi Oluştur

en: Create Supplier Quotation
tr_TR: Tedarikçi Teklifi Oluştur

en: Create Tax Template
tr_TR: Vergi Şablonu Oluştur

en: Create Timesheet
tr_TR: Zaman Çizelgesi Oluştur

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
tr_TR: Kullanıcı Oluştur

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
tr_TR: Kullanıcı İzni Oluştur

en: Create Users
tr_TR: Kullanıcıları Oluştur

en: Create Variant
tr_TR: Varyasyon Oluştur

en: Create Variants
tr_TR: Varyantları Oluştur

en: Create Workstation
tr_TR: İş İstasyonu Oluştur

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Create a new composite asset
tr_TR: Yeni bir bileşik varlık oluşturun

en: Create a variant with the template image.
tr_TR: Şablon görselini kullanarak bir varyant oluşturun.

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
tr_TR: Ürün için yeni bir stok girişi oluşturun.

en: Create customer quotes
tr_TR: Müşteri Teklifi Oluşturun

note: Label of the create_pr_in_draft_status (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create in Draft Status
tr_TR: Taslak Olarak Oluştur

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
tr_TR: Eksik müşteri veya tedarikçiyi oluşturun.

en: Create {0} {1} ?
tr_TR: {0} {1} oluştur?

en: Created On
tr_TR: Oluşturulma Zamanı

en: Creating Accounts...
tr_TR: Hesap Oluşturuluyor...

en: Creating Company and Importing Chart of Accounts
tr_TR: Şirket Oluşturma ve Hesap Planını İçe Aktarma

en: Creating Delivery Note ...
tr_TR: İrsaliye Oluşturuluyor...

en: Creating Dimensions...
tr_TR: Boyutlar oluşturuluyor...

en: Creating Journal Entries...
tr_TR: Defter Girişleri Oluşturuluyor...

en: Creating Packing Slip ...
tr_TR: Paketleme Fişi Oluşturuluyor ...

en: Creating Purchase Invoices ...
tr_TR: Satın Alma Faturaları Oluşturuluyor...

en: Creating Purchase Order ...
tr_TR: Satın Alma Siparişi Oluşturuluyor...

en: Creating Purchase Receipt ...
tr_TR: Satın Alma İrsaliyesi Oluşturuluyor...

en: Creating Sales Invoices ...
tr_TR: Satış Faturaları Oluşturuluyor...

en: Creating Stock Entry
tr_TR: Stok Girişi Oluşturun

en: Creating Subcontracting Order ...
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi Oluşturuluyor ...

en: Creating Subcontracting Receipt ...
tr_TR: Alt Yüklenici İrsaliyesi Oluşturuluyor...

en: Creating User...
tr_TR: Kullanıcı Oluşturuluyor...

en: Creating {} out of {} {}
tr_TR: {} / {} {} Oluşturuluyor

en: Creation
tr_TR: Oluşturma

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
tr_TR: Oluşturulan Belge Tarihi

en: Creation of <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> successful
tr_TR: <b><a href='/app/{0}'>{1}</a></b> oluşturma başarılı

en: Creation of {0} failed.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
tr_TR: {0} oluşturma başarısız oldu.
     <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Toplu İşlem Günlüğünü Kontrol Edin</a></b>

en: Creation of {0} partially successful.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
tr_TR: {0} oluşturulması kısmen başarılı.
    			 <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Toplu İşlem Günlüğü</a></b> Kontrol Edin

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
tr_TR: Alacak

en: Credit (Transaction)
tr_TR: Alacak (İşlem)

en: Credit ({0})
tr_TR: Alacak ({0})

en: Credit Account
tr_TR: Alacak Hesabı

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
tr_TR: Alacak Tutarı

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
tr_TR: Hesap Para Birimindeki Alacak Tutarı

note: Label of the credit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Transaction Currency
tr_TR: İşlem Para Birimindeki Alacak Tutarı

en: Credit Balance
tr_TR: Alacak Bakiyesi

en: Credit Card
tr_TR: Kredi Kartı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
tr_TR: Kredi Kartı

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
tr_TR: Vade Günü

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
tr_TR: Bakiye Limiti

en: Credit Limit Crossed
tr_TR: Borç Limiti Aşıldı

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
tr_TR: Kredi Limiti Ayarları

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
tr_TR: Ödeme Koşulları

en: Credit Limit:
tr_TR: Bakiye Limiti:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
tr_TR: Kredi Limitleri

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
tr_TR: Alacak Ayı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
tr_TR: Alacak Dekontu

en: Credit Note Amount
tr_TR: Alacak Dekontu Tutarı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
tr_TR: Alacak Dekontu Düzenlendi

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note will update it's own outstanding amount, even if "Return Against" is specified.
tr_TR: Alacak Dekontu, "Karşı İade" belirtilmiş olsa bile kendi bakiye tutarını güncelleyecektir.

en: Credit Note {0} has been created automatically
tr_TR: Alacak Dekontu {0} otomatik olarak kurulmuştur

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
tr_TR: Bakiye Eklenecek Hesap

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
tr_TR: Şirket Para Biriminde Alacak

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
tr_TR: Müşteri {0} için borçlanma limiti aşılmıştır ({1}/{2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
tr_TR: Şirket {0} için borçlanma limiti zaten tanımlanmış.

en: Credit limit reached for customer {0}
tr_TR: {0} müşterisi için kredi limitine ulaşıldı

en: Creditors
tr_TR: Alacaklılar

note: Description of the 'Tally Creditors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Creditors Account set in Tally
tr_TR: Alacaklılar Hesabı Tally'de belirlendi

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
tr_TR: Kriter

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
tr_TR: Kriterler Formülü

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
tr_TR: Ölçütler Adı

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
tr_TR: Kriter Ayarlaması

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
tr_TR: Ölçütler Ağırlık

en: Criteria weights must add up to 100%
tr_TR: Kriter ağırlıklarının toplamı %100 olmalıdır

note: Description of a DocType
en: Cross Listing of Item in multiple groups
tr_TR: Öğelerin birden fazla grupta çapraz listelenmesi

note: Name of a UOM
en: Cubic Centimeter
tr_TR: Santimetre Küp

note: Name of a UOM
en: Cubic Decimeter
tr_TR: Kübik Desimetre

note: Name of a UOM
en: Cubic Foot
tr_TR: Kübik Ayak

note: Name of a UOM
en: Cubic Inch
tr_TR: Kübik İnç

note: Name of a UOM
en: Cubic Meter
tr_TR: Metreküp

note: Name of a UOM
en: Cubic Millimeter
tr_TR: Milimetre Küp

note: Name of a UOM
en: Cubic Yard
tr_TR: Metreküp

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
tr_TR: Kümülatif İşlem Eşiği

note: Name of a UOM
en: Cup
tr_TR: Fincan

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
tr_TR: Para Birimi

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
tr_TR: Döviz Alım Satım

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
tr_TR: Döviz Kuru Ayarları

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Details
tr_TR: Döviz Kuru Ayarları Detayları

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Result
tr_TR: Döviz Kurları Ayarları Sonucu

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
tr_TR: Alım veya satım işlemlerinde Döviz Kurunun geçerli olması gerekmektedir.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
tr_TR: Fiyat Listesi

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
tr_TR: Başka bir para birimi kullanılarak giriş yapıldıktan sonra para birimi değiştirilemez

en: Currency for {0} must be {1}
tr_TR: {0} için para birimi {1} olmalıdır

en: Currency of the Closing Account must be {0}
tr_TR: Kapanış Hesabının Para Birimi {0} olmalıdır

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
tr_TR: Fiyat listesinin para birimi {0} , {1} veya {2} olmalıdır

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
tr_TR: Para birimi, Fiyat Listesi Para Birimi ile aynı olmalıdır: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
tr_TR: Mevcut adres

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
tr_TR: Geçerli Adres

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
tr_TR: Güncel Tutar

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Asset
tr_TR: Dönen Varlık

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
tr_TR: Varlığın Güncel Değeri

en: Current Assets
tr_TR: Mevcut Varlıklar

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
tr_TR: Mevcut Ürün Ağacı

en: Current BOM and New BOM can not be same
tr_TR: Mevcut Ürün Ağacı ve Yeni Ürün Ağacı aynı olamaz

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
tr_TR: Mevcut Döviz Kuru

note: Label of the current_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Current Index
tr_TR: Güncel Dizin

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
tr_TR: Mevcut Fatura Bitiş Tarihi

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
tr_TR: Mevcut Fatura Başlangıç Tarihi

note: Label of the current_level (Int) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current Level
tr_TR: Mevcut Seviye

en: Current Liabilities
tr_TR: Kısa Vadeli Borçlar

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Liability
tr_TR: Kısa Vadeli Borç

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
tr_TR: Mevcut Miktar

note: Label of the current_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial / Batch Bundle
tr_TR: Mevcut Seri / Parti Paketi

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
tr_TR: Güncel Seri No

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
tr_TR: Mevcut Durum

en: Current Status
tr_TR: Mevcut Durum

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
tr_TR: Mevcut Stok

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
tr_TR: Şimdiki Zaman

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
tr_TR: Güncel Değerleme Oranı

en: Curves
tr_TR: Eğriler

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
tr_TR: Sorumlu

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
tr_TR: göz altı

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
tr_TR: Özel

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
tr_TR: Özel Notlar

note: Label of the custom_delimiters (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Custom delimiters
tr_TR: Özel Ayırıcılar

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
tr_TR: Özel

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
tr_TR: Müşteri

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Customer Item'
en: Customer
tr_TR: Müşteri

note: Label of the master_name (Dynamic Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer / Item / Item Group
tr_TR: Müşteri / Ürün / Ürün Grubu

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
tr_TR: Müşteri / Aday Adresi

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
tr_TR: Müşteri Kazanımı

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
tr_TR: Müşteri Adresi

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
tr_TR: Müşteri Adresleri ve İletişim Bilgileri

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
tr_TR: Müşteri Kodu

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
tr_TR: Müşteri İletişimi

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
tr_TR: Müşteri İletişim E-posta

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
tr_TR: Müşteri Alacak Bakiyesi

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
tr_TR: Müşteri Bakiye Limiti

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
tr_TR: Müşteri Varsayılanları

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
tr_TR: Müşteri Detayları

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
tr_TR: Müşteri Görüşleri

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
tr_TR: Müşteri Grubu

note: Name of a DocType
en: Customer Group Item
tr_TR: Müşteri Grubu Öğesi

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
tr_TR: Müşteri Grubu

en: Customer Group: {0} does not exist
tr_TR: Müşteri Grubu: {0} mevcut değil

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
tr_TR: Müşteri Grupları

note: Name of a DocType
en: Customer Item
tr_TR: Müşteri Ürünü

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
tr_TR: Müşteri Ürünleri

en: Customer LPO
tr_TR: Müşteri Yerel Satın Alma Emri

en: Customer LPO No.
tr_TR: Müşteri Yerel Satın Alma Emri No.

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
tr_TR: Müşteri Defteri Özeti

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
tr_TR: Müşteri Mobil No

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
tr_TR: Müşteri Adı

en: Customer Name:
tr_TR: Müşteri İsmi:

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
tr_TR: Müşteri Adlandırması

en: Customer PO
tr_TR: Müşteri Sipariş

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
tr_TR: Sipariş Detayları

en: Customer POS Id
tr_TR: Müşteri POS Kimliği

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
tr_TR: Müşteri POS kimliği

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Customer'
en: Customer Portal Users
tr_TR: Müşteri Portal Kullanıcıları

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
tr_TR: Birincil Adres

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
tr_TR: Birincil İrtibat Kişisi

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
tr_TR: Müşteri Tarafından Sağlanan

en: Customer Service
tr_TR: Müşteri Hizmetleri

en: Customer Service Representative
tr_TR: Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
tr_TR: Müşteri Bölgesi

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
tr_TR: Müşteri Türü

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
tr_TR: Müşteri Deposu (İsteğe bağlı)

en: Customer contact updated successfully.
tr_TR: Müşteri iletişim bilgileri başarıyla güncellendi.

en: Customer is required
tr_TR: Müşteri gereklidir

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
tr_TR: Müşteri kaydı bir Sadakat Programına kayıtlı değil

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
tr_TR: Müşteri veya Ürün

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
tr_TR: 'Müşteri Bazlı İndirim' için müşteri seçilmesi gereklidir

en: Customer {0} does not belong to project {1}
tr_TR: Müşteri {0} {1} projesine ait değil

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
tr_TR: Müşterinin Ürün Kodu

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
tr_TR: Sipariş Numarası

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
tr_TR: Siparişi Tarihi

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
tr_TR: Müşteri Sipariş No

en: Customer's Vendor
tr_TR: Müşterinin Tedarikçisi

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
tr_TR: Müşteri Bazında Ürün Fiyatı

en: Customer/Lead Name
tr_TR: Müşteri / Müşteri Adayı Adı

en: Customer:
tr_TR: Müşteri:

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
tr_TR: Müşteriler

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
tr_TR: Satış Yapılmayan Müşteriler

en: Customers not selected.
tr_TR: Müşteriler seçilmedi.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
tr_TR: Müşteri İndirimi

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
tr_TR: Gümrük Tarife No

note: Name of a UOM
en: Cycle/Second
tr_TR: Döngü/Saniye

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Daily Project Summary for {0}
tr_TR: {0} için Günlük Proje Özeti

en: Daily Reminders
tr_TR: Günlük Hatırlatmalar

note: Label of the daily_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Daily Time to send
tr_TR: Günlük Gönderme Zamanı

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
tr_TR: Günlük Zaman Çizelgesi Özeti

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneli

en: Data Based On
tr_TR: Tarihe Göre

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
tr_TR: Veri İçeri Aktarma Yapılandırması

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
tr_TR: Veri Aktarımı ve Ayarları

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
tr_TR: Tarih

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Based On
tr_TR: Tarihe Göre

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
tr_TR: Emeklilik Tarihi

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
tr_TR: Tarih Ayarları

en: Date must be between {0} and {1}
tr_TR: Tarih {0} ile {1} arasında olmalıdır.

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
tr_TR: Doğum Tarihi

en: Date of Birth cannot be greater than today.
tr_TR: Doğum Tarihi bugünün tarihinden büyük olamaz.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
tr_TR: Başlama Tarihi

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
tr_TR: Başlangıç Tarihi Kuruluş Tarihinden büyük olmalıdır

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
tr_TR: Kuruluş tarihi

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
tr_TR: Kuruluş Tarihi

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
tr_TR: Veriliş Tarihi

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
tr_TR: İşe Başlama Tarihi

en: Date of Transaction
tr_TR: İşlem Tarihi

en: Date: {0} to {1}
tr_TR: Tarih: {0} - {1}

note: Label of the dates_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dates
tr_TR: Tarihler

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
tr_TR: Gün

note: Label of the day_book_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data
tr_TR: Günlük Kitap Verileri

note: Description of the 'Day Book Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data exported from Tally that consists of all historic transactions
tr_TR: Tally'den dışa aktarılan ve tüm geçmiş işlemleri içeren Günlük Kayıt Verileri

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
tr_TR: Haftanın günü

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
tr_TR: Haftanın Günü

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
tr_TR: Gönderim Günü

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
tr_TR: Fatura Tarihinden Sonraki Gün

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
tr_TR: Fatura Kesim Ayından Sonraki Gün

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
tr_TR: Gün

en: Days Since Last Order
tr_TR: Son Siparişten Beri Geçen Gün Sayısı

en: Days Since Last order
tr_TR: Son Siparişten Beri Geçen Gün Sayısı

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
tr_TR: Bitişine Kalan Gün Sayısı

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Days before the current subscription period
tr_TR: Mevcut abonelik döneminden önceki günler

note: Label of the delinked (Check) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: DeLinked
tr_TR: Bağlantı Kesildi

note: Label of the deal_owner (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
tr_TR: Anlaşma Sahibi

en: Dealer
tr_TR: Aracı

en: Dear
tr_TR: Sevgili

en: Dear System Manager,
tr_TR: Sayın Sistem Yöneticisi,

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
tr_TR: Borç

en: Debit (Transaction)
tr_TR: Borç (İşlem)

en: Debit ({0})
tr_TR: Borç ({0})

en: Debit Account
tr_TR: Borç Hesabı

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
tr_TR: Borç Tutarı

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
tr_TR: Hesap Para Biriminde Borç

note: Label of the debit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Transaction Currency
tr_TR: İşlem Para Birimindeki Borç Tutarı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
tr_TR: Borç Dekontu

en: Debit Note Amount
tr_TR: Borç Dekontu Tutarı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
tr_TR: Borç Dekontu Düzenlendi

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
tr_TR: Borçlandırma

en: Debit To is required
tr_TR: Borçlandırılacak Hesap gerekli

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
tr_TR: {0} #{1} için Borç ve Alacak eşit değil. Fark {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
tr_TR: Şirket Para Biriminde Borç

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
tr_TR: Şuraya borçlandır

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Debit-Credit Mismatch
tr_TR: Borç-Alacak Uyuşmazlığı

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: Debit-Credit mismatch
tr_TR: Borç-Alacak uyuşmazlığı

en: Debtor/Creditor
tr_TR: Borçlu/Alacaklı

en: Debtor/Creditor Advance
tr_TR: Borçlu/Alacaklı Avansı

en: Debtors
tr_TR: Borçlular

note: Description of the 'Tally Debtors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Debtors Account set in Tally
tr_TR: Borçlu Hesabı Tally&#39;de ayarlandı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Decapitalization
tr_TR: Sermayesizleştirme

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Decapitalized
tr_TR: Sermayesizleştirildi

note: Name of a UOM
en: Decigram/Litre
tr_TR: Desigram/Litre

note: Name of a UOM
en: Decilitre
tr_TR: Desilitre

note: Name of a UOM
en: Decimeter
tr_TR: Desimetre

en: Declare Lost
tr_TR: Kayıp Beyanı

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
tr_TR: Çıkar

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
tr_TR: Kesinti Ayrıntıları

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
tr_TR: Kesintiler

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
tr_TR: Varsayılan

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
tr_TR: Varsayılan Hesap

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
tr_TR: Varsayılan Hesaplar

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
tr_TR: Etkinlik Türü - {0} için Varsayılan Faaliyet Maliyeti mevcut.

note: Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Default Advance Account
tr_TR: Varsayılan Avans Hesabı

note: Label of the default_advance_paid_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Paid Account
tr_TR: Varsayılan Ödenen Avans Hesabı

note: Label of the default_advance_received_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Received Account
tr_TR: Varsayılan Alınan Avans Hesabı

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
tr_TR: Varsayılan Ürün Ağacı

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
tr_TR: Bu ürün veya şablonu için varsayılan Ürün Ağacı ({0}) aktif olmalıdır

en: Default BOM for {0} not found
tr_TR: {0} İçin Ürün Ağacı Bulunamadı

en: Default BOM not found for FG Item {0}
tr_TR: {0} Ürünü için Varsayılan Ürün Ağacı bulunamadı

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
tr_TR: {0} Ürünü ve {1} Projesi için varsayılan Ürün Ağacı bulunamadı

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
tr_TR: Varsayılan Banka Hesabı

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
tr_TR: Varsayılan Faturalandırma Oranı

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
tr_TR: Varsayılan Satın Alma Maliyet Merkezi

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
tr_TR: Varsayılan Alış Fiyat Listesi

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
tr_TR: Varsayılan Satın Alma Koşulları

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
tr_TR: Nakit Hesabı

note: Label of the default_common_code (Link) field in DocType 'Code List'
en: Default Common Code
tr_TR: Varsayılan Ortak Kod

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
tr_TR: Varsayılan Şirket

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
tr_TR: Varsayılan Şirket Banka Hesabı

note: Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
tr_TR: Varsayılan Maliyet Merkezi

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
tr_TR: Satılan Malın Varsayılan Maliyet Hesabı

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
tr_TR: Varsayılan Maliyet Oranı

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
tr_TR: Varsayılan Para Birimi

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
tr_TR: Varsayılan Müşteri Grubu

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
tr_TR: Varsayılan Ertelenmiş Gider Hesabı

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
tr_TR: Varsayılan Ertelenmiş Gelir Hesabı

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
tr_TR: Varsayılan Boyut

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Discount Account
tr_TR: Varsayılan İndirim Hesabı

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
tr_TR: Varsayılan Mesafe Birimi

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
tr_TR: Varsayılan Gider Hesabı

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
tr_TR: Varsayılan Finans Defteri

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
tr_TR: Varsayılan Bitmiş Ürün Deposu

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
tr_TR: Varsayılan Tatil Listesi

note: Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Default In-Transit Warehouse
tr_TR: Varsayılan Taşıma Deposu

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
tr_TR: Varsayılan Gelir Hesabı

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
tr_TR: Varsayılan Envanter Hesabı

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
tr_TR: Varsayılan Ürün Grubu

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
tr_TR: Varsayılan Ürün Üreticisi

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
tr_TR: Varsayılan Antetli Kağıt

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
tr_TR: Varsayılan Üretici Parça Numarası

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
tr_TR: Varsayılan Malzeme Talebi Türü

note: Label of the default_operating_cost_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Operating Cost Account
tr_TR: Varsayılan Operasyon Maliyeti Hesabı

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
tr_TR: Varsayılan Borç Hesabı

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
tr_TR: Varsayılan İndirim Hesabı

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
tr_TR: Varsayılan Ödeme Talebi Mesajı

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
tr_TR: Varsayılan Ödeme Koşulları Şablonu

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
tr_TR: Varsayılan Fiyat Listesi

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
tr_TR: Varsayılan Öncelik

note: Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Provisional Account
tr_TR: Varsayılan Geçici Hesap

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
tr_TR: Varsayılan Satın Alma Ölçü Birimi

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
tr_TR: Varsayılan Teklif Geçerlilik Günü

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
tr_TR: Varsayılan Alacak Hesabı

note: Label of the default_round_off_account (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default Round Off Account
tr_TR: Varsayılan Yuvarlama Hesabı

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
tr_TR: Varsayılan Satış Ölçü Birimi

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
tr_TR: Varsayılan Hurda Deposu

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
tr_TR: Varsayılan Satış Maliyet Merkezi

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
tr_TR: Varsayılan Satış Koşulları

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
tr_TR: Varsayılan Servis Seviyesi Sözleşmesi

en: Default Service Level Agreement for {0} already exists.
tr_TR: {0} için Varsayılan Hizmet Düzeyi Sözleşmesi zaten mevcut.

note: Label of the default_shipping_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Default Shipping Account
tr_TR: Varsayılan Kargo Hesabı

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
tr_TR: Varsayılan Kaynak Depo

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
tr_TR: Varsayılan Stok Birimi

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
tr_TR: Varsayılan Tedarikçi

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
tr_TR: Varsayılan Tedarikçi Grubu

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
tr_TR: Varsayılan Hedef Depo

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
tr_TR: Varsayılan Bölge

note: Label of the default_uom (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default UOM
tr_TR: Varsayılan Ölçü Birimi

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
tr_TR: Varsayılan Ölçü Birimi

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You need to either cancel the linked documents or create a new Item.
tr_TR: {0} Ürünü için Varsayılan Ölçü Birimi doğrudan değiştirilemez çünkü zaten başka bir Ölçü Birimi ile bazı işlemler yaptınız. Ya bağlantılı belgeleri iptal etmeniz ya da yeni bir Ürün oluşturmanız gerekir.

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
tr_TR: Ürün {0} için Varsayılan Ölçü Birimi doğrudan değiştirilemez çünkü başka bir ölçü birimiyle işlem yapılmıştır. Farklı bir Varsayılan Ölçü Birimi kullanmak için yeni bir Ürün oluşturmanız gerekecek.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
tr_TR: Değişiklik için varsayılan ölçü birimi '{0}' şablondaki ile aynı olmalıdır '{1}'

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
tr_TR: Varsayılan Değerleme Yöntemi

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
tr_TR: Varsayılan Değer

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' L
en: Default Warehouse
tr_TR: Varsayılan Depo

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
tr_TR: İadeler için Varsayılan Depo

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
tr_TR: Üretim İçin Varsayılan Depolar

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
tr_TR: Varsayılan Devam Eden İş Deposu

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
tr_TR: Varsayılan İş İstasyonu

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
tr_TR: Bu mod seçildiğinde, POS Fatura&#39;da varsayılan hesap otomatik olarak güncellenecektir.

note: Description of a DocType
en: Default settings for your stock-related transactions
tr_TR: Stok ile alakalı işlemlerin Varsayılan Ayarları

en: Default tax templates for sales, purchase and items are created.
tr_TR: Satış, satın alma ve kalemler için varsayılan vergi şablonları oluşturulur.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
tr_TR: Varsayılan: 10 dakika

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
tr_TR: Varsayılan Değerler

en: Defense
tr_TR: Savunma Sanayi

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
tr_TR: Ertelenmiş Muhasebe

note: Label of the deferred_accounting_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Accounting Defaults
tr_TR: Ertelenmiş Muhasebe Ayarları

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
tr_TR: Ertelenmiş Muhasebe Ayarları

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
tr_TR: Ertelenmiş Gider

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
tr_TR: Ertelenmiş Gider Hesabı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
tr_TR: Ertelenmiş Gelir

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
tr_TR: Ertelenmiş Gelir Hesabı

note: Name of a report
en: Deferred Revenue and Expense
tr_TR: Ertelenmiş Gelir ve Gider

en: Deferred accounting failed for some invoices:
tr_TR: Bazı faturalar için ertelenmiş muhasebe başarısız oldu:

en: Define Project type.
tr_TR: Proje türünü tanımlayın.

en: Delay (In Days)
tr_TR: Gecikme (Gün)

en: Delay (in Days)
tr_TR: Gecikme (Gün)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
tr_TR: Teslimat Durakları arasındaki gecikme

en: Delay in payment (Days)
tr_TR: Ödeme Gecikmesi (Gün)

en: Delayed
tr_TR: Gecikti

en: Delayed Days
tr_TR: Gecikmiş Gün

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
tr_TR: Gecikmiş Ürün Raporu

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
tr_TR: Gecikmiş Sipariş Raporu

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Delayed Tasks Summary
tr_TR: Geciken Görevler Özeti

en: Delete
tr_TR: Sil

note: Label of the delete_linked_ledger_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Delete Accounting and Stock Ledger Entries on deletion of Transaction
tr_TR: İşlem Silindiğinde Muhasebe ve Stok Defter Girişlerini Sil

note: Label of the delete_bin_data (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Bins
tr_TR: Kutuları Sil

note: Label of the delete_cancelled_entries (Check) field in DocType 'Repost Accounting Ledger'
en: Delete Cancelled Ledger Entries
tr_TR: İptal Edilen Defter Girişlerini Sil

en: Delete Dimension
tr_TR: Boyutu Sil

note: Label of the delete_leads_and_addresses (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Leads and Addresses
tr_TR: Potansiyel Müşterileri ve Adresleri Sil

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
tr_TR: İşlemleri Sil

en: Delete all the Transactions for this Company
tr_TR: Bu Şirkete ait tüm İşlemleri Sil

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
tr_TR: Silinen Belgeler

en: Deleting {0} and all associated Common Code documents...
tr_TR: {0} ve ilişkili tüm Ortak Kod belgeleri siliniyor...

en: Deletion in Progress!
tr_TR: Silme İşlemi Devam Ediyor!

en: Deletion is not permitted for country {0}
tr_TR: {0} ülkesi için silme işlemine izin verilmiyor

note: Label of the delimiter_options (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Delimiter options
tr_TR: Sınırlayıcı seçenekleri

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
tr_TR: Teslim Edildi

en: Delivered Amount
tr_TR: Teslim Edilen Miktar

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place
tr_TR: Yerinde Teslim

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
tr_TR: Tedarikçi Tarafından Teslim Edildi

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
tr_TR: Teslim Edilmiş Faturalandırılacak Ürünler

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
tr_TR: Teslim Edilen Miktar

en: Delivered Quantity
tr_TR: Teslim Edilen Miktar

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
tr_TR: Tedarikçi Tarafından Teslim Edilir (Stoksuz Satış)

en: Delivered: {0}
tr_TR: Teslim edildi: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
tr_TR: Teslimat

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
tr_TR: Teslimat Tarihi

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
tr_TR: Teslimat Detayları

note: Name of a role
en: Delivery Manager
tr_TR: Sevkiyat Yöneticisi

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
tr_TR: İrsaliye

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
tr_TR: İrsaliye Ürünleri

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
tr_TR: İrsaliye No

note: Label of the pi_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Delivery Note Packed Item
tr_TR: İrsaliyesi Kesilmiş Paketlenmiş Ürün

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
tr_TR: İrsaliye Trendleri

en: Delivery Note {0} is not submitted
tr_TR: Satış İrsaliyesi {0} kaydedilmedi

en: Delivery Note(s) created for the Pick List
tr_TR: İrsaliyeler, Paketleme için oluşturuldu

en: Delivery Notes
tr_TR: İrsaliyeler

en: Delivery Notes should not be in draft state when submitting a Delivery Trip. The following Delivery Notes are still in draft state: {0}. Please submit them first.
tr_TR: Teslimata gönderilirken İrsaliyeler taslak durumunda olmamalıdır. Aşağıdaki İrsaliyeler hâlâ taslak durumunda: {0}. Lütfen önce onları gönderin.

en: Delivery Notes {0} updated
tr_TR: Satış İrsaliyesi {0} güncellendi

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
tr_TR: Teslimat Ayarları

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
tr_TR: Teslimat Durumu

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
tr_TR: Teslimat Durdur

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
tr_TR: Teslimat Durakları

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
tr_TR: Teslimat

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
tr_TR: Teslimat Yolculuğu

note: Name of a role
en: Delivery User
tr_TR: Sevkiyat Sorumlusu

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
tr_TR: Teslimat Deposu

note: Label of the heading_delivery_to (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the delivery_to_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery to
tr_TR: Teslimat

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
tr_TR: {0} stok kalemi için teslimat deposu gerekli

note: Label of the demo_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Demo Company
tr_TR: Demo Şirketi

en: Demo data cleared
tr_TR: Demo verileri temizlendi

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
tr_TR: Departman

en: Department Stores
tr_TR: Alışveriş Merkezi

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
tr_TR: Hareket Saati

note: Label of the sb_depends_on (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Dependencies
tr_TR: Bağlılıklar

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
tr_TR: Bağlantılı Görev

en: Dependent Task {0} is not a Template Task
tr_TR: Bağımlı Görev {0} bir Şablon Görevi değildir

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
tr_TR: Bağlantılı Görevler

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
tr_TR: Görev Bağlılığı

note: Label of the deposit (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Deposit
tr_TR: Mevduat

note: Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on daily pro-rata
tr_TR: Günlük Orantılı Amortisman

note: Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on shifts
tr_TR: Vardiyalara göre amortisman

en: Depreciated Amount
tr_TR: Amortisman Tutarı

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
tr_TR: Amortisman

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
tr_TR: Amortisman Tutarı

en: Depreciation Amount during the period
tr_TR: Dönem içindeki Amortisman Tutarı

en: Depreciation Date
tr_TR: Amortisman Tarihi

note: Label of the depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Details
tr_TR: Amortisman Detayları

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
tr_TR: Amortisman Varlıklar elden çıkarılması nedeniyle elimine edilmiştir.

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
tr_TR: Amortisman Kaydı

note: Label of the depr_entry_posting_status (Select) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Entry Posting Status
tr_TR: Amortisman Girişi Gönderme Durumu

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
tr_TR: Amortisman Gider Hesabı

en: Depreciation Expense Account should be an Income or Expense Account.
tr_TR: Amortisman Gider Hesabı bir Gelir veya Gider Hesabı olmalıdır.

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
tr_TR: Amortisman Yöntemi

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
tr_TR: Amortisman Seçenekleri

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
tr_TR: Amortisman Kayıt Tarihi

en: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
tr_TR: Amortisman Kayıt Tarihi, Kullanıma Hazır Tarihten önce olamaz

en: Depreciation Row {0}: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
tr_TR: Amortisman Satırı {0}: Amortisman Kayıt Tarihi, Kullanıma Hazır Tarihinden önce olamaz

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
tr_TR: Amortisman Satırı {0}: Faydalı ömürden sonra beklenen değer {1}'den büyük veya eşit olmalıdır.

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Available-for-use Date
tr_TR: Amortisman Satırı {0}: Sonraki Amortisman Tarihi, Kullanıma Hazır Tarihten önce olamaz

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Purchase Date
tr_TR: Amortisman Satırı {0}: Sonraki Amortisman Tarihi Satın Alma Tarihinden önce olamaz

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
tr_TR: Amortisman Planı

note: Label of the depreciation_schedule_view (HTML) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Schedule View
tr_TR: Amortisman Planı

en: Depreciation cannot be calculated for fully depreciated assets
tr_TR: Tam amortismana tabi varlıklar için amortisman hesaplanamaz

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
tr_TR: Açıklama

note: Label of the description_of_content (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Description of Content
tr_TR: İçerik Açıklaması

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
tr_TR: Ünvanı

en: Designer
tr_TR: Tasarımcı

note: Name of a role
en: Desk User
tr_TR: Sistem Kullanıcısı

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
tr_TR: Ayrıntılı Sebep

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
tr_TR: Adrese Göre Vergi Kategorisini Belirle

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Diesel
tr_TR: Dizel

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
tr_TR: Fark

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
tr_TR: Toplam Fark

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
tr_TR: Fark Hesabı

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Entry is an Opening Entry
tr_TR: Bu Stok Girişi bir Açılış Girişi olduğu için Fark Hesabı bir Varlık/Yükümlülük tipi hesap olmalıdır

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
tr_TR: Fark Hesabı, bu Stok Mutabakatı bir Açılış Girişi olduğundan Varlık/Yükümlülük türü bir hesap olmalıdır

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
tr_TR: Tutar Farkı

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
tr_TR: Tutar Farkı (TRY)

en: Difference Amount must be zero
tr_TR: Fark Tutarı sıfır olmalıdır

en: Difference In
tr_TR: Fark

note: Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_posting_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the difference_posting_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Difference Posting Date
tr_TR: Fark Gönderme Tarihi

en: Difference Qty
tr_TR: Fark Miktarı

en: Difference Value
tr_TR: Fark Değeri

en: Different 'Source Warehouse' and 'Target Warehouse' can be set for each row.
tr_TR: Her satır için farklı 'Kaynak Depo' ve 'Hedef Depo' ayarlanabilir.

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
tr_TR: Ürünler için farklı Ölçü Birimi hatalı Toplam değerinin yanlış hesaplanmasına yol açacaktır. Her bir Ürün Net Ağırlığının aynı Ölçü Biriminde olduğundan emin olun.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
tr_TR: Varsayılanlar

note: Label of the dimension_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Details
tr_TR: Boyut Detayları

en: Dimension Filter
tr_TR: Boyut Filtresi

note: Label of the dimension_filter_help (HTML) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Dimension Filter Help
tr_TR: Boyut Filtresi Yardımı

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
tr_TR: Muhasebe Boyutu İsmi

note: Name of a report
en: Dimension-wise Accounts Balance Report
tr_TR: Boyut bazında Hesap Bakiye Raporu

note: Label of the dimensions_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dimensions
tr_TR: Boyutlar

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Expense
tr_TR: Doğrudan Gider

en: Direct Expenses
tr_TR: Doğrudan Giderler

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
tr_TR: Doğrudan Gelir

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
tr_TR: Kapat

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
tr_TR: Kapasite Planlamasını Devre Dışı Bırak

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
tr_TR: Yazı ile Alanını Devre Dışı Bırak

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
tr_TR: Son Satınalma Oranını Devre Dışı Bırak

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
tr_TR: Yuvarlatılmış Toplamı Kapat

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
tr_TR: Seri No ve Parti Seçiciyi Devre Dışı Bırak

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
tr_TR: Kapalı

en: Disabled Account Selected
tr_TR: Devre Dışı Hesap Seçildi

en: Disabled Warehouse {0} cannot be used for this transaction.
tr_TR: {0} Deposu devre dışı bırakıldığından, bu işlem için kullanılamaz.

en: Disabled pricing rules since this {} is an internal transfer
tr_TR: {} iç transfer olduğu için, fiyatlandırma kuralı devre dışı bırakıldı.

en: Disabled tax included prices since this {} is an internal transfer
tr_TR: {0} bir dahili transfer olduğundan, vergiler dahil fiyatlar devre dışı bırakıldı

en: Disabled template must not be default template
tr_TR: Devre dışı bırakılan şablon varsayılan şablon olmamalıdır

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Disables auto-fetching of existing quantity
tr_TR: Mevcut miktarın otomatik olarak getirilmesini devre dışı bırakır

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Disassemble
tr_TR: Sök

en: Disburse Loan
tr_TR: Kredi Ödemesi

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
tr_TR: İndirim

en: Discount (%)
tr_TR: İndirim (%)

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Invoice Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Quotation Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Or
en: Discount (%) on Price List Rate with Margin
tr_TR: Kâr Marjıyla Fiyat Listesi Üzerinden İndirim (%)

note: Label of the additional_discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Account
tr_TR: İndirim Hesabı

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
tr_TR: İndirim Tutarı

note: Label of the discount_date (Date) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Date
tr_TR: İndirim Tarihi

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
tr_TR: İndirim Yüzdesi

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Term' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Settings
tr_TR: İndirim Ayarları

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
tr_TR: İndirim Türü

note: Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Validity
tr_TR: İndirim Geçerliliği

note: Label of the discount_validity_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Terms Template Detail'
en: Discount Validity Based On
tr_TR: İndirim Geçerliliğine Göre

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
tr_TR: İndirim ve Kâr Marjı

en: Discount cannot be greater than 100%
tr_TR: İndirim %100'den fazla olamaz

en: Discount must be less than 100
tr_TR: İndirim 100'den az olmalı

en: Discount of {} applied as per Payment Term
tr_TR: Ödeme Vadesine göre {} indirim uygulandı

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
tr_TR: Başka Ürün İçin İndirim

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
tr_TR: Liste Fiyatı Üzerinden İndirim Oranı (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
tr_TR: İndirimli Tutar

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
tr_TR: İndirimli Fatura

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
tr_TR: İndirimler

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
tr_TR: İndirimler 1 alana 1 bedava, 2 alana 2 bedava, 3 alana 3 bedava gibi sıralı aralıklarla uygulanacak

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Discrepancy between General and Payment Ledger
tr_TR: Genel Muhasebe Defteri ile Ödeme Defteri Arasındaki Uyuşmazlık

note: Label of the discretionary_reason (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Discretionary Reason
tr_TR: Takdire Bağlı Sebep

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
tr_TR: Beğenilmeyenler

en: Dispatch
tr_TR: Sevkiyat

note: Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address
tr_TR: Sevkiyat Adresi

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
tr_TR: Sevk Adresi

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
tr_TR: Sevk Bilgileri

en: Dispatch Notification
tr_TR: Sevk Bildirimi

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
tr_TR: Sevk Bildirimi Eki

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
tr_TR: Sevk Bildirim Şablonu

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
tr_TR: Sevk Ayarları

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
tr_TR: Bertaraf Tarihi

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
tr_TR: Mesafe

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
tr_TR: Mesafe Birimi

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
tr_TR: Sol üstte olan uzaklık

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
tr_TR: Üst geçidin uzaklık

note: Label of the distinct_item_and_warehouse (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Distinct Item and Warehouse
tr_TR: Farklı Ürün ve Depo

note: Label of the distribute_additional_costs_based_on (Select) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Distribute Additional Costs Based On
tr_TR: Ek Maliyetleri Şunlara Göre Dağıtın

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
tr_TR: Masrafları Şuna göre Dağıt

note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Manually
tr_TR: Manuel olarak Dağıt

note: Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order Item' 'Supplier Quotation I
en: Distributed Discount Amount
tr_TR: Dağıtılan İndirim Tutarı

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
tr_TR: Dağıtım İsmi

en: Distributor
tr_TR: Distribütör

en: Dividends Paid
tr_TR: Ödenen Temettüler

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
tr_TR: Boşanmış

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
tr_TR: İletişime Geçmeyin

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
tr_TR: Detaylandırmayı Kapat

note: Label of the do_not_update_serial_batch_on_creation_of_auto_bundle (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle
tr_TR: Otomatik Paket Oluşturulurken Seri / Parti Güncellenesi Yapmayın

note: Label of the do_not_use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Use Batch-wise Valuation
tr_TR: Toplu Değerleme Kullanma

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
tr_TR: Para Birimlerinin yanındaki sembolü gizler

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
tr_TR: Kaydetme türevlerini güncelleme

note: Label of the do_reposting_for_each_stock_transaction (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Do reposting for each Stock Transaction
tr_TR: Her Stok Hareketi İşlemi için yeniden gönderim yapın

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
tr_TR: Gerçekten bu hurdaya ayrılmış varlığı geri getirmek istiyor musunuz?

en: Do you still want to enable negative inventory?
tr_TR: Hala negatif envanteri etkinleştirmek istiyor musunuz?

en: Do you want to clear the selected {0}?
tr_TR: Seçilen {0} öğesini temizlemek istiyor musunuz?

en: Do you want to notify all the customers by email?
tr_TR: Tüm müşterilere e-posta yoluyla bildirim göndermek ister misiniz?

en: Do you want to submit the material request
tr_TR: Malzeme talebini göndermek istiyor musunuz?

note: Label of the docfield_name (Data) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: DocField
tr_TR: DocType Alanı

en: DocTypes should not be added manually to the 'Excluded DocTypes' table. You are only allowed to remove entries from it.
tr_TR: DocType'lar 'Hariç Tutulan Doküman Türleri' tablosuna manuel olarak eklenmemelidir. Yalnızca buradaki girişleri kaldırmanıza izin verilir.

en: Docs Search
tr_TR: Belgeleri Ara

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Doctype
tr_TR: DocType

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
tr_TR: Belge Adı

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
tr_TR: Belge Türü

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
tr_TR: Belge Türü

en: Document Type already used as a dimension
tr_TR: Belge Türü zaten bir boyut olarak kullanılıyor

en: Document {0} successfully uncleared
tr_TR: Belge {0} başarıyla temizlendi

en: Documentation
tr_TR: Dökümantasyon

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Documents
tr_TR: Belgeler

en: Documents: {0} have deferred revenue/expense enabled for them. Cannot repost.
tr_TR: Belgeler: {0} için ertelenmiş gelir/gider etkinleştirildi. Yeniden gönderilemiyor.

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
tr_TR: Alan Adı

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
tr_TR: Etki Alanı Ayarları

note: Label of the dont_create_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Don't Create Loyalty Points
tr_TR: Sadakat Puanları Oluşturma

note: Label of the dont_reserve_sales_order_qty_on_sales_return (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Don't Reserve Sales Order Qty on Sales Return
tr_TR: Satış İadesindeki Siparişi Miktarını Ayırma

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
tr_TR: E-Posta Gönderme

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
tr_TR: Bitti

note: Label of the dont_recompute_tax (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Dont Recompute tax
tr_TR: Vergiyi Yeniden Hesaplamayın

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
tr_TR: Kapı

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
tr_TR: Çift Azalan Bakiye

en: Download
tr_TR: İndir

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
tr_TR: Yedekleri İndir

en: Download CSV Template
tr_TR: CSV Şablonunu İndir

en: Download PDF
tr_TR: PDF İndir

en: Download PDF for Supplier
tr_TR: Tedarikçi için PDF İndir

note: Label of the download_materials_required (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Download Required Materials
tr_TR: Gerekli Materyalleri İndir

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
tr_TR: Şablonu İndir

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
tr_TR: Kesinti

en: Downtime (In Hours)
tr_TR: Duruş Süresi (Saat)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
tr_TR: Duruş Analizi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
tr_TR: Duruş

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
tr_TR: Duruş

en: Dr
tr_TR: Borç

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
tr_TR: Taslak

note: Name of a UOM
en: Dram
tr_TR: Dirhem

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
tr_TR: Sürücü

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
tr_TR: Sürücü Adresi

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
tr_TR: Sürücü E-posta

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
tr_TR: Sürücü İsmi

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
tr_TR: Sürücü Ehliyet Sınıfı

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
tr_TR: Ehliyet Kategorileri

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
tr_TR: Sürücü Belgesi Kategorisi

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
tr_TR: Stoksuz Satış

en: Due / Reference Date cannot be after {0}
tr_TR: Son Tarih / Referans Tarihi {0} tarihinden sonra olamaz

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
tr_TR: Termin Tarihi

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
tr_TR: Vade Tarihine göre

en: Due Date cannot be before Posting / Supplier Invoice Date
tr_TR: Son Tarih Gönderim/Tedarikçi Fatura Tarihinden önce olamaz

en: Due Date is mandatory
tr_TR: Son Tarih zorunludur

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
tr_TR: İhtarname

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
tr_TR: İhtar Tutarı

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
tr_TR: İhtar Ücreti

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
tr_TR: İhtarname

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
tr_TR: İhtar Mektubu Metni

note: Label of the dunning_level (Int) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Dunning Level
tr_TR: İhtar Seviyesi

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
tr_TR: İhtar Türü

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Duplicate Customer Group
tr_TR: Müşteri Grubunu Çoğalt

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
tr_TR: Çift Giriş. Lütfen Yetkilendirme Kuralını kontrol edin {0}

en: Duplicate Finance Book
tr_TR: Finans Defterini Çoğalt

en: Duplicate Item Group
tr_TR: Ürün Grubunu Çoğalt

en: Duplicate POS Invoices found
tr_TR: Yinelenen POS Faturaları bulundu

en: Duplicate Project with Tasks
tr_TR: Projeyi Görevlerle Çoğalt

en: Duplicate customer group found in the customer group table
tr_TR: Müşteri grubu tablosunda yinelenen müşteri grubu bulundu

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
tr_TR: {0} ürün koduna ve {1} üreticisine karşı yinelenen giriş

en: Duplicate item group found in the item group table
tr_TR: Öğe grubu tablosunda yinelenen öğe grubu bulundu

en: Duplicate project has been created
tr_TR: Projenin yeni bir kopyası oluşturuldu

en: Duplicate row {0} with same {1}
tr_TR: {0} satırı ile {1} satırı aynı değerde

en: Duplicate {0} found in the table
tr_TR: Tabloda {0} kopyası bulundu

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
tr_TR: Süre

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
tr_TR: Süre (Gün)

en: Duration in Days
tr_TR: Süre (Gün)

en: Duties and Taxes
tr_TR: Gümrük ve Vergiler

note: Label of the dynamic_condition_tab (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Dynamic Condition
tr_TR: Dinamik Koşul

note: Name of a UOM
en: Dyne
tr_TR: Din

en: E-Invoicing Information Missing
tr_TR: E-Fatura Bilgileri Eksik

note: Name of a UOM
en: EMU Of Charge
tr_TR: Elektromanyetik Yük

note: Name of a UOM
en: EMU of current
tr_TR: Elektromanyetik Akım

note: Label of the erpnext_company (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: ERPNext Company
tr_TR: ERP Şirketi

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
tr_TR: ERP Kullanıcı ID

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
tr_TR: Her Bir İşlemde

en: Earliest
tr_TR: En erken

en: Earliest Age
tr_TR: En Erken Yaş

en: Earnest Money
tr_TR: Kapora

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit BOM
tr_TR: Ürün Ağacını Düzenle

en: Edit Capacity
tr_TR: Kapasiteyi Düzenle

en: Edit Cart
tr_TR: Grafiği Düzenle

en: Edit Full Form
tr_TR: Tam Sayfa Düzenle

en: Edit Not Allowed
tr_TR: Düzenlemeye İzin Verilmiyor

en: Edit Note
tr_TR: Notu Düzenle

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
tr_TR: Tarih ve Saati Düzenle

en: Edit Receipt
tr_TR: Makbuzu Düzenle

en: Editing {0} is not allowed as per POS Profile settings
tr_TR: POS Profili ayarlarına göre {0} düzenlemesine izin verilmiyor

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
tr_TR: Eğitim

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
tr_TR: Eğitim Hayatı

en: Either 'Selling' or 'Buying' must be selected
tr_TR: 'Satış' veya 'Alış' seçeneklerinden biri seçilmelidir

en: Either Workstation or Workstation Type is mandatory
tr_TR: İş İstasyonu veya İş İstasyonu Türü zorunludur

en: Either location or employee must be required
tr_TR: Konum veya personel gerekli olmalıdır

en: Either target qty or target amount is mandatory
tr_TR: Hedef miktar veya hedef tutarından biri zorunludur

en: Either target qty or target amount is mandatory.
tr_TR: Hedef miktar veya hedef tutarından biri zorunludur.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
tr_TR: Elektrik

en: Electrical
tr_TR: Elektrik

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
tr_TR: Elektrik Maliyeti

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
tr_TR: Elektrik Kesintisi

en: Electronic Equipment
tr_TR: Elektronik Ekipman

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
tr_TR: Elektronik Fatura Kaydı

en: Electronics
tr_TR: Elektronik

note: Name of a UOM
en: Ells (UK)
tr_TR: Kol (İngiltere)

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
tr_TR: E-posta

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Email / Notifications
tr_TR: E-posta / Bildirimler

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
tr_TR: E-posta Hesabı

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: Email Address (required)
tr_TR: E-posta Adresi (gerekli)

en: Email Address must be unique, it is already used in {0}
tr_TR: E-posta Adresi benzersiz olmalıdır, {0} için zaten kullanılıyor

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
tr_TR: E-posta Kampanyası

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
tr_TR: E-posta Kampanyası

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
tr_TR: E-posta Ayrıntıları

note: Name of a DocType
en: Email Digest
tr_TR: E-posta Özeti

note: Name of a DocType
en: Email Digest Recipient
tr_TR: E-posta Özeti Alıcısı

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
tr_TR: E-Posta Bildirimi Ayarları

en: Email Digest: {0}
tr_TR: E-posta Özeti: {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
tr_TR: E-posta Etki Alanı

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
tr_TR: E-posta Grubu

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
tr_TR: E-Posta ID

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
tr_TR: E-posta Gönderildi

en: Email Sent to Supplier {0}
tr_TR: Tedarikçiye E-posta Gönderildi {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
tr_TR: E-posta Ayarları

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
tr_TR: E-posta Şablonu

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
tr_TR: E-posta {0} adresine gönderilemedi (abonelikten çıktı / devre dışı bırakıldı)

en: Email or Phone/Mobile of the Contact are mandatory to continue.
tr_TR: Devam etmek için İletişim Kişisinin E-postası veya Telefon/Cep Telefonu zorunludur.

en: Email sent successfully.
tr_TR: E-posta başarıyla gönderildi.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
tr_TR: E-posta Gönderilen

en: Email sent to {0}
tr_TR: E-posta gönderildi {0}

en: Email verification failed.
tr_TR: E-posta doğrulaması başarısız oldu.

en: Emails Queued
tr_TR: E-postalar Sıraya Alındı

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
tr_TR: Acil Durumda Ulaşılacak Kişi

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
tr_TR: Acil Durum İrtibat Kişisi Adı

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
tr_TR: Telefon

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
tr_TR: Personel

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
tr_TR: Çalışan

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
tr_TR: Personel Avansı

en: Employee Advances
tr_TR: Personel Avansları

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
tr_TR: Personel Detayı

note: Name of a DocType
en: Employee Education
tr_TR: Eğitim Hayatı

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
tr_TR: Personel Çalışma Geçmişi

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
tr_TR: Personel Grubu

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
tr_TR: Personel Grubu Tablosu

en: Employee ID
tr_TR: Personel ID

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
tr_TR: Personel Şirket İçi Çalışma Geçmişi

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
tr_TR: Personel İsmi

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
tr_TR: Personel ID

note: Label of the employee_user_id (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Employee User Id
tr_TR: Personel Kullanıcı ID

en: Employee cannot report to himself.
tr_TR: Personel kendisini rapor edemez.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
tr_TR: Varlık {0} verilirken personel seçimi gerekli

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
tr_TR: Personel {0} {1} şirketine kayıtlı değil

en: Employees
tr_TR: Personeller

en: Empty
tr_TR: Boş

note: Name of a UOM
en: Ems(Pica)
tr_TR: Pica Em

en: Enable Allow Partial Reservation in the Stock Settings to reserve partial stock.
tr_TR: Belirli bir sipariş için envanterden belirli bir miktarı ayırmaya izin verir.

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
tr_TR: Randevu Zamanlamayı Etkinleştirme

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
tr_TR: Otomatik E-postayı Etkinleştir

en: Enable Auto Re-Order
tr_TR: Otomatik Yeniden Siparişi Etkinleştir

note: Label of the enable_party_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Automatic Party Matching
tr_TR: Otomatik Taraf Eşleştirme

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
tr_TR: Devam Eden Sermaye Çalışması Muhasebesini Etkinleştir

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
tr_TR: Ortak Cari Hesabını Etkinleştir

note: Label of the enable_cutoff_date_on_bulk_delivery_note_creation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Cut-Off Date on Bulk Delivery Note Creation
tr_TR: Toplu İrsaliye Oluşturma İçin Son Kesim Tarihini Etkinleştir

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
tr_TR: Ertelenmiş Gideri Etkinleştir

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
tr_TR: Ertelenmiş Geliri Etkinleştir

note: Label of the enable_discount_accounting (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
tr_TR: Satış İçin İndirim Hesabı Aç

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
tr_TR: Avrupa Erişimini Etkinleştir

note: Label of the enable_fuzzy_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Fuzzy Matching
tr_TR: Bulanık Eşleştirmeyi Etkinleştir

note: Label of the enable_health_monitor (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Enable Health Monitor
tr_TR: Sağlık Monitörünü Etkinleştir

note: Label of the enable_immutable_ledger (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Immutable Ledger
tr_TR: Değiştirilemez Defteri Etkinleştir

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
tr_TR: Sürekli Envanteri Etkinleştir

note: Label of the enable_provisional_accounting_for_non_stock_items (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
tr_TR: Stok Dışı Kalemler İçin Geçici Muhasebeyi Etkinleştir

note: Label of the enable_stock_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Enable Stock Reservation
tr_TR: Stok Ayırmayı Etkinleştir

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
tr_TR: YouTube izlemeyi Etkinleştirin

note: Description of the 'Consider Rejected Warehouses' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Enable it if users want to consider rejected materials to dispatch.
tr_TR: Red Deposundaki malzemeleri dahil etmek istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin.

note: Description of the 'Has Priority' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Enable this checkbox even if you want to set the zero priority
tr_TR: Sıfır önceliğini ayarlamak isteseniz bile bu onay kutusunu etkinleştirin

note: Description of the 'Calculate daily depreciation using total days in depreciation period' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable this option to calculate daily depreciation by considering the total number of days in the entire depreciation period, (including leap years) while using daily pro-rata based depreciation
tr_TR: Günlük orantılı amortisman esaslı amortismanı kullanırken, tüm amortisman dönemindeki (artık yıllar dahil) toplam gün sayısını dikkate alarak günlük amortismanı hesaplamak için bu seçeneği etkinleştirin

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
tr_TR: Aktif

note: Description of the 'Check Supplier Invoice Number Uniqueness' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this ensures each Purchase Invoice has a unique value in Supplier Invoice No. field within a particular fiscal year
tr_TR: Bunun etkinleştirilmesi, her bir Satın Alma Faturasının belirli bir mali yıl içinde Tedarikçi Fatura No. alanında benzersiz bir değere sahip olmasını sağlar

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek, aşağıdaki kayıtları yapmanıza olanak tanır: <br><br><ul><li>Alınan avansları bir <b>Varlık Hesabı</b> yerine bir <b>Borç Hesabında</b> kaydetmek.</li><li>Ödenen avansları bir <b>Borç Hesabı</b> yerine bir <b>Varlık Hesabında</b> kaydetmek.</li></ul>

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
tr_TR: Bu özelliğin etkinleştirilmesi, şirket para biriminde tek taraf hesabı için çoklu para birimi faturalarının oluşturulmasına izin verir.

en: Enabling this will change the way how cancelled transactions are handled.
tr_TR: Bunu etkinleştirmek, iptal edilen işlemlerin işlenme biçimini değiştirecektir.

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
tr_TR: Çıkış Ödemesi Tarihi

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: End Date cannot be before Start Date.
tr_TR: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihi'nden önce olamaz.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
tr_TR: Bitiş Zamanı

en: End Transit
tr_TR: Taşımayı Sonlandır

en: End Year
tr_TR: Yıl Sonu

en: End Year cannot be before Start Year
tr_TR: Bitiş Yılı Başlangıç Yılından önce olamaz

en: End date cannot be before start date
tr_TR: Bitiş tarihi başlangıç tarihinden önce olamaz

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
tr_TR: Cari dönem faturanın bitiş tarihi

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
tr_TR: Destek Bitiş Tarihi

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: End of the current subscription period
tr_TR: Mevcut abonelik döneminin sonu

en: Energy
tr_TR: Enerji

en: Engineer
tr_TR: Mühendis

en: Enough Parts to Build
tr_TR: İnşa Etmek İçin Yeterli Parça

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
tr_TR: Üretilen Seri Numarasına Göre Teslimatı Sağlayın

en: Enter API key in Google Settings.
tr_TR: API anahtarını Google Ayarlarına girin.

en: Enter First and Last name of Employee, based on Which Full Name will be updated. IN transactions, it will be Full Name which will be fetched.
tr_TR: Personelin Adı ve Soyadını Girin, buna göre Tam Adı güncellenecektir. İşlemlerde, Tam Ad kullanılacaktır.

en: Enter Manually
tr_TR: Elle Girin

en: Enter Serial Nos
tr_TR: Seri Numaralarını Girin

en: Enter Supplier
tr_TR: Tedarikçi Girin

en: Enter Value
tr_TR: Değer Girin

en: Enter Visit Details
tr_TR: Ziyaret Ayrıntılarını Girin

en: Enter a name for Routing.
tr_TR: Yönlendirme için bir ad girin.

en: Enter a name for the Operation, for example, Cutting.
tr_TR: Operasyon için bir ad girin, örneğin Kesme.

en: Enter a name for this Holiday List.
tr_TR: Bu Tatil Listesi için bir ad girin.

en: Enter amount to be redeemed.
tr_TR: Kullanılacak tutarı giriniz.

en: Enter an Item Code, the name will be auto-filled the same as Item Code on clicking inside the Item Name field.
tr_TR: Bir Ürün Kodu girin, Ürün Adı alanına tıklandığında ad, Ürün Kodu ile aynı şekilde otomatik olarak doldurulacaktır.

en: Enter customer's email
tr_TR: Müşterinin e-postasını girin

en: Enter customer's phone number
tr_TR: Müşterinin telefon numarasını girin

en: Enter date to scrap asset
tr_TR: Varlığın hurdaya çıkarılacağı tarihi girin

en: Enter depreciation details
tr_TR: Amortisman bilgileri girin

en: Enter discount percentage.
tr_TR: İndirim yüzdesini girin.

en: Enter each serial no in a new line
tr_TR: Her seri numarasını yeni bir satıra girin

en: Enter the Bank Guarantee Number before submitting.
tr_TR: Göndermeden önce Banka Teminat Numarasını girin.

en: Enter the Operation, the table will fetch the Operation details like Hourly Rate, Workstation automatically.
    
     After that, set the Operation Time in minutes and the table will calculate the Operation Costs based on the Hourly Rate and Operation Time.
tr_TR: Operasyona girin, tablo Saatlik Ücret, İş İstasyonu gibi Operasyon detaylarını otomatik olarak getirecektir.
    
     Bundan sonra, Operasyon Süresini dakika olarak ayarlayın ve tablo Saatlik Ücret ve Operasyon Süresine göre Operasyon Maliyetlerini hesaplayacaktır.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submitting.
tr_TR: Göndermeden önce bankanın veya kredi veren kurumun adını girin.

en: Enter the opening stock units.
tr_TR: Açılış stok birimlerini girin.

en: Enter the quantity of the Item that will be manufactured from this Bill of Materials.
tr_TR: Bu Ürün Ağacından üretilecek Ürünün miktarını girin.

en: Enter the quantity to manufacture. Raw material Items will be fetched only when this is set.
tr_TR: Üretilecek miktarı girin. Hammadde Kalemleri yalnızca bu ayarlandığında getirilecektir.

en: Enter {0} amount.
tr_TR: {0} tutarını girin.

en: Entertainment & Leisure
tr_TR: Eğlence ve Keyif

en: Entertainment Expenses
tr_TR: Eğlence Giderleri

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
tr_TR: Tüzel

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
tr_TR: Varlık Türü

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the entry_type (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Entry Type
tr_TR: Giriş Türü

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
tr_TR: Özsermaye

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
tr_TR: Özkaynak / Sorumluluk Hesabı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
tr_TR: Hata

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
tr_TR: Hata Açıklaması

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
tr_TR: Hata Günlüğü

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
tr_TR: Hata Mesajı

en: Error Occurred
tr_TR: Hata Oluştu

en: Error during caller information update
tr_TR: Arayan bilgileri güncellenirken hata oluştu

en: Error evaluating the criteria formula
tr_TR: Kriter formüllerini değerlendirirken hata oluştu

en: Error occurred while parsing Chart of Accounts: Please make sure that no two accounts have the same name
tr_TR: Hesap Planı ayrıştırılırken hata oluştu: Lütfen iki hesabın aynı ada sahip olmadığından emin olun

en: Error while posting depreciation entries
tr_TR: Amortisman girişleri kaydedilirken hata oluştu

en: Error while processing deferred accounting for {0}
tr_TR: {0} için ertelenmiş muhasebe işlenirken hata oluştu

en: Error while reposting item valuation
tr_TR: Ürün değerlemesi yeniden gönderilirken hata oluştu

en: Error: Not a valid id?
tr_TR: Hata: Geçerli bir kimlik olmayabilir.

en: Error: This asset already has {0} depreciation periods booked.
    				The `depreciation start` date must be at least {1} periods after the `available for use` date.
    				Please correct the dates accordingly.
tr_TR: Hata: Bu varlık için zaten {0} amortisman dönemi ayrılmıştır.
    				Amortisman başlangıç tarihi, `kullanıma hazır` tarihinden en az {1} dönem sonra olmalıdır.
    				Lütfen tarihleri buna göre düzeltin.

en: Error: {0} is mandatory field
tr_TR: Hata: {0} zorunlu bir alandır

note: Label of the errors_notification_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Errors Notification
tr_TR: Hata Bildirimi

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
tr_TR: Tahmini Varış

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
tr_TR: Tahmini Maliyet

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
tr_TR: Tahmini Süre ve Maliyet

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
tr_TR: Değerlendirme Süresi

note: Description of the 'Consider Entire Party Ledger Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Even invoices with apply tax withholding unchecked will be considered for checking cumulative threshold breach
tr_TR: Vergi tevkifatı uygulanan faturalar bile kontrol edilmeden kümülatif eşik ihlalinin kontrol edilmesi için dikkate alınacaktır

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
tr_TR: Etkinlik

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Example URL
tr_TR: Örnek URL

en: Example of a linked document: {0}
tr_TR: Bağlantılı bir döküman örneği: {0}

note: Description of the 'Serial Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####
    If series is set and Serial No is not mentioned in transactions, then automatic serial number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Serial Nos for this item. leave this blank.
tr_TR: Örnek: ABCD.#####
     Seri ayarlanmışsa ve işlemlerde Seri No belirtilmemişse, bu seriye göre otomatik seri numarası oluşturulacaktır. Bu ürünün Seri No'larından her zaman açıkça bahsetmek istiyorsanız, bunu boş bırakın.

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
tr_TR: Örnek: ABCD.#####. Seri ayarlanmışsa ve işlemlerde Parti No belirtilmemişse, bu seriye göre otomatik parti numarası oluşturulacaktır. Bu kalem için her zaman açıkça Parti No belirtmek istiyorsanız, bunu boş bırakın. Not: Bu ayar, Stok Ayarları'ndaki Seri Öneki Adlandırma'ya göre öncelikli olacaktır.

en: Example: Serial No {0} reserved in {1}.
tr_TR: Örnek: Seri No {0} {1} adresinde ayrılmıştır.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
tr_TR: İstisna Bütçe Onaylayıcı Rolü

en: Excess Materials Consumed
tr_TR: Tüketilen Fazla Malzemeler

en: Excess Transfer
tr_TR: Fazla Transfer

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
tr_TR: Aşırı Makine Kurulum Süresi

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
tr_TR: Döviz Kâr / Zarar Hesabı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Gain Or Loss
tr_TR: Döviz Kazancı veya Zararı

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
tr_TR: Döviz Kazancı/Zararı

en: Exchange Gain/Loss amount has been booked through {0}
tr_TR: Döviz Kar/Zarar tutarı {0} adresinde muhasebeleştirilmiştir.

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
tr_TR: Döviz Kuru

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
tr_TR: Döviz Kuru Değerleme

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
tr_TR: Döviz Kuru Yeniden Değerleme Hesabı

note: Label of the exchange_rate_revaluation_settings_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Rate Revaluation Settings
tr_TR: Döviz Kuru Değerleme Ayarları

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
tr_TR: Döviz Kuru aynı olmalıdır {0} {1} ({2})

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
tr_TR: Özel Tüketim Vergisi Girişi

en: Excise Invoice
tr_TR: ÖTV Faturası

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
tr_TR: Tüketim Sayfa Numarası

note: Label of the doctypes_to_be_ignored (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Excluded DocTypes
tr_TR: Hariç Tutulan DocType'lar

en: Execution
tr_TR: Uygulama

en: Executive Assistant
tr_TR: Yönetici Asistanı

en: Executive Search
tr_TR: Özel Araştırma

en: Exempt Supplies
tr_TR: Vergiden Muaf Malzemeler

en: Exhibition
tr_TR: Fuar

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
tr_TR: Mevcut Şirket

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
tr_TR: Mevcut Şirket

en: Existing Customer
tr_TR: Mevcut Müşteri

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
tr_TR: Çıkış

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
tr_TR: Ayrılma Görüşmesi Gerçekleştirildi

en: Expand All
tr_TR: Tümünü Genişlet

en: Expected
tr_TR: Beklenen

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
tr_TR: Beklenen Tutar

en: Expected Arrival Date
tr_TR: Beklenen Teslim Tarihi

en: Expected Balance Qty
tr_TR: Beklenen Bakiye Miktarı

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
tr_TR: Beklenen Kapanış Tarihi

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
tr_TR: Beklenen Teslim Tarihi

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
tr_TR: Beklenen Teslimat Tarihi Satış Siparişi Tarihinden sonra olmalıdır

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
tr_TR: Beklenen Bitiş Tarihi

en: Expected End Date should be less than or equal to parent task's Expected End Date {0}.
tr_TR: Beklenen Bitiş Tarihi, ana görevin Beklenen Bitiş Tarihi {0} değerinden küçük veya ona eşit olmalıdır.

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
tr_TR: Tahmini Saat

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
tr_TR: Beklenen Başlangıç Tarihi

en: Expected Stock Value
tr_TR: Beklenen Stok Değeri

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
tr_TR: Tahmini Süre (Saat)

note: Label of the time_required (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Expected Time Required (In Mins)
tr_TR: Beklenen Gerekli Süre (Dakika)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
tr_TR: Kullanım Ömrü Sonrası Beklenen Değer

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
tr_TR: Gider

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
tr_TR: Gider / Fark hesabı ({0}) bir ‘Kar veya Zarar’ hesabı olmalıdır

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
tr_TR: Gider Hesabı

en: Expense Account Missing
tr_TR: Gider Hesabı Eksik

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
tr_TR: Harcama Talebi

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
tr_TR: Gider Kategorisi

en: Expense Head Changed
tr_TR: Gider Hesabı Değiştirildi

en: Expense account is mandatory for item {0}
tr_TR: Gider hesabı {0} kalemi için zorunludur

en: Expense account not present in Purchase Invoice {0}
tr_TR: Satın Alma Faturasında {0} Gider Hesabı Belirtilmemiş

en: Expense item not present in Purchase Invoice
tr_TR: Satın Alma Faturasında gider kalemi mevcut değil

en: Expenses
tr_TR: Harcamalar

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
tr_TR: Varlık Değerlemesine Dahil Giderler

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
tr_TR: Değerlemeye Dahil Giderler

note: Label of the experimental_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Experimental
tr_TR: Deneysel

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
tr_TR: Günü Geçmiş

en: Expired Batches
tr_TR: Süresi Dolan Partiler

en: Expires On
tr_TR: Sona Erme Tarihi

note: Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Expiry
tr_TR: Son kullanma tarihi

en: Expiry (In Days)
tr_TR: Son Kullanım (Gün)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
tr_TR: Son Kullanım Tarihi

en: Expiry Date Mandatory
tr_TR: Son Kullanma Tarihi Zorunludur

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
tr_TR: Sona Erme Süresi (gün içinde)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
tr_TR: Patlamış Öğeler

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
tr_TR: Üstel Tahmin Yöntemi

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
tr_TR: Dışarı Aktar

en: Export E-Invoices
tr_TR: E-Faturaları Dışa Aktar

en: Export Errored Rows
tr_TR: Hatalı Satırları Dışa Aktar

en: Export Import Log
tr_TR: İçeri ve Dışarı Aktarma Günlüğü

en: External
tr_TR: Dış

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
tr_TR: Önceki Firmalardaki İş Deneyimi

en: Extra Consumed Qty
tr_TR: Ekstra Tüketilen Miktar

en: Extra Job Card Quantity
tr_TR: Ekstra İş Kartı Miktarı

en: Extra Large
tr_TR: Çok Büyük

en: Extra Small
tr_TR: Çok Küçük

note: Name of a report
en: FIFO Queue vs Qty After Transaction Comparison
tr_TR: FIFO Sırası ve İşlem Sonrası Adet Karşılaştırması

note: Label of the stock_queue (Small Text) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: FIFO Stock Queue (qty, rate)
tr_TR: FIFO Stok Kuyruğu (miktar, oran)

en: FIFO/LIFO Queue
tr_TR: FIFO/LIFO Sırası

note: Name of a UOM
en: Fahrenheit
tr_TR: Fahrenayt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed Entries
tr_TR: Başarısız Girişler

note: Label of the failed_import_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Failed Import Log
tr_TR: Günlüğü İçe Aktarma Başarısız

en: Failed to Authenticate the API key.
tr_TR: API anahtarının kimliği doğrulanamadı.

en: Failed to erase demo data, please delete the demo company manually.
tr_TR: Demo verileri silinemedi, lütfen demo şirketini manuel olarak silin.

en: Failed to install presets
tr_TR: Ön ayarlar yüklenemedi

en: Failed to login
tr_TR: Giriş Başarısız

en: Failed to post depreciation entries
tr_TR: Amortisman Kayıtları Gönderilemedi

en: Failed to setup company
tr_TR: Şirket kurulumu başarısız oldu

en: Failed to setup defaults
tr_TR: Varsayılanlar ayarlanamadı

en: Failed to setup defaults for country {0}. Please contact support.
tr_TR: Ülke için varsayılanlar ayarlanamadı {0}. Lütfen destek ile iletişime geçin.

en: Failure
tr_TR: Başarısız

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
tr_TR: Bozulma Tarihi

note: Label of the failure_description_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Failure Description
tr_TR: Arıza Açıklaması

en: Failure: {0}
tr_TR: Arıza: {0}

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
tr_TR: Aile Geçmişi

note: Name of a UOM
en: Fathom
tr_TR: Kulaç

note: Label of the fax (Data) field in DocType 'Lead' Label of the fax (Data) field in DocType 'Prospect' Label of the fax (Data) field in DocType 'Company'
en: Fax
tr_TR: Faks

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
tr_TR: Geri Bildirim

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
tr_TR: Geri Bildirim Gönderen

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
tr_TR: Harçlar

en: Fetch Based On
tr_TR: Şuna Göre Getir

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
tr_TR: Müşterileri Getir

en: Fetch Data
tr_TR: Veri Getir

en: Fetch Items from Warehouse
tr_TR: Ürünleri Depodan Getir

en: Fetch Overdue Payments
tr_TR: Gecikmiş Ödemeler

en: Fetch Subscription Updates
tr_TR: Abonelik Güncellemeleri Al

en: Fetch Timesheet
tr_TR: Zaman Çizelgesinden Getir

note: Label of the fetch_from_parent (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Fetch Value From
tr_TR: Değeri Şuradan Getir

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
tr_TR: Patlatılmış Ürün Ağacını Getir

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
tr_TR: Varsayılan tedarikçiye göre öğeleri getirin.

en: Fetching Error
tr_TR: Veri Çekme Hatası

en: Fetching exchange rates ...
tr_TR: Döviz kurları alınıyor ...

en: Fetching...
tr_TR: Veriler Alınıyor...

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
tr_TR: Alan

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
tr_TR: Alan Eşleştirme

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
tr_TR: Alan Adı

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
tr_TR: Banka İşlemindeki Alan

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
tr_TR: Alan

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
tr_TR: Alanlar

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
tr_TR: Alanlar yalnızca oluşturulma anında kopyalanır.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
tr_TR: AlanTipi

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
tr_TR: Dosyayı Yeniden Adlandır

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter Based On
tr_TR: Şuna Göre Filtrele

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
tr_TR: Filtre Süresi (Ay)

en: Filter Total Zero Qty
tr_TR: Toplam Sıfır Miktarı Filtrele

note: Label of the filter_by_reference_date (Check) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Filter by Reference Date
tr_TR: Referans Tarihine Göre Filtrele

en: Filter by invoice status
tr_TR: Fatura durumuna göre filtreleme

note: Label of the invoice_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Invoice
tr_TR: Fatura Filtresi

note: Label of the payment_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Payment
tr_TR: Ödeme Filtresi

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Filters missing
tr_TR: Filtreler eksik

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final BOM
tr_TR: Nihai Ürün Ağacı

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the production_item (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final Product
tr_TR: Final Ürün

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
tr_TR: Finans Defteri

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
tr_TR: Finans Defter Detayı

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
tr_TR: Mali Defter Kimliği

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
tr_TR: Finans Defterleri

en: Finance Manager
tr_TR: Finans Müdürü

note: Name of a report
en: Financial Ratios
tr_TR: Finansal Oranlar

note: Name of a Workspace
en: Financial Reports
tr_TR: Finansal Raporlar

en: Financial Services
tr_TR: Finansal Hizmetler

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
tr_TR: Finansal Tablolar

en: Financial Year Begins On
tr_TR: Mali Yıl Başlangıcı

note: Description of the 'Ignore Account Closing Balance' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Financial reports will be generated using GL Entry doctypes (should be enabled if Period Closing Voucher is not posted for all years sequentially or missing)
tr_TR: Mali raporlar Genel Muhasebe Girişi belge türleri kullanılarak oluşturulacaktır (Dönem Kapanış Fişinin tüm sene boyunca sırayla kaydedilmemesi veya eksik olması durumunda etkinleştirilmelidir)

en: Finish
tr_TR: Tamamla

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finishe
en: Finished Good
tr_TR: Bitmiş Ürün

note: Label of the finished_good_bom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good BOM
tr_TR: Nihai Ürünün Ürün Ağacı

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item
tr_TR: Bitmiş Ürün

en: Finished Good Item Code
tr_TR: Bitmiş Ürün Kodu

en: Finished Good Item Qty
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarı

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item Quantity
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarı

en: Finished Good Item is not specified for service item {0}
tr_TR: {0} Hizmet kalemi için Tamamlanmış Ürün belirtilmemiş

en: Finished Good Item {0} Qty can not be zero
tr_TR: Bitmiş Ürün {0} Miktarı sıfır olamaz

en: Finished Good Item {0} must be a sub-contracted item
tr_TR: Bitmiş Ürün {0} alt yüklenici ürünü olmalıdır

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good Qty
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarı

note: Label of the fg_completed_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: Finished Good Quantity
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarı

note: Label of the finished_good_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good UOM
tr_TR: Bitmiş Ürün Ağacı Ölçü Birimi

en: Finished Good {0} does not have a default BOM.
tr_TR: {0} isimli Ürünün varsayılan bir Ürün Ağacı bulunmuyor.

en: Finished Good {0} is disabled.
tr_TR: Bitmiş Ürün {0} devre dışı bırakılmıştır.

en: Finished Good {0} must be a stock item.
tr_TR: Bitmiş Ürün {0} stok ürünü olmalıdır.

en: Finished Good {0} must be a sub-contracted item.
tr_TR: Bitmiş Ürün {0} alt yüklenici ürünü olmalıdır.

en: Finished Goods
tr_TR: Bitmiş Ürünler

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods / Semi Finished Goods Item
tr_TR: Ürün

note: Label of the fg_based_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods Based Operating Cost
tr_TR: Ürün Bazlı Operasyonel Maliyeti

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Item
tr_TR: Bitmiş Ürün

note: Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods Qty
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarı

note: Label of the fg_reference_id (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Reference
tr_TR: Bitmiş Ürün Referansı

en: Finished Goods Value
tr_TR: Bitmiş Ürün Değeri

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
tr_TR: Ürün Kabul Deposu

note: Label of the fg_based_operating_cost (Check) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods based Operating Cost
tr_TR: Bitmiş Ürün Operasyon Maliyeti

en: Finished Item {0} does not match with Work Order {1}
tr_TR: Bitmiş Ürün {0} İş Emri {1} ile eşleşmiyor

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
tr_TR: İlk E-posta

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
tr_TR: Adı

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
tr_TR: İlk Yanıt Tarihi

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: First Response Due
tr_TR: İlk Müdahale Zamanı

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
tr_TR: İlk Müdahale Süresi

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
tr_TR: Sorunlara İlk Müdahale Süresi

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
tr_TR: Fırsat İçin İlk Yanıtlama Süresi

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
tr_TR: Mali Yıl

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
tr_TR: Şirket Mali Yılı

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
tr_TR: Mali Yıl Sonu Tarihi, Mali Yıl Başlama Tarihi'nden bir yıl sonra olmalıdır

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
tr_TR: Mali Yıl Başlangıç Tarihi ve Mali Yıl Bitiş Tarihi zaten Mali Yılda ayarlanmıştır {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
tr_TR: Mali Yıl {0} Mevcut Değil

en: Fiscal Year {0} does not exist
tr_TR: Mali yıl {0} mevcut değil

en: Fiscal Year {0} is required
tr_TR: Mali yıl {0} gereklidir

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
tr_TR: Sabit

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
tr_TR: Sabit Varlık

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
tr_TR: Sabit Varlık Hesabı

note: Label of the fixed_asset_defaults (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Fixed Asset Defaults
tr_TR: Sabit Varlık Varsayılanları

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
tr_TR: Sabit Varlık Kalemi stok dışı bir kalem olmalıdır.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
tr_TR: Varlık Kayıt Defteri

en: Fixed Assets
tr_TR: Sabit Varlıklar

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
tr_TR: Sabit Mevduat Numarası

note: Label of the fixed_error_log_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Fixed Error Log
tr_TR: Sabit Hata Günlüğü

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
tr_TR: Sabit Oran

note: Label of the fixed_time (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Fixed Time
tr_TR: Sabit Zaman

note: Name of a role
en: Fleet Manager
tr_TR: Filo Yöneticisi

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor
tr_TR: Üretim Alanı

note: Label of the floor_name (Data) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor Name
tr_TR: Adı

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (UK)
tr_TR: Sıvı Ons (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (US)
tr_TR: Sıvı Ons (ABD)

en: Focus on Item Group filter
tr_TR: Ürün Grubu filtresine odaklan

en: Focus on search input
tr_TR: Arama girdisine odaklan

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
tr_TR: Folyo serisi.

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
tr_TR: Takvim Aylarını Takip Edin

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
tr_TR: Aşağıdaki Malzeme Talepleri, Ürünün yeniden sipariş seviyesine göre otomatik olarak oluşturulmuştur.

en: Following fields are mandatory to create address:
tr_TR: Adres oluşturmak için aşağıdaki alanların doldurulması zorunludur:

en: Following item {0} is not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
tr_TR: İlgili ürün {0} olarak {1} ürünü işaretlenmemiş. Ürün Ana Kayıtından onları {1} ürünü olarak etkinleştirebilirsiniz

en: Following items {0} are not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
tr_TR: Aşağıdaki ürünler {0}, {1} ürünü olarak işaretlenmemiş. Bu ürünleri Ürün ana kaydından {1} ürünü olarak etkinleştirebilirsiniz

en: Food, Beverage & Tobacco
tr_TR: Yiyecek, İçecek & Tütün

note: Name of a UOM
en: Foot
tr_TR: Fit

note: Name of a UOM
en: Foot Of Water
tr_TR: Fit (Su)

note: Name of a UOM
en: Foot/Minute
tr_TR: Ayak/Dakika

note: Name of a UOM
en: Foot/Second
tr_TR: Ayak/Saniye

en: For
tr_TR: için

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
tr_TR: 'Ürün Paketi' kalemleri için Depo, Seri No ve Parti No 'Paketleme Listesi' tablosundan dikkate alınacaktır. Herhangi bir 'Ürün Paketi' kalemi için Depo ve Parti No tüm ambalaj kalemleri için aynıysa, bu değerler ana Kalem tablosuna girilebilir, değerler 'Paketleme Listesi' tablosuna kopyalanacaktır.

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
tr_TR: Alış için

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
tr_TR: Şirket Seçimi

en: For Default Supplier (Optional)
tr_TR: Varsayılan Tedarikçi (İsteğe Bağlı)

en: For Item
tr_TR: Ürün için

en: For Item {0} cannot be received more than {1} qty against the {2} {3}
tr_TR: {0} Ürünü için {2} {3} karşılığında {1} miktarından fazla alınamaz.

note: Label of the for_job_card (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Job Card
tr_TR: İş Kartı İçin

note: Label of the for_operation (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Operation
tr_TR: Operasyon

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
tr_TR: Fiyat Listesi Seçimi

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
tr_TR: Üretim için

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
tr_TR: Üretim Miktarı zorunludur

en: For Return Invoices with Stock effect, '0' qty Items are not allowed. Following rows are affected: {0}
tr_TR: Stok etkili İade Faturaları için '0' adetlik Kalemlere izin verilmez. Aşağıdaki satırlar etkilenir: {0}

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
tr_TR: Satış için

en: For Supplier
tr_TR: Tedarikçi

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: For Warehouse
tr_TR: Hedef Depo

en: For Work Order
tr_TR: İş Emri İçin

en: For an item {0}, quantity must be negative number
tr_TR: {0} öğesinde, miktar negatif sayı olmalıdır

en: For an item {0}, quantity must be positive number
tr_TR: Bir öğe için {0}, miktar pozitif sayı olmalıdır

note: Description of the 'Income Account' (Link) field in DocType 'Dunning'
en: For dunning fee and interest
tr_TR: İhtar ücreti ve faiz için

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
tr_TR: Örneğin 2020, 2020-21

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
tr_TR: Ne kadar kaldı = 1 Sadakat Noktası

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
tr_TR: Bireysel tedarikçi için

en: For item {0}, rate must be a positive number. To Allow negative rates, enable {1} in {2}
tr_TR: {0} Ürünü için oran pozitif bir sayı olmalıdır. Negatif oranlara izin vermek için {2} sayfasında {1} ayarını etkinleştirin

en: For operation {0}: Quantity ({1}) can not be greater than pending quantity({2})
tr_TR: {0} Operasyonu için: Miktar ({1}) bekleyen ({2}) miktarıdan büyük olamaz

en: For quantity {0} should not be greater than allowed quantity {1}
tr_TR: {0} Miktarı izin verilen {1} miktarından büyük olmamalıdır

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
tr_TR: Referans İçin

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
tr_TR: Satır {0} için {1} belgesi. Ürün fiyatına {2} masrafı dahil etmek için, satır {3} de dahil edilmelidir.

en: For row {0}: Enter Planned Qty
tr_TR: Satır {0}: Planlanan Miktarı Girin

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
tr_TR: ‘Başka Bir Kurala Uygula’ koşulu için {0} alanı zorunludur.

note: Description of a DocType
en: For the convenience of customers, these codes can be used in print formats like Invoices and Delivery Notes
tr_TR: Müşterilere kolaylık sağlamak için bu kodlar Fatura ve İrsaliye gibi basılı formatlarda kullanılabilir

en: For the {0}, no stock is available for the return in the warehouse {1}.
tr_TR: {0} için {1} deposunda iade için stok bulunmamaktadır.

en: Force-Fetch Subscription Updates
tr_TR: Abonelik Güncellemelerini Zorla Getir

en: Forecast
tr_TR: Tahmin

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Forecasting
tr_TR: Tahmin

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
tr_TR: Dış Ticaret Detayları

note: Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Formula Based Criteria
tr_TR: Formüle Dayalı Kriter

en: Forum Activity
tr_TR: Forum Aktivitesi

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
tr_TR: Forum Mesajları

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
tr_TR: Forum URL'si

note: Title of an incoterm
en: Free Alongside Ship
tr_TR: Gemi Doğrultusunda Masrafsız

note: Title of an incoterm
en: Free Carrier
tr_TR: Bedelsiz Taşıma

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
tr_TR: Bedelsiz Ürün

note: Label of the free_item_rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Free Item Rate
tr_TR: Ücretsiz Ürün Oranı

note: Title of an incoterm
en: Free On Board
tr_TR: Gemi Üstünde Teslim

en: Free item code is not selected
tr_TR: Ücretsiz ürün kodu seçilmedi

en: Free item not set in the pricing rule {0}
tr_TR: Fiyatlandırma kuralında ücretsiz ürün belirtilmemiş {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
tr_TR: Daha Eski Stokları Dondur (Gün)

en: Freight and Forwarding Charges
tr_TR: Nakliye ve Sevkiyat Ücretleri

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
tr_TR: Sıklık

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
tr_TR: İlerleme İçin Bilgi Alma Sıklığı

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
tr_TR: Amortisman Sıklığı (Ay)

en: Frequently Read Articles
tr_TR: Sıkça Okunan Makaleler

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
tr_TR: Cuma

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
tr_TR: Gönderen

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
tr_TR: Ürün Ağacından Getir

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
tr_TR: Şirketten

note: Description of the 'Corrective Operation Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: From Corrective Job Card
tr_TR: Düzeltici İş Kartına Göre

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
tr_TR: Para Biriminden

en: From Currency and To Currency cannot be same
tr_TR: Alınan para birimi verilen para birimi aynı olamaz

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
tr_TR: Müşteriden

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: From Date and To Date are Mandatory
tr_TR: Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi Zorunludur

en: From Date and To Date are mandatory
tr_TR: Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi zorunludur

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
tr_TR: Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi farklı Mali Yıllar içinde yer alıyor

en: From Date cannot be greater than To Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihinden büyük olamaz

en: From Date is mandatory
tr_TR: Başlangıç Tarihi zorunludur

en: From Date must be before To Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihinden önce olmalıdır

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
tr_TR: Başlangıç Tarihi mali yıl içinde olmalıdır. Başlangıç Tarihinin {0} olduğu varsayılıyor

en: From Date: {0} cannot be greater than To date: {1}
tr_TR: {0} Başlangıç Tarihi {1} Bitiş Tarihinden Büyük Olamaz

en: From Datetime
tr_TR: Başlama Zamanı

note: Label of the from_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: From Delivery Date
tr_TR: Teslimat Tarihi Baş.

en: From Delivery Note
tr_TR: İrsaliyeden

note: Label of the from_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: From Doctype
tr_TR: Kaynak Doctype

en: From Due Date
tr_TR: Vade Tarihinden İtibaren

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
tr_TR: Talep Eden Personel

en: From Fiscal Year
tr_TR: Başlangıç Mali Yılı

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
tr_TR: Folyo No&#39;dan

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
tr_TR: Başlangıç Fatura Tarihi

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
tr_TR: Potansiyel Müşteriden Getir

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
tr_TR: Baş. Numarası

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
tr_TR: Fırsattan Getir

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
tr_TR: Başlangıç Paket No.

note: Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Payment Date
tr_TR: Başlangıç Ödeme Tarihi

en: From Posting Date
tr_TR: Gönderim Tarihinden

note: Label of the prospect_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Prospect
tr_TR: Potansiyel Müşteriden

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
tr_TR: Başlangıç Aralığı

en: From Range has to be less than To Range
tr_TR: Başlangıç Aralığı Bitiş Aralığından küçük olmalıdır

note: Label of the from_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: From Reference Date
tr_TR: Referans Tarihinden İtibaren

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
tr_TR: Hissedarlardan

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
tr_TR: Şablondan Getir

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
tr_TR: Baş. Zamanı

en: From Time Should Be Less Than To Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı, Bitiş Zamanından Küçük Olmalıdır.

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
tr_TR: Baş. Değeri

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
tr_TR: Kaynak Depo

en: From and To Dates are required.
tr_TR: Başlangıç ve Bitiş Tarihleri zorunludur.

en: From and To dates are required
tr_TR: Başlangıç ve Bitiş tarihleri gereklidir

en: From date cannot be greater than To date
tr_TR: Başlangıç tarihi Bitiş tarihinden büyük olamaz

en: From value must be less than to value in row {0}
tr_TR: Satır {0} için başlangıç değeri, bitiş değerinden küçük olmalıdır

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
tr_TR: Dondur

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
tr_TR: Yakıt Tipi

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
tr_TR: Yakıt Birimi

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
tr_TR: Karşılandı

en: Fulfillment
tr_TR: Yerine Getirme

note: Name of a role
en: Fulfillment User
tr_TR: Yerine Getirme Kullanıcısı

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
tr_TR: Son Teslim Tarihi

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
tr_TR: Gereksinim Detayları

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
tr_TR: Karşılanma Durumu

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
tr_TR: Yerine Getirme Şartları

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
tr_TR: Yerine Getirilme Şartları ve Koşulları

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
tr_TR: Tam Adı

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Full and Final Statement
tr_TR: Tam ve Nihai Açıklama

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
tr_TR: Faturalandırıldı

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
tr_TR: Komple Tamamlanmış

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
tr_TR: Teslim Edildi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
tr_TR: Tamamen Amorti Edilmiş

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Fully Paid
tr_TR: Tamamı Ödenmiş

en: Furniture and Fixtures
tr_TR: Mobilya ve Demirbaşlar

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
tr_TR: Gruplar sadece hiyerarşi oluşturmak için kullanılır, işlem yaparken sadece alt elemanları seçilebilir.

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
tr_TR: Gruplar altında daha fazla maliyet merkezi yapılabilir ancak Gruplar dışı kayıtlara karşı girişler yapılabilir

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
tr_TR: Alt elemanlar yalnızca 'Grup' altında oluşturulabilir.

en: Future Payment Amount
tr_TR: Gelecekteki Ödeme Tutarı

en: Future Payment Ref
tr_TR: Yaklaşan Ödeme Referansı

en: Future Payments
tr_TR: Yaklaşan Ödemeler

en: Future date is not allowed
tr_TR: Gelecek tarihe izin verilmiyor

en: GL Balance
tr_TR: Genel Muhasebe Bakiyesi

note: Name of a DocType
en: GL Entry
tr_TR: Genel Muhasebe Girişi

note: Label of the gle_processing_status (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: GL Entry Processing Status
tr_TR: GM Girişleri İşlenme Durumu

note: Label of the gl_reposting_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: GL reposting index
tr_TR: Genel Muhasebe Yeniden İşlem İndeksi

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
tr_TR: Kazanç / Kayıp

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
tr_TR: Sabit Varlık Elden Çıkarmada Kâr / Zarar Hesabı

note: Description of the 'Gain/Loss already booked' (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss accumulated in foreign currency account. Accounts with '0' balance in either Base or Account currency
tr_TR: Yabancı para birimi hesabında biriken Kar/Zarar. Ana para birimi veya hesap para biriminde '0' bakiye bulunan hesaplar

note: Label of the gain_loss_booked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss already booked
tr_TR: Kazanç/Kayıp zaten kaydedildi

note: Label of the gain_loss_unbooked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss from Revaluation
tr_TR: Yeniden Değerlemeden Kaynaklanan Kâr/Zarar

en: Gain/Loss on Asset Disposal
tr_TR: Varlık Elden Çıkarma Kar/Zarar

note: Name of a UOM
en: Gallon (UK)
tr_TR: Galon (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Gallon Dry (US)
tr_TR: Kuru Galon (ABD)

note: Name of a UOM
en: Gallon Liquid (US)
tr_TR: Sıvı Galon (ABD)

note: Name of a UOM
en: Gamma
tr_TR: Gama

en: Gantt Chart
tr_TR: Gantt Şeması

en: Gantt chart of all tasks.
tr_TR: Bütün görevlerinin Gantt Şeması.

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
tr_TR: Cinsiyet

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
tr_TR: Genel

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
tr_TR: Genel Muhasebe

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
tr_TR: Genel Muhasebe

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

note: Name of a report
en: General and Payment Ledger Comparison
tr_TR: Genel ve Ödeme Defteri Karşılaştırması

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: General and Payment Ledger mismatch
tr_TR: Genel ve Ödeme Defteri uyuşmazlığı

en: Generate Demo Data for Exploration
tr_TR: Demo Verisi Oluştur

en: Generate E-Invoice
tr_TR: E-Fatura Oluştur

note: Label of the generate_invoice_at (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Generate Invoice At
tr_TR: Fatura Oluşturma Tarihi

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
tr_TR: Son Tarihi Geçmiş Yeni Faturalar Hesabı

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
tr_TR: Plan Oluştur

note: Description of a DocType
en: Generate packing slips for packages to be delivered. Used to notify package number, package contents and its weight.
tr_TR: Teslim edilecek paketler için paketleme fişleri oluşturur. Paket numarasını, paket içeriğini ve ağırlığını bildirmek için kullanılır.

note: Label of the generated (Check) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Generated
tr_TR: Oluşturuldu

en: Generating Preview
tr_TR: Önizleme Oluşturuluyor

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
tr_TR: Peşinat Ödemesi Alın

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
tr_TR: Peşinatları Getir

note: Label of the get_allocations (Button) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Get Allocations
tr_TR: Tahsisleri Getir

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
tr_TR: Mevcut Stoğu Al

en: Get Customer Group Details
tr_TR: Müşteri Grubu Ayrıntıları

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
tr_TR: Girişleri Alın

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods for Manufacture
tr_TR: Üretim İçin Bitmiş Ürünleri Al

en: Get Invoices
tr_TR: Faturaları Getir

en: Get Invoices based on Filters
tr_TR: Filtrelere Göre Faturaları Getir

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
tr_TR: Malzeme Konumlarını Getir

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
tr_TR: Ürünleri Getir

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
tr_TR: Ürünleri Getir

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
tr_TR: Ürünleri Satın Alma İrsaliyesinden Getir

en: Get Items from BOM
tr_TR: Ürün Ağacından Getir

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
tr_TR: Bu Tedarikçiye karşılık gelen Malzeme Taleplerinden Ürünleri Getir

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
tr_TR: Açık Malzeme Taleplerinden Ürünleri Getir

en: Get Items from Product Bundle
tr_TR: Ürün Paketindeki Ürünleri Getir

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
tr_TR: Son Sorguyu Al

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
tr_TR: Malzeme Talebini Getir

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
tr_TR: Ödenmemiş Faturaları Getir

note: Label of the get_outstanding_orders (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Orders
tr_TR: Ödenmemiş Siparişleri Getir

en: Get Payment Entries
tr_TR: Ödeme Kayıtlarını Getir

en: Get Payments from
tr_TR: Ödemeleri Alın

note: Label of the get_rm_cost_from_consumption_entry (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Get Raw Materials Cost from Consumption Entry
tr_TR: Tüketim Girişinden Hammadde Maliyetini Getir

note: Label of the get_items_for_mr (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Raw Materials for Purchase
tr_TR: Satınalma için Hammaddeleri Getir

note: Label of the transfer_materials (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Raw Materials for Transfer
tr_TR: Transfer için Hammaddeleri Getir

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
tr_TR: Satış Siparişlerini Getir

note: Label of the get_scrap_items (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Scrap Items
tr_TR: Hurda Ürünleri Getir

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
tr_TR: Başlarken Bölümleri

en: Get Stock
tr_TR: Stok Getir

note: Label of the get_sub_assembly_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sub Assembly Items
tr_TR: Alt Montaj Ürünlerini Getir

en: Get Supplier Group Details
tr_TR: Tedarikçi Grubu Ayrıntılarını Alın

en: Get Suppliers
tr_TR: Tedarikçileri Getir

en: Get Suppliers By
tr_TR: Kriter Seçimi

en: Get Timesheets
tr_TR: Zaman Çizelgesini Getir

en: Get Unreconciled Entries
tr_TR: Mutabık Olunmayanları Getir

en: Get Updates
tr_TR: Güncellemeleri Al

en: Get stops from
tr_TR: Durakları Getir

en: Getting Scrap Items
tr_TR: Hurda Ürünlerin Alınması

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
tr_TR: hediye kartı

note: Description of the 'Recurse Every (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Give free item for every N quantity
tr_TR: Her N adet için ücretsiz ürün verin

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
tr_TR: Genel Varsayılanlar

en: Go back
tr_TR: Geri git

en: Go to {0} List
tr_TR: {0} Listesine Git

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
tr_TR: Hedef

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
tr_TR: Hedef ve Prosedür

note: Group in Quality Procedure's connections
en: Goals
tr_TR: Hedefler

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Goods
tr_TR: Ürünler

en: Goods In Transit
tr_TR: Taşıma Halindeki Ürünler

en: Goods Transferred
tr_TR: Transfer Edilen Mallar

en: Goods are already received against the outward entry {0}
tr_TR: {0} numaralı çıkış kaydına karşılık mallar zaten alınmış

en: Government
tr_TR: Hükümet

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
tr_TR: Grace Dönemi

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
tr_TR: Mezun

note: Name of a UOM
en: Grain/Cubic Foot
tr_TR: Gain/Fit Küp³

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (UK)
tr_TR: Grain/Galon (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (US)
tr_TR: Grain/Galon (ABD)

note: Name of a UOM
en: Gram-Force
tr_TR: Gram-Kuvvet

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Centimeter
tr_TR: Gram/Santimetreküp

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Meter
tr_TR: Gram/Metreküp

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Millimeter
tr_TR: Gram/Milimetre Küp

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
tr_TR: Genel Toplam

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
tr_TR: Genel Toplam (Şirket Para Birimi)

note: Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' 
en: Grant Commission
tr_TR: Komisyona İzin Ver

en: Greater Than Amount
tr_TR: Tutardan Büyük

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
tr_TR: Yeşil

note: Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Greeting Message
tr_TR: Karşılama Mesajı

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
tr_TR: Selamlama Alt Başlığı

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
tr_TR: Selamlama Başlığı

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
tr_TR: Selamlaşma Bölümü

en: Grocery
tr_TR: Market

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
tr_TR: Brut Marj

note: Label of the per_gross_margin (Percent) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin %
tr_TR: Brüt Kar Marjı %

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
tr_TR: Brüt Kâr

en: Gross Profit / Loss
tr_TR: Brüt Kâr / Zarar

en: Gross Profit Percent
tr_TR: Brüt Kâr Yüzdesi

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
tr_TR: Brüt Alış Tutarı

en: Gross Purchase Amount Too Low: {0} cannot be depreciated over {1} cycles with a frequency of {2} depreciations.
tr_TR: Brüt Satın Alma Tutarı Çok Düşük: {0} , {2} amortisman sıklığı ile {1} döngüleri üzerinden amortismana tabi tutulamaz.

en: Gross Purchase Amount is mandatory
tr_TR: Brüt Alış Tutarı zorunludur

en: Gross Purchase Amount should be <b>equal</b> to purchase amount of one single Asset.
tr_TR: Brüt Satın Alma Tutarı, tek bir Varlığın satın alma tutarına <b>eşit</b> olmalıdır.

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
tr_TR: Brüt Ağırlık

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
tr_TR: Brüt Ağırlık Birimi

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
tr_TR: Brüt ve Net Kâr Raporu

en: Group
tr_TR: Grup

note: Label of the group_by (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group By
tr_TR: Grup

en: Group By Customer
tr_TR: Müşteriye Göre Gruplandır

en: Group By Supplier
tr_TR: Tedarikçiye Göre Gruplandır

en: Group Node
tr_TR: Grup Kategorisi

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
tr_TR: Aynı Ögeleri Grupla

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
tr_TR: Grup Depoları işlemlerde kullanılamaz. Lütfen {0} değerini değiştirin.

en: Group by
tr_TR: Gruplandır

en: Group by Account
tr_TR: Hesaba Göre Gruplandır

en: Group by Item
tr_TR: Ürüne Göre Gruplandır

en: Group by Material Request
tr_TR: Malzeme Talebine Göre Gruplandır

en: Group by Party
tr_TR: Taraflara Göre Gruplandır

en: Group by Purchase Order
tr_TR: Satın Almaya Göre Gruplandır

en: Group by Sales Order
tr_TR: Satışlara Göre Gruplandır

en: Group by Supplier
tr_TR: Tedarikçiye Göre Gruplandır

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher
tr_TR: Faturaya Göre Gruplandır

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher (Consolidated)
tr_TR: Faturaya Göre Gruplandır (Konsolide)

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
tr_TR: Deponun Ana Kategorisi işlemler için kullanılamaz

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
tr_TR: Aynı öğeleri gruplandır

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Growth View
tr_TR: Büyüme Görünümü

note: Name of a role
en: HR Manager
tr_TR: İnsan Kaynakları Müdürü

note: Name of a role
en: HR User
tr_TR: İnsan Kaynakları Kullanıcısı

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
tr_TR: Yarım Yıllık

en: Half-Yearly
tr_TR: 6 Aylık

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
tr_TR: 6 Aylık

note: Name of a UOM
en: Hand
tr_TR: Karış

en: Handle Employee Advances
tr_TR: Çalışan Avanslarını Yönetin

en: Hardware
tr_TR: Donanım

note: Label of the has_alternative_item (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Has Alternative Item
tr_TR: Alternatif Ürün Var

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
tr_TR: Parti Numarası Var

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
tr_TR: Sertifikalı

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
tr_TR: Son Kullanma Tarihi Var

note: Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Purchase Receipt I
en: Has Item Scanned
tr_TR: Ürün Taraması

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
tr_TR: Baskı Biçimi vardır

note: Label of the has_priority (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Has Priority
tr_TR: Önceliği Var

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
tr_TR: Seri Numarası Var

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
tr_TR: Varyasyon

note: Label of the use_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
tr_TR: Parti Kimliği için Varsayılan Adlandırma Serileri Var mı?

en: Head of Marketing and Sales
tr_TR: Pazarlama ve Satış Müdürü

note: Description of a DocType
en: Heads (or groups) against which Accounting Entries are made and balances are maintained.
tr_TR: Muhasebe Girişlerinin yapıldığı ve bakiyelerin korunduğu başlıklar veya gruplar.

en: Health Care
tr_TR: Sağlık Hizmeti

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
tr_TR: Sağlık Detayları

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
tr_TR: Isı Haritası

note: Name of a UOM
en: Hectare
tr_TR: Hektar

note: Name of a UOM
en: Hectogram/Litre
tr_TR: Hektogram/Litre

note: Name of a UOM
en: Hectometer
tr_TR: Hektometre

note: Name of a UOM
en: Hectopascal
tr_TR: Hektopaskal

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
tr_TR: Yükseklik (cm)

en: Hello,
tr_TR: Merhaba,

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
tr_TR: Yardım

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
tr_TR: Yardım Maddesi

en: Help Articles
tr_TR: Yardım Makaleleri

en: Help Results for
tr_TR: Yardım Sonuçları

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
tr_TR: Yardım Bölümü

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
tr_TR: Yardım Metni

note: Description of a DocType
en: Helps you distribute the Budget/Target across months if you have seasonality in your business.
tr_TR: İşletmenizde mevsimsel çalışma varsa Bütçeyi/Hedefi aylara dağıtmanıza yardımcı olur.

en: Here are the error logs for the aforementioned failed depreciation entries: {0}
tr_TR: Yukarıda bahsedilen başarısız amortisman girişleri için hata kayıtları şunlardır: {0}

en: Here are the options to proceed:
tr_TR: İşleme devam etmek için seçenekleriniz:

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
tr_TR: Burada ebeveyn, eş ve çocukların adı ve mesleği gibi aile ayrıntılarını belirtebilirsiniz.

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
tr_TR: Boy, kilo, alerji, tıbbi rahatsızlıklar vb.

en: Here, you can select a senior of this Employee. Based on this, Organization Chart will be populated.
tr_TR: Burada, bu Çalışanın bir üst düzeyini seçebilirsiniz. Buna bağlı olarak, Organizasyon Şeması doldurulacaktır.

en: Here, your weekly offs are pre-populated based on the previous selections. You can add more rows to also add public and national holidays individually.
tr_TR: Burada, haftalık izinleriniz önceki seçimlere göre önceden doldurulur. Resmi ve ulusal tatilleri ayrı ayrı eklemek için daha fazla satır ekleyebilirsiniz.

en: Hi,
tr_TR: Merhaba,

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
tr_TR: Hissedar ile bağlantılı alıcıları koruyan gizli liste

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
tr_TR: Para Birimi Sembolünü Gizle

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
tr_TR: Satış İşlemlerinde Müşterinin Vergi Numarasını Gizle

note: Label of the hide_images (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Images
tr_TR: Resimleri Gizle

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
tr_TR: Kullanılamayan Öğeleri Gizle

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
tr_TR: Yüksek

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
tr_TR: Yüksek Sayı, Yüksek Öncelik Anlamına Gelir

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
tr_TR: Firma Geçmişi

en: Hold
tr_TR: Beklemede

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
tr_TR: Faturayı Beklet

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
tr_TR: Bekletme Türü

note: Name of a DocType
en: Holiday
tr_TR: Tatil

en: Holiday Date {0} added multiple times
tr_TR: {0} Tatil Tarihi birden çok kez eklendi

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
tr_TR: Tatil Listesi

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
tr_TR: Tatil Listesi Adı

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
tr_TR: Tatiller

note: Name of a Workspace
en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

note: Name of a UOM
en: Horsepower
tr_TR: Beygir Gücü

note: Name of a UOM
en: Horsepower-Hours
tr_TR: Beygir Gücü-Saat

note: Name of a UOM
en: Hour
tr_TR: Saat

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
tr_TR: Saatlik Ücret

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
tr_TR: Saatlik

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
tr_TR: Saat

en: Hours Spent
tr_TR: Harcanan saat

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
tr_TR: Sıklık

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
tr_TR: Satış İşlemlerine göre Proje ve Şirketin güncellenme sıklığı.

note: Description of the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: How often should Project be updated of Total Purchase Cost ?
tr_TR: Projenin Toplam Satınalma Maliyeti ne sıklıkta güncellenmeli?

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Hrs
tr_TR: Saat

en: Human Resources
tr_TR: İnsan Kaynakları

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (UK)
tr_TR: Kantar (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (US)
tr_TR: Kantar (ABD)

en: IBAN is not valid
tr_TR: IBAN geçerli değil

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

note: Name of a UOM
en: Iches Of Water
tr_TR: İnç Su

en: Id
tr_TR: ID

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
tr_TR: Teslimat için paketin tanımlanması (baskı için)

en: Identifying Decision Makers
tr_TR: Karar Vericilerin Belirlenmesi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Idle
tr_TR: Boşta

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
tr_TR: "Eğer "Aylar" seçilirse, bir ayın gün sayısına bakılmaksızın her ay için sabit bir miktar ertelenmiş gelir veya gider olarak kaydedilecektir. Ertelenmiş gelir veya gider bir ay boyunca kaydedilmezse bu orantılı olarak dağıtılacaktır.

note: Description of the 'Reconcile on Advance Payment Date' (Check) field in DocType 'Company'
en: If <b>Enabled</b> - Reconciliation happens on the <b>Advance Payment posting date</b><br>
    If <b>Disabled</b> - Reconciliation happens on oldest of 2 Dates: <b>Invoice Date</b> or the <b>Advance Payment posting date</b><br>
tr_TR: <b>Etkinleştirilmişse</b> - Mutabakat, <b>Avans Ödemesi kayıt tarihinde</b> gerçekleşir<br>
    <b>Devre Dışı</b> Bırakılmışsa - Mutabakat, 2 Tarihten en eskisinde gerçekleşir: <b>Fatura Tarihi</b> veya <b>Avans Ödemesi kayıt</b> <b>tarihi</b><br>

en: If Auto Opt In is checked, then the customers will be automatically linked with the concerned Loyalty Program (on save)
tr_TR: Otomatik Katılım seçeneği işaretliyse, müşteriler otomatik olarak ilgili Sadakat Programına bağlanacaktır (kaydedildiğinde)

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
tr_TR: Gelir veya Gider için seçebilirsiniz

en: If an operation is divided into sub operations, they can be added here.
tr_TR: Bir operasyon alt operasyonlara bölünmüşse buraya eklenebilir.

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
tr_TR: Boş bırakılırsa, işlemlerde Ana Depo Hesabı veya Şirket Varsayılanı dikkate alınacaktır.

note: Description of the 'Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If checked, Rejected Quantity will be included while making Purchase Invoice from Purchase Receipt.
tr_TR: İşaretlenirse Satınalma İrsaliyesinden Satınalma Faturası yapılırken Reddedilen Miktar dahil edilecektir.

note: Description of the 'Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: If checked, Stock will be reserved on <b>Submit</b>
tr_TR: İşaretlenirse, Stok <b>Gönder</b> butonuna nasıldığında rezerve edilecektir

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If checked, picked qty won't automatically be fulfilled on submit of pick list.
tr_TR: İşaretlenirse seçilen miktar çeki listesinin gönderilmesi sırasında otomatik olarak yerine getirilmeyecektir.

note: Description of the 'Considered In Paid Amount' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Paid Amount in Payment Entry
tr_TR: İşaretlendiğinde, vergi tutarı Ödeme Girişindeki Ödenen Tutar'a zaten dahil edilmiş olarak kabul edilir.

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
tr_TR: Vergi tutarı belirtilen oran/tutar içerisinde zaten dahil olarak kabul edilir.

en: If checked, we will create demo data for you to explore the system. This demo data can be erased later.
tr_TR: İşaretlenirse, sistemi keşfetmeniz için demo verileri oluşturacağız. Bu demo verileri daha sonra silinebilir.

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
tr_TR: Müşteri şirketinden farklı ise

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
tr_TR: "Yazı ile" alanı hiçbir işlemde görünmeyecektir

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
tr_TR: Yuvarlanmış Toplam alanı hiçbir işlemde görünmeyecektir

note: Description of the 'Manufacture Sub-assembly in Operation' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: If enabled then system will manufacture Sub-assembly against the Job Card (operation).
tr_TR: Etkinleştirilirse, sistem İş Kartında Alt Montaj operasyonlarını da üretecektir.

note: Description of the 'Ignore Pricing Rule' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't apply the pricing rule on the delivery note which will be create from the pick list
tr_TR: Etkinleştirilirse sistem, çekme listesinden oluşturulacak irsaliyeye fiyatlandırma kuralını uygulamaz

note: Description of the 'Pick Manually' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't override the picked qty / batches / serial numbers.
tr_TR: Etkinleştirilirse, sistem seçilen adet / parti / seri numaralarını geçersiz kılmaz.

note: Description of the 'Send Document Print' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, a print of this document will be attached to each email
tr_TR: Etkinleştirilirse, bu belgenin bir çıktısı her e-postaya eklenecektir

note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
tr_TR: Etkinleştirilirse, indirimler için ayrı bir İndirim Hesabında ek muhasebe girişleri yapılır.

note: Description of the 'Send Attached Files' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, all files attached to this document will be attached to each email
tr_TR: B belgeye eklenen tüm dosyalar her e-postaya da eklenir.

note: Description of the 'Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, do not update serial / batch values in the stock transactions on creation of auto Serial 
     / Batch Bundle.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, otomatik Seri 
     / Toplu Paket oluşturulması durumunda stok hareketlerindeki seri / toplu değerleri güncellemez.

note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
tr_TR: Etkinleştirilirse, POS hareketlerinde değişiklik tutarı için genel muhasebe girişleri kaydedilir.

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: If enabled, the consolidated invoices will have rounded total disabled
tr_TR: Etkinleştirilirse, konsolide faturalarda yuvarlanmış toplam devre dışı bırakılır

note: Description of the 'Allow Internal Transfers at Arm's Length Price' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the item rate won't adjust to the valuation rate during internal transfers, but accounting will still use the valuation rate.
tr_TR: İç transferler sırasında ürün fiyatı, değerleme oranına göre ayarlanmaz ancak muhasebe işlemleri yine de değerleme oranını kullanır.

note: Description of the 'Ignore Available Stock' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If enabled, the system will create material requests even if the stock exists in the 'Raw Materials Warehouse'.
tr_TR: Hammadde Deposu'nda stok bulunsa bile sistem malzeme talepleri oluşturacaktır.

note: Description of the 'Do Not Use Batch-wise Valuation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will use the moving average valuation method to calculate the valuation rate for the batched items and will not consider the individual batch-wise incoming rate.
tr_TR: Etkinleştirilirse, sistem toplu kalemlerin değerleme oranını hesaplamak için hareketli ortalama değerleme yöntemini kullanacak ve tek tek parti bazında gelen oranı dikkate almayacaktır.

note: Description of the 'Validate Applied Rule' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If enabled, then system will only validate the pricing rule and not apply automatically. User has to manually set the discount percentage / margin / free items to validate the pricing rule
tr_TR: Etkinleştirilirse, sistem fiyatlandırma kuralını yalnızca doğrulayacak ve otomatik olarak uygulamayacaktır. Kullanıcı, fiyatlandırma kuralını doğrulamak için indirim yüzdesini / marjı / ücretsiz ürünleri manuel olarak ayarlamalıdır

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
tr_TR: Ürün başka bir ürünün varyantıysa, özel olarak belirtilmediği sürece açıklama, resim, fiyatlandırma, vergiler vb. şablondan ayarlanacaktır.

note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
tr_TR: Sistem, bu Roldeki kullanıcılara belirli bir ürün ve depo için en son stok işleminden daha eski tarihli stok işlemlerini oluşturma veya değiştirme izni verir. Boş bırakılırsa, tüm kullanıcılara geriye dönük işlemleri oluşturma ve düzenleme yetkisi verilir.

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
tr_TR: Aynı türden birden fazla paket varsa (baskı için)

en: If not, you can Cancel / Submit this entry
tr_TR: Aksi takdirde, bu girişi İptal Edebilir veya Gönderebilirsiniz

note: Description of the 'Free Item Rate' (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If rate is zero then item will be treated as "Free Item"
tr_TR: Fiyat sıfır ise Ürün "Ücretsiz Ürün" olarak değerlendirilecektir

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
tr_TR: Eğer bir tedarikçiye alt yüklenici olarak verilirse

en: If the BOM results in Scrap material, the Scrap Warehouse needs to be selected.
tr_TR: Ürün Ağacının Hurda malzemeyle sonuçlanması durumunda Hurda Deposunun seçilmesi gerekir.

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
tr_TR: Eğer hesap dondurulursa, yeni girişleri belirli kullanıcılar yapabilir.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
tr_TR: Eğer ürünün değerinin sıfır olmasını istiyorsanız, Ürünler tablosundan "Sıfır Değerlemeye İzin Ver" kutusunu işaretleyebilirsiniz.

en: If the selected BOM has Operations mentioned in it, the system will fetch all Operations from BOM, these values can be changed.
tr_TR: Seçilen Ürün Ağacında belirtilen İşlemler varsa, sistem Ürün Ağacından tüm İşlemleri getirir, bu değerler değiştirilebilir.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
tr_TR: Atanmış bir zaman dilimi yoksa, iletişim bu grup tarafından gerçekleştirilecektir.

en: If there is no title column, use the code column for the title.
tr_TR: Başlık sütunu yoksa, başlık için kod sütununu kullanın.

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
tr_TR: Ödenen tutar bölünecek ve her bir ödeme dönemine göre ödeme planındaki tutarlara göre tahsis edilecektir.

note: Description of the 'Skip Available Sub Assembly Items' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If this checkbox is enabled, then the system won’t run the MRP for the available sub-assembly items.
tr_TR: Etkinleştirilirse, sistem mevcut alt montaj ürünleri için MRP'yi çalıştırmaz.

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
tr_TR: Bu kontrol edilirse, faturanın mevcut başlangıç dönemlerinde geçen takvim ayı ve üç aylık başlangıç tarihlerinde bir sonraki yeni faturalar oluşturulacaktır.

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
tr_TR: Bu işaretlenmezse Yevmiye Kayıtları Taslak durumuna kaydedilir ve manuel olarak gönderilmesi gerekir

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
tr_TR: Eğer bu seçenek işaretlenmezse, ertelenmiş gelir veya gideri kaydetmek için doğrudan GL girişleri oluşturulacaktır.

en: If this is undesirable please cancel the corresponding Payment Entry.
tr_TR: Eğer bu istenmiyorsa lütfen ilgili Ödeme Girişini iptal edin.

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
tr_TR: Bu ürünün varyantları varsa, satış siparişlerinde vb. seçilemez.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
tr_TR: Bu seçenek 'Evet' olarak yapılandırılırsa, ERPNext önce bir Satınalma Siparişi oluşturmadan Satınalma Faturası veya Fişi oluşturmanızı engelleyecektir. Bu yapılandırma, Tedarikçi ana verisinde 'Satınalma Siparişi Olmadan Satınalma Faturası Oluşturulmasına İzin Ver' onay kutusunu etkinleştirerek belirli bir tedarikçi için geçersiz kılınabilir.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
tr_TR: Bu seçenek 'Evet' olarak yapılandırılırsa, ERPNext önce bir Satınalma Makbuzu oluşturmadan bir Satınalma Faturası oluşturmanızı engelleyecektir. Bu yapılandırma, Tedarikçi ana verisinde 'Satınalma Makbuzu Olmadan Satınalma Faturası Oluşturulmasına İzin Ver' onay kutusunu etkinleştirerek belirli bir tedarikçi için geçersiz kılınabilir.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
tr_TR: İşaretlenirse, tek bir İş Emri için birden fazla malzeme kullanılabilir. Bu, bir veya daha fazla zaman alıcı ürün üretiliyorsa yararlıdır.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
tr_TR: İşaretlenirse, Ürün Ağacı maliyeti Değerleme Oranı / Fiyat Listesi Oranı / hammaddelerin son satın alma oranına göre otomatik olarak güncellenecektir.

en: If unlimited expiry for the Loyalty Points, keep the Expiry Duration empty or 0.
tr_TR: Sadakat Puanları için sınırsız son kullanma tarihi varsa, Son Kullanma Süresi alanını boş veya 0 tutun.

note: Description of the 'Is Rejected Warehouse' (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: If yes, then this warehouse will be used to store rejected materials
tr_TR: Reddedilen malzemeleri depolamak için kullanılacak

en: If you are maintaining stock of this Item in your Inventory, ERPNext will make a stock ledger entry for each transaction of this item.
tr_TR: Bu Ürünün stokunu Envanterinizde tutuyorsanız, ERPNext bu ürünün her işlemi için bir stok defteri girişi yapacaktır.

note: Description of the 'Unreconciled Entries' (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: If you need to reconcile particular transactions against each other, then please select accordingly. If not, all the transactions will be allocated in FIFO order.
tr_TR: Belirli işlemleri birbiriyle mutabık hale getirmeniz gerekiyorsa, lütfen buna göre seçin. Aksi takdirde, tüm işlemler FIFO sırasına göre tahsis edilecektir.

en: If you still want to proceed, please disable 'Skip Available Sub Assembly Items' checkbox.
tr_TR: Yine de devam etmek istiyorsanız, lütfen 'Mevcut Alt Montaj Öğelerini Atla' onay kutusunu devre dışı bırakın.

en: If you still want to proceed, please enable {0}.
tr_TR: Hala devam etmek istiyorsanız lütfen {0} ayarını etkinleştirin.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
tr_TR: Eğer {0} {1} miktarındaki {2} ürününü alırsanız, {3} planı bu ürün için uygulanacaktır.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
tr_TR: Eğer {0} {1} değerinde {2} ürünü alırsanız, {3} planı bu ürün için uygulanacaktır.

note: Description of the 'Delimiter options' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
tr_TR: CSV dosyanız farklı bir ayırıcı kullanıyorsa, o karakteri buraya ekleyin ve boşluk veya ek karakter olmadığından emin olun.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
tr_TR: Yoksay

note: Label of the ignore_account_closing_balance (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Account Closing Balance
tr_TR: Hesap Kapanış Bakiyesini Yoksay

note: Label of the ignore_existing_ordered_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Ignore Available Stock
tr_TR: Mevcut Stoğu Yoksay

en: Ignore Closing Balance
tr_TR: Kapanış Bakiyesini Yoksay

note: Label of the ignore_default_payment_terms_template (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice'
en: Ignore Default Payment Terms Template
tr_TR: Varsayılan Ödeme Koşulları Şablonunu Yoksay

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
tr_TR: Personel Zaman Çakışmasını Yoksay

en: Ignore Empty Stock
tr_TR: Boş Stoku Yoksay

note: Label of the ignore_exchange_rate_revaluation_journals (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore Exchange Rate Revaluation Journals
tr_TR: Kur Yeniden Değerlemeleri Yoksay

en: Ignore Existing Ordered Qty
tr_TR: Mevcut Sipariş Miktarını Yoksay

en: Ignore Existing Projected Quantity
tr_TR: Mevcut Öngörülen Miktarı Yoksay

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralını Yoksay

en: Ignore Pricing Rule is enabled. Cannot apply coupon code.
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralını Yoksay etkinleştirildi. Kupon kodu uygulanamıyor.

note: Label of the ignore_cr_dr_notes (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore System Generated Credit / Debit Notes
tr_TR: Otomatik Oluşturulan Alacak ve Borçları Yoksay

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
tr_TR: Kullanıcı Zaman Çakışmasını Yoksay

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
tr_TR: İş İstasyonu Zaman Çakışmasını Yoksay

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
tr_TR: Resim

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
tr_TR: Resim Görünümü

en: Implementation Partner
tr_TR: Uygulama Ortağı

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
tr_TR: Hesap Planını bir csv dosyasından içe aktarın

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
tr_TR: Verileri İçe Aktar

en: Import Day Book Data
tr_TR: Günlük Defteri Verilerini İçe Aktar

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
tr_TR: Dosyayı İçe Aktar

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
tr_TR: İçe Aktarma Dosyası Hataları ve Uyarıları

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
tr_TR: İthalat Faturaları

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Import Log
tr_TR: Günlüğü İçe Aktar

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
tr_TR: İçe Aktarma Günlüğü Önizlemesi

en: Import Master Data
tr_TR: Ana Verileri İçe Aktar

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
tr_TR: İçe Aktarma Önizlemesi

en: Import Progress
tr_TR: İçeri Aktarma İlerlemesi

en: Import Successful
tr_TR: İçe Aktarma Başarılı

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
tr_TR: Tedarikçi Faturasını İçe Aktar

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
tr_TR: İçe Aktarma Türü

en: Import Using CSV file
tr_TR: CSV dosyasını kullanarak içe aktar

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
tr_TR: İçeri Aktarma Uyarıları

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
tr_TR: Google E-Tablolar'dan İçe Aktar

en: Import in Bulk
tr_TR: Toplu İçe Aktarma

en: Importing Common Codes
tr_TR: Ortak Kodlar İçe Aktarılıyor

en: Importing Items and UOMs
tr_TR: Ürünler ve Ürün Ağaçları İçe Aktarılıyor

en: Importing Parties and Addresses
tr_TR: Cariler ve Adresler İçeri Aktarılıyor

en: Importing {0} of {1}, {2}
tr_TR: {2} İçe Aktarılıyor {0}/{1}

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: In House
tr_TR: Firma

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
tr_TR: Bakımda

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
tr_TR: Dakika

note: Description of the 'Time' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: In Minutes
tr_TR: Dakika

en: In Party Currency
tr_TR: Cari Para Birimi

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
tr_TR: Yüzde Olarak

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
tr_TR: Devam Ediyor

en: In Production
tr_TR: Üretimde

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Op
en: In Progress
tr_TR: İşlemde

en: In Qty
tr_TR: Miktar olarak

en: In Stock
tr_TR: Stokta

en: In Stock Qty
tr_TR: Stok Miktarı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
tr_TR: Taşınma Durumunda

en: In Transit Transfer
tr_TR: Transfer Sürecinde

en: In Transit Warehouse
tr_TR: Taşıma Deposu

en: In Value
tr_TR: Giriş Maliyeti

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
tr_TR: Yazı İle

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
tr_TR: Yazı İle

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
tr_TR: Yazı İle alanı, İrsaliyeyi kaydettiğinizde görünür olacaktır.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
tr_TR: Tutarın Yazılı Hali İrsaliyeyi koruduğunuzda görünür olacaktır

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
tr_TR: Satış faturasını saklayacağınızda görünür olacaktır.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
tr_TR: Yazı İle, Satış Siparişini kaydettiğinizde görünür olacaktır.

note: Description of the 'Completed Time' (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: In mins
tr_TR: Dakika

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
tr_TR: Dakika

en: In row {0} of Appointment Booking Slots: "To Time" must be later than "From Time".
tr_TR: Randevu Rezervasyon Slotları’nın {0}. satırında: “Bitiş Saati”, “Başlangıç Saati”nden sonra olmalıdır.

en: In stock
tr_TR: Stokta

note: Description of the 'Set Operating Cost / Scrape Items From Sub-assemblies' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: In the case of 'Use Multi-Level BOM' in a work order, if the user wishes to add sub-assembly costs to Finished Goods items without using a job card as well the scrap items, then this option needs to be enable.
tr_TR: Bir iş emrinde 'Çoklu Seviyeli Ürün Ağacı Kullan' seçeneği kullanıldığında, eğer kullanıcı alt montaj maliyetlerini bitmiş ürünlere iş kartı kullanmadan eklemek ve aynı zamanda hurda ürünleri eklemek istiyorsa, bu seçeneğin etkinleştirilmesi gerekir.

en: In the case of multi-tier program, Customers will be auto assigned to the concerned tier as per their spent
tr_TR: Çok kademeli bir program durumunda, müşteriler harcamalarına göre ilgili seviyeye otomatik olarak atanacaktır.

en: In this section, you can define Company-wide transaction-related defaults for this Item. Eg. Default Warehouse, Default Price List, Supplier, etc.
tr_TR: Bu bölümde, bu ürün için Şirket Genelinde yapılacak işlemlerle ilgili varsayılanları tanımlayabilirsiniz. Örneğin; Varsayılan Depo, Varsayılan Fiyat Listesi, Tedarikçi vb.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
tr_TR: Pasif

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
tr_TR: Aktif Olmayan Müşteriler

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
tr_TR: Etkin Olmayan Satış Ürünleri

note: Label of the off_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Inactive Status
tr_TR: İnaktif Durum

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
tr_TR: Teşfikler

note: Name of a UOM
en: Inch
tr_TR: İnç

note: Name of a UOM
en: Inch Pound-Force
tr_TR: İnç Pound-Kuvvet

note: Name of a UOM
en: Inch/Minute
tr_TR: İnç/Dakika

note: Name of a UOM
en: Inch/Second
tr_TR: İnç/Saniye

note: Name of a UOM
en: Inches Of Mercury
tr_TR: İnç Civa

en: Include Account Currency
tr_TR: Hesap Para Birimini Dahil Et

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
tr_TR: Yaşlanma Özetini Dahil Et

en: Include Closed Orders
tr_TR: Kapalı Siparişleri Dahil Et

en: Include Default FB Assets
tr_TR: Varsayılan FD Varlıklarını Dahil Et

en: Include Default FB Entries
tr_TR: Varsayılan Defter Girişlerini Dahil Et

en: Include Disabled
tr_TR: Kapatılanları Göster

en: Include Expired
tr_TR: Süresi Dolanları Dahil Et

en: Include Expired Batches
tr_TR: Süresi Dolmuş Partileri Dahil Et

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
tr_TR: Patlatılmış Ürünleri Dahil Et

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
tr_TR: Üretimde Kullanılabilir

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
tr_TR: Stokta Olmayan Ürünleri Dahil Et

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
tr_TR: POS İşlemlerini Dahil Et

en: Include Payment
tr_TR: Ödemeyi Dahil Et

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
tr_TR: Ödeme Alındı

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
tr_TR: Mutabakatlı Kayıtları Dahil Et

note: Label of the include_safety_stock (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Safety Stock in Required Qty Calculation
tr_TR: Gereken Ürün Adetini Güvenli Stok Hesabına Dahil Et

en: Include Sub-assembly Raw Materials
tr_TR: Alt Üretim Hammaddelerini Dahil Et

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
tr_TR: Üstlenici Ürünleri Dahil Et

en: Include Timesheets in Draft Status
tr_TR: Zaman Çizelgelerini Taslak Durumuna Dahil Et

en: Include UOM
tr_TR: Ölçü Birimini Dahil Et

en: Include Zero Stock Items
tr_TR: Stokta Olmayan Ürünleri Dahil Et

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
tr_TR: Brüt Dahil

en: Included in Gross Profit
tr_TR: Brüt Kâr Dahil

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
tr_TR: Alt montajlar için gereken ürünler dahil

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
tr_TR: Gelir

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
tr_TR: Gelir Hesabı

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
tr_TR: Gelen

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Handling Schedule
tr_TR: Gelen Çağrı İşleme Programı

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Settings
tr_TR: Gelen Arama Ayarları

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
tr_TR: Gelen Ürün Fiyatı

en: Incoming call from {0}
tr_TR: {0} adresinden gelen çağrı

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
tr_TR: İşlem Sonrası Yanlış Bakiye Miktarı

en: Incorrect Batch Consumed
tr_TR: Yanlış Parti Tüketildi

en: Incorrect Component Quantity
tr_TR: Yanlış Bileşen Miktarı

en: Incorrect Date
tr_TR: Yanlış Tarih

en: Incorrect Invoice
tr_TR: Yanlış Fatura

en: Incorrect Payment Type
tr_TR: Hatalı Ödeme Türü

en: Incorrect Reference Document (Purchase Receipt Item)
tr_TR: Yanlış Referans Belgesi (Satın Alma İrsaliyesi Kalemi)

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
tr_TR: Hatalı Seri No Değerleme

en: Incorrect Serial Number Consumed
tr_TR: Yanlış Seri Numarası Tüketildi

note: Name of a report
en: Incorrect Stock Value Report
tr_TR: Yanlış Stok Değeri Raporu

en: Incorrect Type of Transaction
tr_TR: Yanlış İşlem Türü

en: Incorrect Warehouse
tr_TR: Yanlış Depo

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
tr_TR: Yanlış Genel Defter Girdileri bulundu. İşlemde yanlış bir hesap seçmiş olabilirsiniz.

note: Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the incoterm (Link) field in Do
en: Incoterm
tr_TR: Inkoterm

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Repair'
en: Increase In Asset Life(Months)
tr_TR: Varlık Ömründeki Artış (Ay)

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
tr_TR: Artış

en: Increment cannot be 0
tr_TR: Artış 0 olamaz

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
tr_TR: {0} Özelliği için Artış 0 olamaz

note: Label of the indent (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Indent
tr_TR: Talep

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
tr_TR: Paketin bu teslimatın bir parçası olduğunu belirtir (Yalnızca Taslak)

note: Label of the indicator_color (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
tr_TR: Gösterge Rengi

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Expense
tr_TR: Dolaylı Gider

en: Indirect Expenses
tr_TR: Dolaylı Giderler

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
tr_TR: Dolaylı Gelir

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
tr_TR: Bireysel

en: Individual GL Entry cannot be cancelled.
tr_TR: Tek başına Defter Girişi iptal edilemez.

en: Individual Stock Ledger Entry cannot be cancelled.
tr_TR: Tek başına Stok Defteri Girişi iptal edilemez.

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
tr_TR: Endüstri

note: Name of a DocType
en: Industry Type
tr_TR: Endüstri Türü

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
tr_TR: Gönderilen İlk E-posta Bildirimi

note: Label of the initialize_doctypes_table (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Initialize Summary Table
tr_TR: Özet Tablosunu Başlat

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
tr_TR: Başlatıldı

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
tr_TR: Yeni Kayıt Ekle

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
tr_TR: Kontrol Eden

en: Inspection Rejected
tr_TR: Kalite Kontrol Rededildi

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
tr_TR: Kalite Kontrol Gerekli

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
tr_TR: Teslim Almadan Önce Kontrol Gerekli

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
tr_TR: Satın Almadan Önce Kontrol Gerekli

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
tr_TR: Kontrol Türü

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
tr_TR: Kurulum Tarihi

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
tr_TR: Kurulum Notu

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
tr_TR: Kurulum Durumu

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
tr_TR: Kurulum Zamanı

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
tr_TR: Kurulum tarihi, Ürün {0} için teslimat tarihinden önce olamaz

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
tr_TR: Depodaki Miktar

en: Installing presets
tr_TR: Ön Ayarlar Yükleniyor

note: Label of the instruction (Small Text) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Instruction
tr_TR: Talimat

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Insufficient Capacity
tr_TR: Yetersiz Kapasite

en: Insufficient Permissions
tr_TR: Yetersiz Yetki

en: Insufficient Stock
tr_TR: Yetersiz Stok

en: Insufficient Stock for Batch
tr_TR: Parti için Yetersiz Stok

note: Label of the insurance_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset'
en: Insurance
tr_TR: Sigorta

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
tr_TR: Sigorta Şirketi

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
tr_TR: Sigorta Detayları

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
tr_TR: Sigorta Bitiş Tarihi

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
tr_TR: Sigorta Başlangıç Tarihi

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
tr_TR: Sigorta Başlangıç tarihi Sigorta Bitiş tarihinden küçük olmalıdır

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
tr_TR: Sigorta Değeri

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
tr_TR: Sigorta Şirketi

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
tr_TR: Entegrasyon Ayrıntıları

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
tr_TR: Entegrasyon ID

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
tr_TR: Şirket İçi Fatura Referansı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
tr_TR: Şirketler Arası Defter Girişi

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
tr_TR: Şirket içi Yevmiye Kaydı Referansı

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
tr_TR: Şirketler arası Sipariş Referansı

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
tr_TR: Şirketler Arası Referans

note: Label of the inter_transfer_reference_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Inter Transfer Reference
tr_TR: Transferler Arası Referans

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
tr_TR: Depolar Arası Transfer Ayarları

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
tr_TR: İlgi Alanı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
tr_TR: İlgili

en: Internal
tr_TR: Dahili

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
tr_TR: İç Müşteri

en: Internal Customer for company {0} already exists
tr_TR: Şirket için İç Müşteri {0} zaten mevcut

en: Internal Sale or Delivery Reference missing.
tr_TR: Dahili Satış veya Teslimat Referansı eksik.

en: Internal Sales Reference Missing
tr_TR: Dahili Satış Referansı Eksik

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
tr_TR: İç Tedarikçi

en: Internal Supplier for company {0} already exists
tr_TR: {0} şirketinin Dahili Tedarikçisi zaten mevcut

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
tr_TR: İç Transfer

en: Internal Transfer Reference Missing
tr_TR: Dahili Transfer Referansı Eksik

en: Internal Transfers
tr_TR: İç Transferler

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
tr_TR: Firma İçindeki Geçmişi

en: Internal transfers can only be done in company's default currency
tr_TR: İç transferler yalnızca şirketin varsayılan para biriminde yapılabilir

en: Internet Publishing
tr_TR: İnternet Yayıncılığı

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
tr_TR: Tanıtım

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Invalid Account
tr_TR: Geçersiz Hesap

en: Invalid Amount
tr_TR: Geçersiz Miktar

en: Invalid Attribute
tr_TR: Geçersiz Özellik

en: Invalid Auto Repeat Date
tr_TR: Geçersiz Otomatik Tekrar Tarihi

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
tr_TR: Geçersiz Barkod. Bu barkoda bağlı bir Ürün yok.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
tr_TR: Seçilen Müşteri ve Ürün için Geçersiz Genel Sipariş

en: Invalid Child Procedure
tr_TR: Geçersiz Alt Prosedür

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
tr_TR: Şirketler Arası İşlem için Geçersiz Şirket.

en: Invalid Cost Center
tr_TR: Geçersiz Maliyet Merkezi

en: Invalid Credentials
tr_TR: Geçersiz Kimlik Bilgileri

en: Invalid Delivery Date
tr_TR: Geçersiz Teslimat Tarihi

en: Invalid Document
tr_TR: Geçersiz Döküman

en: Invalid Document Type
tr_TR: Geçersiz Belge Türü

en: Invalid Formula
tr_TR: Geçersiz Formül

en: Invalid Gross Purchase Amount
tr_TR: Geçersiz Brüt Alış Tutarı

en: Invalid Group By
tr_TR: Geçersiz Gruplama Ölçütü

en: Invalid Item
tr_TR: Geçersiz Öğe

en: Invalid Item Defaults
tr_TR: Geçersiz Ürün Varsayılanları

note: Name of a report
en: Invalid Ledger Entries
tr_TR: Geçersiz Defter Girişleri

en: Invalid Opening Entry
tr_TR: Geçersiz Açılış Girişi

en: Invalid POS Invoices
tr_TR: Geçersiz POS Faturaları

en: Invalid Parent Account
tr_TR: Geçersiz Ana Hesap

en: Invalid Part Number
tr_TR: Geçersiz Parça Numarası

en: Invalid Posting Time
tr_TR: Geçersiz Gönderim Zamanı

en: Invalid Primary Role
tr_TR: Geçersiz Birincil Rol

en: Invalid Priority
tr_TR: Geçersiz Öncelik

en: Invalid Process Loss Configuration
tr_TR: Geçersiz Proses Kaybı Yapılandırması

en: Invalid Purchase Invoice
tr_TR: Geçersiz Satın Alma Faturası

en: Invalid Qty
tr_TR: Geçersiz Miktar

en: Invalid Quantity
tr_TR: Geçersiz Miktar

en: Invalid Schedule
tr_TR: Geçersiz Program

en: Invalid Selling Price
tr_TR: Geçersiz Satış Fiyatı

en: Invalid Serial and Batch Bundle
tr_TR: Geçersiz Seri ve Parti

en: Invalid URL
tr_TR: Geçersiz URL

en: Invalid Value
tr_TR: Geçersiz Değer

en: Invalid Warehouse
tr_TR: Geçersiz Depo

en: Invalid condition expression
tr_TR: Geçersiz koşul ifadesi

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
tr_TR: Geçersiz kayıp nedeni {0}, lütfen yeni bir kayıp nedeni oluşturun

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
tr_TR: {0} için geçersiz adlandırma serisi (. eksik)

en: Invalid reference {0} {1}
tr_TR: Geçersiz referans {0} {1}

en: Invalid result key. Response:
tr_TR: Geçersiz sonuç anahtarı. Yanıt:

en: Invalid value {0} for {1} against account {2}
tr_TR: {2} hesabına karşı {1} için geçersiz değer {0}

en: Invalid {0}
tr_TR: Geçersiz {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
tr_TR: Şirketler Arası İşlem için geçersiz {0}.

en: Invalid {0}: {1}
tr_TR: Geçersiz {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
tr_TR: Envanter

note: Name of a DocType
en: Inventory Dimension
tr_TR: Envanter Boyutu

en: Inventory Dimension Negative Stock
tr_TR: Envanter Boyutu Negatif Stok

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
tr_TR: Stok Ayarları

en: Investment Banking
tr_TR: Yatırım Bankacılığı

en: Investments
tr_TR: Yatırımlar

note: Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Invoice
tr_TR: Fatura

note: Label of the enable_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
tr_TR: Fatura İptali

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
tr_TR: Fatura Tarihi

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
tr_TR: Fatura İndirimi

en: Invoice Grand Total
tr_TR: Fatura Genel Toplamı

note: Label of the invoice_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Invoice Limit
tr_TR: Fatura Limiti

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
tr_TR: Fatura Numarası

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
tr_TR: Fatura Yüzdesi

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
tr_TR: Fatura Yüzdesi (%)

en: Invoice Posting Date
tr_TR: Fatura Kaydedilme Tarihi

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
tr_TR: Fatura Serisi

en: Invoice Status
tr_TR: Fatura Durumu

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
tr_TR: Belge Türü

en: Invoice already created for all billing hours
tr_TR: Fatura, tüm faturalandırma saatleri için zaten oluşturuldu

note: Label of the invoice_and_billing_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
tr_TR: Fatura Ayarları

en: Invoice can't be made for zero billing hour
tr_TR: Sıfır fatura saati için fatura kesilemez

en: Invoiced Amount
tr_TR: Fatura Edilen Tutar

en: Invoiced Qty
tr_TR: Faturalanan Miktar

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
tr_TR: Faturalar

note: Description of the 'Allocated' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Invoices and Payments have been Fetched and Allocated
tr_TR: Faturalar ve Ödemeler Alındı ve Tahsis Edildi

note: Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace
en: Invoicing
tr_TR: Faturalandırma

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
tr_TR: Faturalandırma Özellikleri

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
tr_TR: Gelen

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
tr_TR: Ödenecek Hesap mı

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
tr_TR: Aktif

note: Label of the is_adjustment_entry (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Adjustment Entry
tr_TR: Düzeltme Girişi

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
tr_TR: Avans

note: Label of the is_alternative (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Alternative
tr_TR: Alternatif Ürün

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
tr_TR: Faturalandırılabilir

note: Label of the is_billing_contact (Check) field in DocType 'Contact'
en: Is Billing Contact
tr_TR: Fatura Yetkilisi

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
tr_TR: İptal Edildi

note: Label of the is_cash_or_non_trade_discount (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Cash or Non Trade Discount
tr_TR: Peşin veya Ticari Olmayan İndirim

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
tr_TR: Şirket mi

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
tr_TR: Şirket Hesabı

note: Label of the is_composite_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Asset
tr_TR: Birleşik Varlık

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
tr_TR: Konsolide Edildi

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
tr_TR: Konteyner

note: Label of the is_corrective_job_card (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Corrective Job Card
tr_TR: Düzeltici Faaliyet

note: Label of the is_corrective_operation (Check) field in DocType 'Operation'
en: Is Corrective Operation
tr_TR: Düzeltici Operasyon

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
tr_TR: Kümülatif

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
tr_TR: Müşteri Tarafından Sağlanan Ürün

note: Label of the is_day_book_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Imported
tr_TR: Günlük Kitap Verileri Alındı mı

note: Label of the is_day_book_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Processed
tr_TR: Günlük Kitap Verileri İşleniyor mu?

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
tr_TR: Varsayılan

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
tr_TR: Varsayılan Hesap

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
tr_TR: Varsayılan Dil

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
tr_TR: Satış Faturası Oluşturmak İçin İrsaliye Gerekli mi?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
tr_TR: İndirimli

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
tr_TR: Varolan Varlık

note: Label of the is_expandable (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Is Expandable
tr_TR: Genişletilebilir

note: Label of the is_final_finished_good (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Is Final Finished Good
tr_TR: Final Bitmiş Ürün

note: Label of the is_finished_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Is Finished Item
tr_TR: Bitmiş Ürün

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
tr_TR: Sabit Varlık

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
tr_TR: Bedelsiz Ürün

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
tr_TR: Dondurulmuş

note: Label of the is_fully_depreciated (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Fully Depreciated
tr_TR: Tamamen Amorti Edilmiş

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
tr_TR: Grup

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Group Warehouse
tr_TR: Grup Depo

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
tr_TR: İç Müşteri

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
tr_TR: İç Tedarikçi

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
tr_TR: Zorunlu

note: Label of the is_master_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Imported
tr_TR: Ana Veriler Alındı mı

note: Label of the is_master_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Processed
tr_TR: Ana Veriler İşleniyor

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
tr_TR: Kilometre Taşı

note: Label of the is_old_subcontracting_flow (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Is Old Subcontracting Flow
tr_TR: Eski Alt Yüklenici Akışı

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
tr_TR: Açılış

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
tr_TR: Açılış Kaydı

note: Label of the is_outward (Check) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Is Outward
tr_TR: Giden

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
tr_TR: Ödendi

note: Label of the is_paused (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Paused
tr_TR: Duraklatıldı

note: Label of the is_period_closing_voucher_entry (Check) field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Is Period Closing Voucher Entry
tr_TR: Dönem Kapanış Fişi Girişi

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
tr_TR: Alış Faturası ve İrsaliye oluşturmak için Satın Alma Siparişi gerekli mi?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
tr_TR: Alış Faturası oluşturmak için İrsaliye gerekli mi?

note: Label of the is_debit_note (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
tr_TR: Fiyatı Düzenle

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
tr_TR: Yinelenen

note: Label of the is_rejected (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Rejected
tr_TR: Reddedildi

note: Label of the is_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Rejected Warehouse
tr_TR: Red Deposu

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the is_return (Check) fiel
en: Is Return
tr_TR: İade

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
tr_TR: İade Faturası

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
tr_TR: İade Faturası

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
tr_TR: Satış Faturası & İrsaliye Oluşturmak İçin Satış Siparişi Gerekli mi?

note: Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Is Scrap Item
tr_TR: Hurda Ürün

note: Label of the is_short_year (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Is Short/Long Year
tr_TR: Kısa/Uzun Dönem

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
tr_TR: Standart

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Is Stock Item
tr_TR: Stok Ürünü

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
tr_TR: Yüklenici

note: Label of the is_system_generated (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Is System Generated
tr_TR: Sistem Tarafından Oluşturuldu

note: Label of the is_tax_withholding_account (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Is Tax Withholding Account
tr_TR: Tevkifatlı Fatura

note: Label of the is_template (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Template
tr_TR: Şablon

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
tr_TR: Nakliyeci

note: Label of the is_your_company_address (Check) field in DocType 'Address'
en: Is Your Company Address
tr_TR: Şirket Adresi

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
tr_TR: Abonelik

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
tr_TR: Bu Vergi Birim Fiyata Dahildir

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
tr_TR: Sorun

note: Name of a report
en: Issue Analytics
tr_TR: Sorun Analitiği

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
tr_TR: Alacak Dekontu Ver

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
tr_TR: Veriliş tarihi

en: Issue Material
tr_TR: Malzeme Çıkışı Yap

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
tr_TR: Sorun Önceliği

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
tr_TR: Sorunun Ayrıldığı Yer

note: Name of a report
en: Issue Summary
tr_TR: Sorun Özeti

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
tr_TR: Sorun Türü

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
tr_TR: Mevcut bir Satış Faturasına karşılık ürün miktarını değiştirmeden fiyat değişikliğini yansıtmak bir borç makbuzu düzenleyin.

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
tr_TR: Çıkış Yapıldı

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
tr_TR: İş Emrine Karşı Verilmiş Ürünler

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
tr_TR: Sorunlar

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
tr_TR: Veriliş Tarihi

en: Issuing cannot be done to a location. Please enter employee to issue the Asset {0} to
tr_TR: Çıkış işlemi bir lokasyona yapılamaz. Lütfen {0} varlığını çıkış yapmak için bir personel seçin.

en: It can take upto few hours for accurate stock values to be visible after merging items.
tr_TR: Ürünlerin birleştirilmesinden sonra doğru stok değerlerinin görünür hale gelmesi birkaç saat sürebilir.

en: It is needed to fetch Item Details.
tr_TR: Ürün Detaylarını almak için gereklidir.

en: It's not possible to distribute charges equally when total amount is zero, please set 'Distribute Charges Based On' as 'Quantity'
tr_TR: Toplam tutar sıfır olduğunda ücretleri eşit olarak dağıtmak mümkün değildir, lütfen 'Ücretleri Şuna Göre Dağıt' seçeneğini 'Miktar' olarak ayarlayın

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
tr_TR: Ürün

en: Item 1
tr_TR: Ürün 1

en: Item 2
tr_TR: Ürün 2

en: Item 3
tr_TR: Ürün 3

en: Item 4
tr_TR: Ürün 4

en: Item 5
tr_TR: Ürün 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
tr_TR: Ürün Alternatifi

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
tr_TR: Ürün Özelliği

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
tr_TR: Ürün Özelliği Değeri

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
tr_TR: Ürün Özelliği Değerleri

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
tr_TR: Ürün Bakiyesi (Basit)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
tr_TR: Ürün Barkodu

en: Item Cart
tr_TR: Ürün Sepeti

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
tr_TR: Ürün Kodu

en: Item Code (Final Product)
tr_TR: Bitmiş Ürün

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
tr_TR: Seri No için Ürün Kodu değiştirilemez.

en: Item Code required at Row No {0}
tr_TR: {0} Numaralı satırda Ürün Kodu gereklidir

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
tr_TR: Ürün Kodu: {0} {1} deposunda mevcut değil.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
tr_TR: Müşteri Detayı

note: Name of a DocType
en: Item Default
tr_TR: Ürün Varsayılanı

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
tr_TR: Ürün Varsayılanları

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
tr_TR: Ürün Açıklaması

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
tr_TR: Ürün Detayları

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
tr_TR: Ürün Grubu

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
tr_TR: Ürün Grubu Varsayılanları

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
tr_TR: Ürün Grubu İsmi

en: Item Group Tree
tr_TR: Ürün Grubu Ağacı

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item Group wise Discount
tr_TR: Ürün Grubu Bazında İndirim

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
tr_TR: Ürün Grupları

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
tr_TR: Ürün Görüntü (yoksa slayt)

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
tr_TR: Malzeme Konumları

note: Name of a role
en: Item Manager
tr_TR: Ürün Yöneticisi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
tr_TR: Üretici Firma

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
tr_TR: Ürün Adı

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
tr_TR: Ürün Adlandırması

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

note: Label of the item_price_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
tr_TR: Ürün Fiyat Ayarları

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
tr_TR: Ürün Stok Fiyatı

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
tr_TR: {0} Ürün Fiyatı {1} Fiyat Listesine Güncellendi

en: Item Price appears multiple times based on Price List, Supplier/Customer, Currency, Item, Batch, UOM, Qty, and Dates.
tr_TR: Ürün Fiyatı, Fiyat Listesi, Tedarikçi/Müşteri, Para Birimi, Ürün, Parti, Birim, Miktar ve Tarihlere göre birden fazla kez görünür.

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
tr_TR: Ürün Fiyatı {0} için Fiyat Listesinde {1} güncellendi

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
tr_TR: Ürün Fiyatları

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
tr_TR: Kalite Parametreleri

note: Label of the item_reference (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Item Reference
tr_TR: Öğe Referansı

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
tr_TR: Ürün Yeniden Sipariş

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
tr_TR: Ürün Satırı {0}: {1} {2} yukarıdaki '{1}' tablosunda mevcut değil

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
tr_TR: Ürün Seri No

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
tr_TR: Ürün Eksikliği Raporu

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
tr_TR: Ürün Tedarikçisi

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
tr_TR: Ürün Vergisi

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
tr_TR: Değere Dahil Edilen Öğe Vergisi Tutarı

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
tr_TR: Ürün Vergi Oranı

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
tr_TR: Ürün Vergi Satırı {0} Vergi Gelir-Gider veya Ücretlendirilebilir türünde hesabı olmalıdır.

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
tr_TR: Ürün Vergisi

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
tr_TR: Ürün Vergi Şablonu Detayı

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
tr_TR: Üretilecek Ürün

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
tr_TR: Ürün Ölçü Birimi

en: Item Unavailable
tr_TR: Ürün Mevcut Değil

note: Name of a DocType
en: Item Variant
tr_TR: Ürün Varyantı

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
tr_TR: Ürün Varyant Özelliği

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
tr_TR: Ürün Varyant Detayları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
tr_TR: Ürün Varyant Ayarları

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
tr_TR: Öğe Varyantı {0} aynı niteliklerle zaten mevcut

en: Item Variants updated
tr_TR: Ürün Varyantları Güncellendi

en: Item Warehouse based reposting has been enabled.
tr_TR: Ürün Deposu bazlı yeniden gönderim etkinleştirildi.

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
tr_TR: Ürün Web Sitesi Özellikleri

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
tr_TR: Ürünün Ağırlığı

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
tr_TR: Ürün bazında Vergi Detayları

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
tr_TR: Öğe Bilge Vergi Ayrıntısı

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item and Warehouse
tr_TR: Ürün ve Depo

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
tr_TR: Ürün ve Garanti Detayları

en: Item for row {0} does not match Material Request
tr_TR: {0} satırındaki Kalem Malzeme Talebi ile eşleşmiyor

en: Item has variants.
tr_TR: Ürünün varyantları mevcut.

en: Item is mandatory in Raw Materials table.
tr_TR: Hammaddeler tablosunda kalem seçimi zorunludur.

en: Item is removed since no serial / batch no selected.
tr_TR: Seri/parti numarası seçilmediği için ürün kaldırıldı.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
tr_TR: Ürün, 'Satın Alma İrsaliyelerinden Ürünleri Getir' butonu kullanılarak eklenmelidir

en: Item name
tr_TR: Ürün Adı

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
tr_TR: Operasyon

en: Item qty can not be updated as raw materials are already processed.
tr_TR: Ürün miktarı güncellenemez çünkü hammaddeler zaten işlenmiş durumda.

en: Item rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for item {0}
tr_TR: Aşağıdaki kalemler için Sıfır Değerlemeye İzin Ver işaretlendiğinden, fiyat sıfır olarak güncellenmiştir: {0}

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
tr_TR: Üretilecek veya yeniden paketlenecek ürünü seçin.

en: Item valuation rate is recalculated considering landed cost voucher amount
tr_TR: Ürün değerleme oranı, indirilmiş maliyet kuponu tutarı dikkate alınarak yeniden hesaplanır

en: Item valuation reposting in progress. Report might show incorrect item valuation.
tr_TR: Ürün değerlemesi yeniden yapılıyor. Rapor geçici olarak yanlış değerleme gösterebilir.

en: Item variant {0} exists with same attributes
tr_TR: Öğe Varyantı {0} aynı niteliklerle zaten mevcut

en: Item {0} cannot be added as a sub-assembly of itself
tr_TR: {0} Ürünü kendisine bir alt montaj olarak eklenemez

en: Item {0} does not exist
tr_TR: {0} ürünü mevcut değil

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
tr_TR: {0} Ürünü sistemde mevcut değil veya süresi dolmuş

en: Item {0} does not exist.
tr_TR: {0} ürünü mevcut değil.

en: Item {0} entered multiple times.
tr_TR: {0} ürünü birden fazla kez girildi.

en: Item {0} has already been returned
tr_TR: Ürün {0} zaten iade edilmiş

en: Item {0} has been disabled
tr_TR: Ürün {0} Devre dışı bırakılmış

en: Item {0} has no Serial No. Only serialized items can have delivery based on Serial No
tr_TR: {0} Ürününe ait Seri Numarası yoktur. Yalnızca serileştirilmiş Ürünler Seri Numarasına göre teslimat yapılabilir

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
tr_TR: Ürün {0} {1} tarihinde kullanım süresinin sonuna gelmiştir.

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
tr_TR: {0} Stok Kalemi olmadığından, ürün yok sayılır

en: Item {0} is already reserved/delivered against Sales Order {1}.
tr_TR: Ürün {0} zaten {1} Satış Siparişi karşılığında rezerve edilmiş/teslim edilmiştir.

en: Item {0} is cancelled
tr_TR: Ürün {0} iptal edildi

en: Item {0} is disabled
tr_TR: {0} ürünü devre dışı bırakıldı

en: Item {0} is not a serialized Item
tr_TR: Ürün {0} bir serileştirilmiş Ürün değildir

en: Item {0} is not a stock Item
tr_TR: Ürün {0} bir stok ürünü değildir

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
tr_TR: Ürün {0} aktif değil veya kullanım süresinin sonuna gelindi

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
tr_TR: Öğe {0} Sabit Varlık Öğesi olmalı

en: Item {0} must be a Non-Stock Item
tr_TR: Ürün {0} Stokta Olmayan Ürün olmalıdır

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
tr_TR: {0} Ürünü Alt Yüklenici Kalemi olmalıdır

en: Item {0} must be a non-stock item
tr_TR: {0} kalemi stok dışı bir ürün olmalıdır

en: Item {0} not found.
tr_TR: {0} ürünü bulunamadı.

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
tr_TR: {0} ürünü {1} adetten daha az sipariş edilemez. Bu ayar ürün sayfasında tanımlanır.

en: Item {0}: {1} qty produced.
tr_TR: {0} Ürünü {1} adet üretildi.

en: Item {} does not exist.
tr_TR: {0} Ürünü mevcut değil.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
tr_TR: Ürün Bazında Liste Fiyatı

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
tr_TR: Ürün Bazında Satın Alma Geçmişi

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
tr_TR: Ürün Bazında Satın Alma Kaydı

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
tr_TR: Ürün Bazında Satış Geçmişi

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
tr_TR: Ürün Bazında Satış Kaydı

en: Item: {0} does not exist in the system
tr_TR: {0} Ürünü sistemde mevcut değil

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
tr_TR: Ürünler

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Items & Pricing
tr_TR: Ürünler & Fiyatlar

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Items Catalogue
tr_TR: Ürün Kataloğu

en: Items Filter
tr_TR: Ürünler Filtresi

en: Items Required
tr_TR: Ürünler Gereklidir

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
tr_TR: Talep Edilen Ürünler

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
tr_TR: Ürünler ve Fiyatlar

en: Items cannot be updated as Subcontracting Order is created against the Purchase Order {0}.
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi {0} Satın Alma Siparişine karşı oluşturulduğu için kalemler güncellenemez.

en: Items for Raw Material Request
tr_TR: Hammadde Talebi için Ürünler

en: Items rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for the following items: {0}
tr_TR: Aşağıdaki kalemler için Sıfır Değerleme Oranına İzin Ver işaretlendiğinden kalem oranı sıfır olarak güncellenmiştir: {0}

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
tr_TR: Üretilecek Ürünlerin, ilgili Hammaddeleri çekmesi gerekmektedir.

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Items to Order and Receive
tr_TR: Sipariş Edilecek ve Alınacak Ürünler

en: Items to Reserve
tr_TR: Rezerve Edilecek Ürünler

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
tr_TR: Bu deponun altındaki ürünler önerilecektir

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
tr_TR: Ürün İndirimi

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
tr_TR: Ürün Bazında Önerilen Yeniden Sipariş Seviyesi

note: Option for the 'Barcode Type' (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: JAN
tr_TR: OCA

note: Label of the production_capacity (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Job Capacity
tr_TR: İş Kapasitesi

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
tr_TR: İş Kartı

en: Job Card Analysis
tr_TR: İş Kartı Analizi

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
tr_TR: İş Kartı Ürünü

note: Name of a DocType
en: Job Card Operation
tr_TR: İş Kartı Operasyonu

note: Name of a DocType
en: Job Card Scheduled Time
tr_TR: İş Kartı Planlanan Zaman

note: Name of a DocType
en: Job Card Scrap Item
tr_TR: İş Kartı Hurda Ürünü

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
tr_TR: İş Kartı Özeti

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
tr_TR: İş Kartı Zaman Kaydı

note: Label of the job_card_section (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Job Card and Capacity Planning
tr_TR: İş Kartı ve Kapasite Planlama

en: Job Card {0} has been completed
tr_TR: İş Kartı {0} tamamlandı

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Job Cards
tr_TR: İş Kartları

en: Job Paused
tr_TR: İş Duraklatıldı

en: Job Started
tr_TR: İş Başladı

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
tr_TR: İş Ünvanı

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker
tr_TR: Yüklenici

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address
tr_TR: İş Adresi

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address Details
tr_TR: İş Adresi Detayları

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Contact
tr_TR: Yetkili Kişi

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Name
tr_TR: Yetkili Kişi Adı

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Job Worker Warehouse
tr_TR: Alt Yüklenici Deposu

en: Job card {0} created
tr_TR: İş Kartı {0} oluşturuldu

en: Job: {0} has been triggered for processing failed transactions
tr_TR: İş: {0} başarısız işlemlerin işlenmesi için tetiklendi

en: Join
tr_TR: Katıl

note: Label of the employment_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Joining
tr_TR: İşe Başlama

note: Name of a UOM
en: Joule/Meter
tr_TR: Joule/Metre

en: Journal Entries
tr_TR: Defter Girişi

en: Journal Entries {0} are un-linked
tr_TR: Yevmiye Kayıtları {0} bağlantıları kaldırıldı

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
tr_TR: Defter Girişi

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
tr_TR: Defter Girişi Hesabı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
tr_TR: Defter Girişi Şablonu

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
tr_TR: Defter Girişi Şablon Hesabı

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
tr_TR: Defter Girişi Türü

en: Journal Entry for Asset scrapping cannot be cancelled. Please restore the Asset.
tr_TR: Varlık hurdaya çıkarma için Yevmiye Kaydı iptal edilemez. Lütfen Varlığı geri yükleyin.

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
tr_TR: Hurda için Yevmiye Kaydı

en: Journal Entry type should be set as Depreciation Entry for asset depreciation
tr_TR: Varlık amortismanı için Yevmiye Kaydı türü Amortisman Kaydı olarak ayarlanmalıdır

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
tr_TR: Yevmiye Kaydı {0} , {1} hesabına sahip değil veya zaten başka bir makbuzla eşleştirilmiş

en: Journal entries have been created
tr_TR: Defter girişleri oluşturuldu

note: Label of the journals_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
tr_TR: Defterler

en: Kanban Board
tr_TR: Kanban Panosu

note: Description of a DocType
en: Keep Track of Sales Campaigns. Keep track of Leads, Quotations, Sales Order etc from Campaigns to gauge Return on Investment.
tr_TR: Satış Kampanyalarını Takip Edin. Yatırım Getirisini ölçmek için Kampanyalardaki Potansiyel Müşterileri, Teklifleri, Müşteri Siparişlerini vb. takip edin.

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
tr_TR: Anahtar

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
tr_TR: Anahtar Raporlar

note: Name of a UOM
en: Kiloampere
tr_TR: Kiloamper

note: Name of a UOM
en: Kilocalorie
tr_TR: Kilokalori

note: Name of a UOM
en: Kilogram-Force
tr_TR: Kilogram-Kuvvet

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Centimeter
tr_TR: Kilogram/Santimetreküp

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Meter
tr_TR: Kilogram/Metreküp

note: Name of a UOM
en: Kilojoule
tr_TR: Kilojul

note: Name of a UOM
en: Kilometer
tr_TR: Kilometre

note: Name of a UOM
en: Kilometer/Hour
tr_TR: Kilometre/Saat

note: Name of a UOM
en: Kilopascal
tr_TR: Kilopaskal

note: Name of a UOM
en: Kilopound-Force
tr_TR: Kilopound-Kuvvet

note: Name of a UOM
en: Kilowatt-Hour
tr_TR: Kilowatt-Saat

en: Kindly cancel the Manufacturing Entries first against the work order {0}.
tr_TR: Lütfen önce {0} İş Emri adına Üretim Girişlerini iptal edin.

en: Kindly select the company first
tr_TR: Lütfen önce şirketi seçin

note: Name of a UOM
en: Knot
tr_TR: Deniz Mili/Saat

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
tr_TR: Etiket

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
tr_TR: Son teslim alma Maliyet Yardımı

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
tr_TR: İndirilmiş Maliyet Kalemi

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
tr_TR: İthalat Maliyeti Satın Alma İrsaliyesi

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
tr_TR: İthalat Vergileri ve Masrafları

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
tr_TR: Toplam Maliyet Tutarı

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
tr_TR: Dil

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
tr_TR: Süresi dolmuş

en: Large
tr_TR: Büyük

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
tr_TR: Son Karbon Kontrolü

en: Last Communication
tr_TR: Son İletişim

en: Last Communication Date
tr_TR: Son İletişim Tarihi

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
tr_TR: Son Tamamlanma Tarihi

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
tr_TR: Son Entegrasyon Tarihi

en: Last Month Downtime Analysis
tr_TR: Geçen Ay Duruş Süresi Analizi

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Last Name, Email or Phone/Mobile of the user are mandatory to continue.
tr_TR: Devam etmek için kullanıcının Soyadı, E-posta veya Telefon / Cep Telefonu zorunludur.

en: Last Order Amount
tr_TR: Son Sipariş Tutarı

en: Last Order Date
tr_TR: Son Sipariş Tarihi

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
tr_TR: Son Alım Fiyatı

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
tr_TR: {1} deposundaki {0} adlı ürün için son Stok İşlemi {2} tarihinde gerçekleşti.

en: Last carbon check date cannot be a future date
tr_TR: Son karbon kontrol tarihi gelecekteki bir tarih olamaz

en: Last transacted
tr_TR: Son İşlem

en: Latest
tr_TR: Son

en: Latest Age
tr_TR: En Son Yaş

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
tr_TR: Enlem

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
tr_TR: Potansiyel Müşteri

en: Lead -> Prospect
tr_TR: Müşteri Adayı > Potansiyel Müşteri

note: Name of a report
en: Lead Conversion Time
tr_TR: Potansiyel Müşteri Dönüşüm Süresi

en: Lead Count
tr_TR: Müşteri Adayı Sayısı

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
tr_TR: Potansiyel Müşteri Detayları

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
tr_TR: Müşteri Adayı Adı

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
tr_TR: Sorumlu Kişi

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
tr_TR: Müşteri Kazandırma Verimliliği

en: Lead Owner cannot be same as the Lead Email Address
tr_TR: Potansiyel Müşteri Sahibi, Potansiyel Müşteri E-posta Adresi ile aynı olamaz

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
tr_TR: Potansiyel Müşteri Kaynağı

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
tr_TR: Teslim Süresi

en: Lead Time (Days)
tr_TR: Teslim Süresi (Gün)

en: Lead Time (in mins)
tr_TR: Teslim Süresi (Dakika)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
tr_TR: Teslim Süresi Tarih

en: Lead Time Days
tr_TR: Teslim Süresi Günleri

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
tr_TR: Gün Bazında Teslim Süresi

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
tr_TR: Aday Müşteri Türü

en: Lead {0} has been added to prospect {1}.
tr_TR: {0} isimli müşteri adayı {1} potansiyel müşteri listesine eklendi.

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
tr_TR: Liderlik Sıralaması

note: Label of the leads_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Leads
tr_TR: Adaylar

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
tr_TR: Potansiyel müşteriler iş almanıza, tüm kişilerinizi ve daha fazlasını potansiyel müşteri adayı olarak eklemenize yardımcı olur

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Learn Accounting
tr_TR: Muhasebeyi Öğrenin

note: Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Learn Inventory Management
tr_TR: Envanter Yönetimini Öğrenin

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Learn Manufacturing
tr_TR: Üretimi Öğrenin

note: Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Learn Procurement
tr_TR: Satın Almayı Öğrenin

note: Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Learn Project Management
tr_TR: Proje Yönetimini Öğren

note: Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Learn Sales Management
tr_TR: Satış Yönetimini Öğren

note: Description of the 'Enable Common Party Accounting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Learn about <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Common Party</a>
tr_TR: <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Ortak Cari</a> hakkında bilgi edinin

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
tr_TR: Ayrılma Ücretini Aldı mı?

note: Description of the 'Success Redirect URL' (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Leave blank for home.
    This is relative to site URL, for example "about" will redirect to "https://yoursitename.com/about"
tr_TR: Ana sayfa için boş bırakın.
    Bu, site URL'sine göredir, örneğin "hakkında", "https://sitenizinadi.com/hakkinda" adresine yönlendirecektir.

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
tr_TR: Tedarikçi süresiz olarak engellenirse boş bırakın.

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
tr_TR: Standart İrsaliye formatı kullanmak için boş bırakın

en: Ledger
tr_TR: Muhasebe Defteri

note: Name of a DocType
en: Ledger Health
tr_TR: Defter Sağlığı

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor
tr_TR: Defter Sağlık Monitörü

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor Company
tr_TR: Defter Sağlık Monitörü Şirketi

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge
tr_TR: Defter Birleştirme

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge Accounts
tr_TR: Defter Birleştirme Hesapları

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Ledgers
tr_TR: Defterler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
tr_TR: Ayrıldı

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
tr_TR: Sol Dizin

en: Legal
tr_TR: Yasal

note: Description of a DocType
en: Legal Entity / Subsidiary with a separate Chart of Accounts belonging to the Organization.
tr_TR: Kuruluşa ait ayrı bir Hesap Planına sahip Tüzel Kişilik / Bağlı Ortaklık.

en: Legal Expenses
tr_TR: Yasal Giderler

en: Legend
tr_TR: Defter

en: Length
tr_TR: Uzunluk

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
tr_TR: Uzunluk (cm)

en: Less Than Amount
tr_TR: Tutardan Az

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
tr_TR: Antetli Kağıt

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
tr_TR: Mektup veya E-posta Gövde Metni

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
tr_TR: Mektup veya E-posta Kapanış Metni

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
tr_TR: Seviye

note: Label of the bom_level (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Level (BOM)
tr_TR: Ürün Ağacı Seviyesi

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Account' Label of the lft (Int) field in DocType 'Company'
en: Lft
tr_TR: Sol

en: Liabilities
tr_TR: Yükümlülükler

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
tr_TR: Borç

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
tr_TR: Ehliyet Bilgileri

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
tr_TR: Ehliyet Numarası

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
tr_TR: Plaka

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
tr_TR: Beğeniler

en: Limit Crossed
tr_TR: Limit Aşıldı

note: Label of the limit_reposting_timeslot (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limit timeslot for Stock Reposting
tr_TR: Stok Yeniden Gönderimi için zaman aralığını sınırlayın

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
tr_TR: 12 karakter ile sınırlı

note: Label of the limits_dont_apply_on (Select) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limits don't apply on
tr_TR: Sınırlamalar geçerli değildir

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
tr_TR: sözleriyle yoğunluk için satır aralığı

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
tr_TR: Bağlantı

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
tr_TR: Bağlantı Seçenekleri

en: Link a new bank account
tr_TR: Yeni Banka Hesabı Bağla

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
tr_TR: Mevcut Kalite Prosedürünü bağlayın.

en: Link to Material Request
tr_TR: Malzeme Talebine Bağla

en: Link to Material Requests
tr_TR: Malzeme Taleplerine Bağla

en: Link with Customer
tr_TR: Müşteri ile İlişkilendir

en: Link with Supplier
tr_TR: Tedarikçi ile İlişkilendir

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
tr_TR: Bağlantılı Belgeler

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
tr_TR: Bağlı Faturalar

note: Name of a DocType
en: Linked Location
tr_TR: Bağlantılı Konum

en: Linked with submitted documents
tr_TR: Gönderilen belgelerle bağlantılı

en: Linking Failed
tr_TR: Bağlantı Başarısız

en: Linking to Customer Failed. Please try again.
tr_TR: Müşteriye Bağlantı Başarısız Oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Linking to Supplier Failed. Please try again.
tr_TR: Tedarikçiye Bağlantı Başarısız Oldu. Lütfen tekrar deneyin.

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
tr_TR: Bağlantılar

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
tr_TR: Ürün Paketini Oluşturan ürünlerin listesi.

note: Name of a UOM
en: Litre-Atmosphere
tr_TR: Litre-Atmosfer

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
tr_TR: Tüm Kriterleri Yükle

en: Loading Invoices! Please Wait...
tr_TR: Lütfen Bekleyin, Faturalar yükleniyor...

en: Loading import file...
tr_TR: İçeri Aktarma Yükleniyor...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
tr_TR: Avans

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
tr_TR: Kredi Bitiş Tarihi

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
tr_TR: Kredi Süresi (Günler)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
tr_TR: Kredi Başlangıç Tarihi

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
tr_TR: Fatura İndirimi kaydetmek için Borç Başlangıç Tarihi ve Süresi zorunludur

en: Loans (Liabilities)
tr_TR: Krediler

en: Loans and Advances (Assets)
tr_TR: Krediler ve Avanslar (Varlıklar)

en: Local
tr_TR: Yerel

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
tr_TR: Konum

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
tr_TR: Lokasyon Detayları

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
tr_TR: Lokasyon Adı

note: Label of the locked (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Locked
tr_TR: Kilitli

note: Label of the log_entries (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Log Entries
tr_TR: Günlük Girişleri

note: Description of a DocType
en: Log the selling and buying rate of an Item
tr_TR: Bir Ürünün alış ve satış fiyatının kaydı

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
tr_TR: Boylam

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
tr_TR: Kayıp

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
tr_TR: Kaybedilen Fırsat

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
tr_TR: Kaybedilen Teklif

note: Name of a report
en: Lost Quotations
tr_TR: Kayıp Teklifler

en: Lost Quotations %
tr_TR: Kayıp Teklifler %

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
tr_TR: Kaybedilme Nedeni

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
tr_TR: Kaybedilme Nedeni Detayı

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
tr_TR: Kaybedilme Nedenleri

en: Lost Reasons are required in case opportunity is Lost.
tr_TR: Fırsatın Kaybedilmesi halinde Kayıp Nedenleri gereklidir.

en: Lost Value
tr_TR: Kayıp Değer

en: Lost Value %
tr_TR: Kayıp Değer %

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
tr_TR: Düşük

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
tr_TR: Düşük Kesinti Sertifikası

en: Lower Income
tr_TR: Düşük Gelir

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
tr_TR: Sadakat Tutarı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
tr_TR: Sadakat Puanı Girişi

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
tr_TR: Ödül Puanları

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
tr_TR: Sadakat Puanı Kullanımı

en: Loyalty Points will be calculated from the spent done (via the Sales Invoice), based on collection factor mentioned.
tr_TR: Sadakat Puanları, yapılan harcamalardan (Satış Faturası aracılığıyla), belirtilen tahsilat faktörüne göre hesaplanacaktır.

en: Loyalty Points: {0}
tr_TR: Sadakat Puanları: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
tr_TR: Müşteri Ödül Programı

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
tr_TR: Sadakat Programı Koleksiyonu

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
tr_TR: Sadakat Programı Yardımı

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
tr_TR: Sadakat Programı Adı

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
tr_TR: Sadakat Katmanı Programı

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
tr_TR: Sadakat Programı Türü

en: Machine
tr_TR: Makine

en: Machine Type
tr_TR: Makine Türü

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
tr_TR: Makine Arızası

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
tr_TR: Operatör Hataları

en: Main
tr_TR: Ana Kategori

note: Label of the main_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Main Cost Center
tr_TR: Ana Maliyet Merkezi

en: Main Cost Center {0} cannot be entered in the child table
tr_TR: Ana Maliyet Merkezi {0} alt tabloya girilemez

en: Maintain Asset
tr_TR: Varlık Bakımı

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
tr_TR: Satış Döngüsü Boyunca Aynı Fiyatı Koru

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
tr_TR: Satınalma Döngüsü Boyunca Aynı Oranı Koru

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
tr_TR: Stok Yönetimi

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
tr_TR: Bakım

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
tr_TR: Bakım Tarihi

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Details
tr_TR: Bakım Detayları

en: Maintenance Log
tr_TR: Bakım Kayıtları

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
tr_TR: Bakım Müdürü

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
tr_TR: Bakım Yöneticisi Adı

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
tr_TR: Bakım Gerekli

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
tr_TR: Bakım Rolü

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
tr_TR: Bakım Programı

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
tr_TR: Bakım Programı Detayı

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
tr_TR: Bakım Programı Ürünü

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
tr_TR: Bakım Programı tüm ürünler için oluşturulmadı. Lütfen 'Program Oluştur'a tıklayın

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
tr_TR: {1} ile ilgili Bakım Programı {0} zaten var

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
tr_TR: Bakım Programları

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
tr_TR: Bakım Durumu

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
tr_TR: Gönderim İçin Bakım Durumunun İptal Edilmesi veya Tamamlanması Gerekiyor

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
tr_TR: Bakım Görevi

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
tr_TR: Bakım Görevleri

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
tr_TR: Bakım Ekibi

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
tr_TR: Bakım Ekibi Üyesi

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
tr_TR: Bakım Ekibi Üyeleri

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
tr_TR: Bakım Takım Adı

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
tr_TR: Bakım Zamanı

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
tr_TR: Bakım Türü

note: Name of a role
en: Maintenance User
tr_TR: Bakım Kullanıcısı

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
tr_TR: Bakım Ziyareti

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
tr_TR: Bakım Ziyareti Amacı

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
tr_TR: Bakım başlangıç tarihi Seri No {0} için teslimat tarihinden önce olamaz

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
tr_TR: Bölüm

en: Make
tr_TR: Oluştur

en: Make
tr_TR: Oluştur

en: Make Asset Movement
tr_TR: Varlık Hareketi

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
tr_TR: Amortisman kaydı yap

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
tr_TR: Farklı Giriş Ekle

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
tr_TR: Devmiye Kayıtları yoluyla Ödeme Yap

en: Make Purchase Invoice
tr_TR: Satın Alma Faturası Kesin

en: Make Quotation
tr_TR: Teklif Oluştur

en: Make Return Entry
tr_TR: İade Girişi Yapın

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
tr_TR: Satış Faturası Oluşturma

note: Label of the make_serial_no_batch_from_work_order (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
tr_TR: İş Emrinden Seri No / Parti Oluştur

en: Make Stock Entry
tr_TR: Stok Girişi Oluştur

en: Make Subcontracting PO
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi Oluştur

en: Make Transfer Entry
tr_TR: Transfer Girişi Yap

en: Make project from a template.
tr_TR: Bir şablondan proje oluşturun.

en: Make {0} Variant
tr_TR: {0} Varyantı Oluştur

en: Make {0} Variants
tr_TR: {0} Varyantları Oluştur

en: Making Journal Entries against advance accounts: {0} is not recommended. These Journals won't be available for Reconciliation.
tr_TR: Avans hesaplarına karşı yevmiye kayıtları yapmak: {0} önerilmez. Bu yevmiye kayıtları mutabakat için uygun olmayacaktır.

en: Manage
tr_TR: Yönet

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
tr_TR: Operasyonların maliyetini yönetin.

en: Manage your orders
tr_TR: Siparişlerinizi Yönetin

en: Management
tr_TR: Yönetim

en: Manager
tr_TR: Müdür

en: Managing Director
tr_TR: Genel Müdür

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
tr_TR: Zorunlu

en: Mandatory Accounting Dimension
tr_TR: Zorunlu Muhasebe Boyutu

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
tr_TR: Zorunluluk Bağlılığı

en: Mandatory Field
tr_TR: Zorunlu Alan

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
tr_TR: Bilanço için Zorunlu

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
tr_TR: Kar ve Zarar Hesabı için Zorunlu

en: Mandatory Missing
tr_TR: Zorunlu Ayarı Eksik

en: Mandatory Purchase Order
tr_TR: Zorunlu Satın Alma Siparişi

en: Mandatory Purchase Receipt
tr_TR: Alış İrsaliyesi Zorunludur

note: Label of the conditional_mandatory_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Section
tr_TR: Zorunlu Bölüm

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
tr_TR: Elle

note: Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection' Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Manual Inspection
tr_TR: Manuel Kontrol

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
tr_TR: Manuel giriş oluşturulamaz! Hesap ayarlarında ertelenmiş muhasebe için otomatik giriş devre dışı bırakın ve tekrar deneyin

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
tr_TR: Üretim

note: Label of the manufacture_sub_assembly_in_operation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Manufacture Sub-assembly in Operation
tr_TR: Alt Montajları Operasyonda Üret

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
tr_TR: Malzeme Talebi ile Üretim

en: Manufactured
tr_TR: Üretilmiş

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
tr_TR: Üretilen Miktar

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle' Option for the 'Variant Ba
en: Manufacturer
tr_TR: Üretici

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
tr_TR: Üretici Parça Numarası

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
tr_TR: Üretici Parça Numarası <b>{0}</b> geçersiz

note: Description of a DocType
en: Manufacturers used in Items
tr_TR: Ürünlerde kullanılan üreticiler

note: Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manufacturing (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Manufacturing
tr_TR: Üretim

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
tr_TR: Üretim Tarihi

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
tr_TR: Üretim Müdürü

en: Manufacturing Quantity is mandatory
tr_TR: Üretim Miktarı zorunludur

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
tr_TR: Üretim Alanı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
tr_TR: Üretim Ayarları

note: Label of the type_of_manufacturing (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Manufacturing Type
tr_TR: Üretim Türü

note: Name of a role
en: Manufacturing User
tr_TR: Üretim Kullanıcısı

en: Mapping Purchase Receipt ...
tr_TR: Alış İrsaliyeleri Eşleşiyor...

en: Mapping Subcontracting Order ...
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi Eşleştiriliyor...

en: Mapping {0} ...
tr_TR: Eşleştiriliyor {0} ...

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
tr_TR: Kâr Marjı

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
tr_TR: Marj Para

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
tr_TR: Kâr Oranı veya Tutarı

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
tr_TR: Kâr Türü

en: Margin View
tr_TR: Kâr Görünümü

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
tr_TR: Medeni Hâl

en: Mark As Closed
tr_TR: Kapalı Olarak İşaretle

en: Mark as unresolved
tr_TR: Çözülmemiş Olarak İşaretle

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
tr_TR: Pazar Segmenti

en: Marketing
tr_TR: Pazarlama

en: Marketing Expenses
tr_TR: Pazarlama Giderleri

en: Marketing Manager
tr_TR: Pazarlama Müdürü

en: Marketing Specialist
tr_TR: Pazarlama Uzmanı

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
tr_TR: Evli

note: Label of the mask (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
tr_TR: Maskele

en: Mass Mailing
tr_TR: Toplu Gönderim

en: Master
tr_TR: Ana Veriler

note: Label of the master_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Master Data
tr_TR: Ana bileşenler

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
tr_TR: Ana Veriler

en: Material
tr_TR: Malzeme

en: Material Consumption
tr_TR: Malzeme Tüketimi

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
tr_TR: Üretim İçin Malzeme Tüketimi

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
tr_TR: Malzeme Tüketimi Üretim Ayarlarında ayarlanmamış.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
tr_TR: Stok Çıkışı

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
tr_TR: Stok Girişi

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
tr_TR: Malzeme Talebi

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
tr_TR: Malzeme Talep Tarihi

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
tr_TR: Malzeme Talep Ayrıntısı

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
tr_TR: Malzeme Talebi Ürünü

en: Material Request No
tr_TR: Malzeme Talebi No

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
tr_TR: Malzeme Talebi Planı Ürünü

note: Label of the material_request_planning (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Planning
tr_TR: Malzeme İhtiyaç Planlama

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
tr_TR: Malzeme Talep Türü

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
tr_TR: Hammaddeler için miktar zaten mevcut olduğundan Malzeme Talebi oluşturulmadı.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
tr_TR: {2} Satış Siparişine karşı {1} Kalemi için maksimum {0} tutarında Malzeme Talebi yapılabilir

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
tr_TR: Bu stok hareketini yapmak için kullanılan Malzeme Talebi

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
tr_TR: Malzeme Talebi {0} iptal edilmiş veya durdurulmuştur

en: Material Request {0} submitted.
tr_TR: {0} Malzeme Talebi gönderildi.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
tr_TR: Hammadde Talep Edildi

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
tr_TR: Malzeme Talepleri

en: Material Requests Required
tr_TR: Gerekli Malzeme Talepleri

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
tr_TR: Tedarikçi Tekliflerinin oluşturulmadığı Malzeme Talepleri

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
tr_TR: Malzeme Transferi

en: Material Transfer (In Transit)
tr_TR: Malzeme Transferi (Yolda)

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
tr_TR: Üretim İçin Malzeme Transferi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
tr_TR: Aktarılan Malzeme

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
tr_TR: Üretim İçin Transfer Edilen Hammadde

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
tr_TR: Üretim için Aktarılan Hammadde

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
tr_TR: Üstlenici İçin Transfer Edilen Hammadde

en: Material to Supplier
tr_TR: Tedarikçi için Malzeme

en: Materials needs to be transferred to the work in progress warehouse for the job card {0}
tr_TR: {0} nolu İş Kartı için malzemelerin devam eden işler deposuna aktarılması gerekiyor

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
tr_TR: Maksimum Tutar

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
tr_TR: Maksimum Tutar

note: Label of the max_discount (Float) field in DocType 'Item'
en: Max Discount (%)
tr_TR: Maksimum İndirim (%)

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
tr_TR: Maksimum

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
tr_TR: Max Miktar

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Qty (As Per Stock UOM)
tr_TR: Maksimum Miktar (Stok Birimine Göre)

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
tr_TR: Maksimum Numune Miktarı

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
tr_TR: Maksimum Puan

en: Max discount allowed for item: {0} is {1}%
tr_TR: {0} Ürünü için izin verilen maksimum indirim %{1}

en: Max: {0}
tr_TR: En Fazla: {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
tr_TR: Maksimum Fatura Tutarı

note: Label of the maximum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Maximum Net Rate
tr_TR: Maksimum Net Oran

note: Label of the maximum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Payment Amount
tr_TR: Maksimum Ödeme Tutarı

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
tr_TR: Maksimum Numuneler - {0} Parti {1} ve Ürün {2} için saklanabilir.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
tr_TR: Maksimum Numuneler - {0} zaten {1} Partisi ve {3}Partisi için {2} Ürünü için saklandı.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
tr_TR: Maksimum kullanım

note: Label of the max_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the max_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Maximum Value
tr_TR: Maksimum Değer

en: Maximum discount for Item {0} is {1}%
tr_TR: {0} Kalemi için maksimum indirim %{1} kadardır

en: Maximum quantity scanned for item {0}.
tr_TR: {0} Ürünü için taranan maksimum miktar.

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
tr_TR: Tutulabilen maksimum numune miktarı

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
tr_TR: Orta

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
tr_TR: Toplantı

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
tr_TR: Ürün ana verisinde Değerleme Oranını belirtin.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Mention if non-standard Receivable account
tr_TR: Standart Değilse Ayrıca Belirtin

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
tr_TR: Standart dışı ödenecek hesap varsa belirtin.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
tr_TR: Standart olmayan alacak hesabının geçerli olup olmadığını belirtin.

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Merge
tr_TR: Birleştir

en: Merge Account
tr_TR: Hesap Birleştir

note: Label of the merge_invoices_based_on (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Merge Invoices Based On
tr_TR: Faturaları Şuna Göre Birleştir

en: Merge Progress
tr_TR: Birleştirme İlerlemesi

note: Label of the merge_similar_account_heads (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Merge Similar Account Heads
tr_TR: Benzer Hesap Başlıklarını Birleştir

en: Merge taxes from multiple documents
tr_TR: Birden fazla belgedeki vergileri birleştirme

en: Merge with Existing Account
tr_TR: Mevcut Hesapla Birleştir

en: Merge with existing
tr_TR: Varolan ile Birleştir

note: Label of the merged (Check) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Merged
tr_TR: Birleştirildi

en: Merging is only possible if following properties are same in both records. Is Group, Root Type, Company and Account Currency
tr_TR: Birleştirme sadece aşağıdaki özelliklerin her iki kayıtta da aynı olması durumunda mümkündür. Grup, Kök Türü, Şirket ve Hesap Para Birimi

en: Merging {0} of {1}
tr_TR: Birleştiriliyor {0} / {1}

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
tr_TR: Mesaj

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
tr_TR: Mesaj Örnekleri

en: Message Sent
tr_TR: Mesaj Gönderildi

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
tr_TR: Tedarikçi için mesaj

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
tr_TR: Mesaj gösteriyor

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
tr_TR: Kullanıcılara Projedeki durumlarını öğrenmek için mesaj gönderilecektir.

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
tr_TR: 160 karakterden daha büyük mesajlar birden fazla mesaja bölünecektir

en: Meta Data
tr_TR: Meta Veri

note: Name of a UOM
en: Meter
tr_TR: Metre

note: Name of a UOM
en: Meter Of Water
tr_TR: Metre Su

note: Name of a UOM
en: Meter/Second
tr_TR: Metre/Saniye

note: Name of a UOM
en: Microbar
tr_TR: Mikrobar

note: Name of a UOM
en: Microgram
tr_TR: Mikrogram

note: Name of a UOM
en: Microgram/Litre
tr_TR: Mikrogram/Litre

note: Name of a UOM
en: Micrometer
tr_TR: Mikrometre

note: Name of a UOM
en: Microsecond
tr_TR: Mikrosaniye

en: Middle Income
tr_TR: Orta Gelir

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
tr_TR: İkinci Adı

note: Name of a UOM
en: Mile
tr_TR: Mil

note: Name of a UOM
en: Mile (Nautical)
tr_TR: Mil (Deniz)

note: Name of a UOM
en: Mile/Hour
tr_TR: Mil/Saat

note: Name of a UOM
en: Mile/Minute
tr_TR: Mil/Dakika

note: Name of a UOM
en: Mile/Second
tr_TR: Metre/Saniye

note: Name of a UOM
en: Milliampere
tr_TR: Miliamper

note: Name of a UOM
en: Milligram
tr_TR: Miligram

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Centimeter
tr_TR: Miligram/Santimetre Küp

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Meter
tr_TR: Miligram/Santimetre Küp

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Millimeter
tr_TR: Miligram/Santimetre Küp

note: Name of a UOM
en: Milligram/Litre
tr_TR: Miligram/Litre

note: Name of a UOM
en: Millihertz
tr_TR: Milihertz

note: Name of a UOM
en: Millilitre
tr_TR: Mililitre

note: Name of a UOM
en: Millimeter
tr_TR: Milimetre

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Mercury
tr_TR: Milimetre Cıva

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Water
tr_TR: Milimetre Su

note: Name of a UOM
en: Millisecond
tr_TR: Milisaniye

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
tr_TR: Min Miktarı

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
tr_TR: Minimum Tutar

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
tr_TR: Min Miktar Maks Miktardan büyük olamaz

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
tr_TR: Minimum

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
tr_TR: Minimum Sipariş Miktarı

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
tr_TR: Min Miktar

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Qty (As Per Stock UOM)
tr_TR: Minimum Miktar (Stok Birimine Göre)

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
tr_TR: Minimum Miktar Maksimum Miktardan Fazla olamaz

en: Min Qty should be greater than Recurse Over Qty
tr_TR: Minimum Miktar, Yeniden İşlenecek Miktardan büyük olmalıdır.

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
tr_TR: Minimum Fatura Tutarı

en: Minimum Lead Age (Days)
tr_TR: Minimum Müşteri Adayı Yaşı (Gün)

note: Label of the minimum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Minimum Net Rate
tr_TR: Minimum Net Oran

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
tr_TR: Minimum Sipariş Miktarı

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
tr_TR: Minimum Sipariş Miktarı

note: Label of the minimum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Payment Amount
tr_TR: Minimum Ödeme Tutarı

en: Minimum Qty
tr_TR: Minimum Miktar

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
tr_TR: Minimum Toplam Harcama

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
tr_TR: Minimum Değer

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
tr_TR: Minimum miktar, Stok Birimine göre olmalıdır

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
tr_TR: Dakika

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
tr_TR: Süreler

en: Miscellaneous Expenses
tr_TR: Çeşitli Giderler

en: Mismatch
tr_TR: Uyuşmazlık

en: Missing
tr_TR: Eksik

en: Missing Account
tr_TR: Eksik Hesap

en: Missing Asset
tr_TR: Kayıp Varlık

en: Missing Cost Center
tr_TR: Maliyet Merkezi Eksik

en: Missing Finance Book
tr_TR: Kayıp Finans Kitabı

en: Missing Finished Good
tr_TR: Eksik Bitmiş Ürün

en: Missing Formula
tr_TR: Eksik Formül

en: Missing Items
tr_TR: Eksik Ürünler

en: Missing Payments App
tr_TR: Eksik Ödemeler Uygulaması

en: Missing Serial No Bundle
tr_TR: Eksik Seri No Paketi

en: Missing Values Required
tr_TR: Gerekli Eksik Değerler

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
tr_TR: Sevkiyat için e-posta şablonu eksik. Lütfen Teslimat Ayarlarında bir tane belirleyin.

en: Missing value
tr_TR: Eksik Değer

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
tr_TR: Karışık Koşullar

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
tr_TR: Cep Telefonu

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
tr_TR: Cep No

en: Mobile Number
tr_TR: Cep Telefonu

en: Mode Of Payment
tr_TR: Ödeme Yöntemi

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
tr_TR: Ödeme Yöntemi

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
tr_TR: Ödeme Yöntemi Hesabı

en: Mode of Payments
tr_TR: Ödeme Yöntemleri

note: Label of the model (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Model
tr_TR: Modeli

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
tr_TR: Ödeme Biçimi

en: Modified By
tr_TR: Değiştiren

en: Modified On
tr_TR: Değiştirilme Tarihi

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Module Settings
tr_TR: Modül Ayarları

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
tr_TR: Pazartesi

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
tr_TR: İlerlemeyi İzleme

note: Label of the monitor_for_last_x_days (Int) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Monitor for Last 'X' days
tr_TR: Son 'X' gün için izleyin

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
tr_TR: İzleme Sıklığı

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
tr_TR: Ay

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
tr_TR: Fatura Kesim Ayından Sonraki Ay

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: Monthly Completed Work Orders
tr_TR: Aylık Tamamlanan İş Emirleri

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
tr_TR: Aylık Dağılım

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
tr_TR: Aylık Dağılım Yüzdesi

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
tr_TR: Aylık Dağılım Yüzdeleri

en: Monthly Quality Inspections
tr_TR: Aylık Kalite Denetimleri

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
tr_TR: Aylık Oran

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
tr_TR: Aylık Satış Hedefi

en: Monthly Total Work Orders
tr_TR: Aylık Toplam İş Emirleri

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
tr_TR: Aylar

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

note: Description of the 'Is Short/Long Year' (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: More/Less than 12 months.
tr_TR: 12 aydan fazla/az.

en: Motion Picture & Video
tr_TR: Sinema Filmi ve Video

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Move Item
tr_TR: Ürünü Taşı

en: Move Stock
tr_TR: Stoku Taşı

en: Move to Cart
tr_TR: Sepete Taşı

en: Movement
tr_TR: Hareket

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
tr_TR: Hareketli Ortalama

en: Moving up in tree ...
tr_TR: Ağaçta yukarı taşınıyor...

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
tr_TR: Çoklu Para Birimi

en: Multi-level BOM Creator
tr_TR: Çok Seviyeli Ürün Ağacı Oluşturucu

en: Multiple Loyalty Programs found for Customer {}. Please select manually.
tr_TR: Müşteri {} için birden fazla Sadakat Programı bulundu. Lütfen manuel olarak seçin.

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
tr_TR: Aynı kriterlere sahip birden fazla Fiyat Kuralı var, lütfen öncelik atayarak çakışmayı çözün. Fiyat Kuralları: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
tr_TR: Çok Katmanlı Program

en: Multiple Variants
tr_TR: Çoklu Varyantlar

en: Multiple Warehouse Accounts
tr_TR: Çoklu Depo Hesapları

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
tr_TR: {0} tarihi için birden fazla mali yıl var. Lütfen Mali Yıl'da şirketi ayarlayın

en: Multiple items cannot be marked as finished item
tr_TR: Birden fazla ürün bitmiş ürün olarak işaretlenemez

en: Music
tr_TR: Müzik

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
tr_TR: Tam Sayı

note: Description of the 'Import from Google Sheets' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL and adding Bank Account column is necessary for importing via Google Sheets
tr_TR: Google E-Tablolar URL'si herkese açık olmalı ve Google E-Tablolar üzerinden içe aktarma için Banka Hesabı sütununun eklenmesi gerekir

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
tr_TR: E-postayı Sessize Al

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: N/A
tr_TR: N / A

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
tr_TR: Adı

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
tr_TR: İsim ve Personel ID

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
tr_TR: Yararlanıcının Adı

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
tr_TR: Yeni Hesap Planının Adı

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
tr_TR: Aylık Dağılım İsmi

note: Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the named_place (Da
en: Named Place
tr_TR: İsimlendirilmiş Yer

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
tr_TR: Adlandırma Serisi

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
tr_TR: Seri Öneki Adlandırma

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
tr_TR: Adlandırma Serisi ve Fiyatlar

note: Name of a UOM
en: Nanometer
tr_TR: Nanometre

note: Name of a UOM
en: Nanosecond
tr_TR: Nanosaniye

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
tr_TR: Doğal gaz

en: Needs Analysis
tr_TR: İhtiyaç Analizi

en: Negative Quantity is not allowed
tr_TR: Negatif Miktara izin verilmez

en: Negative Valuation Rate is not allowed
tr_TR: Negatif Değerleme Oranına izin verilmez

en: Negotiation/Review
tr_TR: Müzakere/İnceleme

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
tr_TR: Net Tutar

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
tr_TR: Net Tutar

en: Net Asset value as on
tr_TR: Tarihindeki Net Varlık Değeri

en: Net Cash from Financing
tr_TR: Finansmandan Sağlanan Net Nakit

en: Net Cash from Investing
tr_TR: Yatırımdan Elde Edilen Net Nakit

en: Net Cash from Operations
tr_TR: İşletme Faaliyetlerinden Net Nakit Akışı

en: Net Change in Accounts Payable
tr_TR: Borç Hesaplarındaki Net Değişim

en: Net Change in Accounts Receivable
tr_TR: Alacak Hesaplarındaki Net Değişim

en: Net Change in Cash
tr_TR: Nakit Net Değişimi

en: Net Change in Equity
tr_TR: Özkaynak Net Değişimi

en: Net Change in Fixed Asset
tr_TR: Sabit Varlıktaki Net Değişim

en: Net Change in Inventory
tr_TR: Stoktaki Net Değişim

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
tr_TR: Net Saat Ücreti

en: Net Profit
tr_TR: Net Kazanç

en: Net Profit/Loss
tr_TR: Net Kâr/Zarar

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
tr_TR: Net Fiyat

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
tr_TR: Net Fiyat

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
tr_TR: Net Toplam

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
tr_TR: Net Toplam (Varsayılan Para Birimi)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
tr_TR: Net Ağırlığı

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
tr_TR: Net Ağırlık Ölçü Birimi

en: Net total calculation precision loss
tr_TR: Net toplam hesaplama hassasiyet kaybı

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Account Name
tr_TR: Yeni Hesap Adı

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
tr_TR: Yeni Varlık Değeri

en: New Assets (This Year)
tr_TR: Yeni Varlıklar (Bu Yıl)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
tr_TR: Yeni Ürün Ağacı

note: Label of the new_balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Account Currency
tr_TR: Hesap Para Biriminde Yeni Bakiye

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
tr_TR: Temel Dövizde Yeni Bakiye

en: New Batch ID (Optional)
tr_TR: Yeni Toplu İşlem Kimliği (İsteğe Bağlı)

en: New Batch Qty
tr_TR: Yeni Toplu İşlem Miktarı

en: New Company
tr_TR: Yeni Şirket

en: New Cost Center Name
tr_TR: Yeni Maliyet Merkezi Adı

en: New Customer Revenue
tr_TR: Yeni Müşteri Geliri

en: New Customers
tr_TR: Yeni Müşteriler

en: New Department
tr_TR: Yeni Departman

en: New Employee
tr_TR: Yeni Personel

en: New Event
tr_TR: Yeni Etkinlik

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
tr_TR: Yeni Döviz Kuru

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
tr_TR: Yeni Giderler

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
tr_TR: Yeni Gelir

en: New Location
tr_TR: Yeni Konum

en: New Note
tr_TR: Yeni Not

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
tr_TR: Yeni Satın Alma Faturası

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
tr_TR: Yeni Satın Alma Siparişleri

en: New Quality Procedure
tr_TR: Yeni Prosedür

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
tr_TR: Yeni Fiyat Teklifi

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
tr_TR: Yeni Satış Faturası

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
tr_TR: Yeni Satış Siparişleri

en: New Sales Person Name
tr_TR: Yeni Satış Elemanı Adı

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
tr_TR: Yeni Seri No'nun Deposu olamaz. Depo, Stok Hareketi veya Alış İrsaliyesi ile ayarlanmalıdır

en: New Task
tr_TR: Yeni Görev

en: New Version
tr_TR: Yeni Versiyon

en: New Warehouse Name
tr_TR: Yeni Depo İsmi

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
tr_TR: Yeni Çalışma Bölümü

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
tr_TR: Yeni kredi limiti, müşterinin mevcut ödenmemiş tutarından daha azdır. Kredi limiti en az {0} olmalıdır.

en: New fiscal year created :-
tr_TR: Yeni mali yıl oluşturuldu: -

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
tr_TR: Mevcut faturalar ödenmemiş veya vadesi geçmiş olsa bile, plana göre yeni faturalar oluşturulacaktır.

en: New release date should be in the future
tr_TR: Yeni çıkış tarihi gelecek tarihli olmalı

en: New task
tr_TR: Yeni Görev

en: New {0} pricing rules are created
tr_TR: Yeni {0} fiyatlandırma kuralları oluşturuldu

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Newsletter
tr_TR: Bülten

en: Newspaper Publishers
tr_TR: Gazete Yayıncılığı

en: Next
tr_TR: Sonraki

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
tr_TR: Bir sonraki değer kaybı tarihi

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
tr_TR: Sonraki Plan Tarihi

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
tr_TR: Sıradaki E-Posta Gönderimi

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
tr_TR: Hayır

en: No Account matched these filters: {}
tr_TR: Bu filtrelerle eşleşen bir Hesap bulunamadı: {}

en: No Action
tr_TR: Aksiyon Yok

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: No Answer
tr_TR: Cevap Yok

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
tr_TR: Şirketi temsil eden Şirketler Arası İşlemler için Müşteri bulunamadı {0}

en: No Customers found with selected options.
tr_TR: Seçilen seçeneklere sahip Müşteri bulunamadı.

en: No Data
tr_TR: Hiç Veri yok

en: No Delivery Note selected for Customer {}
tr_TR: Müşteri {} için İrsaliye seçilmedi

en: No Item with Barcode {0}
tr_TR: {0} Barkodlu Ürün Bulunamadı

en: No Item with Serial No {0}
tr_TR: {0} Seri Numaralı Ürün Bulunamadı

en: No Items selected for transfer.
tr_TR: Transfer için hiçbir Ürün seçilmedi.

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
tr_TR: Ürün Ağacında Üretimi Yapılacak Ürün Yok

en: No Items with Bill of Materials.
tr_TR: Ürün Bulunmayan Ürün Ağaçları.

en: No Matching Bank Transactions Found
tr_TR: Eşleşen Banka İşlemi Bulunamadı

en: No Notes
tr_TR: Not Yok

en: No Outstanding Invoices found for this party
tr_TR: Bu Cari için Ödenmemiş Fatura bulunamadı

en: No POS Profile found. Please create a New POS Profile first
tr_TR: POS Profili bulunamadı. Lütfen önce Yeni bir POS Profili oluşturun

en: No Permission
tr_TR: İzin yok

en: No Records for these settings.
tr_TR: Bu ayarlar için Kayıt Yok.

en: No Remarks
tr_TR: Açıklama Yok

en: No Serial / Batches are available for return
tr_TR: İade için Seri / Parti mevcut değil

en: No Stock Available Currently
tr_TR: Şu Anda Stok Mevcut Değil

en: No Summary
tr_TR: Özet Yok

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
tr_TR: {0} şirketini temsil eden Şirketler Arası İşlemler için Tedarikçi bulunamadı

en: No Tax Withholding data found for the current posting date.
tr_TR: Geçerli kayıt tarihi için Vergi Stopajı verisi bulunamadı.

en: No Terms
tr_TR: Şart Yok

en: No Unreconciled Invoices and Payments found for this party and account
tr_TR: Bu Cari ve Hesap için Uzlaştırılmamış Fatura ve Ödeme bulunamadı

en: No Unreconciled Payments found for this party
tr_TR: Bu Cari için Uzlaşılmamış Ödeme bulunamadı

en: No Work Orders were created
tr_TR: Hiçbir İş Emri oluşturulmadı

en: No accounting entries for the following warehouses
tr_TR: Aşağıdaki depolar için muhasebe kaydı yok

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
tr_TR: {0} ürünü için aktif bir Ürün Ağacı bulunamadı. Seri No'ya göre teslimat sağlanamaz

en: No additional fields available
tr_TR: Ek alan mevcut değil

en: No billing email found for customer: {0}
tr_TR: {0} isimli Müşteri için fatura e-postası bulunamadı.

en: No contacts with email IDs found.
tr_TR: E-posta kimliği olan kişi bulunamadı.

en: No data for this period
tr_TR: Bu döneme ait veri yok

en: No data found. Seems like you uploaded a blank file
tr_TR: Veri bulunamadı. Boş bir dosya yüklemişsiniz gibi görünüyor

en: No data to export
tr_TR: Dışa aktarılacak veri yok

en: No description given
tr_TR: Hiçbir açıklama girilmemiş

en: No failed logs
tr_TR: Başarısız kayıt yok

en: No item available for transfer.
tr_TR: Transfer için uygun ürün bulunamadı.

en: No items are available in sales orders {0} for production
tr_TR: Üretim için {0} satış siparişlerinde hiçbir ürün mevcut değil

en: No items are available in the sales order {0} for production
tr_TR: Üretim için {0} satış siparişlerinde hiçbir ürün mevcut değil

en: No items found. Scan barcode again.
tr_TR: Ürün bulunamadı. Barkodu tekrar tarayın.

en: No items in cart
tr_TR: Sepette ürün yok

en: No items to be received are overdue
tr_TR: Teslim alınması gereken hiçbir ürünün vadesi geçmemiştir

en: No matches occurred via auto reconciliation
tr_TR: Otomatik mutabakat yoluyla hiçbir eşleşme oluşmadı

en: No material request created
tr_TR: Malzeme talebi oluşturulmadı

note: Label of the no_of_docs (Int) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: No of Docs
tr_TR: Doküman Sayısı

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
tr_TR: Personel Sayısı

en: No of Interactions
tr_TR: Etkileşim Sayısı

note: Label of the no_of_months_exp (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Expense)
tr_TR: Ay Sayısı (Gider)

note: Label of the no_of_months (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Revenue)
tr_TR: Ay Sayısı (Gelir)

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
tr_TR: Hisse Sayısı

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
tr_TR: Ziyaret Sayısı

en: No open event
tr_TR: Açık etkinlik yok

en: No open task
tr_TR: Açık görev yok

en: No outstanding invoices found
tr_TR: Ödenmemiş fatura bulunamadı

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
tr_TR: Döviz kuru yeniden değerlemesi gerektiren ödenmemiş fatura yok

en: No outstanding {0} found for the {1} {2} which qualify the filters you have specified.
tr_TR: Belirttiğiniz filtreleri karşılayan {1} {2} için bekleyen {0} bulunamadı.

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
tr_TR: Verilen ürünler için bağlantı kurulacak bekleyen Malzeme İsteği bulunamadı.

en: No primary email found for customer: {0}
tr_TR: {0} isimli Müşteri için tanımlı birincil e-posta bulunamadı.

en: No products found.
tr_TR: Hiçbir ürün bulunamadı.

en: No record found
tr_TR: Kayıt Bulunamadı

en: No records found in Allocation table
tr_TR: Tahsis tablosunda kayıt bulunamadı

en: No records found in the Invoices table
tr_TR: Fatura tablosunda kayıt bulunamadı

en: No records found in the Payments table
tr_TR: Ödemeler tablosunda kayıt bulunamadı

note: Description of the 'Stock Frozen Up To' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
tr_TR: Bu tarihten önce hiçbir stok işlemi oluşturulamaz veya değiştirilemez.,

en: No values
tr_TR: Veri Yok

en: No {0} Accounts found for this company.
tr_TR: Bu şirket için {0} Hesap bulunamadı.

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
tr_TR: Şirketler Arası İşlemler için {0} bulunamadı.

en: No.
tr_TR: Sıra

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
tr_TR: Personel Sayısı

en: No. of parallel job cards which can be allowed on this workstation. Example: 2 would mean this workstation can process production for two Work Orders at a time.
tr_TR: Bu iş istasyonunda izin verilebilecek paralel iş kartı sayısı. Örnek: 2, bu iş istasyonunun aynı anda iki İş Emri için üretim yapabileceği anlamına gelir.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
tr_TR: Uygunsuzluk

en: Non Profit
tr_TR: Kâr Amacı Gütmeyen

en: Non stock items
tr_TR: Stok dışı ürünler

en: Non-Zeros
tr_TR: Sıfır Olmayanlar

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
tr_TR: Yok

en: None of the items have any change in quantity or value.
tr_TR: Ürünlerin hiçbirinde miktar veya değer değişikliği yoktur.

en: Not Allowed
tr_TR: İzin Verilmiyor

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
tr_TR: Kabul Edilmedi

en: Not Available
tr_TR: Mevcut Değil

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
tr_TR: Fatura Kesilmedi

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
tr_TR: Teslim Edilmedi

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Not Initiated
tr_TR: Başlatılmadı

en: Not Permitted
tr_TR: İzin Verilmedi

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Requested
tr_TR: Talep Edilmedi

en: Not Specified
tr_TR: Belirtilmemiş

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
tr_TR: Başlamadı

en: Not active
tr_TR: Etkin Değil

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
tr_TR: {0} öğesi için alternatif öğeyi ayarlamaya izin verilmez

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
tr_TR: {0} için muhasebe boyutu oluşturulmasına izin verilmiyor

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
tr_TR: {0} tarihinden daha eski stok işlemlerinin güncellenmesine izin verilmez

en: Not authorized since {0} exceeds limits
tr_TR: {0} limitleri aştığı için yetkilendirilmedi

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
tr_TR: Dondurulmuş Hesabın düzenleme yetkisi yok {0}

en: Not in Stock
tr_TR: Stokta Yok

en: Not in stock
tr_TR: Stokta Yok

en: Not permitted
tr_TR: İzin Verilmedi

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
tr_TR: Not

en: Note: Automatic log deletion only applies to logs of type <i>Update Cost</i>
tr_TR: Not: Otomatik kayıt silme yalnızca <i>Maliyet Güncelleme</i> türündeki kayıtlar için geçerlidir

en: Note: Due / Reference Date exceeds allowed customer credit days by {0} day(s)
tr_TR: Not: Vade / Referans Tarihi, müşteriye tanınan vade {0} gün aşmıştır.

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
tr_TR: Not: Devrı dışı bırakılmış kullanıcılara e-posta gönderilmeyecektir.

en: Note: Item {0} added multiple times
tr_TR: Not: {0} ürünü birden çok kez eklendi

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
tr_TR: Not: 'Nakit veya Banka Hesabı' belirtilmediği için Ödeme Girişi oluşturulmayacaktır.

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
tr_TR: Not: Bu Maliyet Merkezi bir Gruptur. Gruplara karşı muhasebe girişleri yapılamaz.

en: Note: To merge the items, create a separate Stock Reconciliation for the old item {0}
tr_TR: Kalemleri birleştirmek istiyorsanız, eski kalem {0} için ayrı bir Stok Mutabakatı oluşturun

en: Note: {0}
tr_TR: Not: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes (Table) field in D
en: Notes
tr_TR: Notlar

note: Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Notes HTML
tr_TR: Notlar HTML

en: Notes:
tr_TR: Notlar:

en: Nothing is included in gross
tr_TR: Brüt ücrete hiçbir şey dahil değildir

en: Nothing more to show.
tr_TR: Görecek başka bir şey yok

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
tr_TR: Bildirim (Gün)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
tr_TR: Bildirim

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
tr_TR: Bildirim Ayarları

en: Notify Customers via Email
tr_TR: Müşteriyi E-posta ile Bilgilendir

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
tr_TR: çalışana bildir

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
tr_TR: Diğerini bildir

note: Label of the notify_reposting_error_to_role (Link) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Notify Reposting Error to Role
tr_TR: Yeniden Gönderme Hatasını Role Bildir

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
tr_TR: tedarikçiye bildir

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
tr_TR: E-posta ile Bildir

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
tr_TR: Otomatik Hammadde Talebi Oluşturulduğunda E-posta ile Bildir

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
tr_TR: Randevu gününde e-posta yoluyla müşteriyi ve acenteyi bilgilendirin.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
tr_TR: Eşzamanlı Randevu Sayısı

note: Label of the number_of_days (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of Days
tr_TR: Gün Sayısı

en: Number of Interaction
tr_TR: Etkileşim Sayısı

en: Number of Order
tr_TR: Sipariş Sayısı

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
tr_TR: Aboneliği iptal etmeden veya aboneliği ücretsiz olarak faturadan önce faturanın bitiminden sonraki gün sayısı geçmiştir.

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
tr_TR: Randevuların ölçü alınabileceği gün sayısı

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
tr_TR: Abonenin bu abonelik tarafından faturalarının kesilmesi zorunlu olduğu gün miktarı

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
tr_TR: Aralık alanı için aralıkların sayısı, örnek &#39;Günler&#39; ve Faturalama Aralığı 3 ise, faturalar her 3 günde bir oluşturur.

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
tr_TR: Yeni Hesap Numarası, hesap adına önek olarak eklenecektir

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
tr_TR: Yeni Maliyet Merkezi Numarası, maliyet merkezi adına önek olarak eklenecektir

note: Label of the numeric (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the numeric (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric
tr_TR: Rakamsal

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric Inspection
tr_TR: Sayısal Kontrol

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
tr_TR: Sayısal Değer

en: Numero has not set in the XML file
tr_TR: Numero XML kurulumunda ayarlanmadı

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: O+
tr_TR: 0+

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
tr_TR: Amaç

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
tr_TR: Amaçlar

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
tr_TR: Kilometre Sayacı Değeri (Son)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
tr_TR: Kapalı

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
tr_TR: Teklif Tarihi

en: Office Equipment
tr_TR: Ofis Ekipmanları

en: Office Maintenance Expenses
tr_TR: Ofis Bakım Giderleri

en: Office Rent
tr_TR: İşyeri Kirası

note: Label of the offsetting_account (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Offsetting Account
tr_TR: Mahsuplaşma Hesabı

en: Offsetting for Accounting Dimension
tr_TR: Muhasebe Boyutu için Mahsuplaşma

en: On Converting Opportunity
tr_TR: Fırsat Dönüşüm Aşamasında

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
tr_TR: Beklemede

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
tr_TR: O zaman beri beklemede

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
tr_TR: Ürün Miktarında

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
tr_TR: Net Toplam

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Paid Amount
tr_TR: Ödenen Tutar Üzerinden

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
tr_TR: Önceki Satırdaki Tutar

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
tr_TR: Önceki Satırdaki Toplam

en: On Purchase Order Submission
tr_TR: Satın Alma Siparişi Gönderiminde

en: On Sales Order Submission
tr_TR: Satış Siparişi Gönderiminde

en: On Task Completion
tr_TR: Görev Tamamlandığında

en: On This Date
tr_TR: Bu Tarihte

note: Description of the 'Enable Immutable Ledger' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: On enabling this cancellation entries will be posted on the actual cancellation date and reports will consider cancelled entries as well
tr_TR: İptal girişleri gerçek iptal tarihinde yayınlanacak ve raporlar iptal edilen girişleri de dikkate alacaktır

en: On expanding a row in the Items to Manufacture table, you'll see an option to 'Include Exploded Items'. Ticking this includes raw materials of the sub-assembly items in the production process.
tr_TR: Üretilecek Ürünler tablosunda bir satırı genişlettiğinizde, 'Patlatılmış Ürünleri Dahil Et' seçeneğini göreceksiniz. Bunu işaretlemek, üretim sürecindeki alt montaj ürünlerinin ham maddelerini içerir.

note: Description of the 'Use Serial / Batch Fields' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: On submission of the stock transaction, system will auto create the Serial and Batch Bundle based on the Serial No / Batch fields.
tr_TR: Stok işleminin gönderilmesi üzerine, sistem Seri No / Parti alanlarına dayalı olarak Seri ve Parti Paketini otomatik olarak oluşturacaktır.

en: On {0} Creation
tr_TR: {0} Oluşturulduğunda

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
tr_TR: Kalıp Arızası

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
tr_TR: Bir kez ayarlandığında, bu fatura belirlenen tarihe kadar bekletilecektir.

en: Once the Work Order is Closed. It can't be resumed.
tr_TR: İş Emri Kapatıldıktan sonra, Devam ettirilemez.

en: Ongoing Job Cards
tr_TR: Devam Eden İş Kartları

en: Online Auctions
tr_TR: Çevrimiçi Müzayede

note: Description of the 'Default Advance Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' 'Process Payment Reconciliation' Description of the 'Default Advance Received Account' (Link) field in DocType 'Company' Description of the 'Default Advance Paid Account' (Link) field in DocType 'Company'
en: Only 'Payment Entries' made against this advance account are supported.
tr_TR: Sadece bu avans hesabına yapılan 'Ödeme Girişleri' desteklenmektedir.

en: Only CSV and Excel files can be used to for importing data. Please check the file format you are trying to upload
tr_TR: Verileri içe aktarmak için yalnızca CSV ve Excel dosyaları kullanılabilir. Lütfen yüklemeye çalıştığınız dosya biçimini kontrol edin

note: Label of the tax_on_excess_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Only Deduct Tax On Excess Amount
tr_TR: Sadece Fazla Tutar Üzerinden Vergi Kesintisi Yapın

note: Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Only Include Allocated Payments
tr_TR: Sadece Ayrılan Ödemeleri Dahil Et

en: Only existing assets
tr_TR: Sadece Mevcut Varlıklar

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
tr_TR: İşlemlerde sadece alt elemanlar kullanılanbilir.

en: Only one {0} entry can be created against the Work Order {1}
tr_TR: İş Emri {1} için yalnızca bir {0} girişi oluşturulabilir

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
tr_TR: Sadece bu Müşteri Gruplarının Müşterisini arayın

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
tr_TR: Sadece bu Öğe Gruplarındaki Öğeleri göster

note: Description of the 'Rounding Loss Allowance' (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Only values between [0,1) are allowed. Like {0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Ex: If allowance is set at 0.07, accounts that have balance of 0.07 in either of the currencies will be considered as zero balance account
tr_TR: Yalnızca [0,1) arasındaki değerlere izin verilir. {0.00, 0.04, 0.09, ...} gibi
    Örn: Eğer ödenek 0.07 olarak ayarlanırsa, her iki para biriminde de 0.07 bakiyesi olan hesaplar sıfır bakiyeli hesap olarak değerlendirilecektir

en: Only {0} are supported
tr_TR: Sadece {0} destekleniyor

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
tr_TR: Açık

note: Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Open Activities HTML
tr_TR: Açık Etkinlikler HTML

en: Open BOM {0}
tr_TR: {0} Ürün Ağacını Aç

en: Open Call Log
tr_TR: Arama Günlüğünü Aç

en: Open Contact
tr_TR: Kişiyi Aç

en: Open Event
tr_TR: Açık Etkinlik

en: Open Events
tr_TR: Açık Etkinlikler

en: Open Form View
tr_TR: Form Görünümünü Aç

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
tr_TR: Açık Sorunlar

en: Open Issues
tr_TR: Açık Sorunlar

en: Open Item {0}
tr_TR: Açık Ürün {0}

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
tr_TR: Açık Bildirimler

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
tr_TR: Aktif Projeler

en: Open Projects
tr_TR: Açık Projeler

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
tr_TR: Açık Teklifler

en: Open Sales Orders
tr_TR: Açık Siparişler

en: Open Task
tr_TR: Açık Görev

en: Open Tasks
tr_TR: Açık Görevler

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
tr_TR: Yapılacaklar

en: Open To Do
tr_TR: Açık Yapılacaklar

en: Open Work Order {0}
tr_TR: Açık İş Emri {0}

note: Name of a report
en: Open Work Orders
tr_TR: İş Emirlerini Aç

en: Open a new ticket
tr_TR: Yeni bir destek talebi oluştur

en: Opening
tr_TR: Açılış

note: Group in POS Profile's connections
en: Opening & Closing
tr_TR: Açılış & Kapanış

en: Opening (Cr)
tr_TR: Açılış Alacağı

en: Opening (Dr)
tr_TR: Açılış Borcu

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
tr_TR: Birikmiş Amortisman Açılışı

en: Opening Accumulated Depreciation must be less than or equal to {0}
tr_TR: Açılış Birikmiş Amortismanı {0} sayısına küçük veya eşit olmalıdır.

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
tr_TR: Açılış Tutarı

en: Opening Balance
tr_TR: Açılış Bakiyesi

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
tr_TR: Bakiye Ayrıntılarını Açma

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
tr_TR: Açılış Tarihi

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
tr_TR: Açılış Fişi

en: Opening Entry can not be created after Period Closing Voucher is created.
tr_TR: Dönem Kapanış Fişi oluşturulduktan sonra Açılış Fişi oluşturulamaz.

en: Opening Invoice Creation In Progress
tr_TR: Açılış Faturası Oluşturma İşlemi Devam Ediyor

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
tr_TR: Açılış Faturası Oluşturma Aracı

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
tr_TR: Açılış Fatura Oluşturma Aracı Kalemi

en: Opening Invoice Item
tr_TR: Açılış Faturası Ürünü

en: Opening Invoices
tr_TR: Açılış Faturaları

en: Opening Invoices Summary
tr_TR: Açılış Faturası Özeti

en: Opening Purchase Invoices have been created.
tr_TR: Açılış Alış Faturaları oluşturuldu.

en: Opening Qty
tr_TR: Açılış Miktarı

en: Opening Sales Invoices have been created.
tr_TR: Açılış Satış Faturaları oluşturuldu.

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
tr_TR: Açılış Stoku

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
tr_TR: Açılış Zamanı

en: Opening Value
tr_TR: Açılış Değeri

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
tr_TR: Açılış ve Kapanış

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
tr_TR: Operasyon Maliyeti

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
tr_TR: Operasyon Maliyeti (Şirket Para Birimi)

note: Label of the operating_cost_per_bom_quantity (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost Per BOM Quantity
tr_TR: Ürün Ağacındaki Miktara Göre Operasyon Maliyeti

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
tr_TR: İş Emri / Ürün Ağacına Göre İşletme Maliyeti

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
tr_TR: Operasyon Maliyeti (TRY)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
tr_TR: Operasyon Maliyeti

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
tr_TR: Operasyon

note: Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Operation & Materials
tr_TR: Operasyonlar & Malzemeler

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
tr_TR: Operasyon Maliyeti

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
tr_TR: Operasyon Detayı

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
tr_TR: İşlem kimliği

en: Operation Id
tr_TR: Operasyon Kimliği

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row ID
tr_TR: Operasyon Satır Kimliği

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Work Order Item'
en: Operation Row Id
tr_TR: Operasyon Satır Kimliği

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
tr_TR: Operasyon Satır Numarası

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
tr_TR: Operasyon Süresi

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
tr_TR: {0} Operasyonu için İşlem Süresi 0'dan büyük olmalıdır

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
tr_TR: Operasyon tamamlandıktan sonra elde edilecek ürün miktarı

note: Description of the 'Fixed Time' (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operation time does not depend on quantity to produce
tr_TR: Operasyon süresi üretilecek ürün miktarına bağlı değildir.

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
tr_TR: Operasyon {0}, iş emrine birden çok kez eklendi {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
tr_TR: {0} Operasyonu {1} İş Emrine ait değil

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
tr_TR: {0} Operasyonu, {1} iş istasyonundaki herhangi bir kullanılabilir çalışma saatinden daha uzun, Operasyonu birden fazla işleme bölün

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
tr_TR: Operasyonlar

note: Label of the section_break_xvld (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Operations Routing
tr_TR: Operasyonların Rotası

en: Operations cannot be left blank
tr_TR: Operasyonlar boş bırakılamaz

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
tr_TR: Operatör

en: Opp Count
tr_TR: Fırsat Sayısı

en: Opp/Lead %
tr_TR: Fırsat/Müşteri Adayı %

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
tr_TR: Fırsatlar

en: Opportunities by Campaign
tr_TR: Kampanyaya Göre Fırsatlar

en: Opportunities by Source
tr_TR: Kaynaklara Göre Fırsatlar

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
tr_TR: Fırsat

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
tr_TR: Fırsat Tutarı

note: Label of the base_opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount (Company Currency)
tr_TR: Fırsat Tutarı (Company Currency)

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
tr_TR: Fırsat Tarihi

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
tr_TR: Fırsatın Kaynağı

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
tr_TR: Fırsat Ürünü

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
tr_TR: Fırsatın Kaçırılma Sebebi

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
tr_TR: Fırsat Kayıp Nedeni Ayrıntısı

note: Label of the opportunity_owner (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Owner
tr_TR: Fırsat Sahibi

en: Opportunity Source
tr_TR: Fırsat Kaynağı

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Opportunity Summary by Sales Stage
tr_TR: Satış Aşamasına göre Fırsat Özeti

note: Name of a report
en: Opportunity Summary by Sales Stage
tr_TR: Satış Aşamasına göre Fırsat Özeti

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
tr_TR: Fırsat Türü

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Value
tr_TR: Fırsat Değeri

en: Opportunity {0} created
tr_TR: Fırsat {0} oluşturuldu

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
tr_TR: Rotayı Optimize Et

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
tr_TR: İsteğe bağlı. Belirtilmemişse şirketin varsayılan para birimi kullanılır.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
tr_TR: İsteğe bağlı. Bu ayar, çeşitli işlemlerde filtreleme yapmak için kullanılır.

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
tr_TR: Şeçenekler

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Order Amount
tr_TR: Sipariş Tutarı

en: Order By
tr_TR: Sipariş Veren

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
tr_TR: Sipariş Onay Tarihi

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
tr_TR: Sipariş Onay No

en: Order Count
tr_TR: Sipariş Sayısı

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
tr_TR: Sipariş Bilgisi

en: Order Qty
tr_TR: Sipariş Miktarı

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the order_status_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Order Status
tr_TR: Sipariş Durumu

en: Order Summary
tr_TR: Sipariş Özeti

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
tr_TR: Sipariş Türü

en: Order Value
tr_TR: Sipariş Değeri

en: Order/Quot %
tr_TR: Sipariş / Miktar %

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
tr_TR: Sipariş Verildi

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the ordered_qt
en: Ordered Qty
tr_TR: Sipariş Miktarı

en: Ordered Qty: Quantity ordered for purchase, but not received.
tr_TR: Sipariş Edilen Miktar: Satın alınmak üzere sipariş edilen ancak teslim alınmayan miktar.

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
tr_TR: Sipariş Miktarı

en: Orders
tr_TR: Siparişler

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
tr_TR: Organizasyon

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
tr_TR: Şirket Adı

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
tr_TR: Oryantasyon

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
tr_TR: Orjinal Ürün

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
tr_TR: Diğer

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
tr_TR: Diğer Detaylar

note: Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_other_info (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Other Info
tr_TR: Diğer Bilgiler

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
tr_TR: Diğer Raporlar

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
tr_TR: Diğer Ayarlar

note: Name of a UOM
en: Ounce
tr_TR: Ons

note: Name of a UOM
en: Ounce-Force
tr_TR: Ons-Kuvvet

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Foot
tr_TR: Ons/Fit Küp

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Inch
tr_TR: Ons/Küp İnç

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (UK)
tr_TR: Ons/Galon (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (US)
tr_TR: Ons/Galon (ABD)

en: Out Qty
tr_TR: Çıkış Miktarı

en: Out Value
tr_TR: Çıkış Değeri

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
tr_TR: Yıllık Bakım Sözleşmesi Bitmiş

en: Out of Stock
tr_TR: Stokta yok

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
tr_TR: Garanti Dışı

en: Out of stock
tr_TR: Stokta yok

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
tr_TR: Giden

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
tr_TR: Giden Oranı

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
tr_TR: Ödenmemiş

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
tr_TR: Ödenmemiş Tutar

en: Outstanding Amt
tr_TR: Ödenmemiş Tutar

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
tr_TR: Ödenmemiş Çekler ve Kapatılması Gereken Mevduatlar

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
tr_TR: Giden

note: Label of the over_billing_allowance (Currency) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the over_billing_allowance (Float) field in DocType 'Item'
en: Over Billing Allowance (%)
tr_TR: Fazla Fatura Ödeneği (%)

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
tr_TR: Fazla Teslimat/Alınan Ürün Ödeneği (%)

note: Label of the mr_qty_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Transfer Allowance
tr_TR: Fazla Transfer İzni

note: Label of the over_transfer_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Over Transfer Allowance (%)
tr_TR: Fazla Transfer İzni (%)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
tr_TR: Gecikmiş

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
tr_TR: Gecikmiş Günler

note: Name of a DocType
en: Overdue Payment
tr_TR: Gecikmiş ödeme

note: Label of the overdue_payments (Table) field in DocType 'Dunning'
en: Overdue Payments
tr_TR: Gecikmiş Ödemeler

en: Overdue Tasks
tr_TR: Gecikmiş Görevler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
tr_TR: Vadesi Geçmiş ve İndirimli

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
tr_TR: {0} ile {1} arasında puanlamada çakışma var

en: Overlapping conditions found between:
tr_TR: Aşağıdakiler arasında örtüşen koşullar bulundu:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
tr_TR: Satış Siparişi İçin Fazla Üretim Yüzdesi

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
tr_TR: İş Emri İçin Fazla Üretim Yüzdesi

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
tr_TR: Satış ve İş Emri için Fazla Üretim

note: Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the basic_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
tr_TR: Kendinin

en: Owner
tr_TR: Sahibi

note: Label of the pdf_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: PDF Name
tr_TR: PDF Adı

note: Label of the pin (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: PIN
tr_TR: Pin Kodu

note: Label of the pos_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
tr_TR: POS Satış Noktası

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
tr_TR: POS Kapanış Kaydı

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
tr_TR: POS Kapanış Kaydı Detayı

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
tr_TR: POS Kapanış Kaydı Vergileri

en: POS Closing Failed
tr_TR: POS Kapatma Başarısız

en: POS Closing failed while running in a background process. You can resolve the {0} and retry the process again.
tr_TR: Arka planda çalışan bir işlem sırasında POS Kapatma başarısız oldu. {0} adresini çözebilir ve işlemi tekrar deneyebilirsiniz.

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
tr_TR: POS Müşteri Grubu

note: Name of a DocType Label of the invoice_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Field
tr_TR: POS Alanı

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of a shortcut in the Receivables Workspace
en: POS Invoice
tr_TR: POS Faturası

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: POS Invoice Item
tr_TR: POS Fatura Öğesi

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
tr_TR: POS Fatura Birleştirme Kayıtları

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
tr_TR: POS Fatura Referansı

en: POS Invoice is already consolidated
tr_TR: POS Faturası zaten konsolide edilmiştir

en: POS Invoice is not submitted
tr_TR: POS Faturası gönderilmedi

en: POS Invoice isn't created by user {}
tr_TR: POS Faturası {} kullanıcısı tarafından oluşturulmadı

en: POS Invoice should have the field {0} checked.
tr_TR: POS Faturasında {0} alanı işaretlenmiş olmalıdır.

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
tr_TR: POS Faturaları

en: POS Invoices will be consolidated in a background process
tr_TR: POS Faturaları arka plan sürecinde birleştirilecek

en: POS Invoices will be unconsolidated in a background process
tr_TR: POS Faturaları arka planda ayrıştırılacak

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
tr_TR: POS Ürün Grubu

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
tr_TR: POS Açılış Kaydı

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
tr_TR: POS Açılış Girişi Detayı

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
tr_TR: POS Ödeme Yöntemi

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
tr_TR: POS Profili

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
tr_TR: POS Profil Kullanıcısı

en: POS Profile doesn't match {}
tr_TR: POS Profili {} ile eşleşmiyor

en: POS Profile required to make POS Entry
tr_TR: POS Girişi yapmak için POS Profili gereklidir

en: POS Profile {} contains Mode of Payment {}. Please remove them to disable this mode.
tr_TR: POS Profili {} Ödeme Modu {} içerir. Bu modu devre dışı bırakmak için lütfen bunları kaldırın.

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
tr_TR: POS Profili {}, {} şirketine ait değil

note: Name of a report
en: POS Register
tr_TR: POS Kaydı

note: Name of a DocType Label of the pos_search_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Search Fields
tr_TR: POS Arama Alanları

note: Label of the pos_setting_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS Setting
tr_TR: POS Ayarları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
tr_TR: POS Ayarları

note: Label of the pos_transactions (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
tr_TR: POS İşlemleri

en: POS invoice {0} created successfully
tr_TR: POS faturası {0} başarıyla oluşturuldu

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
tr_TR: PSOA Maliyet Merkezi

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
tr_TR: PSOA Projesi

en: Package No(s) already in use. Try from Package No {0}
tr_TR: Paket Numarası zaten kullanılıyor. Paket No {0} değerinden itibaren deneyin.

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
tr_TR: Paket Ağırlığı Detayları

note: Name of a DocType
en: Packed Item
tr_TR: Paketli Ürün

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
tr_TR: Paketli Ürünler

en: Packed Items cannot be transferred internally
tr_TR: Paketlenmiş Ürünler dahili olarak transfer edilemez

note: Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Packed Qty
tr_TR: Paketlenen Miktar

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
tr_TR: Paket Listesi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
tr_TR: Paketleme Fişi

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
tr_TR: Paketleme Fişi Kalemi

en: Packing Slip(s) cancelled
tr_TR: Paketleme iptal edildi

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
tr_TR: Paketleme Birimi

note: Label of the page_break (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the page_
en: Page Break
tr_TR: Sayfa Sonu

en: Page {0} of {1}
tr_TR: Sayfa {0}/{1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
tr_TR: Ödenmiş

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
tr_TR: Ödenen Tutar

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid Amount (Company Currency)
tr_TR: Ödenen Tutar (Şirket Para Biriminde)

note: Label of the paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax
tr_TR: Vergi Sonrası Ödenen Tutar

note: Label of the base_paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax (Company Currency)
tr_TR: Vergi Sonrası Ödenen Tutar (Şirket Para Birimi)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
tr_TR: Ödenen Tutar, toplam negatif ödenmemiş tutardan büyük olamaz {0}

note: Label of the paid_from_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid From Account Type
tr_TR: Ödeme Yapılacak Hesap Türü

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
tr_TR: Ödenen Kredi

note: Label of the paid_to_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid To Account Type
tr_TR: Ödenen Yapılacak Hesap Türü

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
tr_TR: Ödenen Tutar + Kapatılan Tutar, Genel Toplamdan büyük olamaz.

note: Name of a UOM
en: Pair
tr_TR: Çift

note: Label of the pallets (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pallets
tr_TR: Paletler

note: Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template Parameter' Label of the specification (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Inspect
en: Parameter
tr_TR: Parametre

note: Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Quality Inspection Parameter' Reading'
en: Parameter Group
tr_TR: Parametre Grubu

note: Label of the group_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Parameter Group'
en: Parameter Group Name
tr_TR: Parametre Grup Adı

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
tr_TR: Parametre Adı

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
tr_TR: Parametreler

note: Label of the parcel_template (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Parcel Template
tr_TR: Parsel Şablonu

note: Label of the parcel_template_name (Data) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Parcel Template Name
tr_TR: Parsel Şablon Adı

en: Parcel weight cannot be 0
tr_TR: Parsel ağırlığı 0 olamaz

note: Label of the parcels_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Parcels
tr_TR: Parseller

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
tr_TR: Üst Grup

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
tr_TR: Ana Hesap

en: Parent Account Missing
tr_TR: Ana Hesap Eksik

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
tr_TR: Ana Batch

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
tr_TR: Ana Şirket

en: Parent Company must be a group company
tr_TR: Ana Şirket bir grup şirketi olmalıdır

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
tr_TR: Ana Maliyet Merkezi

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
tr_TR: Ana Grup

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
tr_TR: Ana Departman

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
tr_TR: Ana Detay belgesi adı

note: Label of the process_pr (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Parent Document
tr_TR: Ana Belge

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
tr_TR: Ana Ürün

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
tr_TR: Ana Ürün Grubu

en: Parent Item {0} must not be a Fixed Asset
tr_TR: Ana Kalem {0} Sabit Varlık olmamalıdır

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
tr_TR: Ana Ürün {0} Stok Ürünü olmamalıdır

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
tr_TR: Ana Lokasyon

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
tr_TR: Ana Prosedür

note: Label of the parent_row_no (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Parent Row No
tr_TR: Üst Satır No

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
tr_TR: Ana Satış Personeli

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
tr_TR: Ana Tedarikçi Grubu

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
tr_TR: Ana Görev

en: Parent Task {0} is not a Template Task
tr_TR: Üst Görev {0} bir Şablon Görevi değildir

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
tr_TR: Ana Bölge

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
tr_TR: Ana Depo

en: Parsing Error
tr_TR: Birleştirme Hatası

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partial Material Transferred
tr_TR: Kısmi Malzeme Transferi

en: Partial Stock Reservation
tr_TR: Kısmi Stok Rezervasyonu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
tr_TR: Kısmen Başarılı

note: Description of the 'Allow Partial Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Partial stock can be reserved. For example, If you have a Sales Order of 100 units and the Available Stock is 90 units then a Stock Reservation Entry will be created for 90 units.
tr_TR: Kısmi stok rezerve edilebilir. Örneğin, 100 birimlik bir Satış Siparişiniz varsa ve Mevcut Stok 90 birimse, 90 birim için bir Stok Rezervi Girişi oluşturulacaktır.

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
tr_TR: Kısmen Tamamlandı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Delivered
tr_TR: Kısmen Teslim Edildi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
tr_TR: Kısmen Değer Kaybına Uğramış

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
tr_TR: Kısmen Yerine Getirildi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
tr_TR: Kısmen Sipariş Edildi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
tr_TR: Kısmen Ödendi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
tr_TR: Kısmen Alındı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Partially Reconciled
tr_TR: Kısmen Uzlaşıldı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Reserved
tr_TR: Kısmen Ayrılmış

en: Partially ordered
tr_TR: Kısmen sipariş edildi

note: Label of the parties (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Parties
tr_TR: Taraflar

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
tr_TR: Kısmen Faturalandırıldı

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
tr_TR: Kısmen Teslim Edilmiş

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid
tr_TR: Kısmen Ödenmiş

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid and Discounted
tr_TR: Kısmen Ödenmiş ve İndirimli

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
tr_TR: Cari Türü

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
tr_TR: Cari web sitesi

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Partnership
tr_TR: Ortaklık

note: Name of a UOM
en: Parts Per Million
tr_TR: Milyonda Parça Sayısı

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
tr_TR: Cari

note: Name of a DocType
en: Party Account
tr_TR: Cari Hesabı

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
tr_TR: Cari Hesabı Para Birimi

note: Label of the bank_party_account_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Account No. (Bank Statement)
tr_TR: Taraf Hesap No. (Banka Hesap Özeti)

en: Party Account {0} currency ({1}) and document currency ({2}) should be same
tr_TR: Cari Hesabı {0} para birimi ({1}) ve belge para birimi ({2}) aynı olmalıdır

note: Label of the party_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Balance
tr_TR: Cari Bakiyesi

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
tr_TR: Taraf Banka Hesabı

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
tr_TR: Taraf Detayları

note: Label of the bank_party_iban (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party IBAN (Bank Statement)
tr_TR: Taraf IBAN No (Banka Hesap Özeti)

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
tr_TR: Taraf Bilgisi

note: Label of the party_item_code (Data) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Party Item Code
tr_TR: Parti Ürün Kodu

note: Name of a DocType
en: Party Link
tr_TR: Cari Bağlantısı

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
tr_TR: Cari Adı

note: Label of the bank_party_name (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Name/Account Holder (Bank Statement)
tr_TR: Taraf Adı/Hesap Sahibi (Banka Hesap Özeti)

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
tr_TR: Partiye Özel Ürün

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
tr_TR: Cari Türü

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
tr_TR: {0} hesabı için Cari Türü ve Cari zorunludur

en: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {0}
tr_TR: Alacak / Borç hesabı {0} için Cari Türü ve Cari bilgisi gereklidir

en: Party Type is mandatory
tr_TR: Cari Türü zorunludur

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
tr_TR: Cari Kullanıcısı

en: Party can only be one of {0}
tr_TR: Cari yalnızca {0} seçeneğinden biri olabilir

en: Party is mandatory
tr_TR: Cari zorunludur

note: Name of a UOM
en: Pascal
tr_TR: Paskal

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
tr_TR: Geçti

note: Label of the passport_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Passport Details
tr_TR: Pasaport Bilgileri

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
tr_TR: Pasaport Numarası

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
tr_TR: Son Ödeme Tarihi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
tr_TR: Duraklat

en: Pause Job
tr_TR: İşi Duraklat

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
tr_TR: Durumda SLA'yı Duraklat

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
tr_TR: Ödeme

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
tr_TR: Şuraya Öde / Şuradan Çek

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
tr_TR: Ödenecek Borç

en: Payable Account
tr_TR: Borç Hesabı

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
tr_TR: Borçlar

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
tr_TR: Ödeyici Ayarları

en: Payment
tr_TR: Ödeme

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
tr_TR: Ödeme Hesabı

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
tr_TR: Ödeme Tutarı

note: Label of the base_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount (Company Currency)
tr_TR: Ödeme Tutarı

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
tr_TR: Ödeme Kanalı

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
tr_TR: Ödeme Kesintileri

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
tr_TR: Ödeme Dekontu

en: Payment Document Type
tr_TR: Ödeme Dekontu Türü

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
tr_TR: Son Ödeme Tarihi

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
tr_TR: Ödemeler

en: Payment Entries {0} are un-linked
tr_TR: Ödeme Girişleri {0} bağlantısı kaldırıldı

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
tr_TR: Ödeme Girişi

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
tr_TR: Ödeme Giriş Kesintisi

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
tr_TR: Ödeme Referansı

en: Payment Entry already exists
tr_TR: Ödeme Kaydı zaten var

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
tr_TR: Ödeme Girişi, aldıktan sonra değiştirildi. Lütfen tekrar alın.

en: Payment Entry is already created
tr_TR: Ödeme Girişi zaten oluşturuldu

en: Payment Failed
tr_TR: Ödeme Başarısız

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
tr_TR: Ödeme Ayrıntıları

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
tr_TR: Ödeme Gateway

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
tr_TR: Ödeme Ağ Geçidi Hesabı

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
tr_TR: Ödeme Ağ Geçidi Hesabı oluşturulamadı. Lütfen manuel olarak oluşturun.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
tr_TR: Ödeme Gateway Detayları

note: Name of a report
en: Payment Ledger
tr_TR: Ödeme Defteri

en: Payment Ledger Balance
tr_TR: Ödeme Defteri Bakiyesi

note: Name of a DocType
en: Payment Ledger Entry
tr_TR: Ödeme Defteri Girişi

note: Label of the payment_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Payment Limit
tr_TR: Ödeme Limiti

en: Payment Method
tr_TR: Ödeme Şekli

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
tr_TR: Ödeme metodları

en: Payment Mode
tr_TR: Ödeme Yöntemi

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
tr_TR: Ödeme Emri

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
tr_TR: Ödeme Emri Referansı

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
tr_TR: Ödeme Emri Durumu

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
tr_TR: Ödeme Emri Türü

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
tr_TR: Ödeme Siparişi

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
tr_TR: Fatura Tarihine Göre Ödeme Süresi

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
tr_TR: Ödeme tesisi

en: Payment Receipt Note
tr_TR: Ödeme Makbuzu Dekontu

en: Payment Received
tr_TR: Ödeme Alındı

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
tr_TR: Ödeme Mutabakatı

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Allocation
tr_TR: Ödeme Mutabakatı Tahsisi

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
tr_TR: Ödeme Mutabakat Faturası

en: Payment Reconciliation Job: {0} is running for this party. Can't reconcile now.
tr_TR: Ödeme Mutabakatı İşi: {0} bu cari için çalışıyor. Şu anda mutabakat yapılamaz.

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
tr_TR: Ödeme Mutabakatı Ödemesi

note: Label of the section_break_jpd0 (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Reconciliations
tr_TR: Ödeme Mutabakatları

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
tr_TR: Ödeme Referansı

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
tr_TR: Ödeme Referansları

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
tr_TR: Ödeme Talebi

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
tr_TR: Ödeme Talebi Türü

note: Description of the 'Payment Request' (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Request created from Sales Order or Purchase Order will be in Draft status. When disabled document will be in unsaved state.
tr_TR: Satış Siparişi veya Satın Alma Siparişinden oluşturulan Ödeme Talebi Taslak durumunda olacaktır. Devre dışı bırakıldığında belge kaydedilmemiş durumda olacaktır.

en: Payment Request for {0}
tr_TR: {0} için Ödeme Talebi

en: Payment Request is already created
tr_TR: Ödeme Talebi zaten oluşturuldu

en: Payment Request took too long to respond. Please try requesting for payment again.
tr_TR: Ödeme Talebi yanıtlanması çok uzun sürdü. Lütfen ödemeyi tekrar talep etmeyi deneyin.

en: Payment Requests cannot be created against: {0}
tr_TR: Ödeme Talepleri {0} için oluşturulamaz

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
tr_TR: Ödeme Planı

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
tr_TR: Ödeme Koşulu

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
tr_TR: Ödeme Koşulu Adı

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
tr_TR: Ödeme Koşulları

note: Name of a report
en: Payment Terms Status for Sales Order
tr_TR: Satış Siparişi için Ödeme Koşulları Durumu

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
tr_TR: Ödeme Koşulu Şablonu

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
tr_TR: Ödeme Koşulları Şablonu Detayı

note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
tr_TR: Siparişlerden Ödeme Koşulları, faturalara aynen aktarılacaktır.

en: Payment Terms:
tr_TR: Ödeme Koşulları:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
tr_TR: Ödeme Türü

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
tr_TR: Ödeme Türü, Alış, Ödeme veya Dahili Transfer olmalıdır

note: Label of the payment_url (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment URL
tr_TR: Ödeme URL'si

en: Payment Unlink Error
tr_TR: Ödeme Bağlantısı Kaldırma Hatası

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
tr_TR: {0} {1} tutarındaki ödeme, {2} Bakiye Tutarından büyük olamaz

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
tr_TR: Ödeme tutarı 0'dan az veya eşit olamaz

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
tr_TR: Ödeme yöntemleri zorunludur. Lütfen en az bir ödeme yöntemi ekleyin.

en: Payment of {0} received successfully.
tr_TR: {0} ödemesi başarıyla alındı.

en: Payment of {0} received successfully. Waiting for other requests to complete...
tr_TR: {0} ödemesi başarıyla alındı. Diğer isteklerin tamamlanması bekleniyor...

en: Payment related to {0} is not completed
tr_TR: {0} ile ilgili ödeme tamamlanmadı

en: Payment request failed
tr_TR: Ödeme talebi başarısız oldu

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
tr_TR: Ödemeler

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
tr_TR: Bordro Girişi

en: Payroll Payable
tr_TR: Ödenecek Bordro

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
tr_TR: Maaş Bordrosu

note: Name of a UOM
en: Peck (UK)
tr_TR: Peck (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Peck (US)
tr_TR: Peck (ABD)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
tr_TR: Bekliyor

en: Pending Activities
tr_TR: Bekleyen Etkinlikler

en: Pending Amount
tr_TR: Bekleyen Tutar

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
tr_TR: Bekleyen Miktar

en: Pending Quantity
tr_TR: Bekleyen Miktar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
tr_TR: İnceleme Bekliyor

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
tr_TR: Satın Alma Talebi İçin Bekleyen Ürünler

en: Pending Work Order
tr_TR: Bekleyen İş Emri

en: Pending activities for today
tr_TR: Bugün için bekleyen etkinlikler

en: Pending processing
tr_TR: Bekleyen İşlemler

en: Pension Funds
tr_TR: Emeklilik Fonları

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
tr_TR: Aylık

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Per Received
tr_TR: Alınan Başına

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
tr_TR: Transfer Edilen

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
tr_TR: Haftalık

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
tr_TR: Yıllık

note: Name of a UOM
en: Percent
tr_TR: Yüzde

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
tr_TR: Yüzde

note: Label of the percentage (Percent) field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Percentage (%)
tr_TR: Yüzde (%)

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
tr_TR: İzin Verilen Yüzde

en: Percentage Allocation should be equal to 100%
tr_TR: Yüzde Dağılımı% 100'e eşit olmalıdır

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to order beyond the Blanket Order quantity.
tr_TR: Blanket Sipariş miktarının ötesinde sipariş vermenize izin verilen yüzde.

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Selling Settings'
en: Percentage you are allowed to sell beyond the Blanket Order quantity.
tr_TR: Tam Sipariş miktarının ötesinde satış yapmanıza izin verilen yüzde.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example: If you have ordered 100 units. and your Allowance is 10% then you are allowed to transfer 110 units.
tr_TR: Sipariş edilen miktara karşılık daha fazlasını transfer etmenize izin verilen yüzde. Örneğin: 100 adet sipariş verdiyseniz, ve İzin Verilen Oran %10 ise 110 birim aktarmanıza izin verilir.

en: Perception Analysis
tr_TR: Algı Analizi

en: Period
tr_TR: Dönem

en: Period Based On
tr_TR: Döneme Göre

en: Period Closed
tr_TR: Dönem Kapalı

en: Period Closing Entry For Current Period
tr_TR: Cari Dönem İçin Dönem Kapanış Kaydı

note: Label of the period_closing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
tr_TR: Dönem Kapanış Ayarları

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
tr_TR: Dönem Kapanış Fişi

note: Label of the period_details_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Period Details
tr_TR: Dönem Detayları

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
tr_TR: Dönem Sonu Tarihi

en: Period End Date cannot be greater than Fiscal Year End Date
tr_TR: Dönem Bitiş Tarihi, Mali Yıl Bitiş Tarihinden büyük olamaz

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
tr_TR: Dönem İsmi

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
tr_TR: Dönem Skoru

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
tr_TR: Süre Ayarları

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
tr_TR: Dönem Başlangıç Tarihi

en: Period Start Date cannot be greater than Period End Date
tr_TR: Dönem Başlangıç Tarihi Dönem Bitiş Tarihinden büyük olamaz

en: Period Start Date must be {0}
tr_TR: Dönem Başlangıç Tarihi {0} olmalıdır

note: Label of the period_to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period To Date
tr_TR: Dönem Sonu Tarihi

en: Period based On
tr_TR: Dönem Bazlı

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
tr_TR: Dönemsellik

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
tr_TR: Açık Adresi

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
tr_TR: Yaşadığı Evi

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
tr_TR: {0} şirketinin bu kanıtı görüntülemesi için sürekli envanter gerekiyor.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal Details
tr_TR: Personel Detayları

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
tr_TR: Kişisel E-Posta

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
tr_TR: Benzin

en: Pharmaceutical
tr_TR: Eczacılık

en: Pharmaceuticals
tr_TR: Eczacılık

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
tr_TR: Telefon

note: Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Phone Ext.
tr_TR: Dahili

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
tr_TR: Telefon

note: Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
tr_TR: Telefon Numarası

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
tr_TR: Çekme Listesi

en: Pick List Incomplete
tr_TR: Toplama Listesi Tamamlanmadı

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
tr_TR: Liste Ürününü Seç

note: Label of the pick_manually (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Pick Manually
tr_TR: Manuel Seçim

note: Label of the pick_serial_and_batch_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Pick Serial / Batch Based On
tr_TR: Seri / Parti Bazlı Seçim

note: Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Delivery Note Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Packed Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Pick 
en: Pick Serial / Batch No
tr_TR: Seri / Parti No Seç

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
tr_TR: Toplanan Miktar

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Picked Qty (in Stock UOM)
tr_TR: Alınan Miktar (Stok Ölçü Birimi)

note: Label of the pickup_contact_person (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Contact Person
tr_TR: Teslim Alacak İrtibat Kişisi

note: Label of the pickup_date (Date) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Date
tr_TR: Teslim Alma Tarihi

en: Pickup Date cannot be before this day
tr_TR: Teslim Alma Tarihi bu günden önce olamaz

en: Pickup To time should be greater than Pickup From time
tr_TR: Teslim Alma Zamanı, Teslim Alma Zamanından büyük olmalıdır

note: Name of a UOM
en: Pint (UK)
tr_TR: Pint (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Pint (US)
tr_TR: Pint (ABD)

note: Name of a UOM
en: Pint, Dry (US)
tr_TR: Pint Kuru (ABD)

note: Name of a UOM
en: Pint, Liquid (US)
tr_TR: Pint Sıvı (ABD)

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
tr_TR: Verildiği Yer

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
tr_TR: Ekose Erişim Simgesi

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
tr_TR: Plaid Client Kimliği

en: Plaid Link Failed
tr_TR: Plaid Bağlantısı Başarısız

en: Plaid Link Refresh Required
tr_TR: Plaid Bağlantısının Yenilenmesi Gerekiyor

en: Plaid Link Updated
tr_TR: Plaid Bağlantısı Güncellendi

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
tr_TR: Plaid Ayarları

en: Plaid transactions sync error
tr_TR: Ekose işlemleri senkronizasyon hatası

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
tr_TR: Plan Adı

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
tr_TR: Alt Montajlar İçin Hammadde Planlaması

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
tr_TR: Operasyonları X gün önceden planlayın

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
tr_TR: Zaman Kayıtlarını İş İstasyonu çalışma saatleri dışında planlayın

note: Label of the quantity (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Plan to Request Qty
tr_TR: Talep Edilen Miktar Planı

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
tr_TR: Planlı

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
tr_TR: Planlanan Bitiş Tarihi

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
tr_TR: Planlanan Bitiş Zamanı

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
tr_TR: Planlanan Operasyon Maliyeti

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
tr_TR: Planlanan Miktar

en: Planned Qty: Quantity, for which, Work Order has been raised, but is pending to be manufactured.
tr_TR: Planlanan Miktar: İş Emri verilen, ancak henüz üretilmemiş olan miktar.

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
tr_TR: Planlanan Miktar

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
tr_TR: Planlanan Başlangıç Tarihi

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
tr_TR: Planlanan Başlangıç Zamanı

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
tr_TR: Planlama

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
tr_TR: Planlar

note: Name of a DocType Label of the plant_floor (Link) field in DocType 'Workstation' Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Plant Floor
tr_TR: Üretim Alanı

en: Plants and Machineries
tr_TR: Tesisler ve Makineler

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
tr_TR: Lütfen Ürünleri Yeniden Stoklayın ve Devam Etmek İçin Toplama Listesini Güncelleyin. Devam etmemek için Toplama Listesini iptal edin.

en: Please Select a Company
tr_TR: Lütfen Firma Seçin

en: Please Select a Company.
tr_TR: Lütfen Firma Seçin.

en: Please Select a Customer
tr_TR: Lütfen Bir Müşteri Seçin

en: Please Select a Supplier
tr_TR: Lütfen Bir Tedarikçi Seçin

en: Please Set Priority
tr_TR: Lütfen Önceliği Belirleyin

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
tr_TR: Lütfen Satın Alma Ayarlarında Tedarikçi Grubunu Ayarlayın.

en: Please Specify Account
tr_TR: Lütfen Hesap Belirtin

en: Please add 'Supplier' role to user {0}.
tr_TR: Lütfen {0} kullanıcısına 'Tedarikçi' Rolü ekleyin.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
tr_TR: Lütfen ödeme şekli ve açılış bakiyesi bilgilerini ekleyin.

en: Please add Request for Quotation to the sidebar in Portal Settings.
tr_TR: Lütfen Portal Ayarları kenar çubuğuna Teklif Talebi'ni ekleyin.

en: Please add Root Account for - {0}
tr_TR: Lütfen {0} için Kök Hesap ekleyin

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
tr_TR: Lütfen Hesap Planına bir Geçici Açılış hesabı ekleyin

en: Please add atleast one Serial No / Batch No
tr_TR: Lütfen en az bir Seri No / Parti No ekleyin

en: Please add the Bank Account column
tr_TR: Lütfen Banka Hesabı sütununu ekleyin

en: Please add the account to root level Company - {}
tr_TR: Lütfen hesabın kök bölgesindeki Şirkete ekleyin - {}

en: Please add {1} role to user {0}.
tr_TR: Lütfen {0} kullanıcısına {1} rolünü ekleyin.

en: Please adjust the qty or edit {0} to proceed.
tr_TR: Lütfen miktarı ayarlayın veya devam etmek için {0} öğesini düzenleyin.

en: Please attach CSV file
tr_TR: Lütfen CSV dosyasını ekleyin

en: Please cancel and amend the Payment Entry
tr_TR: Lütfen Ödeme Girişini iptal edin ve düzeltin

en: Please cancel payment entry manually first
tr_TR: Lütfen önce ödeme girişini manuel olarak iptal edin

en: Please cancel related transaction.
tr_TR: Lütfen ilgili işlemi iptal edin.

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
tr_TR: Diğer para birimleriyle hesaplara izin vermek için lütfen Çoklu Para Birimi seçeneğini işaretleyin

en: Please check Process Deferred Accounting {0} and submit manually after resolving errors.
tr_TR: Lütfen Ertelenmiş Muhasebe İşlemini {0} kontrol edin ve hataları çözdükten sonra manuel olarak gönderin.

en: Please check either with operations or FG Based Operating Cost.
tr_TR: Lütfen operasyonları veya Bitmiş Ürün Bazlı İşletme Maliyetini kontrol edin.

en: Please check the error message and take necessary actions to fix the error and then restart the reposting again.
tr_TR: Lütfen hata mesajını kontrol edin ve hatayı düzeltmek için gerekli işlemleri yapın ve ardından yeniden göndermeyi yeniden başlatın.

en: Please check your Plaid client ID and secret values
tr_TR: Lütfen Plaid müşteri kimliğinizi ve gizli değerlerinizi kontrol edin

en: Please check your email to confirm the appointment
tr_TR: Randevuyu onaylamak için lütfen e-postanızı kontrol edin

en: Please click on 'Generate Schedule'
tr_TR: Lütfen 'Program Oluştur'a tıklayın

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
tr_TR: {0} Ürünü için eklenen Seri No'yu almak için lütfen 'Program Oluştur'a tıklayın.

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
tr_TR: Programı almak için lütfen 'Program Oluştur'a tıklayın

en: Please contact any of the following users to extend the credit limits for {0}: {1}
tr_TR: Kredi limitlerini uzatmak için lütfen aşağıdaki kullanıcılardan herhangi biriyle iletişime geçin: {0}: {1}

en: Please contact any of the following users to {} this transaction.
tr_TR: Bu işlemi {} yapmak için lütfen aşağıdaki kullanıcılardan herhangi biriyle iletişime geçin.

en: Please contact your administrator to extend the credit limits for {0}.
tr_TR: {0} için kredi limitlerini uzatmak amacıyla lütfen yöneticinizle iletişime geçin.

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
tr_TR: Lütfen ilgili alt şirketteki ana hesabı bir grup hesabına dönüştürün.

en: Please create Customer from Lead {0}.
tr_TR: Lütfen {0} Müşteri Adayından oluşturun.

en: Please create a new Accounting Dimension if required.
tr_TR: Gerekirse lütfen yeni bir Muhasebe Boyutu oluşturun.

en: Please create purchase from internal sale or delivery document itself
tr_TR: Lütfen satın alma işlemini dahili satış veya teslimat belgesinin kendisinden oluşturun

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
tr_TR: Lütfen {0} ürünü için alış irsaliyesi veya alış faturası alın

en: Please delete Product Bundle {0}, before merging {1} into {2}
tr_TR: Lütfen {1} adresini {2} adresiyle birleştirmeden önce {0} Ürün Paketini silin

en: Please do not book expense of multiple assets against one single Asset.
tr_TR: Lütfen birden fazla varlığın giderini tek bir Varlığa karşı muhasebeleştirmeyin.

en: Please do not create more than 500 items at a time
tr_TR: Lütfen bir kerede 500'den fazla öğe oluşturmayın

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
tr_TR: Lütfen Rezervasyonda Uygulanabilir Gerçek Giderleri etkinleştirin

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
tr_TR: Lütfen Satın Alma Siparişinde Uygulanabilir ve Rezervasyonda Uygulanabilir Gerçek Giderleri etkinleştirin

en: Please enable Use Old Serial / Batch Fields to make_bundle
tr_TR: Lütfen make_bundle için Eski Seri / Toplu Alanları Kullan seçeneğini etkinleştirin

en: Please enable only if the understand the effects of enabling this.
tr_TR: Lütfen yalnızca bunu etkinleştirmenin etkilerini anlıyorsanız etkinleştirin.

en: Please enable pop-ups
tr_TR: Lütfen açılır pencereleri etkinleştirin

en: Please enable {0} in the {1}.
tr_TR: Lütfen {1} içindeki {0} öğesini etkinleştirin.

en: Please enable {} in {} to allow same item in multiple rows
tr_TR: Aynı öğeye birden fazla satırda izin vermek için lütfen {} içinde {} ayarını etkinleştirin

en: Please ensure that the {0} account is a Balance Sheet account. You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
tr_TR: Lütfen {0} hesabının bir Bilanço hesabı olduğundan emin olun. Ana hesabı bir Bilanço hesabı olarak değiştirebilir veya farklı bir hesap seçebilirsiniz.

en: Please ensure that the {0} account {1} is a Payable account. You can change the account type to Payable or select a different account.
tr_TR: Lütfen {0} hesabının {1} bir Borç hesabı olduğundan emin olun. Hesap türünü Ödenecek olarak değiştirebilir veya farklı bir hesap seçebilirsiniz.

en: Please ensure {} account is a Balance Sheet account.
tr_TR: Lütfen {} hesabının bir Bilanço Hesabı olduğundan emin olun.

en: Please ensure {} account {} is a Receivable account.
tr_TR: Lütfen {} hesabının {} bir Alacak hesabı olduğundan emin olun.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
tr_TR: Lütfen <b>Fark Hesabı</b> girin veya şirket için varsayılan <b>Stok Ayarlama Hesabı</b> olarak ayarlayın {0}

en: Please enter Account for Change Amount
tr_TR: Değişim Miktarı Hesabı girin

en: Please enter Approving Role or Approving User
tr_TR: Lütfen Onaylayan Rolü veya Onaylayan Kullanıcıyı girin

en: Please enter Cost Center
tr_TR: Lütfen maliyet merkezini girin

en: Please enter Delivery Date
tr_TR: Lütfen Teslimat Tarihini giriniz

en: Please enter Employee Id of this sales person
tr_TR: Lütfen bu satış elemanının Personel Kimliğini girin

en: Please enter Expense Account
tr_TR: Lütfen Gider Hesabını girin

en: Please enter Item Code to get Batch Number
tr_TR: Parti Numarasını almak için lütfen Ürün Kodunu girin

en: Please enter Item Code to get batch no
tr_TR: Parti numarasını almak için lütfen Ürün Kodunu girin

en: Please enter Item first
tr_TR: Önce Ürünü Seçin

en: Please enter Maintenance Details first
tr_TR: Lütfen önce Bakım Ayrıntılarını girin

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
tr_TR: Satır {1} deki {0} Ürünü için planlanan miktarı giriniz

en: Please enter Preferred Contact Email
tr_TR: Lütfen Tercih Edilen E-posta adresini girin

en: Please enter Production Item first
tr_TR: Lütfen Önce Üretilecek Ürünü Seçin

en: Please enter Purchase Receipt first
tr_TR: Lütfen İlk Alış İrsaliyesini giriniz

en: Please enter Receipt Document
tr_TR: Lütfen Makbuz Belgesini giriniz

en: Please enter Reference date
tr_TR: Lütfen Referans tarihini giriniz

en: Please enter Reqd by Date
tr_TR: Lütfen Gereken Tarihi girin

en: Please enter Root Type for account- {0}
tr_TR: Lütfen hesap için Kök Türünü girin- {0}

en: Please enter Serial Nos
tr_TR: Lütfen Seri Numaralarını girin

en: Please enter Shipment Parcel information
tr_TR: Lütfen Gönderi Koli bilgilerini girin

en: Please enter Stock Items consumed during the Repair.
tr_TR: Lütfen Onarım sırasında tüketilen Stok Kalemlerini girin.

en: Please enter Warehouse and Date
tr_TR: Lütfen Depo ve Tarihi giriniz

en: Please enter Write Off Account
tr_TR: Lütfen Şüpheli Alacak Hesabını Girin

en: Please enter company first
tr_TR: Lütfen ilk önce şirketi girin

en: Please enter company name first
tr_TR: Lütfen önce şirket adını girin

en: Please enter default currency in Company Master
tr_TR: Lütfen Şirket Ana Verisi'ne varsayılan para birimini girin

en: Please enter message before sending
tr_TR: Lütfen göndermeden önce mesajınızı girin

en: Please enter mobile number first.
tr_TR: Lütfen önce cep telefonu numaranızı girin.

en: Please enter parent cost center
tr_TR: Lütfen ana maliyet merkezini girin

en: Please enter quantity for item {0}
tr_TR: Lütfen {0} ürünü için miktar girin

en: Please enter serial nos
tr_TR: Lütfen seri numaralarını girin

en: Please enter the company name to confirm
tr_TR: Lütfen onaylamak için şirket adını girin

en: Please enter the phone number first
tr_TR: Lütfen önce telefon numaranızı giriniz

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
tr_TR: Lütfen geçerli Mali Yıl Başlangıç ve Bitiş Tarihlerini girin

en: Please enter valid email address
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

en: Please enter {0}
tr_TR: Lütfen {0} girin

en: Please enter {0} first
tr_TR: Lütfen önce {0} alanını girin

en: Please fill the Material Requests table
tr_TR: Lütfen Malzeme Talepleri tablosunu doldurun

en: Please fill the Sales Orders table
tr_TR: Lütfen Satış Siparişleri tablosunu doldurunuz

en: Please first set Last Name, Email and Phone for the user
tr_TR: Lütfen önce kullanıcı için Soyadı, E-posta ve Telefon ayarlayın

en: Please fix overlapping time slots for {0}
tr_TR: Lütfen {0} için çakışan zaman aralıklarını düzeltin

en: Please fix overlapping time slots for {0}.
tr_TR: Lütfen {0} için çakışan zaman aralıklarını düzeltin.

en: Please import accounts against parent company or enable {} in company master.
tr_TR: Lütfen hesapları ana şirkete karşı içe aktarın veya şirket ana sayfasında {} öğesini etkinleştirin.

en: Please keep one Applicable Charges, when 'Distribute Charges Based On' is 'Distribute Manually'. For more charges, please create another Landed Cost Voucher.
tr_TR: ‘Masrafları Manuel Dağıt’ seçili olduğunda, lütfen bir geçerli masraf tutun. Daha fazla masraf için başka bir Gümrük Masraf Fişi oluşturun.

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
tr_TR: Lütfen yukarıdaki işyerinde başka bir çalışana rapor ettiğinden emin olun.

en: Please make sure the file you are using has 'Parent Account' column present in the header.
tr_TR: Lütfen kullandığınız dosyanın başlığında 'Ana Hesap' sütununun bulunduğundan emin olun.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
tr_TR: Lütfen bu şirket için tüm işlemleri gerçekten silmek istediğinizden emin olun. Ana verileriniz olduğu gibi kalacaktır. Bu eylem geri alınamaz.

en: Please mention 'Weight UOM' along with Weight.
tr_TR: Lütfen Ağırlık ile birlikte 'Ağırlık Ölçü Birimini de belirtin.

en: Please mention '{0}' in Company: {1}
tr_TR: Lütfen Şirket: {1} için '{0}' ifadesini belirtin

en: Please mention no of visits required
tr_TR: Lütfen gerekli ziyaret sayısını belirtin

en: Please mention the Current and New BOM for replacement.
tr_TR: Lütfen değiştirmek için Mevcut ve Yeni Ürün Ağacını belirtin.

en: Please pull items from Delivery Note
tr_TR: İrsaliyeden Ürünleri çekin

en: Please rectify and try again.
tr_TR: Lütfen gözden geçirip tekrar deneyiniz.

en: Please refresh or reset the Plaid linking of the Bank {}.
tr_TR: Lütfen Banka {}'nın Plaid bağlantısını yenileyin veya sıfırlayın.

en: Please save before proceeding.
tr_TR: Devam etmeden önce lütfen kaydedin.

en: Please save first
tr_TR: Lütfen önce kaydedin

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
tr_TR: Şablonu indirmek için lütfen <b>Şablon Türünü</b> seçin

en: Please select Apply Discount On
tr_TR: Lütfen indirim uygula seçeneğini belirleyin

en: Please select BOM against item {0}
tr_TR: Lütfen {0} Ürününe karşı Ürün Ağacını Seçin

en: Please select BOM for Item in Row {0}
tr_TR: Lütfen {0} satırındaki ürün için Ürün Ağacını seçin

en: Please select BOM in BOM field for Item {0}
tr_TR: Lütfen {0} Ürünü için Ürün Ağacını seçin

en: Please select Bank Account
tr_TR: Lütfen Banka Hesabını Seçin

en: Please select Category first
tr_TR: Lütfen önce Kategoriyi seçin

en: Please select Charge Type first
tr_TR: Lütfen önce vergi türünü seçin

en: Please select Company
tr_TR: Lütfen Şirket Seçin

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
tr_TR: Girişleri almak için lütfen Şirket ve Gönderi Tarihini seçin

en: Please select Company first
tr_TR: Lütfen önce Şirketi seçin

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
tr_TR: Lütfen Tamamlanan Varlık Bakım Kayıtları için Tamamlanma Tarihini seçin

en: Please select Customer first
tr_TR: Lütfen önce Müşteriyi Seçin

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
tr_TR: Hesap Planı oluşturmak için Mevcut Şirketi seçiniz

en: Please select Finished Good Item for Service Item {0}
tr_TR: Lütfen Hizmet Kalemi için Bitmiş Ürünü seçin {0}

en: Please select Item Code first
tr_TR: Lütfen önce Ürün Kodunu seçin

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
tr_TR: Lütfen Bakım Durumunu Tamamlandı olarak seçin veya Tamamlama Tarihini kaldırın

en: Please select Party Type first
tr_TR: Lütfen önce Cari Türünü Seçin

en: Please select Posting Date before selecting Party
tr_TR: Cariyi seçmeden önce Gönderme Tarihi seçiniz

en: Please select Posting Date first
tr_TR: Lütfen önce Gönderi Tarihini seçin

en: Please select Price List
tr_TR: Lütfen Fiyat Listesini Seçin

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
tr_TR: Lütfen önce Stok Ayarlarında Numune Saklama Deposunu seçin

en: Please select Serial/Batch Nos to reserve or change Reservation Based On to Qty.
tr_TR: Lütfen rezerve etmek için Seri/Parti Numaralarını seçin veya Rezervasyonu Miktara Göre Değiştirin.

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
tr_TR: Ürün {0} için Başlangıç ve Bitiş tarihini seçiniz

en: Please select Subcontracting Order instead of Purchase Order {0}
tr_TR: Lütfen Satın Alma Siparişi yerine Alt Yüklenici Siparişini seçin {0}

en: Please select Unrealized Profit / Loss account or add default Unrealized Profit / Loss account account for company {0}
tr_TR: Lütfen Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar hesabını seçin veya {0} şirketi için varsayılan Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar hesabı hesabını ekleyin

en: Please select a BOM
tr_TR: Ürün Ağacı Seçin

en: Please select a Company
tr_TR: Bir Şirket Seçiniz

en: Please select a Company first.
tr_TR: Lütfen önce bir Şirket seçin.

en: Please select a Customer
tr_TR: Lütfen bir müşteri seçin

en: Please select a Delivery Note
tr_TR: Lütfen bir İrsaliye seçin

en: Please select a Subcontracting Purchase Order.
tr_TR: Lütfen bir Alt Yüklenici Siparişi seçin.

en: Please select a Supplier
tr_TR: Lütfen bir Tedarikçi Seçin

en: Please select a Warehouse
tr_TR: Lütfen bir Depo seçin

en: Please select a Work Order first.
tr_TR: Lütfen önce bir İş Emri seçin.

en: Please select a country
tr_TR: Lütfen bir ülke seçin

en: Please select a customer for fetching payments.
tr_TR: Lütfen ödemeleri almak için bir müşteri seçin.

en: Please select a date
tr_TR: Lütfen bir tarih seçin

en: Please select a date and time
tr_TR: Lütfen bir tarih ve saat seçin

en: Please select a default mode of payment
tr_TR: Lütfen varsayılan bir ödeme şekli seçin

en: Please select a field to edit from numpad
tr_TR: Lütfen sayısal tuş takımından düzenlemek için bir alan seçin

en: Please select a row to create a Reposting Entry
tr_TR: Yeniden Yayınlama Girişi oluşturmak için lütfen bir satır seçin

en: Please select a supplier for fetching payments.
tr_TR: Lütfen ödemeleri almak için bir tedarikçi seçin.

en: Please select a valid Purchase Order that has Service Items.
tr_TR: Lütfen Hizmet Ürünleri içeren geçerli bir Satın Alma Siparişi seçin.

en: Please select a valid Purchase Order that is configured for Subcontracting.
tr_TR: Lütfen Alt Sözleşme için yapılandırılmış geçerli bir Satın Alma Siparişi seçin.

en: Please select an item code before setting the warehouse.
tr_TR: Depoyu ayarlamadan önce lütfen bir ürün kodu seçin.

en: Please select correct account
tr_TR: Lütfen doğru hesabı seçin

en: Please select date
tr_TR: Lütfen tarih seçin

en: Please select either the Item or Warehouse or Warehouse Type filter to generate the report.
tr_TR: Raporu oluşturmak için Ürün, Depo veya Depo Türü filtresinden birini seçin.

en: Please select item code
tr_TR: Lütfen ürün kodunu seçin

en: Please select items
tr_TR: Lütfen Ürün Seçin

en: Please select items to reserve.
tr_TR: Lütfen rezerve edilecek ürünleri seçin.

en: Please select items to unreserve.
tr_TR: Lütfen ayırmak istediğiniz ürünleri seçin.

en: Please select only one row to create a Reposting Entry
tr_TR: Yeniden Yayınlama Girişi oluşturmak için lütfen yalnızca bir satır seçin

en: Please select rows to create Reposting Entries
tr_TR: Yeniden Yayınlama Girişi oluşturmak için lütfen bir satır seçin

en: Please select the Company
tr_TR: Lütfen Şirketi seçiniz

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
tr_TR: Birden fazla tahsilat kuralı için lütfen Çok Katmanlı Program türünü seçin.

en: Please select the customer.
tr_TR: Lütfen müşteriyi seçin.

en: Please select the document type first
tr_TR: Lütfen önce belge türünü seçin

en: Please select the required filters
tr_TR: Lütfen gerekli filtreleri seçin

en: Please select valid document type.
tr_TR: Lütfen geçerli belge türünü seçin.

en: Please select weekly off day
tr_TR: Haftalık izin süresini seçin

en: Please select {0}
tr_TR: Lütfen {0} seçin

en: Please select {0} first
tr_TR: Lütfen Önce {0} Seçin

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
tr_TR: Lütfen 'Ek İndirim Uygula' seçeneğini ayarlayın

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
tr_TR: Lütfen {0} Şirketinde 'Varlık Amortisman Masraf Merkezi' ayarlayın

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
tr_TR: Şirket {0} için ‘Varlık Elden Çıkarma Kar/Zarar Hesabı’nı ayarlayın

en: Please set '{0}' in Company: {1}
tr_TR: Lütfen Şirket: {1} için '{0}' değerini ayarlayın

en: Please set Account
tr_TR: Lütfen Hesabı Ayarlayın

en: Please set Account for Change Amount
tr_TR: Lütfen Tutar Değişikliği için Hesap ayarlayın

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
tr_TR: Lütfen Depoda Hesap {0} veya Şirkette Varsayılan Envanter Hesabı {1} olarak ayarlayın

en: Please set Accounting Dimension {} in {}
tr_TR: Lütfen {} içinde Muhasebe Boyutunu {} ayarlayın

en: Please set Company
tr_TR: Lütfen Şirketi ayarlayın

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
tr_TR: Lütfen Değer Kaybı ile ilgili Hesapları, Varlık Kategorisi {0} veya Firma {1} içinde belirleyin

en: Please set Email/Phone for the contact
tr_TR: Lütfen kişi için E-posta/Telefon ayarlayın

en: Please set Fiscal Code for the customer '%s'
tr_TR: Lütfen müşteri için Mali Kodu ayarlayın '%s'

en: Please set Fiscal Code for the public administration '%s'
tr_TR: Lütfen kamu idaresi için Mali Kodu belirleyin '%s'

en: Please set Fixed Asset Account in {} against {}.
tr_TR: Lütfen {} içindeki Sabit Kıymet Hesabını {} ile karşılaştırın.

en: Please set Opening Number of Booked Depreciations
tr_TR: Lütfen Kayıtlı Amortismanların Açılış Sayısını ayarlayın

en: Please set Parent Row No for item {0}
tr_TR: Lütfen {0} öğesi için Üst Satır Numarasını ayarlayın

en: Please set Root Type
tr_TR: Lütfen Kök Türünü Ayarlayın

en: Please set Tax ID for the customer '%s'
tr_TR: Lütfen müşteri için Vergi Kimliğini ayarlayın '%s'

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
tr_TR: Lütfen Şirkette Gerçekleştirilmemiş Döviz Kazancı/Zararı Hesabı ayarlayın {0}

en: Please set VAT Accounts in {0}
tr_TR: Lütfen KDV Hesaplarını {0} olarak ayarlayın

en: Please set Vat Accounts for Company: "{0}" in UAE VAT Settings
tr_TR: Lütfen BAE KDV Ayarlarında Şirket için KDV Hesaplarını "{0}" olarak ayarlayın

en: Please set a Company
tr_TR: Lütfen bir Şirket ayarlayın

en: Please set a Cost Center for the Asset or set an Asset Depreciation Cost Center for the Company {}
tr_TR: Lütfen Varlık için bir Maliyet Merkezi belirleyin veya Şirket için bir Varlık Amortisman Maliyet Merkezi belirleyin {}

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
tr_TR: Lütfen Satın Alma Siparişinde dikkate alınacak Ürünlere bir Tedarikçi ekleyin.

en: Please set a default Holiday List for Company {0}
tr_TR: Lütfen {1} Şirketi için varsayılan bir Tatil Listesi ayarlayın

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
tr_TR: Lütfen Personel {0} veya {1} Şirketi için varsayılan bir Tatil Listesi ayarlayın

en: Please set account in Warehouse {0}
tr_TR: Lütfen {0} Deposu için hesabı ayarlayın.

en: Please set an Address on the Company '%s'
tr_TR: Lütfen Şirket için bir Adres belirleyin '%s'

en: Please set an Expense Account in the Items table
tr_TR: Lütfen Ürünler tablosunda bir Gider Hesabı ayarlayın

en: Please set an email id for the Lead {0}
tr_TR: Lütfen Potansiyel Müşteri için bir e-posta kimliği belirleyin {0}

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
tr_TR: Lütfen Vergiler ve Ücretler Tablosunda en az bir satır ayarlayın

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
tr_TR: Lütfen Ödeme Şeklinde varsayılan Nakit veya Banka hesabını ayarlayın {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
tr_TR: Lütfen Ödeme Şeklinde varsayılan Nakit veya Banka hesabını ayarlayın {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
tr_TR: Lütfen Ödeme Şeklinde varsayılan Nakit veya Banka hesabını ayarlayın {}

en: Please set default Exchange Gain/Loss Account in Company {}
tr_TR: Lütfen {} Şirketi varsayılan Döviz Kazanç/Zarar Hesabını ayarlayın

en: Please set default Expense Account in Company {0}
tr_TR: Lütfen Şirket {0} adresinde varsayılan Gider Hesabını ayarlayın

en: Please set default UOM in Stock Settings
tr_TR: Lütfen Stok Ayarlarında varsayılan Ölçü Birimini ayarlayın

en: Please set default cost of goods sold account in company {0} for booking rounding gain and loss during stock transfer
tr_TR: Stok transferi sırasında yuvarlama kazancı ve kaybını kaydetmek için lütfen {0} şirketinde varsayılan satılan malın maliyeti hesabını ayarlayın

en: Please set default {0} in Company {1}
tr_TR: Lütfen {1} Şirketinde {0} varsayılan ayarını yapın

en: Please set either the Tax ID or Fiscal Code on Company '%s'
tr_TR: Lütfen Şirket '%s' için Vergi Kimlik Numarasını veya Mali Kodunu ayarlayın

en: Please set filter based on Item or Warehouse
tr_TR: Lütfen filtreyi Ürüne veya Depoya göre ayarlayın

en: Please set filters
tr_TR: Lütfen filtreleri ayarlayın

en: Please set one of the following:
tr_TR: Lütfen aşağıdakilerden birini ayarlayın:

en: Please set recurring after saving
tr_TR: Lütfen kaydettikten sonra yinelemeyi ayarlayın

en: Please set the Customer Address
tr_TR: Lütfen Müşteri Adresinizi ayarlayın

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
tr_TR: Lütfen {0} şirketinde Varsayılan Maliyet Merkezini ayarlayın.

en: Please set the Item Code first
tr_TR: Lütfen önce Ürün Kodunu ayarlayın

en: Please set the Payment Schedule
tr_TR: Lütfen Ödeme Planını ayarlayın

en: Please set the cost center field in {0} or setup a default Cost Center for the Company.
tr_TR: Lütfen {0} adresinde maliyet merkezi alanını ayarlayın veya Şirket için varsayılan bir Maliyet Merkezi kurun.

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
tr_TR: Lütfen Kampanya Programını Kampanya {0} adresinden ayarlayın

en: Please set {0}
tr_TR: Lütfen {0} değerini ayarlayın

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
tr_TR: Lütfen Parti Ürünü {1} için {0} değerini ayarlayın, bu {2} değerini Gönderme sırasında ayarlamak için kullanılır.

en: Please set {0} for address {1}
tr_TR: Lütfen {1} adresi için {0} değerini ayarlayın

en: Please set {0} in BOM Creator {1}
tr_TR: {1} Ürün Ağacı Oluşturucuda {0} değerini ayarlayın

en: Please set {0} to {1}, the same account that was used in the original invoice {2}.
tr_TR: Lütfen {0} alanını {1} olarak ayarlayın, bu orijinal fatura {2} için kullanılan hesapla aynı olmalıdır.

en: Please setup and enable a group account with the Account Type - {0} for the company {1}
tr_TR: Lütfen {1} şirketi için Hesap Türü {0} olan bir grup hesabı kurun ve etkinleştirin

en: Please share this email with your support team so that they can find and fix the issue.
tr_TR: Sorunu bulup çözebilmeleri için lütfen bu e-postayı destek ekibinizle paylaşın.

en: Please specify
tr_TR: Lütfen belirtin

en: Please specify Company
tr_TR: Lütfen Şirketi belirtin

en: Please specify Company to proceed
tr_TR: Lütfen devam etmek için Şirketi belirtin

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
tr_TR: Lütfen {1} tablosundaki {0} satırında geçerli bir Satır Kimliği belirtin

en: Please specify a {0}
tr_TR: Lütfen {0} belirtin

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
tr_TR: Lütfen Özellikler tablosunda en az bir özelliği belirtin

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
tr_TR: Miktar veya Birim Fiyatı ya da her ikisini de belirtiniz

en: Please specify from/to range
tr_TR: Lütfen başlangıç/bitiş aralığını belirtin

en: Please supply the specified items at the best possible rates
tr_TR: Lütfen belirtilen ürünleri mümkün olan en iyi fiyatlarla tedarik edin

en: Please try again in an hour.
tr_TR: Lütfen bir saat sonra tekrar deneyin.

en: Please update Repair Status.
tr_TR: Lütfen Onarım Durumunu güncelleyin.

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
tr_TR: Satış Noktası

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
tr_TR: Satış Noktası Profili

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
tr_TR: Poliçe No

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
tr_TR: Poliçe Numarası

note: Name of a UOM
en: Pood
tr_TR: Pud

note: Name of a DocType
en: Portal User
tr_TR: Portal Kullanıcısı

note: Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer'
en: Portal Users
tr_TR: Portal Kullanıcıları

en: Possible Supplier
tr_TR: Potansiyel Tedarikçi

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
tr_TR: Mesaj Açıklama Anahtarı

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
tr_TR: Yüksek Lisans

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
tr_TR: Rota Yolu Sonrası

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
tr_TR: Rota Rota Listesini Kaydet

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
tr_TR: Rota Dizisi Gönder

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
tr_TR: Yazı Başlığı Anahtarı

en: Postal Code
tr_TR: Posta Kodu

en: Postal Expenses
tr_TR: Posta Giderleri

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
tr_TR: Tarih

en: Posting Date cannot be future date
tr_TR: Kaydetme Tarihi gelecekteki bir tarih olamaz

note: Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Posting Datetime
tr_TR: Gönderim Tarih ve Saati

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
tr_TR: Gönderme Saati

en: Posting date and posting time is mandatory
tr_TR: Gönderi tarihi ve gönderi saati zorunludur

en: Posting timestamp must be after {0}
tr_TR: Gönderi zaman damgası {0} sonrasında olmalıdır

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
tr_TR: Potansiyel Satış Anlaşması

note: Name of a UOM
en: Pound
tr_TR: Libre

note: Name of a UOM
en: Pound-Force
tr_TR: Pound-Kuvvet

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Foot
tr_TR: Libre/Küp Fit

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Inch
tr_TR: Libre/Küp İnç

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Yard
tr_TR: Libre/Küp Yard

note: Name of a UOM
en: Pound/Gallon (UK)
tr_TR: Libre/Galon (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Pound/Gallon (US)
tr_TR: Pound/Galon (ABD)

en: Powered by {0}
tr_TR: {0} Tarafından desteklenmektedir

en: Pre Sales
tr_TR: Ön Satış

en: Preference
tr_TR: Tercihler

note: Label of the prefered_contact_email (Select) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Contact Email
tr_TR: Tercih Edilen İletişim E-postası

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Email
tr_TR: Tercih Edilen E-posta

en: President
tr_TR: Başkan

note: Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
tr_TR: Önceki Doküman

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
tr_TR: Siparişleri Engelle

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
tr_TR: Satın Alma Siparişlerini Engelle

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
tr_TR: Teklif Taleplerini Engelle

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
tr_TR: Önleyici

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
tr_TR: Önleyici Faaliyet

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
tr_TR: Önleyici Bakım

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
tr_TR: Önizleme

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
tr_TR: E-posta Önizlemesi

en: Previous Financial Year is not closed
tr_TR: Önceki Mali Yıl Kapatılmadı

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
tr_TR: İş Deneyimi

en: Previous Year is not closed, please close it first
tr_TR: Önceki Mali Yıl henüz kapatılmamış, önce bu işlemi tamamlayın

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price ({0})
tr_TR: Fiyat ({0})

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
tr_TR: Fiyat İndirim Şeması

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
tr_TR: Fiyat İndirim Levhaları

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
tr_TR: Fiyat Listesi

note: Name of a DocType
en: Price List Country
tr_TR: Fiyat Listesi Ülkesi

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
tr_TR: Fiyat Listesi Para Birimi

en: Price List Currency not selected
tr_TR: Fiyat Listesi Para Birimi seçilmedi

note: Label of the price_list_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Price List Defaults
tr_TR: Fiyat Listesi Varsayılanları

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
tr_TR: Fiyat Listesi Döviz Kuru

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
tr_TR: Fiyat Listesi Adı

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
tr_TR: Liste Fiyatı

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
tr_TR: Liste Fiyatı

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
tr_TR: Fiyat Listesinin Alım veya Satım için geçerli olması gerekmektedir

en: Price List {0} is disabled or does not exist
tr_TR: Fiyat Listesi {0} devre dışı veya mevcut değil

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
tr_TR: Fiyat Ölçü Birimine Bağlı Değil

en: Price Per Unit ({0})
tr_TR: Birim Fiyatı ({0})

en: Price is not set for the item.
tr_TR: Ürün için fiyat belirlenmedi.

en: Price not found for item {0} in price list {1}
tr_TR: {0} Ürünü için {1} fiyat listesinde fiyat bulunamadı

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
tr_TR: Fiyat veya Ürün İndirimi

en: Price or product discount slabs are required
tr_TR: Fiyat veya ürün indirim dilimleri gereklidir

en: Price per Unit (Stock UOM)
tr_TR: Birim Fiyat (Stok Birimi)

en: Pricing
tr_TR: Fiyatlandırma

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralı

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
tr_TR: Fiyatlandırma Kural Markası

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
tr_TR: Fiyat Kuralı Detayı

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralı Yardım

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralı Ürün Kodu

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralı Ürün Grubu

en: Pricing Rule {0} is updated
tr_TR: {0} Fiyatlandırma Kuralı güncellendi

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralları

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
tr_TR: Birincil Adres

en: Primary Address Details
tr_TR: Birincil Adres Ayrıntıları

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
tr_TR: Varsayılan Adres ve İletişim

note: Label of the primary_contact_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Primary Contact
tr_TR: Birincil İlgili Kişi

en: Primary Contact Details
tr_TR: Birincil İletişim Bilgileri

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
tr_TR: Birincil İletişim E-postası

note: Label of the primary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Party
tr_TR: Birincil Parti

note: Label of the primary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Role
tr_TR: Birincil Rol

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
tr_TR: Primary Ayarları

en: Print
tr_TR: Yazdır

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
tr_TR: Yazdırma Formatı

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
tr_TR: Yazdırma Formatı Oluşturucu

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
tr_TR: Baskı Başlığı

en: Print IRS 1099 Forms
tr_TR: IRS 1099 Formlarını Yazdır

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
tr_TR: Yazdırma Dili

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
tr_TR: Baskı Tercihleri

en: Print Receipt
tr_TR: Makbuz Yazdır

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
tr_TR: Yazdırma Ayarları

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
tr_TR: Yazdırma Stili

en: Print UOM after Quantity
tr_TR: Miktardan Sonra Ölçü Birimini Yazdır

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
tr_TR: Miktar Olmadan Yazdır

en: Print and Stationery
tr_TR: Baskı ve Kırtasiye

en: Print settings updated in respective print format
tr_TR: Yazdırma ayarları ilgili yazdırma biçiminde güncellendi

en: Print taxes with zero amount
tr_TR: Yazdırmada Vergiyi Sıfır Göster

en: Printed On
tr_TR: Basım Tarihi

en: Printed on {0}
tr_TR: {0} tarihinde yazdırıldı

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
tr_TR: Yazdırma

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
tr_TR: Yazdırma Detayları

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
tr_TR: Yazdırma Ayarları

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
tr_TR: Öncelikler

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Priority cannot be lesser than 1.
tr_TR: Öncelik 1'den küçük olamaz.

en: Priority has been changed to {0}.
tr_TR: Öncelik {0} olarak değiştirildi.

en: Priority is mandatory
tr_TR: Öncelik zorunludur

en: Priority {0} has been repeated.
tr_TR: {0} önceliği tekrarlandı.

en: Private Equity
tr_TR: Özel Sermaye

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
tr_TR: Olasılık

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Opportunity'
en: Probability (%)
tr_TR: Olasılık (%)

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
tr_TR: Prosedür

en: Process Day Book Data
tr_TR: Günlük Defteri Verilerini İşle

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
tr_TR: Ertelenmiş Muhasebeyi İşle

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
tr_TR: Açıklama

en: Process Failed
tr_TR: İşlem Başarısız

note: Label of the process_loss_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_7qsm (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Process Loss
tr_TR: Proses Kaybı

en: Process Loss Percentage cannot be greater than 100
tr_TR: Proses Kaybı Yüzdesi 100'den büyük olamaz

note: Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the process_loss_q
en: Process Loss Qty
tr_TR: Kayıp Proses Miktarı

note: Name of a report
en: Process Loss Report
tr_TR: İşlem Kaybı Raporu

en: Process Loss Value
tr_TR: Proses Kaybı Değeri

en: Process Master Data
tr_TR: Ana Verileri İşle

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
tr_TR: Proses Sahibi

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
tr_TR: İşlem Sahibinin Tam Adı

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation
tr_TR: Ödeme Mutabakatını İşle

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log
tr_TR: Ödeme Mutabakat Günlüğünü İşle

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log Allocations
tr_TR: Ödeme Mutabakat Günlüğü Tahsislerini İşle

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
tr_TR: Hesap Ekstresi İşle

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
tr_TR: Müşteri Hesap Ekstresini İşle

note: Label of the processed_boms (Long Text) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Processed BOMs
tr_TR: İşlenmiş Ürün Ağaçları

note: Label of the processed_files_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Processed Files
tr_TR: İşlenmiş Dosyalar

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
tr_TR: Prosesler

en: Processing Chart of Accounts and Parties
tr_TR: Hesap Planı ve Cariler İşleniyor

en: Processing Items and UOMs
tr_TR: Ürünler ve Ölçü Birimleri İşleniyor

en: Processing Party Addresses
tr_TR: Cari Adreslerinin İşlenmesi

en: Processing Sales! Please Wait...
tr_TR: Satışlar İşleniyor! Lütfen Bekleyin...

en: Processing Vouchers
tr_TR: Faturalar İşleniyor

en: Processing XML Files
tr_TR: XML Dosyaları İşleniyor

en: Procurement
tr_TR: Tedarik

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
tr_TR: Tedarik Takibi

en: Produce Qty
tr_TR: Üretim Adeti

en: Produced / Received Qty
tr_TR: Üretilen / Alınan Miktar

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
tr_TR: Üretilen Miktar

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
tr_TR: Üretilen Miktar

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
tr_TR: Ürün

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
tr_TR: Ürün Paketi

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
tr_TR: Ürün Paketi Bakiyesi

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
tr_TR: Ürün Paketi Yardımı

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
tr_TR: Ürün Paketi Kalemi

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
tr_TR: Ürün İndirim Şeması

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
tr_TR: Ürün İndirimli Döşeme

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
tr_TR: Ürün Sorgulama

en: Product Manager
tr_TR: Ürün Müdürü

note: Label of the product_price_id (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Product Price ID
tr_TR: Ürün Fiyat Kimliği

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace
en: Production
tr_TR: Üretim

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
tr_TR: Üretim Analitiği

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
tr_TR: Ürün

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
tr_TR: Üretim Planı

en: Production Plan Already Submitted
tr_TR: Üretim Planı Zaten Gönderildi

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
tr_TR: Üretim Planı Ürünü

note: Label of the prod_plan_references (Table) field in DocType 'Production Plan' Name of a DocType
en: Production Plan Item Reference
tr_TR: Üretim Planı Ürün Referansı

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
tr_TR: Üretim Planı Malzeme Talebi

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
tr_TR: Üretim Planı Malzeme Talep Deposu

note: Label of the production_plan_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Production Plan Qty
tr_TR: Planlanan Üretim Miktarı

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
tr_TR: Üretim Planı Satış Siparişi

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Production Plan Sub Assembly Item
tr_TR: Üretim Planı Alt Montaj Ürünü

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Sub-assembly Item
tr_TR: Üretim Planı Alt Montaj Öğesi

note: Name of a report
en: Production Plan Summary
tr_TR: Üretim Planı Özeti

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
tr_TR: Üretim Planlama Raporu

en: Products
tr_TR: Ürünler

note: Label of the profile_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Profile
tr_TR: Profil

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
tr_TR: Kar &  Zarar

en: Profit This Year
tr_TR: Bu Yılın Kârı

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
tr_TR: Kâr ve Zarar

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
tr_TR: Kâr ve Zarar Tablosu

note: Label of the heading_cppb (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the profit_loss_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Profit and Loss Summary
tr_TR: Kâr ve Zarar Özeti

en: Profit for the year
tr_TR: Yıllık Kâr

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
tr_TR: Kârlılık

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
tr_TR: Kârlılık Analizi

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
tr_TR: İlerleme

en: Progress % for a task cannot be more than 100.
tr_TR: Bir görevin ilerleme yüzdesi 100'den fazla olamaz.

en: Progress (%)
tr_TR: İlerleme (%)

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
tr_TR: Proje

en: Project Collaboration Invitation
tr_TR: Proje Ortak Çalışma Daveti

en: Project Id
tr_TR: Proje ID

en: Project Manager
tr_TR: Proje Müdürü

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
tr_TR: Proje Adı

en: Project Progress:
tr_TR: Proje İlerlemesi:

en: Project Start Date
tr_TR: Proje Başlangıç Tarihi

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
tr_TR: Proje Durumu

note: Name of a report
en: Project Summary
tr_TR: Proje Özeti

en: Project Summary for {0}
tr_TR: {0} için Proje Özeti

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
tr_TR: Proje Şablonu

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
tr_TR: Proje Şablonu Görevi

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
tr_TR: Proje Türü

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
tr_TR: Proje Güncelle

en: Project Update.
tr_TR: Proje Güncelle.

note: Name of a DocType
en: Project User
tr_TR: Proje Kullanıcısı

en: Project Value
tr_TR: Proje Değeri

en: Project activity / task.
tr_TR: Proje etkinliği/görevi.

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
tr_TR: Proje bu kullanıcılar için web sitesinde erişilebilir olacak.

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
tr_TR: Proje Stok Takibi

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
tr_TR: Proje Stok Takibi

en: Project-wise data is not available for Quotation
tr_TR: Teklif için proje bazında veri mevcut değil

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
tr_TR: Öngörülen Miktar

en: Projected Quantity
tr_TR: Öngörülen Miktar

en: Projected Quantity Formula
tr_TR: Tahmini Miktar Formülü

en: Projected qty
tr_TR: Öngörülen Miktar

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
tr_TR: Projeler

note: Name of a role
en: Projects Manager
tr_TR: Proje Yöneticisi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
tr_TR: Proje Ayarları

note: Name of a role
en: Projects User
tr_TR: Proje Kullanıcısı

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
tr_TR: tanıtım

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
tr_TR: Promosyon Şeması

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
tr_TR: Promosyon Şeması No

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
tr_TR: Promosyon Şeması Fiyat İndirimi

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
tr_TR: Promosyon Programı Ürün İndirimi

note: Label of the prompt_qty (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Prompt Qty
tr_TR: İstem Miktarı

en: Proposal Writing
tr_TR: Teklif Yazımı

en: Proposal/Price Quote
tr_TR: Teklif/Fiyat Talebi

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
tr_TR: Orantılı Dağıtım

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospect
tr_TR: Potansiyel Müşteri

note: Name of a DocType
en: Prospect Lead
tr_TR: Potansiyel Müşteri Adayı

note: Name of a DocType
en: Prospect Opportunity
tr_TR: Portnasiyel Müşteri Fırsatı

note: Label of the prospect_owner (Link) field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
tr_TR: Potansiyel Sahibi

en: Prospect {0} already exists
tr_TR: Potansiyel Müşteri {0} zaten mevcut

en: Prospecting
tr_TR: Araştırma

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
tr_TR: Etkileşimde Bulunulan Ancak Dönüşmeyen Adaylar

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
tr_TR: Şirkete kayıtlı E-posta Adresi

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
tr_TR: Sağlayıcı

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
tr_TR: Sağlama

en: Provisional Account
tr_TR: Geçici Hesap

note: Label of the provisional_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Provisional Expense Account
tr_TR: Geçici Gider Hesabı

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
tr_TR: Geçici Kar/Zarar

note: Name of a UOM
en: Psi/1000 Feet
tr_TR: Psi/1000 Fit

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
tr_TR: Yayın tarihi

en: Published Date
tr_TR: Yayınlanma Tarihi

note: Label of the publisher (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher
tr_TR: Yayınlayan

note: Label of the publisher_id (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher ID
tr_TR: Yayıncı Kimliği

en: Publishing
tr_TR: Yayıncılık

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
tr_TR: Satın Alma

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
tr_TR: Satın Alma Tutarı

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
tr_TR: Satın Alma Verileri

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
tr_TR: Satın Alma Tarihi

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
tr_TR: Satın Alma Ayarları

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Details
tr_TR: Satın Alma Detayları

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
tr_TR: Alış Faturası

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
tr_TR: Alış Faturası Peşinatı

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
tr_TR: Alış Faturası Ürünü

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
tr_TR: Alış Faturası Trend Grafikleri

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
tr_TR: Satın Alma Faturası mevcut bir varlığa karşı yapılamaz {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
tr_TR: Satınalma Faturası {0} zaten gönderildi

en: Purchase Invoices
tr_TR: Alış Faturaları

note: Name of a role
en: Purchase Manager
tr_TR: Satın Alma Müdürü

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
tr_TR: Satın Alma Genel Müdürü

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
tr_TR: Satın Alma Emri

en: Purchase Order Amount
tr_TR: Satın Alma Siparişi Tutarı

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
tr_TR: Satın Alma Siparişi Tutarı (Şirket Para Birimi)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
tr_TR: Satın Alma Emri Analizi

en: Purchase Order Date
tr_TR: Satın Alma Emri Tarihi

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
tr_TR: Satın Alma Emri Ürünü

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
tr_TR: Tedarik Edilen Satın Alma Emri Kalemi

en: Purchase Order Item reference is missing in Subcontracting Receipt {0}
tr_TR: Alt Yüklenici İrsaliyesi {0} için Satın Alma Siparişi Ürün referansı eksik

en: Purchase Order Items not received on time
tr_TR: Zamanında teslim alınmayan Satın Alma Siparişi Ürünleri

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
tr_TR: Satınalma Siparişi Fiyatlandırma Kuralı

en: Purchase Order Required
tr_TR: Satın Alma Emri Gerekli

en: Purchase Order Required for item {}
tr_TR: {} kalemi için Satın Alma Emri Gerekli

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
tr_TR: Satın Alma Emirleri Trendleri

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
tr_TR: Tüm Satış Siparişi kalemleri için Satın Alma Emri zaten oluşturuldu

en: Purchase Order number required for Item {0}
tr_TR: {0} kalemi için Satın Alma Emri gereklidir

en: Purchase Order {0} is not submitted
tr_TR: Satın Alma Emri {0} kaydedilmedi

en: Purchase Orders
tr_TR: Satın Alma Siparişleri

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
tr_TR: Satın Alma Siparişleri Vadesi Geçenler

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
tr_TR: {0} için, puan kartı durumu {1} olduğundan satın alma siparişlerine izin verilmiyor.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
tr_TR: Faturalanacak Satınalma Siparişleri

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
tr_TR: Alınacak Satınalma Siparişleri

en: Purchase Orders {0} are un-linked
tr_TR: Satın Alma Siparişleri {0} bağlantısı kaldırıldı

en: Purchase Price List
tr_TR: Satın Alma Fiyat Listesi

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
tr_TR: Alış İrsaliyesi

note: Description of the 'Auto Create Purchase Receipt' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Purchase Receipt (Draft) will be auto-created on submission of Subcontracting Receipt.
tr_TR: Satın Alma İrsaliyesi (Taslak) Alt Yüklenici Fişinin teslim edilmesi üzerine otomatik olarak oluşturulacaktır.

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
tr_TR: Satınalma Makbuzu Ayrıntısı

note: Label of the purchase_receipt_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Receipt Item
tr_TR: Alış İrsaliyesi Kalemi

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
tr_TR: Tedarik Edilen Alış İrsaliyesi Kalemi

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
tr_TR: Satınalma İrsaliyesi Ürünleri

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
tr_TR: Alış İrsaliye No

en: Purchase Receipt Required
tr_TR: Alış İrsaliyesi Gereklidir

en: Purchase Receipt Required for item {}
tr_TR: {} kalemi için Alış İrsaliyesi Gereklidir

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
tr_TR: Alış İrsaliyesi Eğilimleri

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
tr_TR: Satın Alma İrsaliyesinde Numune Sakla ayarı etkinleştirilmiş bir Ürün bulunmamaktadır.

en: Purchase Receipt {0} created.
tr_TR: {0} Alış İrsaliyesi oluşturuldu.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
tr_TR: Satın Alma İrsaliyesi {0} kaydedilmedi

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
tr_TR: Satınalma İrsaliyeleri

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
tr_TR: Satın Alma Kayıtları

en: Purchase Return
tr_TR: İade

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
tr_TR: Alış Vergisi Şablonu

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
tr_TR: Alış Vergisi

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
tr_TR: Alış Vergisi Şablonu

note: Name of a role
en: Purchase User
tr_TR: Satın Alma Kullanıcısı

en: Purchase Value
tr_TR: Satın Alma Değeri

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
tr_TR: Satın alma emirleri planı ve alışverişlerinizi takip edin

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
tr_TR: Satın alındı

en: Purchases
tr_TR: Alımlar

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
tr_TR: Satın Alma

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Purple
tr_TR: Mor

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
tr_TR: İşlem

en: Purpose must be one of {0}
tr_TR: Amaç {0} değerinden biri olmalıdır

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
tr_TR: Amaçları

en: Purposes Required
tr_TR: Amaçlar Gerekiyor

note: Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Putaway Rule
tr_TR: Yerleştirme Kuralı

en: Putaway Rule already exists for Item {0} in Warehouse {1}.
tr_TR: {1} Deposundaki {0} Ürünü için zaten bir Paketten Çıkarma Kuralı mevcuttur.

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock
en: Qty
tr_TR: Miktar

en: Qty
tr_TR: Miktar

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Delivery N
en: Qty (Company)
tr_TR: Miktar (Şirket)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty (Warehouse)
tr_TR: Miktar (Depo)

note: Label of the qty_after_transaction (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty After Transaction
tr_TR: İşlem Sonrası Miktar

note: Label of the required_bom_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty As Per BOM
tr_TR: BOMa göre Mik

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty Change
tr_TR: Miktar Değişimi

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
tr_TR: Birim Başına Tüketilen Miktar

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty In Stock
tr_TR: Stok Miktarı

en: Qty Per Unit
tr_TR: Birim Başına Miktar

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
tr_TR: Üretilecek Miktar

en: Qty To Manufacture ({0}) cannot be a fraction for the UOM {2}. To allow this, disable '{1}' in the UOM {2}.
tr_TR: Üretim Miktarı ({0}), {2} için kesirli olamaz. Bunu sağlamak için, {2} içindeki '{1}' seçeneğini devre dışı bırakın.

note: Label of the qty_to_produce (Float) field in DocType 'Batch'
en: Qty To Produce
tr_TR: Üretilecek Miktar

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Capitalization Stock Item'
en: Qty and Rate
tr_TR: Miktar ve Oran

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Qty as Per Stock UOM
tr_TR: Stok Birimine Göre Miktar

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
tr_TR: Stok Ölçü Birimine Göre Miktar

note: Description of the 'Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Qty for which recursion isn't applicable.
tr_TR: Yinelemenin uygulanamadığı miktar.

en: Qty for {0}
tr_TR: {0} Miktarı

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty in Stock UOM
tr_TR: Stok Birimindeki Miktar

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarı

en: Qty of Finished Goods Item should be greater than 0.
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarı 0'dan büyük olmalıdır.

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
tr_TR: Hammadde Miktarı, Bitmiş Ürün Miktarına göre belirlenecektir.

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Qty to Be Consumed
tr_TR: Tüketilecek Miktar

en: Qty to Bill
tr_TR: Faturalandırılacak Miktar

en: Qty to Deliver
tr_TR: Teslim Edilecek Miktar

en: Qty to Fetch
tr_TR: Getirilecek Miktar

en: Qty to Manufacture
tr_TR: Üretilecek Miktar

en: Qty to Order
tr_TR: Sipariş Miktarı

en: Qty to Produce
tr_TR: Üretilecek Miktar

en: Qty to Receive
tr_TR: Alınacak Miktar

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
tr_TR: Yeterlilik

note: Label of the qualification_status (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualification Status
tr_TR: Yeterlilik

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualified
tr_TR: Yeterli

note: Label of the qualified_by (Link) field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
tr_TR: Onaylayan

note: Label of the qualified_on (Date) field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
tr_TR: Tarih

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Quality
tr_TR: Kalite

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
tr_TR: Aksiyon

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
tr_TR: Aksiyon Çözümleri

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
tr_TR: Geri Bildirim

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
tr_TR: Geri Bildirim Parametresi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
tr_TR: Geri Bildirim Şablonu

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
tr_TR: Geri Bildirim Şablonu Parametresi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
tr_TR: Kalite Hedefi

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
tr_TR: Kalite Hedefi Amaçları

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
tr_TR: Kalite Kontrol

en: Quality Inspection Analysis
tr_TR: Kalite Kontrol Analizi

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
tr_TR: Kalite Kontrol Parametresi

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter Group
tr_TR: Kalite Kontrol Parametre Grubu

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
tr_TR: Okunan Değer

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
tr_TR: Kalite Kontrol Gerekli

note: Label of the quality_inspection_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
tr_TR: Kalite Kontrol Ayarları

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
tr_TR: Kalite Kontrol Özeti

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
tr_TR: Kalite Kontrol Şablonu

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
tr_TR: Kalite Kontrol Şablonu Adı

en: Quality Inspection(s)
tr_TR: Kalite Kontrolleri

en: Quality Management
tr_TR: Kalite Yönetimi

note: Name of a role
en: Quality Manager
tr_TR: Kalite Müdürü

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
tr_TR: Kalite Toplantısı

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
tr_TR: Toplantı Gündemi

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
tr_TR: Toplantı Tutanakları

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
tr_TR: Prosedür

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
tr_TR: Prosedür Süreçleri

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
tr_TR: İnceleme

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
tr_TR: Kalite Hedefi Amaçları

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the qty (Float) field 
en: Quantity
tr_TR: Miktar

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
tr_TR: Stok Birimine göre satın alınması veya satılması gereken miktar

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
tr_TR: Miktar ve Stok

en: Quantity (A - B)
tr_TR: Miktar (A - B)

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
tr_TR: Miktar Farkı

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
tr_TR: Miktar ve Tutar

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
tr_TR: Miktar ve Açıklama

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
tr_TR: Miktar ve Fiyat

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
tr_TR: Miktar ve Depo

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
tr_TR: Satır {0} ({1}) deki miktar üretilen miktar {2} ile aynı olmalıdır

en: Quantity is required
tr_TR: Miktar gereklidir

en: Quantity must be greater than zero, and less or equal to {0}
tr_TR: Miktar sıfırdan büyük ve {0} değerine eşit veya daha az olmalıdır

en: Quantity must not be more than {0}
tr_TR: Miktar {0} değerinden fazla olmamalıdır

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
tr_TR: Belirli miktarlardaki hammaddelerden üretilen veya montaj / paketleme sonrası elde edilen miktar.

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
tr_TR: Satır {1} deki Ürün {0} için gereken miktar

en: Quantity should be greater than 0
tr_TR: Miktar 0'dan büyük olmalıdır

en: Quantity to Make
tr_TR: Yapılması Gereken Miktar

en: Quantity to Manufacture
tr_TR: Üretilecek Miktar

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
tr_TR: {0} işlemi için Üretim Miktarı sıfır olamaz

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
tr_TR: Üretim Miktar 0'dan büyük olmalıdır.

en: Quantity to Produce
tr_TR: Üretilecek Miktar

en: Quantity to Produce should be greater than zero.
tr_TR: Üretilecek Miktar sıfırdan büyük olmalıdır.

en: Quantity to Scan
tr_TR: Taranacak Miktar

note: Name of a UOM
en: Quart (UK)
tr_TR: Quart (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Quart Dry (US)
tr_TR: Quart Kuru (ABD)

note: Name of a UOM
en: Quart Liquid (US)
tr_TR: Quart Sıvı (ABD)

en: Quarter {0} {1}
tr_TR: {0}. Çeyrek  {1}

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
tr_TR: 3 Aylık

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
tr_TR: Sorgu Seçenekleri

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
tr_TR: Sorgu Rota Dizesi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
tr_TR: Sıraya alındı

en: Quick Entry
tr_TR: Hızlı Giriş

en: Quick Journal Entry
tr_TR: Hızlı Defter Girişi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
tr_TR: Hızlı Stok Bakiyesi

note: Label of the quickbooks_company_id (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Quickbooks Company ID
tr_TR: Quickbooks Şirket Kimliği

note: Name of a UOM
en: Quintal
tr_TR: Kental

en: Quot Count
tr_TR: Teklif Sayısı

en: Quot/Lead %
tr_TR: Teklif/Müşteri Adayı %

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
tr_TR: Fiyat Teklifi

en: Quotation Amount
tr_TR: Teklif Tutarı

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
tr_TR: Teklif Öğesi

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
tr_TR: Teklif Kayıp Nedeni

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
tr_TR: Teklif Kayıp Nedeni Ayrıntıları

note: Label of the quotation_number (Data) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Quotation Number
tr_TR: Teklif Numarası

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
tr_TR: Teklif Edilen

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
tr_TR: Teklif Analizi

en: Quotation {0} is cancelled
tr_TR: Teklif {0} iptal edildi

en: Quotation {0} not of type {1}
tr_TR: Teklif {0} {1} türü değil

en: Quotations
tr_TR: Fiyat Teklifleri

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
tr_TR: Teklifler, müşterilerinize gönderdiğiniz tekliflerdir.

en: Quotations:
tr_TR: Fiyat Teklifleri:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
tr_TR: Alıntı Durumu

en: Quoted Amount
tr_TR: Teklif Verilen Tutar

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
tr_TR: {0} için Teklif Talepleri {1} skor kartı durumu nedeniyle izin verilmiyor

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
tr_TR: Stok Yeniden Sipariş Seviyesine Ulaştığında Hammadde Talebi Yükselt

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
tr_TR: Talep eden

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
tr_TR: Talep eden (Email)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
tr_TR: Rastgele

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
tr_TR: Aralık

note: Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label 
en: Rate
tr_TR: Fiyat

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
tr_TR: Fiyat & Tutar

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
tr_TR: Oran / Fiyat

note: Label of the rate_difference_with_purchase_invoice (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rate Difference with Purchase Invoice
tr_TR: Satın Alma Faturası ile Fiyat Farkı

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
tr_TR: Hammadde Oranı

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
tr_TR: Sertifikaya Göre Stopaj Vergisi Oranı

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Rate Section
tr_TR: Oran Bölümü

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
tr_TR: Marjlı Oran

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
tr_TR: Marjla Oran (Şirket Para Birimi)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
tr_TR: Oran ve Miktar

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
tr_TR: Müşteri Para Biriminin Müşterinin temel birimine dönüştürme oranı

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
tr_TR: Fiyat listesi para biriminin şirketin temel para birimine dönüştürme oranı

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
tr_TR: Fiyat listesi para biriminin temel verileri para birimine dönüştürme oranı

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
tr_TR: Müşterinin para biriminin şirketin temel para birimine dönüştürme oranı

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
tr_TR: Tedarikçinin para biriminin şirketin temel para birimine dönüştürme oranı

note: Description of the 'Tax Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
tr_TR: Bu verginin uygulandığı oran

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
tr_TR: Amortisman Oranı

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
tr_TR: Amortisman Oranı (%)

note: Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning Type'
en: Rate of Interest (%) Yearly
tr_TR: Faiz Oranı (%) Yıllık

note: Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item
en: Rate of Stock UOM
tr_TR: Stok Ölçü Birimi Fiyatı

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
tr_TR: Fiyat veya İndirim

en: Rate or Discount is required for the price discount.
tr_TR: Fiyat indirimi için Oran veya İndirim bilgisi gereklidir.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
tr_TR: Fiyatlar

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
tr_TR: Değerlendirme

en: Ratios
tr_TR: Oranlar

en: Raw Material
tr_TR: Hammadde

en: Raw Material Code
tr_TR: Hammadde Kodu

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
tr_TR: Hammadde Maliyeti

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
tr_TR: Hammadde Maliyeti (Şirket Para Birimi)

note: Label of the rm_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' Receipt Item'
en: Raw Material Cost Per Qty
tr_TR: Birim Başına Hammadde Maliyeti

en: Raw Material Item
tr_TR: Hammadde Ürünü

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
tr_TR: Hammadde Malzeme Kodu

en: Raw Material Name
tr_TR: Hammadde Adı

en: Raw Material Value
tr_TR: Hammadde Ürünü Değeri

en: Raw Material Warehouse
tr_TR: Hammadde Deposu

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
tr_TR: Hammaddeler

note: Label of the raw_materials_consumed_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Actions
tr_TR: Hammadde Aksiyonları

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
tr_TR: Tüketilen Hammaddeler

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
tr_TR: Hammadde Tüketimi

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
tr_TR: Tedarik Edilen Hammaddeler

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
tr_TR: Tedarik edilen Hammadde Maliyeti

note: Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials Warehouse
tr_TR: Hammadde Deposu

en: Raw Materials cannot be blank.
tr_TR: Hammadde alanı boş bırakılamaz.

en: Re-open
tr_TR: Yeniden Aç

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
tr_TR: Yeniden Sipariş Seviyesi

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
tr_TR: Yeniden Sipariş Miktarı

en: Reached Root
tr_TR: Köke Ulaştı

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
tr_TR: Salt Okunur

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
tr_TR: 1. Okuma

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
tr_TR: 10.  Okuma

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
tr_TR: 2. Okuma

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
tr_TR: 3. Okuma

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
tr_TR: 4. Okuma

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
tr_TR: 5. Okuma

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
tr_TR: 6. Okuma

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
tr_TR: 7. Okuma

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
tr_TR: 8. Okuma

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
tr_TR: 9. Okuma

en: Reading Uploaded File
tr_TR: Yüklenen Dosyayı Oku

note: Label of the reading_value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading Value
tr_TR: Okunan Değer

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
tr_TR: Değerler

en: Real Estate
tr_TR: Gayrimenkul

en: Reason
tr_TR: Nedeni

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
tr_TR: Beklemeye Alma Nedeni

note: Label of the failed_reason (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Reason for Failure
tr_TR: Başarısızlığın Nedeni

en: Reason for Hold
tr_TR: Bekletme Nedeni

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
tr_TR: Ayrılma Gerekçesi Detayı

en: Reason for hold:
tr_TR: Bekletme nedeni:

en: Rebuild Tree
tr_TR: Ağaç Yapısını Tekrar Oluştur

note: Label of the recalculate_rate (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Recalculate Incoming/Outgoing Rate
tr_TR: Gelen/Giden Oranını Yeniden Hesapla

en: Recalculating Purchase Cost against this Project...
tr_TR: Bu Projeye Göre Satın Alma Maliyeti Yeniden Hesaplanıyor...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
tr_TR: Makbuz

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
tr_TR: Fiş Belgesi

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
tr_TR: Fiş Belge Türü

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
tr_TR: Alacak

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
tr_TR: Alacak / Borç Hesabı

en: Receivable Account
tr_TR: Alacak Hesabı

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Receivable/Payable Account
tr_TR: Alacak / Borç Hesabı

en: Receivable/Payable Account: {0} doesn't belong to company {1}
tr_TR: Alacak/Borç Hesabı: {0} {1} şirketine ait değildir

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
tr_TR: Alacaklar

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
tr_TR: Gelen Ödeme

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
tr_TR: Teslim Alındı

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
tr_TR: Gelen Ödeme

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
tr_TR: Gelen Tutar (Şirket Para Birimi)

note: Label of the received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax
tr_TR: Vergi Sonrası Alınan Tutar

note: Label of the base_received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax (Company Currency)
tr_TR: Vergi Sonrası Ödenen Tutar (Şirket Para Birimi)

en: Received Amount cannot be greater than Paid Amount
tr_TR: Alınan Tutar Ödenen Tutardan büyük olamaz

en: Received From
tr_TR: Alındığı Yer

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
tr_TR: Alınan Faturalandırılacak Ürünler

en: Received On
tr_TR: Alınan Tarih

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
tr_TR: Alınan Miktar

en: Received Qty Amount
tr_TR: Alınan Miktar Tutarı

note: Label of the received_stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received Qty in Stock UOM
tr_TR: Stok Biriminde Alınan Miktar

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
tr_TR: Alınan Miktar

en: Received Stock Entries
tr_TR: Alınan Stok Girişleri

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
tr_TR: Alındı ve Kabul edildi

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
tr_TR: Alıcı Listesi

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
tr_TR: Alıcı listesi boş. Lütfen Alıcı listesi oluşturun.

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
tr_TR: Alınıyor (mal kabul)

en: Recent Orders
tr_TR: Son Siparişler

en: Recent Transactions
tr_TR: Son İşlemler

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
tr_TR: Alıcı

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
tr_TR: Alıcı Mesaj Ve Ödeme Ayrıntısı

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
tr_TR: Alıcılar

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
tr_TR: Uzlaştır

note: Label of the reconcile_all_serial_batch (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Reconcile All Serial Nos / Batches
tr_TR: Tüm Seri No ve Partileri Doğrula

en: Reconcile Entries
tr_TR: Mutabakat Girişleri

note: Label of the reconcile_on_advance_payment_date (Check) field in DocType 'Payment Entry' 'Company'
en: Reconcile on Advance Payment Date
tr_TR: Avans Ödeme Tarihinde Mutabakat Sağla

en: Reconcile the Bank Transaction
tr_TR: Banka İşlemlerinin Mutabakatını Yapın

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
tr_TR: Mutabık

note: Label of the reconciled_entries (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciled Entries
tr_TR: Mutabakat Girişleri

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciliation Error Log
tr_TR: Mutabakat Hata Günlüğü

en: Reconciliation Logs
tr_TR: Denkleştirme Kayıtları

en: Reconciliation Progress
tr_TR: Mutabakat İlerlemesi

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
tr_TR: URL kaydediliyor

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
tr_TR: Kayıtlar

note: Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Recurse Every (As Per Transaction UOM)
tr_TR: Her Tekrar (İşlem Ölçü Birimine Göre)

en: Recurse Over Qty cannot be less than 0
tr_TR: Yineleme Miktarı 0'dan küçük olamaz.

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
tr_TR: Kırmızı

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
tr_TR: Karşı Kullan

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
tr_TR: Sadakat Puanı Kullan

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
tr_TR: Kullanılan Puanlar

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
tr_TR: Kullanım

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
tr_TR: Kullanım Hesabı

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
tr_TR: Kullanım Maliyet Merkezi

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
tr_TR: Kullanım Tarihi

note: Label of the redirect_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Redirect URL
tr_TR: Yönlendirme URL'si

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
tr_TR: Referans Kodu

en: Ref Date
tr_TR: Referans Tarihi

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
tr_TR: Referans

en: Reference #{0} dated {1}
tr_TR: Referans #{0} tarih {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
tr_TR: Referans Tarihi

note: Label of the reference_detail (Data) field in DocType 'Advance Tax'
en: Reference Detail
tr_TR: Referans Detayı

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
tr_TR: Referans Detay No

en: Reference DocType
tr_TR: Referans DocType

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
tr_TR: Referans Belge Türü

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
tr_TR: Referans Belgesi

note: Label of the reference_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Asset Movement'
en: Reference Document Name
tr_TR: Referans Döküman Adı

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
tr_TR: Referans Belge Türü

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
tr_TR: Referans Vade Tarihi

note: Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice
en: Reference Exchange Rate
tr_TR: Referans Döviz Kuru

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
tr_TR: Referans Adı

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Reference No
tr_TR: Referans No

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
tr_TR: {0} için Referans No ve Referans Tarihi gereklidir

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
tr_TR: Banka işlemi için Referans No ve Referans Tarihi zorunludur.

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
tr_TR: Referans Tarihi girdiyseniz Referans No zorunludur

en: Reference No.
tr_TR: Referans No.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
tr_TR: Referans Numarası

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
tr_TR: Referans Alım Makbuzu

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
tr_TR: Referans Satır

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
tr_TR: Referans Satırı #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
tr_TR: Referans Türü

note: Description of the 'Invoice Number' (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Reference number of the invoice from the previous system
tr_TR: Önceki Sistemde Kayıtlı Fatura Numarası

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
tr_TR: Referans: {0}, Ürün Kodu: {1} ve Müşteri: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
tr_TR: Referanslar

en: References to Sales Invoices are Incomplete
tr_TR: Satış Faturalarına İlişkin Referanslar Eksik

en: References to Sales Orders are Incomplete
tr_TR: Satış Siparişlerine Yapılan Referanslar Eksik

en: References {0} of type {1} had no outstanding amount left before submitting the Payment Entry. Now they have a negative outstanding amount.
tr_TR: {1} türündeki {0} referanslarının Ödeme Girişini göndermeden önce ödenmemiş tutarı yoktu. Şimdi ise negatif ödenmemiş tutarları var.

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
tr_TR: Yönlendirme Kodu

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
tr_TR: Referans Satış Ortağı

en: Refresh
tr_TR: Yenile

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
tr_TR: Google E-Tablosunu Yenile

en: Refresh Plaid Link
tr_TR: Plaid Bağlantısını Yenile

note: Label of the refresh_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Refresh Token
tr_TR: Token Yenile

en: Regards,
tr_TR: Saygılarımla,

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Regional
tr_TR: Bölge

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
tr_TR: Kayıt Detayları

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
tr_TR: Düzenli

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
tr_TR: Reddedildi

en: Rejected
tr_TR: Reddedildi

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
tr_TR: Reddedilen Miktar

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
tr_TR: Red

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
tr_TR: Seri No Reddedildi

note: Label of the rejected_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial and Batch Bundle
tr_TR: Reddedilen Seri ve Parti

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
tr_TR: Red Deposu

en: Rejected Warehouse and Accepted Warehouse cannot be same.
tr_TR: Red Deposu ile Kabul Deposu aynı olamaz.

en: Related
tr_TR: İlgili

note: Label of the relation (Data) field in DocType 'Employee'
en: Relation
tr_TR: Yakınlığı

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
tr_TR: Fatura Kesilme Tarihi

en: Release date must be in the future
tr_TR: Çıkış tarihi gelecekte olmalıdır

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
tr_TR: Ayrılma Tarihi

en: Remaining
tr_TR: Kalan

en: Remaining Balance
tr_TR: Kalan Bakiye

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
tr_TR: Açıklama

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
tr_TR: Açıklamalar

note: Label of the remarks_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Remarks Column Length
tr_TR: Açıklamalar Sütun Uzunluğu

en: Remarks:
tr_TR: Notlar:

en: Remove Parent Row No in Items Table
tr_TR: Ürünler Tablosunda Üst Satır Numarasını Kaldır

en: Remove item if charges is not applicable to that item
tr_TR: Ürüne uygulanamayan masraflar varsa ürünü kaldırın.

en: Removed items with no change in quantity or value.
tr_TR: Miktarında veya değerinde değişiklik olmayan ürünler kaldırıldı.

en: Rename
tr_TR: Yeniden Adlandır

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
tr_TR: Öğe Özniteliğinde Öznitelik Değerini Yeniden Adlandırın.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
tr_TR: Girişi yeniden tanımlama

en: Rename Not Allowed
tr_TR: Yeniden Adlandırmaya İzin Verilmiyor

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
tr_TR: Yeniden Adlandırma Aracı

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
tr_TR: Uyuşmazlığı önlemek için yeniden adlandırılmasına yalnızca ana şirket {0} yoluyla izin verilir.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
tr_TR: Kiralama Maliyeti

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
tr_TR: Kira

en: Reopen
tr_TR: Yeniden Aç

en: Reorder Level
tr_TR: Yeniden Sipariş Seviyesi

en: Reorder Qty
tr_TR: Yeniden Sipariş Miktarı

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
tr_TR: Depodaki seviyeye göre yeniden sipariş seviyesi

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
tr_TR: Yeniden Paketleme

note: Group in Asset's connections
en: Repair
tr_TR: Onar

en: Repair Asset
tr_TR: Varlık Onarımı

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
tr_TR: Tamir Ücreti

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Details
tr_TR: Tamir Detayları

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
tr_TR: Onarım Durumu

en: Repair cost cannot be greater than purchase invoice base net total
tr_TR: Onarım maliyeti satın alma faturası bazındaki net toplamdan fazla olamaz

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
tr_TR: Değiştir

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
tr_TR: Ürün Ağacını Değiştir

note: Description of a DocType
en: Replace a particular BOM in all other BOMs where it is used. It will replace the old BOM link, update cost and regenerate "BOM Explosion Item" table as per new BOM.
    It also updates latest price in all the BOMs.
tr_TR: Bu talimat, bir Ürün Ağacını başka Ürün Ağaçlarında kullanıldığında otomatik olarak günceller. Eski Ürün Ağacı bağlantısı değiştirilir, güncellenmiş maliyetler yeniden hesaplanır ve yeni Ürün Ağacı üzerinden tüm bileşenlerin listesi yeniden oluşturulur. Bu süreç, üretim ve maliyet hesaplamalarında tutarlılığı sağlar.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
tr_TR: Yanıtlandı

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
tr_TR: Rapor

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
tr_TR: Rapor Tarihi

en: Report Error
tr_TR: Hatayı Rapor Et

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
tr_TR: Rapor Filtreleri

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
tr_TR: Rapor Türü

en: Report Type is mandatory
tr_TR: Rapor Türü zorunludur

en: Report View
tr_TR: Rapor Görünümü

en: Report an Issue
tr_TR: Sorun Bildir

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
tr_TR: Raporlar

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
tr_TR: Raporlama

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger
tr_TR: Muhasebe Defterini Yeniden Gönder

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Items
tr_TR: Muhasebe Defteri Kalemlerini Yeniden Gönder

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Settings
tr_TR: Muhasebe Defteri Ayarlarını Yeniden Gönder

note: Name of a DocType
en: Repost Allowed Types
tr_TR: Yeniden Göndermeye İzin Verilen Türler

note: Label of the repost_error_log (Long Text) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Error Log
tr_TR: Hata Günlüğünü Yeniden Gönder

note: Name of a DocType
en: Repost Item Valuation
tr_TR: Yeniden Değerleme

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger
tr_TR: Ödeme Defterini Yeniden Gönder

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger Items
tr_TR: Ödeme Defteri Kalemlerini Yeniden Gönder

note: Label of the repost_status (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Status
tr_TR: Yeniden Gönderme Durumu

en: Repost has started in the background
tr_TR: Yeniden gönderme arka planda başlatıldı

en: Repost in background
tr_TR: Arka Planda Yeniden Gönder

en: Repost started in the background
tr_TR: Yeniden gönderme arka planda başlatıldı

en: Reposting Completed {0}%
tr_TR: Yeniden Gönderme Tamamlandı %{0}

en: Reposting Progress
tr_TR: Yeniden Gönderme İlerlemesi

en: Reposting entries created: {0}
tr_TR: Oluşturulan girişler yeniden gönderiliyor: {0}

en: Reposting has been started in the background.
tr_TR: Yeniden gönderme arka planda başlatıldı.

en: Reposting in the background.
tr_TR: Yeniden gönderme işlemleri arka planda tamamlanıyor.

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
tr_TR: Temsil Ettiği Şirket

note: Description of a DocType
en: Represents a Financial Year. All accounting entries and other major transactions are tracked against the Fiscal Year.
tr_TR: Mali Yılı temsil eder. Tüm muhasebe kayıtları ve diğer önemli işlemler Mali Yıla göre takip edilir.

en: Reqd By Date
tr_TR: İstenen Tarih

en: Reqd by date
tr_TR: Tarihe göre talep

en: Reqired Qty
tr_TR: Gerekli Miktar

en: Request For Quotation
tr_TR: Fiyat Teklifi Talebi

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Request Parameters
tr_TR: İstek Parametreleri

en: Request Timeout
tr_TR: İstek Zaman Aşımı

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
tr_TR: Talep Türü

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
tr_TR: Talep Sebebi

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
tr_TR: Bilgi Talebi

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
tr_TR: Fiyat Teklifi Talebi

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
tr_TR: Fiyat Teklif Talebi Kalemi

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
tr_TR: Fiyat Teklif Talebi Tedarikçisi

en: Request for Raw Materials
tr_TR: Hammadde Talebi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
tr_TR: Talep Edildi

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
tr_TR: Transfer Edilmesi İstenen Ürünler

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
tr_TR: Sipariş Edilmesi ve Alınması İstenen Ürünler

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
tr_TR: İstenen Miktar

en: Requested Qty: Quantity requested for purchase, but not ordered.
tr_TR: Talep Edilen Miktar: Satın alma için talep edilen, ancak sipariş edilmemiş miktar.

en: Requestor
tr_TR: Talep Eden

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
tr_TR: İstenilen Tarih

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
tr_TR: İstenen tarih

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
tr_TR: Gerekli Ürünler

en: Required On
tr_TR: Gerekli Tarih

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Labe
en: Required Qty
tr_TR: Gerekli Miktar

en: Required Quantity
tr_TR: İhtiyaç Miktar

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
tr_TR: Gereksinim

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
tr_TR: Yerine Getirilmesi Gerekenler

en: Research
tr_TR: Araştırma

en: Research & Development
tr_TR: Araştırma & Geliştirme

en: Researcher
tr_TR: Araştırmacı

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
tr_TR: Kaydettikten sonra seçilen adres düzenlenirse, yeniden seçin.

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
tr_TR: Seçilen kişi kaydettikten sonra düzenlenirse, yeniden seçin.

en: Reseller
tr_TR: Bayi

en: Resend Payment Email
tr_TR: Ödeme E-postasını Yeniden Gönder

note: Label of the reservation_based_on (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reservation Based On
tr_TR: Rezervasyona Göre

en: Reserve
tr_TR: Rezerve Et

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Reserve Stock
tr_TR: Stok Rezervi

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
tr_TR: Rezerv Deposu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
tr_TR: Ayrılmış

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
tr_TR: Ayrılan Miktar

en: Reserved Qty ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{1}' in UOM {3}.
tr_TR: Ayrılan Miktar ({0}) kesirli olamaz. Bunu sağlamak için, {3} Biriminde '{1}' özelliğini devre dışı bırakın.

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
tr_TR: Üretim İçin Ayrılan Miktar

note: Label of the reserved_qty_for_production_plan (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production Plan
tr_TR: Üretim Planı İçin Ayrılan Miktar

en: Reserved Qty for Production: Raw materials quantity to make manufacturing items.
tr_TR: Üretim İçin Ayrılan Miktar: Ürünleri üretmek için gereken hammadde miktarı.

note: Label of the reserved_qty_for_sub_contract (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Subcontract
tr_TR: Alt Yüklenici İçin Ayrılan Miktar

en: Reserved Qty for Subcontract: Raw materials quantity to make subcontracted items.
tr_TR: Alt Yüklenici İçin Ayrılan Miktar: Alt yükleniciye yapılan ürünler için gerekli hammadde miktarı.

en: Reserved Qty should be greater than Delivered Qty.
tr_TR: Ayrılan Miktar, Teslim Edilen Miktardan büyük olmalıdır.

en: Reserved Qty: Quantity ordered for sale, but not delivered.
tr_TR: Ayrılan Miktar: Satış için sipariş edilmiş ancak henüz teslim edilmemiş ürün miktarı.

en: Reserved Quantity
tr_TR: Ayrılan Miktar

en: Reserved Quantity for Production
tr_TR: Üretim İçin Ayrılan Miktar

en: Reserved Serial No.
tr_TR: Ayrılmış Seri No.

note: Label of the reserved_stock (Float) field in DocType 'Bin' Name of a report
en: Reserved Stock
tr_TR: Ayrılmış Stok

en: Reserved Stock for Batch
tr_TR: Parti için Ayrılmış Stok

en: Reserved for POS Transactions
tr_TR: POS İşlemleri İçin Ayrılmıştır

en: Reserved for Production
tr_TR: Üretim İçin Ayrılan

en: Reserved for Production Plan
tr_TR: Üretim Planı İçin Ayrılan

en: Reserved for Sub Contracting
tr_TR: Alt Yüklenici İçin Ayrılan

en: Reserved for manufacturing
tr_TR: Üretim için Ayrılan

en: Reserved for sale
tr_TR: Satış İçin Ayrılan

en: Reserved for sub contracting
tr_TR: Alt yüklenicilik İçin Ayrılan

en: Reserving Stock...
tr_TR: Stok Ayırılıyor...

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

note: Label of the reset_company_default_values (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Reset Company Default Values
tr_TR: Şirket Varsayılan Değerlerini Sıfırla

en: Reset Plaid Link
tr_TR: Plaid Bağlantısını Yenile

note: Label of the reset_raw_materials_table (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Reset Raw Materials Table
tr_TR: Hammadde Tablosunu Sıfırla

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
tr_TR: Servis Seviyesi Sözleşmesini Sıfırla

en: Resetting Service Level Agreement.
tr_TR: Servis Seviyesi Sözleşmesini Sıfırlama.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
tr_TR: İstifa Tarihi

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
tr_TR: Çözüm

note: Label of the resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
tr_TR: Çözen

note: Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
tr_TR: Çözüm Tarihi

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
tr_TR: Çözüm Detayları

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolution Due
tr_TR: Çözüm Tarihi

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
tr_TR: Çözüm Zamanı

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
tr_TR: Çözümler

en: Resolve
tr_TR: Çözüm

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
tr_TR: Çözümlendi

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
tr_TR: Çözen

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
tr_TR: Yanıtlayan

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
tr_TR: Yanıt Ayrıntıları

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
tr_TR: Yanıt Anahtar Listesi

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
tr_TR: Yanıt Seçenekleri

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
tr_TR: Yanıt Sonuç Anahtar Yolu

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
tr_TR: {1} satırındaki {0} önceliği için Yanıt Süresi, Çözüm Süresinden büyük olamaz.

note: Label of the response_and_resolution_time_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Response and Resolution
tr_TR: Yanıt ve Çözüm

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
tr_TR: Sorumlu

en: Rest Of The World
tr_TR: Dünyanın Geri Kalanı

en: Restart
tr_TR: Yeniden Başlat

en: Restart Subscription
tr_TR: Aboneliği Yeniden Başlat

en: Restore Asset
tr_TR: Varlığı Geri Yükle

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Restrict
tr_TR: Kısıtlama

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
tr_TR: Ürünleri Şuna Göre Kısıtla

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
tr_TR: Ülkelere Kısıtla

note: Label of the result_key (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Result Key
tr_TR: Sonuç Anahtarı

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
tr_TR: Sonuç Önizleme Alanı

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
tr_TR: Sonuç Rota Alanı

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
tr_TR: Sonuç Başlık Alanı

en: Resume
tr_TR: Özgeçmiş

en: Resume Job
tr_TR: İşi Devam Ettir

en: Retail & Wholesale
tr_TR: Perakende ve Toptan Satış

en: Retailer
tr_TR: Perakendeci

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
tr_TR: Numuneyi Sakla

en: Retained Earnings
tr_TR: Birikmiş Kazançlar

en: Retention Stock Entry
tr_TR: Stok Tutma Girişi

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
tr_TR: Saklama Stok Girişi zaten oluşturuldu veya Örnek Miktarı sağlanmadı

en: Retry
tr_TR: Yeniden Dene

en: Retry Failed Transactions
tr_TR: Başarısız İşlemleri Tekrar Deneyin

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
tr_TR: İade

en: Return / Credit Note
tr_TR: İade Faturası

en: Return / Debit Note
tr_TR: İade Faturası

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Return Against
tr_TR: Karşılık Gelen Fatura

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
tr_TR: İrsaliye Karşılığında İade

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
tr_TR: Karşı Satınalma Fatura Dönüş

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
tr_TR: İrsaliye Karşılığında İade

en: Return Components
tr_TR: Bileşenleri İade Et

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Issued
tr_TR: İade Edildi

en: Return Qty
tr_TR: İade Miktarı

note: Label of the return_qty_from_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Return Qty from Rejected Warehouse
tr_TR: Reddedilen Depodan İade Miktarı

en: Return of Components
tr_TR: Bileşenlerin İadesi

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
tr_TR: İade Edildi

note: Label of the returned_against (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Returned Against
tr_TR: Gelen İade

en: Returned Amount
tr_TR: İade Edilen Tutar

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
tr_TR: İade Miktarı

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Returned Qty
tr_TR: İade Edilen Mik

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Returned Qty in Stock UOM
tr_TR: Stok Biriminde İade Edilen Miktar

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
tr_TR: İadeler

en: Revaluation Journals
tr_TR: Yeniden Değerleme Kayıtları

en: Revaluation Surplus
tr_TR: Yeniden Değerleme Fazlası

note: Label of the reversal_of (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reversal Of
tr_TR: Ters Kayıt

en: Reverse Journal Entry
tr_TR: Yevmyie Kaydını Geri Al

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
tr_TR: Gözden geçir

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
tr_TR: inceleme tarihi

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
tr_TR: İnceleme ve Aksiyon

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
tr_TR: Yorumlar

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Account' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Company'
en: Rgt
tr_TR: Sağ

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
tr_TR: Sağ Dizin

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
tr_TR: Çalıyor...

note: Name of a UOM
en: Rod
tr_TR: Çubuk

note: Label of the role_allowed_to_create_edit_back_dated_transactions (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
tr_TR: Eski Tarihli İşlemleri Oluşturma/Düzenleme İçin İzin Verilen Rol

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
tr_TR: Dondurulmuş Stoku Düzenlemede İzin Verilen Rol

note: Label of the role_allowed_to_over_bill (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
tr_TR: Fazla Faturalandırmaya İzin Verilen Rol

note: Label of the role_allowed_to_over_deliver_receive (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
tr_TR: Rolün Fazla Teslim/Alma İzni Var

note: Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Selling
en: Role Allowed to Override Stop Action
tr_TR: Durdurma Eylemini Geçersiz Kılma İzni Olan Rol

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
tr_TR: Dondurulmuş Hesapları Ayarlama ve Dondurulmuş Girişleri Düzenlemeye İzin Verilen Rol

note: Label of the credit_controller (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
tr_TR: Kredi Limitini aşmasına izin verilen rol

note: Label of the root (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Root
tr_TR: Kök

en: Root Company
tr_TR: Kök Şirket

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
tr_TR: Kök Türü

en: Root Type for {0} must be one of the Asset, Liability, Income, Expense and Equity
tr_TR: {0} için Kök Tipi Varlık, Borç, Gelir, Gider ve Özkaynaklardan biri olmalıdır

en: Root Type is mandatory
tr_TR: Kök Türü zorunludur

en: Root cannot be edited.
tr_TR: Kök düzenlenemez.

en: Root cannot have a parent cost center
tr_TR: Kökün ana maliyet merkezi olamaz

note: Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Round Free Qty
tr_TR: Bedelsiz Miktarı Yuvarla

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
tr_TR: Yuvarlama

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
tr_TR: Yuvarlama Hesabı

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
tr_TR: Maliyet Merkezi Yuvarlama

note: Label of the round_off_tax_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Round Off Tax Amount
tr_TR: Yuvarlama Vergi Tutarı

note: Label of the round_row_wise_tax (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Round Tax Amount Row-wise
tr_TR: Yuvarlak Vergi Tutarı Satır Bazında

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
tr_TR: Yuvarlatılmış Toplam

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
tr_TR: Yuvarlanmış Toplam (Şirket Kuru)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
tr_TR: Yuvarlama Düzeltmesi

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
tr_TR: Yuvarlama Düzeltmesi

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
tr_TR: Yuvarlama Düzeltmesi

note: Label of the rounding_loss_allowance (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Rounding Loss Allowance
tr_TR: Yuvarlama Kaybı Karşılığı

en: Rounding Loss Allowance should be between 0 and 1
tr_TR: Yuvarlama Kaybı Karşılığı 0 ile 1 arasında olmalıdır.

en: Rounding gain/loss Entry for Stock Transfer
tr_TR: Stok Transferi için Yuvarlama Kazanç/Kayıp Girişi

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
tr_TR: Rota

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
tr_TR: Rota

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
tr_TR: Rota İsmi

en: Row #
tr_TR: Satır #

en: Row # {0}:
tr_TR: Satır # {0}:

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
tr_TR: Satır # {0}: Ürün {2} için {1} miktarından fazlası iade edilemez

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
tr_TR: Satır # {0}: {1} {2} alanında kullanılan orandan daha yüksek bir oran belirlenemez

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
tr_TR: Satır # {0}: İade Edilen Ürün {1} {2} {3} içinde mevcut değil

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
tr_TR: Satır #{0} (Ödeme Tablosu): Tutar negatif olmalıdır

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
tr_TR: Satır #{0} (Ödeme Tablosu): Tutar pozitif olmalıdır

en: Row #{0}: A reorder entry already exists for warehouse {1} with reorder type {2}.
tr_TR: Satır #{0}: {1} deposu için {2} yeniden sipariş türüyle zaten yeniden bir sipariş girişi mevcut.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is incorrect.
tr_TR: Satır #{0}: Kabul Kriteri Formülü hatalı.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is required.
tr_TR: Satır #{0}: Kabul Kriteri Formülü gereklidir.

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Rejected Warehouse cannot be same
tr_TR: Satır #{0}: Kabul Deposu ve Red Deposu aynı olamaz

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Supplier Warehouse cannot be same
tr_TR: Satır # {0}: Kabul Edilen Depo ve Tedarikçi Deposu aynı olamaz

en: Row #{0}: Accepted Warehouse is mandatory for the accepted Item {1}
tr_TR: Satır #{0}: Kabul Deposu, kabul edilen {1} Ürünü için zorunludur

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
tr_TR: Sıra # {0}: Hesap {1}, şirkete {2} ait değil

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than Outstanding Amount of Payment Request {1}
tr_TR: Satır #{0}: Tahsis Edilen Tutar, Ödeme Talebi {1} için Kalan Tutarı aşamaz.

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
tr_TR: Satır #{0}: Tahsis Edilen Tutar ödenmemiş tutardan fazla olamaz.

en: Row #{0}: Allocated amount:{1} is greater than outstanding amount:{2} for Payment Term {3}
tr_TR: Satır #{0}: {3} Ödeme Dönemi için Tahsis edilen tutar: {1}, ödenmemiş tutardan büyük: {2}

en: Row #{0}: Amount must be a positive number
tr_TR: Satır #{0}: Tutar pozitif bir sayı olmalıdır

en: Row #{0}: Asset {1} cannot be submitted, it is already {2}
tr_TR: Satır #{0}: Varlık {1} gönderilemiyor, zaten {2}

en: Row #{0}: BOM is not specified for subcontracting item {0}
tr_TR: Satır #{0}: {0} alt yüklenici kalemi için ürün ağacı belirtilmemiş

en: Row #{0}: Batch No {1} is already selected.
tr_TR: Satır #{0}: Parti No {1} zaten seçili.

en: Row #{0}: Cannot allocate more than {1} against payment term {2}
tr_TR: Satır #{0}: Ödeme süresi {2} için {1} değerinden daha fazla tahsis edilemez

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
tr_TR: Satır #{0}: Zaten faturalandırılmış olan {1} kalemi silinemiyor.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
tr_TR: Satır #{0}: Zaten teslim edilmiş olan {1} kalem silinemiyor

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
tr_TR: Satır #{0}: Daha önce alınmış olan {1} kalem silinemiyor

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
tr_TR: Satır # {0}: İş emri atanmış {1} kalem silinemez.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
tr_TR: Satır #{0}: Müşterinin satın alma siparişine atanmış olan {1} kalem silinemiyor.

en: Row #{0}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor
tr_TR: Satır #{0}: Alt yükleniciye hammadde tedarik ederken Tedarikçi Deposu seçilemez

en: Row #{0}: Cannot set Rate if amount is greater than billed amount for Item {1}.
tr_TR: Satır #{0}: {1} Ürünü için tutar fatura tutarından büyükse Oran belirlenemez.

en: Row #{0}: Cannot transfer more than Required Qty {1} for Item {2} against Job Card {3}
tr_TR: Satır #{0}: İş Kartı {3} için {2} Ürünü için Gerekli Olan {1} Miktardan fazlasını aktaramazsınız.

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
tr_TR: Satır #{0}: Alt Öğe bir Ürün Paketi olmamalıdır. Lütfen {1} öğesini kaldırın ve kaydedin

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be Draft
tr_TR: Satır #{0}: Tüketilen Varlık {1} Taslak olamaz

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be cancelled
tr_TR: Satır #{0}: Tüketilen Varlık {1} iptal edilemez

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be the same as the Target Asset
tr_TR: Satır #{0}: Tüketilen Varlık {1} Hedef Varlık ile aynı olamaz

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be {2}
tr_TR: Satır #{0}: Tüketilen Varlık {1}, {2} olamaz.

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} does not belong to company {2}
tr_TR: Satır #{0}: Tüketilen Varlık {1} {2} şirketine ait değil

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
tr_TR: Satır #{0}: Maliyet Merkezi {1} {2} şirketine ait değil

en: Row #{0}: Cumulative threshold cannot be less than Single Transaction threshold
tr_TR: Satır #{0}: Kümülatif eşik, Tek İşlem eşiğinden az olamaz

en: Row #{0}: Dates overlapping with other row
tr_TR: Satır #{0}: Diğer satırla çakışan tarihler var

en: Row #{0}: Default BOM not found for FG Item {1}
tr_TR: Satır #{0}: Bitmiş Ürün için varsayılan {1} Ürün Ağacı bulunamadı

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
tr_TR: Satır #{0}: Referanslarda yinelenen giriş {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
tr_TR: Satır #{0}: Beklenen Teslimat Tarihi Satın Alma Siparişi Tarihinden önce olamaz

en: Row #{0}: Expense Account not set for the Item {1}. {2}
tr_TR: Satır #{0}: Gider Hesabı {1} Öğesi için ayarlanmadı. {2}

en: Row #{0}: Finished Good Item Qty can not be zero
tr_TR: Satır #{0}: Bitmiş Ürün Miktarı sıfır olamaz.

en: Row #{0}: Finished Good Item is not specified for service item {1}
tr_TR: Satır #{0}: Hizmet ürünü {1} için Bitmiş Ürün belirtilmemiş.

en: Row #{0}: Finished Good Item {1} must be a sub-contracted item
tr_TR: Satır #{0}: Bitmiş Ürün {1} bir alt yüklenici ürünü olmalıdır

en: Row #{0}: Finished Good must be {1}
tr_TR: Satır #{0}: Bitmiş Ürün {1} olmalıdır

en: Row #{0}: Finished Good reference is mandatory for Scrap Item {1}.
tr_TR: Satır #{0}: Hurda Ürün {1} için Bitmiş Ürün referansı zorunludur.

en: Row #{0}: For {1} Clearance date {2} cannot be before Cheque Date {3}
tr_TR: Satır #{0}: {1} için Tahsilat Tarihi {2}, Çek Tarihi {3} olan tarihten önce olamaz.

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets credited
tr_TR: Satır #{0}: {1} için, yalnızca hesap alacaklandırılırsa referans belgesini seçebilirsiniz

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets debited
tr_TR: Satır #{0}: {1} için, yalnızca hesap alacaklandırılırsa referans belgesini seçebilirsiniz

en: Row #{0}: From Date cannot be before To Date
tr_TR: Satır #{0}: Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihinden önce olamaz

en: Row #{0}: Item added
tr_TR: Satır # {0}: Ürün eklendi

en: Row #{0}: Item {1} does not exist
tr_TR: Satır #{0}: {1} öğesi mevcut değil

en: Row #{0}: Item {1} has been picked, please reserve stock from the Pick List.
tr_TR: Satır #{0}: Ürün {1} toplandı, lütfen Toplama Listesinden stok ayırın.

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
tr_TR: Satır #{0}: Ürün {1}, Serili/Partili bir ürün değil. Seri No/Parti No’su atanamaz.

en: Row #{0}: Item {1} is not a service item
tr_TR: Satır #{0}: {1} öğesi bir hizmet kalemi değildir

en: Row #{0}: Item {1} is not a stock item
tr_TR: Satır #{0}: {1} bir stok kalemi değildir

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
tr_TR: Satır #{0}: Yevmiye Kaydı {1} , {2} hesabına sahip değil veya zaten başka bir makbuzla eşleştirilmiş

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
tr_TR: Satır #{0}: Satın Alma Emri zaten mevcut olduğundan Tedarikçiyi değiştirmenize izin verilmiyor

en: Row #{0}: Only {1} available to reserve for the Item {2}
tr_TR: Satır #{0}: Yalnızca {1} Öğesi {2} için rezerve edilebilir

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
tr_TR: Satır #{0}: {1} Operasyonu {3} İş Emrindeki {2} adet için tamamlanamadı. Lütfen önce {4} İş Kartındaki operasyon durumunu güncelleyin.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
tr_TR: Satır #{0}: İşlemi tamamlamak için ödeme belgesi gereklidir

en: Row #{0}: Please select Item Code in Assembly Items
tr_TR: Satır #{0}: Lütfen Montaj Öğelerinde Ürün Kodunu seçin

en: Row #{0}: Please select the BOM No in Assembly Items
tr_TR: Satır #{0}: Lütfen Montaj Kalemleri için Ürün Ağacı No'yu seçin

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
tr_TR: Satır #{0}: Lütfen Alt Montaj Deposunu seçin

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
tr_TR: Satır #{0}: Lütfen yeniden sipariş miktarını ayarlayın

en: Row #{0}: Please update deferred revenue/expense account in item row or default account in company master
tr_TR: Satır #{0}: Lütfen kalem satırındaki ertelenmiş gelir/gider hesabını veya şirket ana sayfasındaki varsayılan hesabı güncelleyin

en: Row #{0}: Qty increased by {1}
tr_TR: Satır #{0}: Miktar {1} oranında artırıldı

en: Row #{0}: Qty must be a positive number
tr_TR: Satır #{0}: Miktar pozitif bir sayı olmalıdır

en: Row #{0}: Qty should be less than or equal to Available Qty to Reserve (Actual Qty - Reserved Qty) {1} for Iem {2} against Batch {3} in Warehouse {4}.
tr_TR: Satır #{0}: Miktar, {4} deposunda {3} Partisi için {2} ürününe karşı Rezerve Edilebilir Miktar'dan (Gerçek Miktar - Rezerve Edilen Miktar) {1} küçük veya eşit olmalıdır.

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
tr_TR: Satır #{0}: {1} kalemi için miktar sıfır olamaz.

en: Row #{0}: Quantity to reserve for the Item {1} should be greater than 0.
tr_TR: Satır #{0}: {1} Kalemi için rezerve edilecek miktar 0'dan büyük olmalıdır.

en: Row #{0}: Rate must be same as {1}: {2} ({3} / {4})
tr_TR: Satır #{0}: {1} işlemindeki fiyat ile aynı olmalıdır: {2} ({3} / {4})

en: Row #{0}: Received Qty must be equal to Accepted + Rejected Qty for Item {1}
tr_TR: Satır #{0}: Alınan Miktar, {1} Kalemi için Kabul Edilen + Reddedilen Miktara eşit olmalıdır

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
tr_TR: Satır #{0}: Referans Belge Türü Satın Alma Emri, Satın Alma Faturası veya Defter Girişi'nden biri olmalıdır

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
tr_TR: Satır #{0}: Referans Belge Türü, Satış Siparişi, Satış Faturası, Yevmiye Kaydı veya Takip Uyarısı’ndan biri olmalıdır

en: Row #{0}: Rejected Qty can not be entered in Purchase Return
tr_TR: Satır #{0}: Reddedilen Miktar Satın Alma İadesine girilemez

en: Row #{0}: Rejected Qty cannot be set for Scrap Item {1}.
tr_TR: Satır #{0}: Hurda Ürün {1} için Reddedilen Miktar ayarlanamaz.

en: Row #{0}: Rejected Warehouse is mandatory for the rejected Item {1}
tr_TR: Satır #{0}: Red Deposu, reddedilen {1} Ürünü için zorunludur.

en: Row #{0}: Reqd by Date cannot be before Transaction Date
tr_TR: Satır #{0}: Talep Edilen Tarih, İşlem Tarihinden önce olamaz

en: Row #{0}: Scrap Item Qty cannot be zero
tr_TR: Satır #{0}: Hurda Ürün Miktarı sıfır olamaz

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
tr_TR: Satır #{0}: Seri No {1} , Parti {2}'ye ait değil

en: Row #{0}: Serial No {1} for Item {2} is not available in {3} {4} or might be reserved in another {5}.
tr_TR: Satır #{0}: {2} ürünü için Seri No {1}, {3} {4} için mevcut değil veya başka bir {5} içinde rezerve edilmiş olabilir.

en: Row #{0}: Serial No {1} is already selected.
tr_TR: Satır #{0}: Seri No {1} zaten seçilidir.

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
tr_TR: Satır #{0}: Hizmet Bitiş Tarihi Fatura Kayıt Tarihinden önce olamaz

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
tr_TR: Satır #{0}: Hizmet Başlangıç Tarihi, Hizmet Bitiş Tarihinden büyük olamaz

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
tr_TR: Satır #{0}: Ertelenmiş muhasebe için Hizmet Başlangıç ve Bitiş Tarihi gereklidir

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
tr_TR: Satır #{0}: {1} kalemi için Tedarikçiyi Ayarla

en: Row #{0}: Start Time and End Time are required
tr_TR: Satır #{0}: Başlangıç Saati ve Bitiş Saati gereklidir

en: Row #{0}: Start Time must be before End Time
tr_TR: Satır #{0}: Başlangıç Zamanı Bitiş Zamanından önce olmalıdır

en: Row #{0}: Status is mandatory
tr_TR: Satır #{0}: Durum zorunludur

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
tr_TR: Satır # {0}: Fatura İndirimi {2} için durum {1} olmalı

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for Item {1} against a disabled Batch {2}.
tr_TR: Satır #{0}: Stok, devre dışı bırakılmış bir Parti {2} karşılığında {1} Kalemi için ayrılamaz.

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for a non-stock Item {1}
tr_TR: Satır #{0}: Stok, stokta olmayan bir Ürün için rezerve edilemez {1}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved in group warehouse {1}.
tr_TR: Satır #{0}: {1} deposu bir Grup Deposu olduğundan, stok rezerve edilemez.

en: Row #{0}: Stock is already reserved for the Item {1}.
tr_TR: Satır #{0}: Stok zaten {1} kalemi için ayrılmıştır.

en: Row #{0}: Stock is reserved for item {1} in warehouse {2}.
tr_TR: Satır #{0}: Stok, {2} Deposunda bulunan {1} Ürünü için ayrılmıştır.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for Item {1} against Batch {2} in Warehouse {3}.
tr_TR: Satır #{0}: {3} Deposunda, {2} Partisi için {1} ürününe ayrılacak stok bulunmamaktadır.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for the Item {1} in Warehouse {2}.
tr_TR: Satır #{0}: {2} Deposundaki {1} Ürünü için rezerve edilecek stok mevcut değil.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
tr_TR: Satır #{0}: {1} grubu zaten sona erdi.

en: Row #{0}: The following serial numbers are not present in Delivery Note {1}:
tr_TR: Satır #{0}: Aşağıdaki seri numaraları {1} İrsaliyesinde mevcut değildir:

en: Row #{0}: The warehouse {1} is not a child warehouse of a group warehouse {2}
tr_TR: Satır #{0}: {1} deposu, {2} grup deposunun alt deposu değildir.

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
tr_TR: Satır #{0}: Zamanlamalar {1} satırı ile çakışıyor

en: Row #{0}: You cannot use the inventory dimension '{1}' in Stock Reconciliation to modify the quantity or valuation rate. Stock reconciliation with inventory dimensions is intended solely for performing opening entries.
tr_TR: Satır #{0}: Envanter boyutu ‘{1}’ Stok Sayımı miktarı veya değerleme oranını değiştirmek için kullanılamaz. Envanter boyutlarıyla yapılan stok doğrulaması yalnızca açılış kayıtları için kullanılmalıdır.

en: Row #{0}: You must select an Asset for Item {1}.
tr_TR: Satır #{0}: {1} Öğesi için bir Varlık seçmelisiniz.

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
tr_TR: Satır #{0}: {1} kalemi {2} için negatif olamaz

en: Row #{0}: {1} is not a valid reading field. Please refer to the field description.
tr_TR: Satır #{0}: {1} geçerli bir okuma alanı değil. Lütfen alan açıklamasına bakın.

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
tr_TR: Açılış {2} Faturalarını oluşturmak için #{0}: {1} satırı gereklidir

en: Row #{0}: {1} of {2} should be {3}. Please update the {1} or select a different account.
tr_TR: Satır #{0}: {1}/{2} değeri {3} olmalıdır. Lütfen {1} alanını güncelleyin veya farklı bir hesap seçin.

en: Row #{1}: Warehouse is mandatory for stock Item {0}
tr_TR: Satır #{1}: {0} Stok Ürünü için Depo zorunludur

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
tr_TR: Satır #{}: {} - {} para birimi şirket para birimiyle eşleşmiyor.

en: Row #{}: Finance Book should not be empty since you're using multiple.
tr_TR: Satır #{}: Birden fazla kullandığınız için Finans Defteri boş olmamalıdır.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
tr_TR: Satır #{}: Ürün Kodu: {}, {} deposunda mevcut değil.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
tr_TR: Satır # {}: POS Faturası {} {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
tr_TR: Satır #{}: POS Faturası {} müşteriye ait değil {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
tr_TR: Satır #{}: POS Faturası {} henüz gönderilmedi

en: Row #{}: Please assign task to a member.
tr_TR: Satır #{}: Lütfen bir üyeye görev atayın.

en: Row #{}: Please use a different Finance Book.
tr_TR: Satır #{}: Lütfen farklı bir Finans Defteri kullanın.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
tr_TR: Satır #{}: Seri No {}, orijinal faturada işlem görmediği için iade edilemez {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
tr_TR: Satır #{}: {} deposu altındaki Ürün Kodu: {} için stok miktarı yeterli değil. Mevcut miktar {}.

en: Row #{}: The original Invoice {} of return invoice {} is not consolidated.
tr_TR: Satır #{}: İade faturasının {} orijinal Faturası {} birleştirilmemiştir.

en: Row #{}: You cannot add positive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
tr_TR: Satır #{}: Bir iade faturasına pozitif miktarlar ekleyemezsiniz. İadeyi tamamlamak için lütfen {} öğesini kaldırın.

en: Row #{}: item {} has been picked already.
tr_TR: Satır #{}: {} öğesi zaten seçildi.

en: Row #{}: {}
tr_TR: Satır #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
tr_TR: Satır #{}: {} {} mevcut değil.

en: Row #{}: {} {} doesn't belong to Company {}. Please select valid {}.
tr_TR: Satır #{}: {} {}, {} Şirketine ait değil. Lütfen geçerli {} seçin.

en: Row No {0}: Warehouse is required. Please set a Default Warehouse for Item {1} and Company {2}
tr_TR: Satır No {0}: Depo gereklidir. Lütfen {1} ürünü ve {2} Şirketi için Varsayılan Depoyu ayarlayın.

en: Row Number
tr_TR: Satır Numarası

en: Row {0}
tr_TR: Satır {0}

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
tr_TR: Satır {0} : Hammadde öğesine karşı işlem gerekiyor {1}

en: Row {0}: Accepted Qty and Rejected Qty can't be zero at the same time.
tr_TR: Satır {0}: Kabul Edilen Miktar ve Reddedilen Miktar aynı anda sıfır olamaz.

en: Row {0}: Account {1} and Party Type {2} have different account types
tr_TR: Satır {0}: Hesap {1} ve Cari Türü {2} farklı hesap türlerine sahiptir

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
tr_TR: Satır {0}: Aktivite Türü zorunludur.

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
tr_TR: Satır {0}: Tedarikçiye karşı avans borçlandırılmalıdır

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to invoice outstanding amount {2}
tr_TR: Satır {0}: Tahsis edilen tutar {1}, fatura kalan tutarı {2}’den az veya ona eşit olmalıdır

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to remaining payment amount {2}
tr_TR: Satır {0}: Tahsis edilen tutar {1}, kalan ödeme tutarı {2} değerinden az veya ona eşit olmalıdır.

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
tr_TR: Satır {0}: {1} Ürünü için Ürün Ağacı bulunamadı

en: Row {0}: Both Debit and Credit values cannot be zero
tr_TR: Satır {0}: Hem Borç hem de Alacak değerleri sıfır olamaz

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
tr_TR: Satır {0}: Dönüşüm Faktörü zorunludur

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
tr_TR: Satır {0}: Maliyet Merkezi {1} {2} şirketine ait değil

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
tr_TR: Satır {0}: Bir Ürün için maliyet merkezi gereklidir {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
tr_TR: Satır {0}: Alacak kaydı {1} ile ilişkilendirilemez

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
tr_TR: Satır {0}: Ürün Ağacı #{1} para birimi, seçilen para birimi {2} ile aynı olmalıdır

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
tr_TR: Satır {0}: Borç girişi {1} ile ilişkilendirilemez

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
tr_TR: Satır {0}: Teslimat Deposu ({1}) ve Müşteri Deposu ({2}) aynı olamaz

en: Row {0}: Depreciation Start Date is required
tr_TR: Satır {0}: Amortisman Başlangıç Tarihi gerekli

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
tr_TR: Satır {0}: Ödeme Koşulları tablosundaki Son Tarih, Gönderim Tarihinden önce olamaz

en: Row {0}: Either Delivery Note Item or Packed Item reference is mandatory.
tr_TR: Satır {0}: Ya İrsaliye Kalemi ya da Paketlenmiş Kalem referansı zorunludur.

en: Row {0}: Enter location for the asset item {1}
tr_TR: Satır {0}: Varlık kalemi için konum girin {1}

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
tr_TR: Satır {0}: Döviz Kuru zorunludur

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
tr_TR: Satır {0}: Faydalı Ömürden Sonra Beklenen Değer, Brüt Satın Alma Tutarından az olmalıdır

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} as no Purchase Receipt is created against Item {2}.
tr_TR: Satır {0}: Ürün {2} için Satın Alma İrsaliyesi oluşturulmadığından Gider Başlığı {1} olarak değiştirildi

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because account {2} is not linked to warehouse {3} or it is not the default inventory account
tr_TR: Satır {0}: {2} hesabı {3} deposu ile bağlantılı değil veya varsayılan stok hesabı değil, bu yüzden Gider Hesabı {1} olarak değiştirildi.

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because expense is booked against this account in Purchase Receipt {2}
tr_TR: Satır {0}: Gider Başlığı {1} olarak değiştirildi çünkü bu hesaba Satın Alma İrsaliyesi {2} kapsamında gider kaydedildi

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
tr_TR: Satır {0}: Tedarikçi {1} için, e-posta göndermek için E-posta Adresi Gereklidir

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
tr_TR: Satır {0}: Başlangıç Saati ve Bitiş Saati zorunludur.

en: Row {0}: From Warehouse is mandatory for internal transfers
tr_TR: Satır {0}: İç transferler için Gönderen Depo zorunludur.

en: Row {0}: From time must be less than to time
tr_TR: Satır {0}: Başlangıç zamanı bitiş zamanından küçük olmalıdır

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
tr_TR: Satır {0}: Saat değeri sıfırdan büyük olmalıdır.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
tr_TR: Satır {0}: Geçersiz referans {1}

en: Row {0}: Item Tax template updated as per validity and rate applied
tr_TR: Satır {0}: Ürün Vergi şablonu geçerliliğe ve uygulanan orana göre güncellendi

en: Row {0}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer
tr_TR: Satır {0}: Ürün oranı, dahili bir stok transferi olduğu için değerleme oranına göre güncellenmiştir

en: Row {0}: Item {1} must be a stock item.
tr_TR: Satır {0}: {1} öğesi bir Stok Ürünü olmalıdır.

en: Row {0}: Item {1} must be a subcontracted item.
tr_TR: Satır {0}: Ürün {1} bir alt yüklenici kalemi olmalıdır.

en: Row {0}: Packed Qty must be equal to {1} Qty.
tr_TR: Satır {0}: Paketlenen Miktar {1} Miktarına eşit olmalıdır.

en: Row {0}: Packing Slip is already created for Item {1}.
tr_TR: Satır {0}: {1} Kalemi için Paketleme Fişi zaten oluşturulmuştur.

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
tr_TR: Satır {0}: Parti / Hesap {3} {4} içindeki {1} / {2} ile eşleşmiyor

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
tr_TR: Satır {0}: Alacak / Borç hesabı {1} için Cari Türü ve Cari bilgisi gereklidir

en: Row {0}: Payment Term is mandatory
tr_TR: Satır {0}: Ödeme Vadesi zorunludur

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
tr_TR: Satır {0}: Satış/Alış Siparişine karşı yapılan ödeme her zaman avans olarak işaretlenmelidir

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
tr_TR: Satır {0}: Eğer bu bir avans kaydı ise, Hesap {1} için ‘Avans’ seçeneğini işaretleyin.

en: Row {0}: Please provide a valid Delivery Note Item or Packed Item reference.
tr_TR: Satır {0}: Lütfen geçerli bir İrsaliye Kalemi veya Paketlenmiş Ürün referansı sağlayın.

en: Row {0}: Please select a BOM for Item {1}.
tr_TR: Satır {0}: Lütfen {1} Ürünü için bir Ürün Ağacı seçin.

en: Row {0}: Please select an active BOM for Item {1}.
tr_TR: Satır {0}: Lütfen {1} Ürünü için bir Aktif Ürün Ağacı seçin.

en: Row {0}: Please select an valid BOM for Item {1}.
tr_TR: Satır {0}: Lütfen {1} Ürünü için bir Aktif Ürün Ağacı seçin.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
tr_TR: Satır {0}: Lütfen Satış Vergileri ve Ücretleri bölümündeki Vergi Muafiyet Sebebi kısmından ayarlayın

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
tr_TR: Satır {0}: Lütfen Ödeme Planında Ödeme Şeklini ayarlayın

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
tr_TR: Satır {0}: Lütfen Ödeme Şekli {1} adresinde doğru kodu ayarlayın

en: Row {0}: Project must be same as the one set in the Timesheet: {1}.
tr_TR: Satır {0}: Proje, Zaman Çizelgesi'nde ayarlanan proje ile aynı olmalıdır: {1}.

en: Row {0}: Qty cannot be greater than {1} for the Item {2}.
tr_TR: Satır {0}: Miktar, {2} Kalemi için {1} değerinden büyük olamaz.

en: Row {0}: Qty in Stock UOM can not be zero.
tr_TR: Satır {0}: Stoktaki Miktar Ölçü Birimi sıfır olamaz.

en: Row {0}: Qty must be greater than 0.
tr_TR: Satır {0}: Miktar Sıfırdan büyük olmalıdır.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
tr_TR: Satır {0}: Girişin kayıt zamanında ({2} {3}) depo {1} için {4} miktarı mevcut değil

en: Row {0}: Shift cannot be changed since the depreciation has already been processed
tr_TR: Satır {0}: Amortisman zaten işlenmiş olduğundan vardiya değiştirilemez

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
tr_TR: Satır {0}: Hammadde {1} için alt yüklenici kalemi zorunludur

en: Row {0}: Target Warehouse is mandatory for internal transfers
tr_TR: Satır {0}: İç transferler için Hedef Depo zorunludur.

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
tr_TR: Satır {0}: Ürün {1} için miktar pozitif sayı olmalıdır

en: Row {0}: Total Number of Depreciations cannot be less than or equal to Opening Number of Booked Depreciations
tr_TR: Satır {0}: Toplam Amortisman Sayısı, Kayıtlı Amortismanların Açılış Sayısından az veya eşit olamaz

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
tr_TR: Satır {0}: Ölçü Birimi Dönüşüm Faktörü zorunludur

en: Row {0}: Workstation or Workstation Type is mandatory for an operation {1}
tr_TR: Satır {0}: Bir Operasyon için İş İstasyonu veya İş İstasyonu Türü zorunludur {1}

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
tr_TR: Satır {0}: kullanıcı {2} öğesinde {1} kuralını uygulamadı

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
tr_TR: Satır {0}: {1} 0'dan büyük olmalıdır

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
tr_TR: Satır {0}: {1} {2} {3} ile eşleşmiyor

en: Row {0}: {2} Item {1} does not exist in {2} {3}
tr_TR: Satır {0}: {2} Öğe {1} {2} {3} içinde mevcut değil

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
tr_TR: Satır {1}: Miktar ({0}) kesirli olamaz. Bunu etkinleştirmek için, {3} Ölçü Biriminde ‘{2}’ seçeneğini devre dışı bırakın.

en: Row {}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation for item {}
tr_TR: Satır {}: Varlık Adlandırma Serisi, {} kalemi için otomatik oluşturma için zorunludur

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
tr_TR: Satır ({0}): {1}, {2} için zaten indirimli

en: Rows Added in {0}
tr_TR: {0} İçinde Eklenen Satırlar

en: Rows Removed in {0}
tr_TR: {0} İçinde Silinen Satırlar

note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
tr_TR: Aynı Hesap Başlığına sahip satırlar, Muhasebe Defterinde birleştirilecektir.

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
tr_TR: Diğer satırlardaki yinelenen teslim dosyalarına sahip satırlar bulundu: {0}

en: Rows: {0} have 'Payment Entry' as reference_type. This should not be set manually.
tr_TR: Satırlar: {0} referans_türü olarak 'Ödeme Girişi'ne sahiptir. Bu manuel olarak ayarlanmamalıdır.

en: Rows: {0} in {1} section are Invalid. Reference Name should point to a valid Payment Entry or Journal Entry.
tr_TR: Satırlar: {0} {1} bölümünde Geçersiz. Referans Adı geçerli bir Ödeme Kaydına veya Yevmiye Kaydına işaret etmelidir.

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
tr_TR: Yürüten Kural

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
tr_TR: Kural Açıklaması

note: Description of the 'Job Capacity' (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Run parallel job cards in a workstation
tr_TR: Bir iş istasyonunda aynı anda yürütülecek iş kartı sayısı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Running
tr_TR: Çalışıyor

en: S.O. No.
tr_TR: Sipariş No

note: Label of the sla_fulfilled_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Fulfilled On
tr_TR: SLA'nın Gerçekleştiği Tarih

note: Name of a DocType
en: SLA Fulfilled On Status
tr_TR: SLA Gerçekleştirildi Durumu

note: Label of the pause_sla_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Paused On
tr_TR: SLA Duraklatıldığı Tarih

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
tr_TR: SMS Merkezi

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
tr_TR: SMS Kayıtları

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
tr_TR: SMS Ayarları

en: SO Qty
tr_TR: Siparişi Miktarı

en: SO Total Qty
tr_TR: Sipariş Toplam Miktar

en: STATEMENT OF ACCOUNTS
tr_TR: HESAP TABLOSU

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
tr_TR: SWIFT Numarası

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
tr_TR: SWIFT Numarası

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
tr_TR: Güvenli Stok

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
tr_TR: Maaş

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salary Currency
tr_TR: Maaş Para Birimi

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
tr_TR: Maaş Ödemesi

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
tr_TR: Satış

en: Sales Account
tr_TR: Satış Hesabı

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
tr_TR: Satış Analizi

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
tr_TR: Satış Katkıları ve Teşvikler

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
tr_TR: Satış Ayarları

en: Sales Expenses
tr_TR: Satış Giderleri

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
tr_TR: Satış Hunisi

note: Label of the sales_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item'
en: Sales Incoming Rate
tr_TR: Satış Gelen Oranı

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
tr_TR: Satış Faturası

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
tr_TR: Satış Faturası Peşinatı

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
tr_TR: Satış Faturası Ürünü

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
tr_TR: Satış Fatura No

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
tr_TR: Satış Faturası Ödemesi

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
tr_TR: Satış Faturası Zaman Çizelgesi

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
tr_TR: Satış Faturası Trendleri

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
tr_TR: Satış Faturası {0} zaten kaydedildi

en: Sales Invoice {0} must be deleted before cancelling this Sales Order
tr_TR: Bu Satış Siparişini iptal etmeden önce Satış Faturası {0} iptal edilmeli veya silinmelidir

note: Name of a role
en: Sales Manager
tr_TR: Satış Yöneticisi

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
tr_TR: Satış Kayıtları Yöneticisi

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
tr_TR: Satış Aylık Geçmişi

en: Sales Opportunities by Campaign
tr_TR: Kampanyaya Göre Satış Fırsatları

en: Sales Opportunities by Medium
tr_TR: Medium Kaynağından Gelen Satış Fırsatları

en: Sales Opportunities by Source
tr_TR: Kaynağa Göre Satış Fırsatları

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
tr_TR: Satış Siparişi

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
tr_TR: Satış Siparişi Analizi

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
tr_TR: Satış Siparişi Tarihi

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
tr_TR: Satış Siparişi Ürünü

note: Label of the sales_order_packed_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order Packed Item
tr_TR: Satış Siparişi Paketlenmiş Ürün

note: Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Reference
tr_TR: Satış Siparişi Referansı

note: Label of the sales_order_status (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Order Status
tr_TR: Satış Siparişi Durumu

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
tr_TR: Satış Trendleri

en: Sales Order required for Item {0}
tr_TR: Ürün için Satış Siparişi gerekli {0}

en: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}. To allow multiple Sales Orders, Enable {2} in {3}
tr_TR: Satış Siparişi {0} Müşterinin Satın Alma Siparişi {1} ile zaten mevcut. Birden fazla Satış Siparişine izin vermek için {2} adresini {3} adresinde etkinleştirin

en: Sales Order {0} is not submitted
tr_TR: Satış Siparişi {0} kaydedilmedi

en: Sales Order {0} is not valid
tr_TR: Satış Sipariş {0} geçerli değildir

en: Sales Order {0} is {1}
tr_TR: Satış Sipariş {0} {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
tr_TR: Satış Siparişleri

en: Sales Orders Required
tr_TR: Satış Siparişleri Gerekli

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
tr_TR: Faturalandırılacak Satış Siparişleri

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
tr_TR: Teslim Edilecek Satış Siparişleri

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
tr_TR: Satış Partneri

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Sales Partner Item'
en: Sales Partner
tr_TR: Satış Partneri

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
tr_TR: Satış Ortağı Komisyon Özeti

note: Name of a DocType
en: Sales Partner Item
tr_TR: Satış Siparişi Ürünü

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
tr_TR: Satış Ortağı Adı

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
tr_TR: Satış Ortağı Hedefi

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partner Target Variance Based On Item Group
tr_TR: Ürün Grubuna göre Satış Ortağı Hedef Sapması

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
tr_TR: Ürün Grubuna göre Satış Ortağı Hedef Varyansı

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
tr_TR: Satış Ortağı İşlem Özeti

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
tr_TR: Satış Ortağı Türü

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
tr_TR: Satış Ortakları Komisyonu

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
tr_TR: Satış Ödeme Özeti

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
tr_TR: Satış Personeli

en: Sales Person <b>{0}</b> is disabled.
tr_TR: Satış Personeli <b>{0}</b> devre dışı bırakıldı.

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
tr_TR: Satış Personeli Komisyonu Özeti

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
tr_TR: Satış Personeli Adı

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
tr_TR: Ürün Grubuna göre Satış Elemanı Hedef Sapması

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
tr_TR: Satış Personeli Hedefleri

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
tr_TR: Satış Personeli İşlem Özeti

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
tr_TR: Satış Hattı

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline Analytics
tr_TR: Satış Hattı Analitiği

en: Sales Pipeline by Stage
tr_TR: Aşamaya Göre Satış Süreci

en: Sales Price List
tr_TR: Satış Fiyat Listesi

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
tr_TR: Satış Kaydı

en: Sales Representative
tr_TR: Satış Temsilcisi

en: Sales Return
tr_TR: Satış İadesi

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
tr_TR: Satış Aşaması

en: Sales Summary
tr_TR: Satış Özeti

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
tr_TR: Satış Vergisi Şablonu

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
tr_TR: Satış Vergisi

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
tr_TR: Satış Vergisi Şablonu

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
tr_TR: Satış Ekibi

note: Label of the sales_update_frequency (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
tr_TR: Şirket ve Projede Satış Güncelleme Sıklığı

note: Name of a role
en: Sales User
tr_TR: Satış Kullanıcısı

en: Sales Value
tr_TR: Satış Değeri

en: Sales and Returns
tr_TR: Satışlar ve İadeler

en: Sales orders are not available for production
tr_TR: Üretim için bekleyen sipariş veya talep bulunamadı.

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
tr_TR: Hitap

note: Label of the salvage_value_percentage (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value Percentage
tr_TR: Hurda Değeri Yüzdesi

en: Same Company is entered more than once
tr_TR: Aynı şirket birden fazla kızılır

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
tr_TR: Aynı Ürün

en: Same item and warehouse combination already entered.
tr_TR: Aynı Ürün ve Depo kombinasyonu zaten girilmiş.

en: Same item cannot be entered multiple times.
tr_TR: Aynı ürün birden fazla kez girilemez.

en: Same supplier has been entered multiple times
tr_TR: Aynı tedarikçi birden fazla kez girilmiş

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
tr_TR: Numune Miktarı

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
tr_TR: Numune Saklama Deposu

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
tr_TR: Numune Boyutu

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
tr_TR: Numune miktarı {0} alınan miktardan fazla olamaz {1}

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save as Draft
tr_TR: Taslak Olarak Kaydet

en: Saving {0}
tr_TR: {0} kaydediliyor

en: Savings
tr_TR: Tasarruflar

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
tr_TR: Barkod Okut

en: Scan Batch No
tr_TR: Parti Numarasını Tara

en: Scan Job Card Qrcode
tr_TR: İş Kartı QR Kodunu Tara

note: Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Pick List' Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Scan Mode
tr_TR: Tarama Modu

en: Scan Serial No
tr_TR: Seri Numarasını Tara

en: Scan barcode for item {0}
tr_TR: Ürün için barkod tarama {0}

en: Scan mode enabled, existing quantity will not be fetched.
tr_TR: Tarama modu etkin, mevcut miktar getirilmeyecek.

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
tr_TR: taranan çek

en: Scanned Quantity
tr_TR: Taranan Miktar

note: Label of the schedule (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
tr_TR: Planla

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
tr_TR: Planlama Tarihi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
tr_TR: Planlandı

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
tr_TR: Planlanan Tarih

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
tr_TR: Planlanmış Zaman

note: Label of the scheduled_time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time Logs
tr_TR: Planlanmış Zaman Kayıtları

en: Scheduler Inactive
tr_TR: Zamanlayıcı Etkin Değil

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger job now.
tr_TR: Zamanlayıcı Etkin Değil. İş şu anda tetiklenemiyor.

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger jobs now.
tr_TR: Zamanlayıcı Etkin Değil. Şimdi işler tetiklenemiyor.

en: Scheduler is inactive. Cannot enqueue job.
tr_TR: Zamanlayıcı etkin değil. İşi sıraya alamaz.

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
tr_TR: Zamanlayıcı etkin değil. Veri içe aktarılamıyor.

en: Scheduler is inactive. Cannot merge accounts.
tr_TR: Zamanlayıcı etkin değil. Hesaplar birleştirilemiyor.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
tr_TR: Programlar

note: Label of the scheduling_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Scheduling
tr_TR: Zamanlama

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
tr_TR: Okul/Üniversite

note: Label of the scope (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Scope
tr_TR: Kapsam

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
tr_TR: Puan

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
tr_TR: Skor Kartı Eylemleri

note: Description of the 'Weighting Function' (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard variables can be used, as well as:
    {total_score} (the total score from that period),
    {period_number} (the number of periods to present day)
tr_TR: Puan kartı değişkenleri şu şekilde de kullanılabilir:
    {total_score} (o dönemdeki toplam puan),
    {period_number} (bugüne kadarki dönem sayısı)

en: Scorecards
tr_TR: Skor Kartları

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
tr_TR: Puanlama Kriterleri

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
tr_TR: Puanlama Ayarları

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
tr_TR: Puanlama Puanları

note: Label of the scrap_section (Tab Break) field in DocType 'BOM'
en: Scrap & Process Loss
tr_TR: Hurda & Proses Kaybı

en: Scrap Asset
tr_TR: Varlığı Hurdaya Ayır

note: Label of the scrap_cost_per_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Scrap Cost Per Qty
tr_TR: Miktar Başına Hurda Maliyeti

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Code
tr_TR: Hurda Ürün Kodu

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Name
tr_TR: Hurda Ürün Adı

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
tr_TR: Hurda Ürünler

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
tr_TR: Hurda Maliyeti

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
tr_TR: Hurda Malzeme Maliyeti (Şirket Para Birimi)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
tr_TR: Hurda Deposu

en: Scrap date cannot be before purchase date
tr_TR: Hurdaya çıkarma tarihi satın alma tarihinden önce olamaz

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
tr_TR: Hurda

en: Search
tr_TR: Arama

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
tr_TR: Arama API&#39;ları

en: Search Sub Assemblies
tr_TR: Alt Montajları Ara

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
tr_TR: Arama Dönem Param Adı

en: Search by customer name, phone, email.
tr_TR: Müşteri adı, telefon numarası, e-posta adresi ile arama yapın.

en: Search by invoice id or customer name
tr_TR: Fatura numarasına veya müşteri adına göre arama yapın

en: Search by item code, serial number or barcode
tr_TR: Ürün kodu, seri numarası veya barkoda göre arama

note: Name of a UOM
en: Second
tr_TR: Saniye

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
tr_TR: İkinci E-posta

note: Label of the secondary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Party
tr_TR: İkincil Parti

note: Label of the secondary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Role
tr_TR: İkincil Rol

en: Secretary
tr_TR: Sekreter

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Section Code
tr_TR: Bölüm Kodu

en: Secured Loans
tr_TR: Teminatlı Krediler

en: Securities & Commodity Exchanges
tr_TR: Senetler ve Menkul Kıymetler

en: Securities and Deposits
tr_TR: Teminatlar ve Mevduatlar

en: See All Articles
tr_TR: Tüm Makaleleri Gör

en: Segregate Serial / Batch Bundle
tr_TR: Seri / Parti Paketini Ayır

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Accounting Dimension.
tr_TR: Muhasebe Boyutunu seçin.

en: Select Alternate Item
tr_TR: Alternatif Ürün Seçin

en: Select Alternative Items for Sales Order
tr_TR: Satış Siparişi için Alternatif Ürünleri Seçin

en: Select Attribute Values
tr_TR: Özellik Değerlerini Seç

en: Select BOM
tr_TR: Ürün Ağacı Seçin

en: Select BOM and Qty for Production
tr_TR: Üretim için Ürün Ağacı ve Miktar Seçin

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
tr_TR: Ürün Ağacını, Miktarı ve Depoyu Seçin

en: Select Batch No
tr_TR: Parti No Seçin

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
tr_TR: Fatura Adres Adı

en: Select Brand...
tr_TR: Marka Seçin...

en: Select Company
tr_TR: Şirket Seç

en: Select Corrective Operation
tr_TR: Düzeltici Faaliyet Seçimi

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
tr_TR: Müşterileri Seçin

en: Select Date of Birth. This will validate Employees age and prevent hiring of under-age staff.
tr_TR: Doğum Tarihini Seçin. Bu, Çalışanların yaşını doğrulayacak ve reşit olmayan personelin işe alınmasını önleyecektir.

en: Select Date of joining. It will have impact on the first salary calculation, Leave allocation on pro-rata bases.
tr_TR: İşe başlama tarihini seçin. Bu, ilk maaş hesaplaması ve izin tahsisi üzerinde orantılı bir etkiye sahip olacaktır.

en: Select Default Supplier
tr_TR: Varsayılan Tedarikçi Seçin

en: Select Difference Account
tr_TR: Fark Hesabı Seçin

en: Select Dimension
tr_TR: Boyut Seçin

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
tr_TR: Belge Tipi Seçin

en: Select Employees
tr_TR: Personel Seçin

en: Select Finished Good
tr_TR: Bitmiş Ürünü Seçin

en: Select Items
tr_TR: Ürünleri Seçin

en: Select Items based on Delivery Date
tr_TR: Ürünleri Teslimat Tarihine Göre Seçin

en: Select Items for Quality Inspection
tr_TR: Kalite Kontrolü için Ürün Seçimi

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
tr_TR: Üretilecek Ürünleri Seçin

en: Select Items up to Delivery Date
tr_TR: Teslimat Tarihine Kadar Ürün Seçin

en: Select Loyalty Program
tr_TR: Sadakat Programı Seç

en: Select Possible Supplier
tr_TR: Tedarikçi Adayı

en: Select Quantity
tr_TR: Miktarı Girin

en: Select Serial No
tr_TR: Seri No Seçin

en: Select Serial and Batch
tr_TR: Seri ve Parti Seçin

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
tr_TR: Sevkiyat Adresi

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
tr_TR: Adresi

en: Select Target Warehouse
tr_TR: Hedef Depo

en: Select Time
tr_TR: Zaman Seçin

en: Select View
tr_TR: Görünüm Seçin

en: Select Vouchers to Match
tr_TR: Eşleşecek Kuponları Seçin

en: Select Warehouse...
tr_TR: Depo Seçimi...

en: Select Warehouses to get Stock for Materials Planning
tr_TR: Malzeme Planlaması için Stok Alınacak Depoları Seçin

en: Select a Company
tr_TR: Bir Şirket Seçin

en: Select a Company this Employee belongs to.
tr_TR: Bu Personelin ait olduğu bir Şirket seçin.

en: Select a Customer
tr_TR: Müşteri Seçin

en: Select a Default Priority.
tr_TR: Bir Varsayılan Öncelik seçin.

en: Select a Supplier
tr_TR: Bir Tedarikçi Seçin

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
tr_TR: Aşağıdaki kalemlerin Varsayılan Tedarikçilerinden bir Tedarikçi seçin. Seçim yapıldığında, yalnızca seçilen Tedarikçiye ait kalemler için bir Satın Alma Siparişi verilecektir.

en: Select a company
tr_TR: Bir şirket seçin

en: Select an Item Group.
tr_TR: Bir Ürün Grubu seçin.

en: Select an account to print in account currency
tr_TR: Hesap para biriminde yazdırmak için bir hesap seçin

en: Select an invoice to load summary data
tr_TR: Özet verileri yüklemek için bir fatura seçin

en: Select an item from each set to be used in the Sales Order.
tr_TR: Satış Siparişinde kullanılmak üzere her setten bir ürün seçin.

en: Select at least one value from each of the attributes.
tr_TR: Tüm özelliklerden en az bir değer seçin.

en: Select company first
tr_TR: Önce şirketi seçin

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
tr_TR: Önce şirket adını seçin.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
tr_TR: {1} satırındaki {0} kalemi için finans defterini seçin

en: Select item group
tr_TR: Ürün Grubunu Seçin

en: Select template item
tr_TR: Şablon öğesini seçin

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
tr_TR: Mutabakat yapılacak Banka Hesabını seçin.

en: Select the Default Workstation where the Operation will be performed. This will be fetched in BOMs and Work Orders.
tr_TR: İşlemin gerçekleştirileceği Varsayılan İş İstasyonunu seçin. Ürün Ağaçları ve İş Emirlerinde geçerli olacaktır.

en: Select the Item to be manufactured.
tr_TR: Üretilecek Ürünleri Seçin.

en: Select the Item to be manufactured. The Item name, UoM, Company, and Currency will be fetched automatically.
tr_TR: Üretilecek Ürünü seçin. Ürün adı, Ölçü Birimi, Şirket ve Para Birimi otomatik olarak alınacaktır.

en: Select the Warehouse
tr_TR: Depoyu Seçin

en: Select the customer or supplier.
tr_TR: Müşteri veya tedarikçiyi seçin.

en: Select the date
tr_TR: Tarihi seçin

en: Select the date and your timezone
tr_TR: Tarihi ve saat diliminizi seçin

en: Select the raw materials (Items) required to manufacture the Item
tr_TR: Ürünü üretmek için gerekli ham maddeleri seçin

en: Select variant item code for the template item {0}
tr_TR: Şablon ürün için değişken ürün kodunu seçin {0}

en: Select whether to get items from a Sales Order or a Material Request. For now select <b>Sales Order</b>.
     A Production Plan can also be created manually where you can select the Items to manufacture.
tr_TR: Ürünlerin Satış Siparişinden mi yoksa Malzeme Talebinden mi alınacağını seçin. Şimdilik <b>Satış Sipariş</b>i'ni seçin.
     Üretilecek Ürünleri seçebileceğiniz bir Üretim Planını kendiniz de oluşturulabilirsiniz.

en: Select your weekly off day
tr_TR: Haftalık izin gününüzü seçin

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
tr_TR: Müşteriyi bu alanlar ile aranabilir hale getirmek için seçin.

en: Selected POS Opening Entry should be open.
tr_TR: Seçilen POS Açılış Girişi açık olmalıdır.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
tr_TR: Seçilen Fiyat Listesi alım satım merkezlerine sahip olmalıdır.

en: Selected date is
tr_TR: Seçilen Tarih

en: Selected document must be in submitted state
tr_TR: Seçilen belgenin gönderilmiş durumda olması gerekir

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Self delivery
tr_TR: Kendi kendine teslimat

en: Sell
tr_TR: Sat

en: Sell Asset
tr_TR: Varlığı Sat

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
tr_TR: Satış

en: Selling Amount
tr_TR: Satış Tutarı

en: Selling Price List
tr_TR: Satış Fiyatı Listesi

en: Selling Rate
tr_TR: Satış Fiyatı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
tr_TR: Satış Ayarları

note: Label of the semi_finished_good__finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Good / Finished Good
tr_TR: Yarı Mamul / Bitmiş Ürün

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Semi Finished Goods / Finished Goods
tr_TR: Yarı Mamul / Bitmiş Ürünler

note: Label of the semi_fg_bom (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Goods BOM
tr_TR: Yarı Mamul Ürün Ağacı

en: Send
tr_TR: Gönder

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
tr_TR: (x Gün) Sonra Gönder

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
tr_TR: Ekli Dosyaları Gönder

note: Label of the send_document_print (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Document Print
tr_TR: Belgeyi Yazıcıya Gönder

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
tr_TR: E-Posta Gönder

en: Send Emails
tr_TR: E-Posta Gönder

en: Send Emails to Suppliers
tr_TR: Tedarikçilere E-posta Gönder

en: Send Now
tr_TR: Şimdi Gönder

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
tr_TR: SMS Gönder

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
tr_TR: Gönder

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
tr_TR: Birincil Kişiye Gönder

note: Description of a DocType
en: Send regular summary reports via Email.
tr_TR: E-posta ile düzenli özet raporlar gönderin.

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
tr_TR: Alt Yükleniciye Gönder

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
tr_TR: Ek ile Gönder

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
tr_TR: Gönderen

en: Sending
tr_TR: Gönderiliyor

en: Sending...
tr_TR: Gönderiyor...

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
tr_TR: Gönderildi

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
tr_TR: Sıra Kimliği

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
tr_TR: Sıra no

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Sequential
tr_TR: Ardışık Sıralı

note: Label of the serial_and_batch_item_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item
tr_TR: Seri ve Parti

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item Settings
tr_TR: Seri ve Parti Ayarları

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Serial / Batch Bundle
tr_TR: Seri ve Parti Paketi

en: Serial / Batch Bundle Missing
tr_TR: Seri / Toplu Paket Eksik

note: Label of the serial_no_and_batch_no_tab (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Serial / Batch No
tr_TR: Seri / Parti No

en: Serial / Batch Nos
tr_TR: Seri ve Parti Numaraları

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
tr_TR: Seri No

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
tr_TR: Seri No / Parti

en: Serial No Count
tr_TR: Seri No Sayısı

note: Name of a report
en: Serial No Ledger
tr_TR: Seri No Kayıtları

en: Serial No Range
tr_TR: Seri No Aralığı

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
tr_TR: Seri No Hizmet Sözleşmesi Sona Erme Tarihi

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
tr_TR: Seri No Durumu

note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
tr_TR: Seri No Garanti Son Kullanma Tarihi

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
tr_TR: Seri No ve Parti

en: Serial No and Batch Selector cannot be use when Use Serial / Batch Fields is enabled.
tr_TR: Seri / Parti Alanlarını Kullan etkinleştirildiğinde Seri No ve Parti Seçici kullanılamaz.

note: Label of the serial_no_and_batch_for_finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Serial No and Batch for Finished Good
tr_TR: Bitmiş Ürün İçin Seri No ve Parti No

en: Serial No is mandatory
tr_TR: Seri No zorunludur

en: Serial No is mandatory for Item {0}
tr_TR: Ürün {0} için Seri no zorunludur

en: Serial No {0} already exists
tr_TR: Seri No {0} zaten mevcut

en: Serial No {0} already scanned
tr_TR: Seri No {0} zaten tarandı

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
tr_TR: Seri No {0} {1} İrsaliyesine ait değil

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
tr_TR: Seri No {0} {1} Ürününe ait değildir

en: Serial No {0} does not exist
tr_TR: Seri No {0} mevcut değil

en: Serial No {0} does not exists
tr_TR: Seri No {0} mevcut değil

en: Serial No {0} is already added
tr_TR: Seri No {0} zaten eklendi

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
tr_TR: Seri No {0} {1} tarihine kadar bakım sözleşmesi altındadır

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
tr_TR: Seri No {0} {1} tarihine kadar garanti altındadır

en: Serial No {0} not found
tr_TR: Seri No {0} bulunamadı

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
tr_TR: Seri No: {0} başka bir POS Faturasına aktarılmış.

en: Serial Nos
tr_TR: Seri Numaraları

en: Serial Nos / Batch Nos
tr_TR: Seri / Parti Numaraları

en: Serial Nos Mismatch
tr_TR: Seri Numaraları Uyuşmuyor

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
tr_TR: Seri No ve Partiler

en: Serial Nos are created successfully
tr_TR: Seri Numaraları başarıyla oluşturuldu

en: Serial Nos are reserved in Stock Reservation Entries, you need to unreserve them before proceeding.
tr_TR: Seri Numaraları Stok Rezervasyon Girişlerinde rezerve edilmiştir, devam etmeden önce rezervasyonlarını kaldırmanız gerekmektedir.

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
tr_TR: Seri Numarası Serisi

note: Label of the item_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Option for the 'Reservation Based On' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Serial and Batch
tr_TR: Seri No ve Parti

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocTyp
en: Serial and Batch Bundle
tr_TR: Seri ve Parti Paketi

en: Serial and Batch Bundle created
tr_TR: Seri ve Toplu Paket oluşturuldu

en: Serial and Batch Bundle updated
tr_TR: Seri ve Toplu Paket güncellendi

en: Serial and Batch Bundle {0} is already used in {1} {2}.
tr_TR: Seri ve Toplu Paket {0} zaten {1} {2} adresinde kullanılmaktadır.

note: Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Serial and Batch Details
tr_TR: Seri ve Parti Detayları

note: Name of a DocType
en: Serial and Batch Entry
tr_TR: Seri ve Parti Girişi

note: Label of the section_break_40 (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Serial and Batch No
tr_TR: Seri ve Parti No

en: Serial and Batch Nos
tr_TR: Seri ve Parti Numaraları

note: Description of the 'Auto Reserve Serial and Batch Nos' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Nos will be auto-reserved based on <b>Pick Serial / Batch Based On</b>
tr_TR: Seri ve Parti Numaraları, <b>Seri/Parti Seçimine Göre</b> otomatik olarak rezerve edilecektir

note: Label of the serial_and_batch_reservation_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry' DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Reservation
tr_TR: Seri No ve Parti Rezervasyonu

note: Name of a report
en: Serial and Batch Summary
tr_TR: Seri ve Parti Özeti

en: Serial number {0} entered more than once
tr_TR: Seri numarası {0} birden fazla girildi

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
tr_TR: Seri

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
tr_TR: Varlık Amortisman Serisi (Defter Girişi)

en: Series is mandatory
tr_TR: Seri zorunludur

en: Service
tr_TR: Hizmet

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
tr_TR: Servis Adresi

note: Label of the service_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Service Cost Per Qty
tr_TR: Adet Başına Hizmet Maliyeti

note: Name of a DocType
en: Service Day
tr_TR: Hizmet Günü

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
tr_TR: Servis Bitiş Tarihi

note: Label of the service_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expense Total Amount
tr_TR: Hizmet Giderleri Toplam Tutar

note: Label of the service_expenses_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expenses
tr_TR: Hizmet Giderleri

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item
tr_TR: Servis Öğe

note: Label of the service_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty
tr_TR: Hizmet Kalemi Miktarı

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty / Finished Good Qty
tr_TR: Hizmet Ürünü / Bitmiş Ürün Miktarı

note: Label of the service_item_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item UOM
tr_TR: Hizmet Kalemi Ölçü Birimi

en: Service Item {0} is disabled.
tr_TR: Hizmet Ürünü {0} devre dışı bırakıldı.

en: Service Item {0} must be a non-stock item.
tr_TR: Hizmet Kalemi {0} stok olarak işaretlenmemiş bir kalem olmalıdır.

note: Label of the service_items_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the service_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Service Items
tr_TR: Hizmet Kalemleri

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
tr_TR: Hizmet Seviyesi Anlaşması

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
tr_TR: Hizmet Seviyesi Anlaşması Oluşturma

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
tr_TR: Hizmet Seviyesi Sözleşme Ayrıntıları

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
tr_TR: Hizmet Seviyesi Sözleşme Şartları

en: Service Level Agreement for {0} {1} already exists.
tr_TR: {0} {1} için Hizmet Seviyesi Anlaşması zaten mevcut.

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
tr_TR: Hizmet Düzeyi Anlaşması {0} olarak değiştirildi.

en: Service Level Agreement was reset.
tr_TR: Hizmet Seviyesi Anlaşması sıfırlandı.

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
tr_TR: Hizmet Seviyesi Anlaşmaları

note: Label of the service_level (Data) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Service Level Name
tr_TR: Hizmet Seviyesi Adı

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
tr_TR: Servis Seviyesi Önceliği

note: Label of the service_provider (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the service_provider (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Service Provider
tr_TR: Hizmet Sağlayıcı

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
tr_TR: Faturalanmamış Alınan Hizmet

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
tr_TR: Servis Başlangıç Tarihi

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
tr_TR: Servis Durdurma Tarihi

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
tr_TR: Hizmet Durdurma Tarihi, Hizmet Bitiş Tarihinden sonra olamaz

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
tr_TR: Hizmet Durdurma Tarihi, Hizmet Başlangıç Tarihinden önce olamaz

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
tr_TR: Hizmetler

note: Name of a UOM
en: Set
tr_TR: Ayarla

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
tr_TR: Kabul Deposu

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
tr_TR: Peşinatları Ayarla ve Tahsis Et (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
tr_TR: Birim Fiyatı Elle Ayarla

en: Set Default Supplier
tr_TR: Varsayılan Tedarikçi

en: Set Finished Good Quantity
tr_TR: Bitmiş Ürün Miktarını Ayarlayın

note: Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Set From Warehouse
tr_TR: Kaynak Depo

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
tr_TR: Bu Bölgede Ürün Grubu bazında bütçeler belirleyin. Dağıtımı ayarlayarak mevsimselliği de dahil edebilirsiniz.

en: Set Loyalty Program
tr_TR: Sadakat Programı Ayarla

en: Set New Release Date
tr_TR: Yeni Yayın Tarihi Belirle

note: Label of the set_op_cost_and_scrape_from_sub_assemblies (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Set Operating Cost / Scrape Items From Sub-assemblies
tr_TR: İşletim Maliyetini Ayarlama / Alt Montajlardan Öğeleri Kazı

note: Label of the set_cost_based_on_bom_qty (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Set Operating Cost Based On BOM Quantity
tr_TR: Ürün Ağacındaki Miktara Göre Operasyon Maliyeti

en: Set Parent Row No in Items Table
tr_TR: Ürünler Tablosunda Üst Satır Numarasını Ayarla

en: Set Password
tr_TR: Şifre Belirle

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
tr_TR: Kayıt Tarihini Ayarla

en: Set Project Status
tr_TR: Proje Durumunu Ayarla

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
tr_TR: Proje ve tüm Görevlerin durumunu {0} olarak ayarla?

en: Set Quantity
tr_TR: Miktarı Ayarla

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
tr_TR: Rezerv Deposunu Ayarla

en: Set Response Time for Priority {0} in row {1}.
tr_TR: {1} satırında {0} Önceliği için Yanıt Süresini ayarlayın.

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
tr_TR: Kaynak Depo

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
tr_TR: Hedef Depo

note: Label of the set_rate_based_on_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Creator'
en: Set Valuation Rate Based on Source Warehouse
tr_TR: Değerleme Oranını Kaynak Depoya Göre Ayarla

en: Set Warehouse
tr_TR: Hedef Depo

en: Set as Closed
tr_TR: Kapalı olarak ayarla

en: Set as Completed
tr_TR: Tamamlandı Olarak Ayarla

en: Set as Lost
tr_TR: Kayıp olarak ayarla

en: Set as Open
tr_TR: Açık olarak ayarla

en: Set default inventory account for perpetual inventory
tr_TR: Sürekli envanter için varsayılan envanter hesabını ayarlayın

en: Set default {0} account for non stock items
tr_TR: Stokta olmayan ürünler için varsayılan {0} hesabını ayarlayın

note: Description of the 'Fetch Value From' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Set fieldname from which you want to fetch the data from the parent form.
tr_TR: Üst formdan veri almak istediğiniz alanı ayarlayın.

en: Set quantity of process loss item:
tr_TR: İşlem kaybı kaleminin miktarını ayarlayın:

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
tr_TR: Ürün Ağacına Göre Alt Öğeleri Ayarla

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
tr_TR: Bu Satış Personeli için Ürün Grubu bazında hedefler belirleyin.

en: Set the Planned Start Date (an Estimated Date at which you want the Production to begin)
tr_TR: Planlanan Başlangıç Tarihini belirleyin

note: Description of the 'Manual Inspection' (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Set the status manually.
tr_TR: Durumu manuel olarak ayarlayın.

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
tr_TR: Müşteri bir Kamu Yönetimi şirketi ise bunu ayarlayın.

en: Set {0} in asset category {1} for company {2}
tr_TR: Şirket {2} için {1} varlık kategorisinde {0} değerini ayarlayın

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
tr_TR: Varlık kategorisi {1} veya şirket {2} için {0} değerini ayarlayın

en: Set {0} in company {1}
tr_TR: {1} şirketinde {0} Ayarlayın

note: Description of the 'Accepted Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Accepted Warehouse' in each row of the Items table.
tr_TR: Ürünler tablosunun her satırında Hedef Depoyu ayarlar.

note: Description of the 'Rejected Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Rejected Warehouse' in each row of the Items table.
tr_TR: Ürünler tablosunun her satırında Red Deposunu ayarlar.

note: Description of the 'Set Reserve Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Reserve Warehouse' in each row of the Supplied Items table.
tr_TR: Ürünler tablosunun her satırında Rezerv Deposunu ayarlar.

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
tr_TR: Ürünler tablosunun her satırında Kaynak Depoyu ayarlar.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
tr_TR: Ürünler tablosunun her satırında Hedef Depoyu ayarlar.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
tr_TR: Ürünler tablosunda her bir satır için depoyu ayarlar.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
tr_TR: Hesap Türünü seçmek, Hesap işlemlerinde kolaylık sağlar.

en: Setting Item Locations...
tr_TR: Ürün Konumları Ayarlanıyor...

en: Setting defaults
tr_TR: Varsayılanlar Ayarlanıyor

note: Description of the 'Is Company Account' (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Setting the account as a Company Account is necessary for Bank Reconciliation
tr_TR: Hesabın Şirket Hesabı olarak ayarlanması Banka Mutabakatı için gereklidir.

en: Setting up company
tr_TR: Şirket kuruluyor

en: Setting {} is required
tr_TR: {} Ayarı Gerekli

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
tr_TR: Ayarlar

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
tr_TR: Satış Modülü için Ayarlar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
tr_TR: Uzlaşıldı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
tr_TR: Kurulum

en: Setup your organization
tr_TR: Kuruluşunuzu Ayarlayın

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
tr_TR: Hissedar Bakiyesi

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
tr_TR: Hissedar Defteri

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
tr_TR: Hissedar Yönetimi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
tr_TR: Transferi Paylaş

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
tr_TR: Paylaşım Türü

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
tr_TR: Hissedar

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
tr_TR: Raf Ömrü

en: Shelf Life in Days
tr_TR: Raf Ömrü

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Shift
tr_TR: Vardiya

note: Label of the shift_factor (Float) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Factor
tr_TR: Vardiya Faktörü

note: Label of the shift_name (Data) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Name
tr_TR: Vardiya Adı

note: Name of a DocType
en: Shipment
tr_TR: Sevkiyat

note: Label of the shipment_amount (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Amount
tr_TR: Nakliye Tutarı

note: Label of the shipment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment details
tr_TR: Sevkiyat detayları

en: Shipments
tr_TR: Sevkiyatlar

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
tr_TR: Nakliye Hesabı

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Text Ed
en: Shipping Address
tr_TR: Sevkiyat Adresi

note: Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
tr_TR: Gönderim Adresi Ayrıntıları

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
tr_TR: Sevkiyat Adresi Adı

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Address Template
tr_TR: Sevkiyat Adresi Şablonu

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
tr_TR: Gönderi Adresinde bu Gönderi Kuralı için gerekli olan ülke bulunmuyor

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
tr_TR: Nakliye Tutarı

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
tr_TR: Nakliye Şehri

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
tr_TR: Nakliye Ülkesi

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
tr_TR: Nakliye Kuralı

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
tr_TR: Nakliye Kuralı Koşulu

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
tr_TR: Kargo Kural Koşulları

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
tr_TR: Nakliye Kuralı Ülke

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
tr_TR: Nakliye Kuralı Etiketi

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
tr_TR: Nakliye Kuralı Türü

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
tr_TR: Nakliye Durumu

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
tr_TR: Gönderi Posta Kodu

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
tr_TR: Gönderi Adresinde {0} ülkesi için gönderi kuralı geçerli değil

en: Shipping rule only applicable for Buying
tr_TR: Nakliye kuralı yalnızca Satın Alma için geçerlidir

en: Shipping rule only applicable for Selling
tr_TR: Nakliye kuralı yalnızca Satış için geçerlidir

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
tr_TR: E-ticaret

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
tr_TR: Kısa Adı

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
tr_TR: Kısa Vadeli Kredi Hesabı

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
tr_TR: Web sitesi ve diğer yayınlar için kısa biyografi.

en: Shortage Qty
tr_TR: Eksik Miktar

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
tr_TR: Hesap Planında Bakiyeleri Göster

note: Label of the show_barcode_field (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
tr_TR: Stok İşlemlerinde Barkod Alanını Göster

en: Show Cancelled Entries
tr_TR: İptal Edilen Girişleri Göster

en: Show Completed
tr_TR: Tamamlananları Göster

en: Show Cumulative Amount
tr_TR: Kümülatif Tutarı Göster

en: Show Disabled Warehouses
tr_TR: Kapalı Depolarını Göster

en: Show Document
tr_TR: Belgeyi Göster

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
tr_TR: Başarısız Kayıtları Göster

en: Show Future Payments
tr_TR: Yaklaşan Ödemeleri Göster

en: Show GL Balance
tr_TR: Genel Muhasebe Bakiyesini Göster

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
tr_TR: Webtesinde Göster

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
tr_TR: Yazdırırken Dahil Edilen Vergiyi Göster

en: Show Item Name
tr_TR: Ürün Adını Göster

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
tr_TR: Ürünleri Göster

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
tr_TR: Son Forum Mesajlarını Göster

en: Show Ledger View
tr_TR: Defter Görünümü

en: Show Linked Delivery Notes
tr_TR: Bağlı İrsaliyeleri Göster

note: Label of the show_net_values_in_party_account (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Net Values in Party Account
tr_TR: Cari Hesabındaki Net Değerleri Göster

en: Show Open
tr_TR: Açık Olanlar

en: Show Opening Entries
tr_TR: Açılış Girişlerini Göster

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
tr_TR: Operasyonları Göster

note: Label of the show_pay_button (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Show Pay Button in Purchase Order Portal
tr_TR: Satın Alma Siparişi Portalında Ödeme Butonunu Göster

en: Show Payment Details
tr_TR: Ödeme Ayrıntılarını Göster

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
tr_TR: Ödeme Planını Göster

en: Show Preview
tr_TR: Önizlemeyi Göster

note: Label of the show_remarks (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Remarks
tr_TR: Açıklamaları Göster

en: Show Return Entries
tr_TR: İade Kayıtlarını Göster

en: Show Sales Person
tr_TR: Satış Personelini Göster

en: Show Stock Ageing Data
tr_TR: Stok Yaşlandırma Verileri

note: Label of the show_taxes_as_table_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Taxes as Table in Print
tr_TR: Vergileri Basılı Tablo Olarak Göster

en: Show Traceback
tr_TR: Geri İzlemeyi Göster

en: Show Variant Attributes
tr_TR: Varyant Niteliklerini Göster

en: Show Variants
tr_TR: Varyantları Göster

en: Show Warehouse-wise Stock
tr_TR: Depo bazında Stoğu Göster

en: Show exploded view
tr_TR: Patlatılmış Görünüm

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
tr_TR: Web Sitesinde Göster

en: Show net values in opening and closing columns
tr_TR: Açılış ve kapanış sütunlarında net değerleri göster

en: Show only POS
tr_TR: Sadece POS'u göster

en: Show only the Immediate Upcoming Term
tr_TR: Yalnızca Hemen Yaklaşan Dönemi Göster

en: Show pending entries
tr_TR: Bekleyen girişleri göster

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
tr_TR: Mali Yılın K&Z Bakiyeleri

en: Show with upcoming revenue/expense
tr_TR: Yaklaşan gelir/gider ile göster

en: Show zero values
tr_TR: Sıfır Değerleri Göster

en: Show {0}
tr_TR: {0} Göster

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
tr_TR: İmzacı Pozisyonu

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
tr_TR: İmzalandı

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
tr_TR: İmzalayan (Şirket)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
tr_TR: İmzalama tarihi

note: Label of the signee (Data) field in DocType 'Contract'
en: Signee
tr_TR: İmzalayan

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
tr_TR: İmza Sahibi (Şirket)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
tr_TR: İmza Detayları

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Simple Python Expression, Example: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'
tr_TR: Basit Python İfadesi, Örnek: doc.status == 'Open' ve doc.issue_type == 'Bug'

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
tr_TR: Basit Python İfadesi, Örnek: territory != 'Tüm Bölgeler'

note: Description of the 'Acceptance Criteria Formula' (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' 'Quality Inspection Reading'
en: Simple Python formula applied on Reading fields.<br> Numeric eg. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numeric eg. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Value based eg.:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>
tr_TR: Okuma alanlarına uygulanan basit Python formülü.<br> Sayısal örn. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 ve reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Sayısal örn. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (doldurulan alanların ortalaması)<br>
    Değer tabanlı örn.: <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Simultaneous
tr_TR: Eşzamanlı

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
tr_TR: Bekâr

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
tr_TR: Tek Katmanlı Programı

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
tr_TR: Tek İşlem Eşiği

en: Single Variant
tr_TR: Tek Varyant

en: Size
tr_TR: Boyut

note: Label of the skip_available_sub_assembly_item (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Skip Available Sub Assembly Items
tr_TR: Mevcut Alt Montaj Ürünlerini Atla

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
tr_TR: Teslim Notunu Atlası

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Skip Material Transfer
tr_TR: Malzeme Transferini Atla

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
tr_TR: Hammaddeyi Devam Eden İş Deposuna Aktarma

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Skipped
tr_TR: Atlandı

en: Skipping Tax Withholding Category {0} as there is no associated account set for Company {1} in it.
tr_TR: Şirket {1} için ayarlanmış ilişkili bir hesap olmadığından Vergi Stopajı Kategorisi {0} atlanıyor.

en: Skipping {0} of {1}, {2}
tr_TR: Atlanıyor {0}/{1}, {2}

note: Name of a UOM
en: Slug
tr_TR: Kısaltma

note: Name of a UOM
en: Slug/Cubic Foot
tr_TR: Slug/Küp Fit

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Smoothing Constant
tr_TR: Düzeltme Sabiti

en: Soap & Detergent
tr_TR: Sabun & Deterjan

en: Software
tr_TR: Yazılım

en: Software Developer
tr_TR: Yazılım Geliştirici

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
tr_TR: Satıldı

en: Sold by
tr_TR: Tarafından satılan

en: Something went wrong please try again
tr_TR: Bir şeyler ters gitti lütfen tekrar deneyin

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
tr_TR: Üzgünüz, bu kupon kodu artık geçerli değil

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
tr_TR: Üzgünüz, bu kupon kodunun geçerlilik süresi doldu

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
tr_TR: Üzgünüz, bu kupon kodunun geçerliliği henüz başlamadı

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
tr_TR: Kaynak

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
tr_TR: Kaynak DocType

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
tr_TR: Kaynak Belge Adı

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
tr_TR: Kaynak Belge Türü

note: Label of the source_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Source Exchange Rate
tr_TR: Referans Döviz Kuru

note: Label of the source_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Source Fieldname
tr_TR: Kaynak Alanı Adı

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
tr_TR: Kaynak Lokasyon

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
tr_TR: Kaynak Adı

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
tr_TR: Kaynak Türü

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
tr_TR: Kaynak Depo

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
tr_TR: Kaynak Depo Adresi

note: Label of the source_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address Link
tr_TR: Kaynak Depo Adres Bağlantısı

en: Source and Target Location cannot be same
tr_TR: Kaynak ve Hedef Konum aynı olamaz

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
tr_TR: {0} nolu satırda Kaynak ve Hedef Depo aynı olamaz

en: Source and target warehouse must be different
tr_TR: Kaynak ve Hedef Depo farklı olmalıdır

en: Source of Funds (Liabilities)
tr_TR: Fon Kaynakları (Borçlar)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
tr_TR: {0} satırı için Kaynak Depo zorunludur

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
tr_TR: Tedarikçiden Temin

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Account
tr_TR: Güney Afrika KDV Hesabı

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Settings
tr_TR: Güney Afrika KDV Ayarları

note: Label of the spacer (Data) field in DocType 'Dunning'
en: Spacer
tr_TR: Boşluk

note: Description of a DocType
en: Specify Exchange Rate to convert one currency into another
tr_TR: Bir para birimini diğerine dönüştürmek için Döviz Kurunu Belirtin

note: Description of a DocType
en: Specify conditions to calculate shipping amount
tr_TR: Nakliye tutarını hesaplamak için koşulları belirtin

en: Split
tr_TR: Ayır

en: Split Asset
tr_TR: Varlığı Böl

en: Split Batch
tr_TR: Partiyi Böl

note: Description of the 'Book Tax Loss on Early Payment Discount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Split Early Payment Discount Loss into Income and Tax Loss
tr_TR: Erken Ödeme İndirimi Zararını Gelir ve Vergi Zararına Böl

en: Split Issue
tr_TR: Sorunu Böl

en: Sports
tr_TR: Spor

note: Name of a UOM
en: Square Centimeter
tr_TR: Santimetrekare

note: Name of a UOM
en: Square Foot
tr_TR: Fit Kare

note: Name of a UOM
en: Square Inch
tr_TR: İnç Kare

note: Name of a UOM
en: Square Kilometer
tr_TR: Kilometrekare

note: Name of a UOM
en: Square Meter
tr_TR: Metrekare

note: Name of a UOM
en: Square Mile
tr_TR: Mil Kare

note: Name of a UOM
en: Square Yard
tr_TR: Yard Kare

en: Sr
tr_TR: Sayın

note: Label of the stage (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
tr_TR: Aşama

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
tr_TR: Aşama Adı

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
tr_TR: Eski Günler

en: Standard Buying
tr_TR: Varsayılan Alış

en: Standard Description
tr_TR: Standart Açıklama

en: Standard Rated Expenses
tr_TR: Standart Oranlı Giderler

en: Standard Selling
tr_TR: Standart Satış

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
tr_TR: Satış Fiyatı

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
tr_TR: Standart Şablon

note: Description of a DocType
en: Standard Terms and Conditions that can be added to Sales and Purchases. Examples: Validity of the offer, Payment Terms, Safety and Usage, etc.
tr_TR: Satış ve Satın Almalara eklenebilecek Standart Şartlar ve Koşullar. Örnekler: Teklifin geçerliliği, Ödeme Koşulları, Müşteri İstekleri ve Kullanım vb.

en: Standard rated supplies in {0}
tr_TR: {0}'da standart dereceli tedarikler

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Purchase Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense heads like "Shipping", "Insurance", "Handling", etc.
tr_TR: Tüm Satın Alma İşlemlerine uygulanabilen standart vergi şablonu. Bu şablon, vergi başlıklarının bir listesini ve ayrıca "Nakliye", "Sigorta", "Taşıma" vb. gibi diğer gider başlıklarını içerebilir.

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Sales Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense/income heads like "Shipping", "Insurance", "Handling" etc.
tr_TR: Tüm Satış İşlemlerine uygulanabilen standart vergi şablonu. Bu şablon, vergi başlıklarının bir listesini ve ayrıca "Nakliye", "Sigorta", "Taşıma" vb. gibi diğer gider/gelir başlıklarını içerebilir.

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
tr_TR: Daimi Adı

en: Start
tr_TR: Başlangıç

en: Start / Resume
tr_TR: Başlat / Durdur

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start Date cannot be before the current date
tr_TR: Başlangıç Tarihi, geçerli karşılaştırma önce olamaz

en: Start Date should be lower than End Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihinden düşük olmalıdır

en: Start Deletion
tr_TR: Silme İşlemini Başlat

en: Start Import
tr_TR: İçe Aktarmayı Başlat

en: Start Job
tr_TR: İşi Başlat

en: Start Merge
tr_TR: Birleştirmeyi Başlat

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı

en: Start Time can't be greater than or equal to End Time for {0}.
tr_TR: {0} için Başlangıç Saati Bitiş Saatinden büyük veya eşit olamaz.

en: Start Timer
tr_TR: Zamanlayıcıyı Başlat

en: Start Year
tr_TR: Yıl Başlangıcı

en: Start Year and End Year are mandatory
tr_TR: Başlangıç ve Bitiş Yılı Gerekli

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
tr_TR: Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
tr_TR: Cari dönem faturanın Başlangıç tarihi

en: Start date should be less than end date for task {0}
tr_TR: Görev için başlangıç tarihi bitiş tarihinden küçük olmalıdır {0}

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı

en: Started a background job to create {1} {0}
tr_TR: {1} {0} oluşturmak için bir arka plan işi başlatıldı

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
tr_TR: sol üstünün yeri başlıyor

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
tr_TR: üst kenardan başlama pozisyonu

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
tr_TR: Durum

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the status (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the status (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the status (Select) field in Doc
en: Status
tr_TR: Durum

note: Label of the status_details (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Status Details
tr_TR: Durum Ayrıntıları

note: Label of the illustration_section (Section Break) field in DocType 'Workstation'
en: Status Illustration
tr_TR: Durum Görseli

en: Status must be Cancelled or Completed
tr_TR: Durum İptal Edilmeli veya Tamamlanmalı

en: Status must be one of {0}
tr_TR: Durum şunlardan biri olmalıdır: {0}

en: Status set to rejected as there are one or more rejected readings.
tr_TR: Bir veya daha fazla reddedilen okuma olduğundan durum reddedildi olarak ayarlandı.

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
tr_TR: Tedarikçi hakkında genel, yasal ve diğer bilgiler.

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
tr_TR: Stok

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
tr_TR: Stok Ayarlama

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
tr_TR: Stok Düzeltme Hesabı

note: Label of the stock_ageing_section (Section Break) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
tr_TR: Stok Yaşlandırma

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
tr_TR: Stok Analitiği

en: Stock Assets
tr_TR: Stok Varlıkları

en: Stock Available
tr_TR: Mevcut Stok

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
tr_TR: Stok Bakiyesi

en: Stock Balance Report
tr_TR: Stok Bakiyesi Raporu

en: Stock Capacity
tr_TR: Stok Kapasitesi

note: Label of the stock_closing_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Closing
tr_TR: Stok Kapanışı

note: Label of the stock_consumption (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Consumed During Repair
tr_TR: Onarım Sırasında Tüketilen Stok

note: Label of the stock_consumption_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Consumption Details
tr_TR: Stok Tüketim Detayları

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
tr_TR: Stok Detayları

en: Stock Entries already created for Work Order {0}: {1}
tr_TR: Stok Girişleri İş Emri için zaten oluşturuldu {0}: {1}

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Entry
tr_TR: Stok Hareketi

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
tr_TR: Stok Hareketi (Dışa GIT)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
tr_TR: Stok Girişi Alt Ürünü

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
tr_TR: Stok Hareketleri Detayı

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
tr_TR: Stok Hareket Türü

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
tr_TR: Stok Girişi bu Seçim Listesine karşı zaten oluşturuldu

en: Stock Entry {0} created
tr_TR: Stok Girişi {0} oluşturuldu

en: Stock Entry {0} has created
tr_TR: Stok Girişi {0} oluşturuldu

en: Stock Entry {0} is not submitted
tr_TR: Stok Girişi {0} kaydedilmedi

en: Stock Expenses
tr_TR: Stok Giderleri

en: Stock In Hand
tr_TR: Mevcut Stok

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
tr_TR: Stok Öğeleri

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
tr_TR: Stok Defteri

en: Stock Ledger Entries and GL Entries are reposted for the selected Purchase Receipts
tr_TR: Stok Defteri Kayıtları ve Genel Muhasebe Kayıtları seçilen Satın Alma İrsaliyeleri için yeniden işlendi

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
tr_TR: Stok Defteri Girişi

en: Stock Ledger ID
tr_TR: Stok Defteri Kimliği

note: Name of a report
en: Stock Ledger Invariant Check
tr_TR: Stok Defteri Değişmez Kontrolü

note: Name of a report
en: Stock Ledger Variance
tr_TR: Stok Defteri Varyansı

en: Stock Levels
tr_TR: Stok Seviyeleri

en: Stock Liabilities
tr_TR: Stok Yükümlülükleri

note: Name of a role
en: Stock Manager
tr_TR: Stok Yöneticisi

en: Stock Movement
tr_TR: Stok Hareketleri

note: Label of the stock_planning_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Planning
tr_TR: Stok Planlama

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
tr_TR: Öngörülen Stok Miktarı

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
tr_TR: Stok Miktarı

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
tr_TR: Stok Miktarı ve Seri No Sayısı

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
tr_TR: Faturalanmamış Alınan Stok

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
tr_TR: Stok Sayımı

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
tr_TR: Stok Sayımı Kalemi

en: Stock Reconciliations
tr_TR: Stok Sayımı

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
tr_TR: Stok Raporları

note: Name of a DocType
en: Stock Reposting Settings
tr_TR: Stok Yeniden Gönderim Ayarları

note: Label of the stock_reservation_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Reservation
tr_TR: Stok Rezervasyonu

en: Stock Reservation Entries Cancelled
tr_TR: Stok Rezervasyon Girişleri İptal Edildi

en: Stock Reservation Entries Created
tr_TR: Stok Rezervasyon Girişleri Oluşturuldu

note: Name of a DocType
en: Stock Reservation Entry
tr_TR: Stok Rezervasyon Girişi

en: Stock Reservation Entry cannot be updated as it has been delivered.
tr_TR: Stok Rezervasyon Girişi teslim edildiği için güncellenemiyor.

en: Stock Reservation Warehouse Mismatch
tr_TR: Rezerv Stok Depo Uyuşmazlığı

en: Stock Reservation can only be created against {0}.
tr_TR: Stok Rezervasyonu yalnızca {0} karşılığında oluşturulabilir.

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock Reserved Qty (in Stock UOM)
tr_TR: Stok Rezerv Miktarı (Stok Ölçü Birimi)

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
tr_TR: Stok Ayarları

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
tr_TR: Stok Özeti

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
tr_TR: Stok Hareketleri

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Transactions Settings
tr_TR: Stok İşlemleri Ayarları

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock
en: Stock UOM
tr_TR: Stok Ölçü Birimi

note: Label of the conversion_factor_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock UOM Quantity
tr_TR: Stok Birimi Miktarı

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Recei
en: Stock Uom
tr_TR: Stok Ölçü Birimi

note: Name of a role
en: Stock User
tr_TR: Stok Kullanıcısı

note: Label of the stock_validations_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Validations
tr_TR: Stok Doğrulama

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
tr_TR: Stok Değeri

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
tr_TR: Stok ve Hesap Değeri Karşılaştırması

note: Label of the stock_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Stock and Manufacturing
tr_TR: Stok ve Üretim

en: Stock cannot be reserved in group warehouse {0}.
tr_TR: {0} Grup Deposunda Stok Rezerve edilemez.

en: Stock cannot be reserved in the group warehouse {0}.
tr_TR: {0} Grup Deposunda Stok Rezerve edilemez.

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
tr_TR: Stok Satın Alma İrsaliyesi {0} için güncellenemez

en: Stock cannot be updated against the following Delivery Notes: {0}
tr_TR: Aşağıdaki İrsaliyelere göre stok güncellenemez: {0}

en: Stock cannot be updated because the invoice contains a drop shipping item. Please disable 'Update Stock' or remove the drop shipping item.
tr_TR: Stok güncellenemiyor çünkü faturada drop shipping ürünü var. Lütfen 'Stok Güncelle'yi devre dışı bırakın veya drop shipping ürününü kaldırın.

en: Stock not available for Item {0} in Warehouse {1}.
tr_TR: {1} Deposunda {0} Ürünü için stok mevcut değil.

en: Stock quantity not enough for Item Code: {0} under warehouse {1}. Available quantity {2} {3}.
tr_TR: {0} koduna sahip Ürün için {1} Deposundaki stok miktarı yetersiz. Mevcut miktar {2} {3}.

en: Stock transactions before {0} are frozen
tr_TR: {0} tarihinden önceki stok işlemleri donduruldu

note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
tr_TR: Belirtilen günlerden daha eski olan stok işlemleri değiştirilemez.

note: Description of the 'Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock will be reserved on submission of <b>Purchase Receipt</b> created against Material Request for Sales Order.
tr_TR: Satış Siparişi için oluşturulan Malzeme Talebine karşı oluşturulan <b>Satın Alma İrsaliyesi</b> onaylandığında stok rezerve edilecektir.

en: Stock/Accounts can not be frozen as processing of backdated entries is going on. Please try again later.
tr_TR: Stok/Hesaplar dondurulamaz çünkü geriye dönük girişlerin işlenmesi devam ediyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Stop
tr_TR: Durdur

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
tr_TR: Duruş Nedeni

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
tr_TR: Durduruldu

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
tr_TR: Durdurulan İş Emri iptal edilemez, iptal etmek için önce durdurmayı kaldırın

en: Stores
tr_TR: Mağazalar

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
tr_TR: Doğrusal Yöntem

en: Sub Assemblies
tr_TR: Alt Montajlar

note: Label of the raw_materials_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Sub Assemblies & Raw Materials
tr_TR: Alt Montajlar ve Hammaddeler

en: Sub Assembly Item
tr_TR: Alt Montaj Öğesi

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Sub Assembly Item Code
tr_TR: Alt Montaj Ürün Kodu

en: Sub Assembly Item is mandatory
tr_TR: Alt Montaj Ürünü zorunludur

note: Label of the section_break_24 (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Items
tr_TR: Alt Montaj Ürünleri

note: Label of the sub_assembly_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Warehouse
tr_TR: Alt Montaj Deposu

note: Name of a DocType
en: Sub Operation
tr_TR: Alt Operasyon

note: Label of the sub_operations (Table) field in DocType 'Job Card' Label of the section_break_21 (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the sub_operations_section (Section Break) field in DocType 'Operation'
en: Sub Operations
tr_TR: Alt Operasyonlar

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
tr_TR: Alt Prosedür

en: Sub-assembly BOM Count
tr_TR: Alt montaj Ürün Ağacı Sayısı

en: Sub-contracting
tr_TR: Alt Yüklenici

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
tr_TR: Alt Yüklenici

note: Label of the subcontract_bom_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Subcontract BOM
tr_TR: Alt Yüklenici Ürün Ağacı

en: Subcontract Order
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi

note: Name of a report
en: Subcontract Order Summary
tr_TR: Alt Yüklenici Sipariş Özeti

en: Subcontract Return
tr_TR: Alt Yüklenici İadesi

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
tr_TR: Alt Yüklenici Ürünü

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
tr_TR: Alınacak Alt Yüklenicinin Ürünü

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
tr_TR: Alt Yükleniciye Transfer Edilecek Hammadde

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Subcontracting
tr_TR: Alt Yüklenici

note: Name of a DocType
en: Subcontracting BOM
tr_TR: Alt Yüklenici Ürün Ağacı

note: Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' Receipt Supplied Item'
en: Subcontracting Order
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi

note: Description of the 'Auto Create Subcontracting Order' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Order (Draft) will be auto-created on submission of Purchase Order.
tr_TR: Taşeron Siparişi (Taslak) Satınalma Siparişinin gönderilmesi üzerine otomatik olarak oluşturulacaktır.

note: Name of a DocType Label of the subcontracting_order_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Order Item
tr_TR: Alt Yüklenici Sipariş Kalemi

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Service Item
tr_TR: Alt Yüklenici Sipariş Kalemi

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Supplied Item
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi Tedarik Edilen Ürün

en: Subcontracting Order {0} created.
tr_TR: Alt Sözleşme Siparişi {0} oluşturuldu.

note: Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Subcontracting Purchase Order
tr_TR: Alt Yüklenici Siparişi

note: Label of the subcontracting_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt
tr_TR: Alt Yüklenici İrsaliyesi

note: Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Receipt Item
tr_TR: Alt Yüklenici İrsaliye Kalemi

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt Supplied Item
tr_TR: Alt Yüklenici Tedarik Edilen Ürün İrsaliyesi

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
tr_TR: Alt Yüklenici Ayarları

note: Label of the subdivision (Autocomplete) field in DocType 'Holiday List'
en: Subdivision
tr_TR: Alt Bölüm

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submit Action Failed
tr_TR: Gönderim Eylemi Başarısız Oldu

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
tr_TR: İçe Aktardıktan Sonra Gönder

note: Label of the submit_err_jv (Check) field in DocType 'Company'
en: Submit ERR Journals?
tr_TR: Defter Girişlerini Onayla

note: Label of the submit_invoice (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Submit Generated Invoices
tr_TR: Oluşturulan Faturaları Gönder

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
tr_TR: Yevmiye Kayıtlarını Gönderin

en: Submit this Work Order for further processing.
tr_TR: Daha fazla işlem için bu İş Emrini gönderin.

en: Submit your Quotation
tr_TR: Teklifinizi Gönderin

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
tr_TR: İşlendi

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
tr_TR: Abonelik

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
tr_TR: Abonelik Bitiş Tarihi

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
tr_TR: Abonelik Bitiş Tarihi takvim aylarını takip etmek için zorunludur

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
tr_TR: Abonelik Bitiş Tarihi, abonelik planına göre {0} tarihinden sonra olmalıdır

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
tr_TR: Abonelik Faturası

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
tr_TR: Abonelik Yönetimi

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
tr_TR: Abonelik Süresi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
tr_TR: Abonelik Planı

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
tr_TR: Abonelik Planı Ayrıntısı

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
tr_TR: Abonelik Planları

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
tr_TR: Abonelik Fiyatı

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
tr_TR: Abonelik

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
tr_TR: Abonelik Ayarları

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
tr_TR: Abonelik Başlangıç Tarihi

en: Subscription for Future dates cannot be processed.
tr_TR: İleri tarihler için abonelik işlemi yapılamaz.

en: Subscriptions
tr_TR: Abonelikler

note: Label of the succeeded (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Succeeded
tr_TR: Başarılı

en: Succeeded Entries
tr_TR: Girişler Başarılı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
tr_TR: Başarılı

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
tr_TR: Başarı Yönlendirme URL'si

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
tr_TR: Başarı Ayarları

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
tr_TR: Başarılı

en: Successfully Reconciled
tr_TR: Başarıyla Uzlaştırıldı

en: Successfully Set Supplier
tr_TR: Tedarikçi Başarıyla Ayarlandı

en: Successfully changed Stock UOM, please redefine conversion factors for new UOM.
tr_TR: Stok Ölçü Birimi başarıyla değiştirildi, lütfen yeni Ölçü Birimi için dönüşüm faktörlerini yeniden tanımlayın.

en: Successfully imported {0}
tr_TR: {0} başarıyla içe aktarıldı

en: Successfully imported {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
tr_TR: Toplam {1} kayıttan {0} tanesi başarıyla içe aktarıldı. Hatalı Satırları Dışa Aktar'a tıklayın, hataları düzeltin ve tekrar içe aktarın.

en: Successfully imported {0} record.
tr_TR: {0} kayıt başarıyla içe aktarıldı.

en: Successfully imported {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
tr_TR: Toplam {1} kayıttan {0} tanesi başarıyla içe aktarıldı. Hatalı Satırları Dışa Aktar'a tıklayın, hataları düzeltin ve tekrar içe aktarın.

en: Successfully imported {0} records.
tr_TR: {0} kayıtları başarıyla içe aktarıldı.

en: Successfully linked to Customer
tr_TR: Müşteriye başarıyla bağlandı

en: Successfully linked to Supplier
tr_TR: Tedarikçiye başarıyla bağlandı

en: Successfully merged {0} out of {1}.
tr_TR: {0} ile {1} başarılı bir şekilde birleştirildi.

en: Successfully updated {0}
tr_TR: {0} Başarıyla Güncellendi

en: Successfully updated {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
tr_TR: {1} kaydından {0} kayıt başarıyla güncellendi. Hatalı Satırları Dışa Aktar'a tıklayın, hataları düzeltin ve tekrar içe aktarın.

en: Successfully updated {0} record.
tr_TR: {0} kaydı başarıyla güncellendi.

en: Successfully updated {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
tr_TR: Toplam {1} kayıttan {0} tanesi başarıyla içe aktarıldı. Hatalı Satırları Dışa Aktar'a tıklayın, hataları düzeltin ve tekrar içe aktarın.

en: Successfully updated {0} records.
tr_TR: {0} kayıt başarıyla güncellendi.

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
tr_TR: Öneriler

note: Description of the 'Total Repair Cost' (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Sum of Repair Cost and Value of Consumed Stock Items.
tr_TR: Onarım Maliyeti ve Tüketilen Stokların Değeri Toplamı.

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
tr_TR: Özet

en: Summary for this month and pending activities
tr_TR: Bu ayın özeti ve bekleyen faaliyetler

en: Summary for this week and pending activities
tr_TR: Bu haftanın Özeti ve Bekleyen Aktiviteler

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Supplied Item
tr_TR: Tedarik Edilen Ürün

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
tr_TR: Tedarik Edilen Ürünler

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
tr_TR: Tedarik Edilen Miktar

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
tr_TR: Tedarikçi

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
tr_TR: Adres Adı

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
tr_TR: Adres

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
tr_TR: Tedarikçi Adresleri ve Kişiler

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
tr_TR: İlgili Kişi

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
tr_TR: Tedarikçi Teslimat Notu

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
tr_TR: Tedarikçi Detayları

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
tr_TR: Tedarikçi Grubu

note: Name of a DocType
en: Supplier Group Item
tr_TR: Tedarikçi Grup Öğesi

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
tr_TR: Tedarikçi Grup İsmi

note: Label of the supplier_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Info
tr_TR: Tedarikçi Bilgileri

note: Label of the supplier_invoice_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice
tr_TR: Tedarikçi Faturası

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
tr_TR: Tedarikçi Fatura Tarihi

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
tr_TR: Tedarikçi Fatura Tarihi, Kaydedilme Tarihinden büyük olamaz

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
tr_TR: Tedarikçi Fatura No

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
tr_TR: Tedarikçi Fatura Numarası, {0} nolu Satın Alma Faturasında bulunuyor.

note: Name of a DocType
en: Supplier Item
tr_TR: Tedarikçi Ürünü

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
tr_TR: Tedarikçi Ürünleri

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
tr_TR: Tedarikçi Termin Tarihi

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
tr_TR: Tedarikçi Defteri Özeti

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
tr_TR: Tedarikçi Adı

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
tr_TR: Tedarikçi İsimlendirmesi

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
tr_TR: Tedarikçi Parça No

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
tr_TR: Tedarikçi Parça Numarası

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Portal Users
tr_TR: Tedarikçi Portal Kullanıcıları

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
tr_TR: Tedarikçinin Birinci Adresi

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
tr_TR: Birincil İrtibat Kişisi

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
tr_TR: Tedarikçi Fiyat Teklifi

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
tr_TR: Tedarikçi Teklifi Karşılaştırması

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
tr_TR: Tedarikçi Teklif Ürünü

en: Supplier Quotation {0} Created
tr_TR: Tedarikçi Teklifi {0} Oluşturuldu

en: Supplier Reference
tr_TR: Tedarikçi Referansı

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
tr_TR: Tedarikçi Skoru

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Kriterleri

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Dönemi

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Puanlama Kriteri

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Puan Durumu

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Puanlama Değişkeni

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Kurulumu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Durumu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
tr_TR: Tedarikçi Skor Kartı Değişkeni

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
tr_TR: Tedarikçi Türü

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
tr_TR: Tedarikçi Deposu

en: Supplier Warehouse mandatory for sub-contracted {0}
tr_TR: Alt Yüklecini firmalar için Tedarikçi Deposu zorunludur {0}

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
tr_TR: Tedarikçi Müşteriye Teslim Eder

note: Description of a DocType
en: Supplier of Goods or Services.
tr_TR: Ürün veya Hizmet Tedarikçisi.

en: Supplier {0} not found in {1}
tr_TR: Tedarikçi {0} {1} konumunda bulunamadı

en: Supplier(s)
tr_TR: Tedarikçiler

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
tr_TR: Tedarikçi Satış Analizi

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
tr_TR: Tedarikçiler

en: Supplies subject to the reverse charge provision
tr_TR: Ters tahsilat hükmüne tabi tedarikler

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
tr_TR: Satın Alma için Hammadde Temini

note: Name of a Workspace
en: Support
tr_TR: Destek

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
tr_TR: Destek Saat Dağılımı

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
tr_TR: Destek Portalı

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
tr_TR: Destek Arama Kaynağı

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
tr_TR: Destek Ayarları

note: Name of a role
en: Support Team
tr_TR: Destek Ekibi

en: Support Tickets
tr_TR: Destek Talepleri

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
tr_TR: Beklemede

en: Switch Between Payment Modes
tr_TR: Ödeme Modları Arasında Geçiş Yapın

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
tr_TR: Sembol

en: Sync Now
tr_TR: Şimdi Senkronize Et

en: Sync Started
tr_TR: Senkronizasyon Başladı

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
tr_TR: Tüm hesapları her saat başı senkronize et

note: Name of a role
en: System Manager
tr_TR: Sistem Yöneticisi

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
tr_TR: Sistem Ayarları

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
tr_TR: Sistem Kullanıcısı (Oturum Açma) kimliği.

note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
tr_TR: Sistem, iş emrinin sunulması üzerine Ürün için seri numaralarını / partiyi otomatik olarak oluşturacaktır.

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
tr_TR: Eğer limit değeri sıfırsa, sistem tüm kayıtlarını alır.

en: System will not check over billing since amount for Item {0} in {1} is zero
tr_TR: {1} içinde {0} ürünü için tutar sıfır olduğundan, sistem fazla faturalandırmayı kontrol etmeyecek.

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
tr_TR: Sistem miktarını veya miktarını artırma veya azaltma bildirimi

en: TCS Amount
tr_TR: Kaynakta Tahsil Edilen Vergi Tutarı

en: TCS Rate %
tr_TR: Vergi Oranı %

en: TDS Amount
tr_TR: Stopaj Vergisi Tutarı

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
tr_TR: Stopaj Vergisi Hesaplama Özeti

en: TDS Deducted
tr_TR: Kesilen Stopaj Vergisi

en: TDS Payable
tr_TR: Ödenecek Stopaj Vergisi

en: TDS Rate %
tr_TR: Stopaj Vergisi Oranı %

note: Description of a DocType
en: Table for Item that will be shown in Web Site
tr_TR: Web Sitesinde Gösterilecek Ürün Tablosu

note: Name of a UOM
en: Tablespoon (US)
tr_TR: Yemek Kaşığı (ABD)

en: Tag
tr_TR: Etiket

note: Label of the tally_company (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Company
tr_TR: Tally Şirketi

note: Label of the tally_creditors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Creditors Account
tr_TR: Tally Alacaklılar Hesabı

note: Label of the tally_debtors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Debtors Account
tr_TR: Tally Borçlular Hesabı

en: Tally Migration Error
tr_TR: Tally Birleştirme Hatası

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
tr_TR: Hedef

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
tr_TR: Hedef Miktarı

en: Target ({})
tr_TR: Hedef ({})

note: Label of the target_asset (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset
tr_TR: Hedef Varlık

note: Label of the target_asset_location (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset Location
tr_TR: Varlık Hedef Konumu

en: Target Asset {0} cannot be cancelled
tr_TR: Hedef Varlık {0} iptal edilemez

en: Target Asset {0} cannot be submitted
tr_TR: Hedef Varlık {0} kaydedilemiyor

en: Target Asset {0} cannot be {1}
tr_TR: Hedef Varlık {0} için {1} işlemi gerçekleştirilemez

en: Target Asset {0} does not belong to company {1}
tr_TR: Hedef Varlık {0} {1} şirketine ait değil

en: Target Asset {0} needs to be composite asset
tr_TR: Hedef Varlık {0} bileşik varlık olmalıdır

note: Label of the target_batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Batch No
tr_TR: Hedef Parti No

note: Name of a DocType
en: Target Detail
tr_TR: Hedef Detayı

en: Target Details
tr_TR: Hedef Detayları

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
tr_TR: Hedef Dağılımı

note: Label of the target_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Target Exchange Rate
tr_TR: Hedef Döviz Kuru

note: Label of the target_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Target Fieldname (Stock Ledger Entry)
tr_TR: Hedef Alan Adı (Stok Defteri Girişi)

note: Label of the target_fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Fixed Asset Account
tr_TR: Hedef Sabit Varlık Hesabı

note: Label of the target_has_batch_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Batch No
tr_TR: Hedef Parti No'ya Sahip

note: Label of the target_has_serial_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Serial No
tr_TR: Hedef Seri No

note: Label of the target_item_code (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Code
tr_TR: Hedef Ürün Kodu

note: Label of the target_item_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Name
tr_TR: Hedef Ürün Adı

en: Target Item {0} must be a Stock Item
tr_TR: Hedef Ürün {0} bir Stok Ürünü olmalıdır

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
tr_TR: Hedef Lokasyon

en: Target Location is required while receiving Asset {0} from an employee
tr_TR: Bir çalışandan Varlık {0} teslim alınırken Hedef Konum gereklidir

en: Target Location is required while transferring Asset {0}
tr_TR: Varlık transferi sırasında Hedef Konum gereklidir {0}

en: Target Location or To Employee is required while receiving Asset {0}
tr_TR: Varlık alırken Hedef Konum veya Çalışana gereklidir {0}

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
tr_TR: Hedef Sayısı

en: Target Qty must be a positive number
tr_TR: Hedef Miktar pozitif bir sayı olmalıdır

note: Label of the target_serial_no (Small Text) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Serial No
tr_TR: Hedef Seri No

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the f
en: Target Warehouse
tr_TR: Hedef Depo

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
tr_TR: Hedef Depo Adresi

note: Label of the target_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address Link
tr_TR: Hedef Depo Adres Bağlantısı

en: Target Warehouse is mandatory for Decapitalization
tr_TR: Amortisman için Hedef Depo zorunludur

en: Target Warehouse is required before Submit
tr_TR: Kaydetmeden önce Devam Eden İşler Deposu gereklidir

en: Target Warehouse is set for some items but the customer is not an internal customer.
tr_TR: Bazı ürünler için Hedef Depo ayarlanmış ancak Müşteri İç Müşteri değil.

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
tr_TR: {0} satırı için Hedef Depo zorunlu

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
tr_TR: Hedefler

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
tr_TR: Tarife Numarası

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
tr_TR: Görev

note: Label of the task_assignee_email (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Assignee Email
tr_TR: Görev Atanan Kişinin E-postası

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
tr_TR: Görev Tamamlama

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
tr_TR: Görev Şuna Bağlıdır

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
tr_TR: Görev Açıklaması

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
tr_TR: Görev Adı

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
tr_TR: Görev İlerleme

note: Name of a DocType
en: Task Type
tr_TR: Görev Türü

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
tr_TR: Görev Ağırlığı

en: Task {0} depends on Task {1}. Please add Task {1} to the Tasks list.
tr_TR: {0} görevi {1} görevine bağlıdır. Lütfen Görev {1} 'u Görevler listesine ekleyin.

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
tr_TR: Görevler

en: Tasks Completed
tr_TR: Tamamlanan Görevler

en: Tasks Overdue
tr_TR: Geciken Görevler

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
tr_TR: Vergi

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
tr_TR: Vergi Hesabı

en: Tax Amount
tr_TR: Vergi Tutarı

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
tr_TR: İndirim Sonrası Vergi Tutarı

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
tr_TR: İndirim Sonrası Vergi Tutarı (Şirket Para Birimi)

note: Description of the 'Round Tax Amount Row-wise' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Amount will be rounded on a row(items) level
tr_TR: Vergi Tutarı satır (öğeler) düzeyinde yuvarlanacaktır

en: Tax Assets
tr_TR: Vergi Varlıkları

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
tr_TR: Vergi Dağılımı

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
tr_TR: Vergi Kategorisi

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
tr_TR: Vergi Kategorisi "Toplam" olarak değiştirildi çünkü tüm Ürünler stok dışı kalemlerdir

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
tr_TR: Vergi Numarası

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
tr_TR: Vergi Numarası

en: Tax Id:
tr_TR: Vergi Numarası:

en: Tax Id: {0}
tr_TR: Vergi Kimliği: {0}

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Tax Masters
tr_TR: Vergiler

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Percent) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the rate (Float) f
en: Tax Rate
tr_TR: Vergi Oranı

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
tr_TR: Vergi Oranları

en: Tax Refunds provided to Tourists under the Tax Refunds for Tourists Scheme
tr_TR: Turistler için Vergi İadesi Programı kapsamında Turistlere sağlanan Vergi İadeleri

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
tr_TR: Vergi Kuralı

en: Tax Rule Conflicts with {0}
tr_TR: Vergi Kuralı {0} ile Çakışıyor

note: Label of the tax_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Settings
tr_TR: Vergi Ayarları

en: Tax Template is mandatory.
tr_TR: Vergi şablonu zorunludur.

en: Tax Total
tr_TR: Vergi Toplamı

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
tr_TR: Vergi Türü

note: Label of the tax_withheld_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_withheld_vouchers (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType
en: Tax Withheld Vouchers
tr_TR: Tevkifatlı Vergi Makbuzları

en: Tax Withholding
tr_TR: Vergi Stopajı

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
tr_TR: Vergi Stopaj Hesabı

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
tr_TR: Vergi Stopaj Kategorisi

en: Tax Withholding Category {} against Company {} for Customer {} should have Cumulative Threshold value.
tr_TR: Vergi Stopajı Kategorisi {0} için Müşteri {2} adına Şirket {1} ile ilişkili olarak Kümülatif Eşik değeri bulunmalıdır.

note: Name of a report
en: Tax Withholding Details
tr_TR: Vergi Stopajı Detayları

note: Label of the tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Tax Withholding Net Total
tr_TR: Vergi Stopajı Net Toplam

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
tr_TR: Vergi Stopaj Oranı

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
tr_TR: Vergi Stopaj Oranları

note: Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Order Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocTyp
en: Tax detail table fetched from item master as a string and stored in this field.
    Used for Taxes and Charges
tr_TR: Vergi ayrıntı tablosu, öğe ana verisinden bir dize olarak alınır ve bu alanda saklanır.
    Vergiler ve Ücretler için kullanılır

note: Description of the 'Only Deduct Tax On Excess Amount ' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax will be withheld only for amount exceeding the cumulative threshold
tr_TR: Vergi sadece kümülatif eşiği aşan tutar için kesilecektir

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
tr_TR: Vergilendirilebilir Tutar

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
tr_TR: Vergiler

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Taxes and Charges
tr_TR: Vergiler ve Masraflar

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
tr_TR: Eklenen Vergiler

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
tr_TR: Eklenen Vergi ve Harçlar (Şirket Para Birimi)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
tr_TR: Vergi Hesaplamaları

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
tr_TR: Çıkarılan Vergiler

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
tr_TR: Düşülen Vergi ve Harçlar (Şirket Para Biriminde)

en: Taxes row #{0}: {1} cannot be smaller than {2}
tr_TR: Vergi Satırı #{0}: {1} değeri {2} değerinden küçük olamaz

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Team
tr_TR: Takım

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
tr_TR: takım üyesi

note: Name of a UOM
en: Teaspoon
tr_TR: Çay Kaşığı

note: Name of a UOM
en: Technical Atmosphere
tr_TR: Teknik Atmosfer

en: Technology
tr_TR: Teknoloji

en: Telecommunications
tr_TR: Telekomünikasyon

en: Telephone Expenses
tr_TR: Telefon Giderleri

en: Television
tr_TR: Televizyon

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
tr_TR: Şablon

en: Template Item
tr_TR: Şablon Ürünü

en: Template Item Selected
tr_TR: Şablon Öğesi Seçildi

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
tr_TR: Şablon İsmi

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
tr_TR: Şablon Seçenekleri

note: Label of the template_task (Data) field in DocType 'Task'
en: Template Task
tr_TR: Şablon Görevi

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
tr_TR: Şablon İsmi

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
tr_TR: Şablon Uyarıları

en: Temporarily on Hold
tr_TR: Geçici Olarak Beklemede

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
tr_TR: Geçici

en: Temporary Accounts
tr_TR: Geçici Hesaplar

en: Temporary Opening
tr_TR: Geçici Açılış

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
tr_TR: Geçici Açılış Hesabı

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
tr_TR: Dönem Ayrıntıları

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
tr_TR: Şartlar

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Terms & Conditions
tr_TR: Şartlar & Koşullar

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms Template
tr_TR: Şartlar Şablonu

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
tr_TR: Şartlar ve Koşulların İçeriği

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
tr_TR: Detaylar

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
tr_TR: Şartlar ve Koşullar Yardım

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
tr_TR: Bölge

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
tr_TR: Bölge Müdürü

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
tr_TR: Bölge İsmi

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
tr_TR: Ürün Grubuna Göre Bölge Hedef Sapması

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
tr_TR: Bölge Hedefleri

note: Label of a chart in the CRM Workspace
en: Territory Wise Sales
tr_TR: Bölge Bazlı Satışlar

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
tr_TR: Bölge Bazında Satışlar

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
tr_TR: 'Paket No'dan' alanı boş olmamalı veya değeri 1'den küçük olmamalıdır.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
tr_TR: Portaldan Teklif İsteğine Erişim Devre Dışı Bırakıldı. Erişime İzin Vermek için Portal Ayarlarında etkinleştirin.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
tr_TR: Değiştirilecek Ürün Ağacı

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
tr_TR: '{0}' Kampanyası {1} '{2}' için zaten mevcuttur.

en: The Condition '{0}' is invalid
tr_TR: '{0}' Koşulu geçersizdir

en: The Document Type {0} must have a Status field to configure Service Level Agreement
tr_TR: Hizmet Seviyesi Anlaşmasını (SLA) yapılandırmak için {0} Belge Türünün bir Durum alanına sahip olması gerekir.

en: The GL Entries and closing balances will be processed in the background, it can take a few minutes.
tr_TR: Genel Muhasebe Girişleri ve kapanış bakiyeleri arka planda işlenecek, bu işlem birkaç dakika sürebilir.

en: The GL Entries will be cancelled in the background, it can take a few minutes.
tr_TR: Genel Muhasebe Girişleri arka planda iptal edilecektir, bu işlem birkaç dakika sürebilir.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
tr_TR: Sadakat Programı seçilen şirket için geçerli değil

en: The Payment Request {0} is already paid, cannot process payment twice
tr_TR: Ödeme Talebi {0} zaten tamamlandı, ödemeyi iki kez işleme koyamazsınız.

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
tr_TR: {0} satırındaki Ödeme Süresi muhtemelen bir tekrardır.

en: The Pick List having Stock Reservation Entries cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing Stock Reservation Entries before updating the Pick List.
tr_TR: Stok Rezervasyon Girişleri olan Seçim Listesi güncellenemez. Değişiklik yapmanız gerekiyorsa, Seçim Listesini güncellemeden önce mevcut Stok Rezervasyon Girişlerini iptal etmenizi öneririz.

en: The Process Loss Qty has reset as per job cards Process Loss Qty
tr_TR: Proses Kaybı Miktarı, iş kartlarındaki Proses Kaybı Miktarına göre sıfırlandı.

en: The Serial No at Row #{0}: {1} is not available in warehouse {2}.
tr_TR: Satır #{0}: {1} Seri Numarası, {2} deposunda mevcut değil.

en: The Serial and Batch Bundle {0} is not valid for this transaction. The 'Type of Transaction' should be 'Outward' instead of 'Inward' in Serial and Batch Bundle {0}
tr_TR: Seri ve Parti Paketi {0}, bu işlem için geçerli değil. Seri ve Parti Paketi {0} içinde ‘İşlem Türü’ ‘Giriş’ yerine ‘Çıkış’ olmalıdır.

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
tr_TR: 'Üretim' türündeki Stok Girişi geri akış olarak bilinir. Bitmiş ürünleri üretmek için tüketilen ham maddeler geri akış olarak bilinir. <br><br> Üretim Girişi oluştururken, ham madde kalemleri üretim kaleminin BOM'una göre geri akışlanır. Ham madde kalemlerinin bunun yerine o İş Emrine karşı yapılan Malzeme Transferi girişine göre geri akışını istiyorsanız, bunu bu alanın altına ayarlayabilirsiniz.

en: The Work Order is mandatory for Disassembly Order
tr_TR: Sökme Emri için İş Emri zorunludur

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
tr_TR: Kâr/Zararın kaydedileceği Yükümlülük veya Özsermaye altındaki hesap.

note: Description of the 'Accounts' (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: The accounts are set by the system automatically but do confirm these defaults
tr_TR: Hesaplar sistemi tarafından otomatik olarak belirlenir, ancak bu varsayılanları onaylar

en: The allocated amount is greater than the outstanding amount of Payment Request {0}
tr_TR: Tahsis edilen tutar, Ödeme Talebi {0} kalan tutarından büyük.

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
tr_TR: Bu ödeme talebinde ayarlanan {0} miktarı, tüm ödeme planlarının hesaplanan miktarından farklıdır: {1}. Belgeyi göndermeden önce bunun doğru olduğundan emin olun.

en: The currency of invoice {} ({}) is different from the currency of this dunning ({}).
tr_TR: Faturanın para birimi {} ({}) bu ihtarnamenin para biriminden ({}) farklıdır.

en: The default BOM for that item will be fetched by the system. You can also change the BOM.
tr_TR: Bu kalem için varsayılan Ürün Ağacı sistem tarafından getirilecektir. Ürün Ağacını da değiştirebilirsiniz.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
tr_TR: Zamandan zamana ve Zamana kadar olan zaman arasındaki fark Randevu'nun katı olmalıdır

en: The field Asset Account cannot be blank
tr_TR: Varlık Hesabı alanı boş olamaz

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
tr_TR: Sermaye/Borç Hesabı alanı boş olamaz

en: The field {0} in row {1} is not set
tr_TR: {1} satırındaki {0} alanı ayarlanmamış

en: The following assets have failed to automatically post depreciation entries: {0}
tr_TR: Aşağıdaki varlıklar amortisman girişlerini otomatik olarak kaydedemedi: {0}

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
tr_TR: Aşağıdaki silinmiş nitelikler Varyantlarda mevcuttur ancak Şablonda mevcut değildir. Varyantları silebilir veya nitelikleri şablonda tutabilirsiniz.

en: The following {0} were created: {1}
tr_TR: Aşağıdaki {0} oluşturuldu: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
tr_TR: Paketin brüt ağırlığı. Genellikle net ağırlık + ambalaj malzemesi ağırlığı. (baskı için)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
tr_TR: {0} tarihindeki tatil Başlangıç Tarihi ile Bitiş Tarihi arasında değil

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot complete.
tr_TR: {0} iş kartı {1} durumundadır ve tamamlayamazsınız.

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot start it again.
tr_TR: İş kartı {0} {1} durumundadır ve tekrar başlatamazsınız.

en: The lowest tier must have a minimum spent amount of 0. Customers need to be part of a tier as soon as they are enrolled in the program.
tr_TR: En düşük seviye, minimum harcama tutarı olarak 0 değerine sahip olmalıdır. Müşteriler, programa dahil edildikleri anda bir seviyenin parçası olmalıdır.

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
tr_TR: Bu paketin net ağırlığı (Ürünlerin net toplamından otomatik olarak çıkarılması)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
tr_TR: Değiştikten Sonraki Ürün Ağacı

en: The operation {0} can not add multiple times
tr_TR: {0} işlemi birden fazla eklenemez

en: The operation {0} can not be the sub operation
tr_TR: {0} işlemi alt işlem olamaz

en: The original invoice should be consolidated before or along with the return invoice.
tr_TR: Orijinal fatura, iade faturasından önce veya iade faturasıyla birlikte birleştirilmelidir.

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
tr_TR: {0} ana hesabı yüklenen şablonda mevcut değil

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
tr_TR: {0} planındaki ödeme ağ geçidi hesabı, bu ödeme talebindeki ödeme ağ geçidi hesabından farklıdır

note: Description of the 'Over Billing Allowance (%)' (Currency) field in DocType 'Accounts Settings'
en: The percentage you are allowed to bill more against the amount ordered. For example, if the order value is $100 for an item and tolerance is set as 10%, then you are allowed to bill up to $110
tr_TR: Sipariş edilen tutara karşı daha fazla fatura kesmenize izin verilen yüzde. Örneğin, bir ürün için sipariş değeri ₺100 ise ve tolerans %10 olarak ayarlanmışsa, ₺110'a kadar fatura kesmenize izin verilir.

note: Description of the 'Over Picking Allowance' (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to pick more items in the pick list than the ordered quantity.
tr_TR: Sipariş edilen miktardan daha fazla ürünü toplama listesinden seçmenize izin verilen yüzde.

note: Description of the 'Over Delivery/Receipt Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to receive or deliver more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed to receive 110 units.
tr_TR: Sipariş edilen miktara karşılık daha fazlasını transfer etmenize izin verilen yüzde. Örneğin: 100 adet sipariş verdiyseniz, ve İzin Verilen Oran %10 ise 110 birim aktarmanıza izin verilir.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed transfer 110 units.
tr_TR: Sipariş edilen miktara karşılık daha fazlasını transfer etmenize izin verilen yüzde. Örneğin: 100 adet sipariş verdiyseniz, ve İzin Verilen Oran %10 ise 110 birim aktarmanıza izin verilir.

en: The reserved stock will be released when you update items. Are you certain you wish to proceed?
tr_TR: Rezerv stok, öğeleri güncellediğinizde serbest bırakılacaktır. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: The reserved stock will be released. Are you certain you wish to proceed?
tr_TR: Rezerv stok, öğeleri güncellediğinizde serbest bırakılacaktır. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: The root account {0} must be a group
tr_TR: Kök hesap {0} bir grup olmalıdır

en: The selected BOMs are not for the same item
tr_TR: Seçilen Ürün Ağaçları aynı ürün için değil

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
tr_TR: Seçilen değişim hesabı {} {} Şirketine ait değil.

en: The selected item cannot have Batch
tr_TR: Seçili öğe toplu iş olamaz

en: The selected {0} does not contain the selected Asset Item.
tr_TR: Seçilen {0} seçili Varlık Öğesini içermiyor.

en: The seller and the buyer cannot be the same
tr_TR: Satıcı ve alıcı aynı olamaz

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
tr_TR: Seri numarası {0} {1} Ürününe ait değil

en: The shareholder does not belong to this company
tr_TR: Hissedar bu şirkete ait değil

en: The shares already exist
tr_TR: Hisseler zaten mevcut

en: The shares don't exist with the {0}
tr_TR: {0} ile paylaşımlar mevcut değil

en: The stock has been reserved for the following Items and Warehouses, un-reserve the same to {0} the Stock Reconciliation: <br /><br /> {1}
tr_TR: Stok aşağıdaki Ürünler ve Depolar için rezerve edilmiştir, Stok Sayımı {0} için rezerve edilmeyen hale getirin: <br /><br /> {1}

en: The sync has started in the background, please check the {0} list for new records.
tr_TR: Senkronizasyon arka planda başladı, lütfen yeni kayıtlar için {0} listesini kontrol edin.

en: The task has been enqueued as a background job.
tr_TR: Görev arka plan işi olarak kuyruğa alındı.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
tr_TR: Görev arka plan işi olarak sıraya alındı. Arka planda işlemede herhangi bir sorun olması durumunda, sistem bu Stok Sayımı hata hakkında bir yorum ekleyecek ve Taslak aşamasına geri dönecektir.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Submitted stage
tr_TR: Görev arka plan işi olarak kuyruğa alındı. Arka planda işlem yapılmasında herhangi bir sorun olması durumunda sistem bu Stok Sayımı hata hakkında yorum ekleyecek ve Gönderildi aşamasına geri dönecektir.

note: Description of the 'Role Allowed to Edit Frozen Stock' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: The users with this Role are allowed to create/modify a stock transaction, even though the transaction is frozen.
tr_TR: Bu Role sahip kullanıcıların, işlem dondurulmuş olsa bile bir stok işlemi oluşturmasına/değiştirmesine izin verilir.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
tr_TR: {0} değeri {1} ve {2} Ürünleri arasında farklılık gösterir

en: The warehouse where you store finished Items before they are shipped.
tr_TR: Ürünler sevk edilmeden önce bitmiş ürünlerin saklandığı depo.

en: The warehouse where you store your raw materials. Each required item can have a separate source warehouse. Group warehouse also can be selected as source warehouse. On submission of the Work Order, the raw materials will be reserved in these warehouses for production usage.
tr_TR: Hammaddeleri depoladığınız depo. Gereken her bir ürün için ayrı bir kaynak depo belirlenebilir. Grup deposu da kaynak depo olarak seçilebilir. İş Emri gönderildiğinde, hammadde üretim kullanımı için bu depolarda rezerve edilecektir.

en: The warehouse where your Items will be transferred when you begin production. Group Warehouse can also be selected as a Work in Progress warehouse.
tr_TR: Üretim başladığında ürünlerinizin aktarılacağı depo. Grup Deposu aynı zamanda Devam Eden İşler Deposu olarak da seçilebilir.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
tr_TR: {0} ({1}) ile {2} ({3}) eşit olmalıdır

en: The {0} {1} created successfully
tr_TR: {0} {1} başarıyla oluşturuldu

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
tr_TR: Varlık üzerinde aktif bakım veya onarımlar var. Varlığı iptal etmeden önce bunların hepsini tamamlamanız gerekir.

en: There are ledger entries against this account. Changing {0} to non-{1} in live system will cause incorrect output in 'Accounts {2}' report
tr_TR: Bu hesaba karşı defter kayıtları vardır. Canlı sistemde {0} adresinin {1} olmayan bir adresle değiştirilmesi 'Hesaplar {2}' raporunda yanlış çıktıya neden olacaktır

en: There are no Failed transactions
tr_TR: Başarısız işlem yok

en: There are no active Fiscal Years for which Demo Data can be generated.
tr_TR: Demo Verilerinin oluşturulabileceği aktif bir Mali Yıl bulunamadı.

en: There are no slots available on this date
tr_TR: Bu tarihte boş yer bulunmamaktadır

en: There aren't any item variants for the selected item
tr_TR: Seçili kalem için herhangi bir varyant yok

en: There can be multiple tiered collection factor based on the total spent. But the conversion factor for redemption will always be same for all the tier.
tr_TR: Toplam harcamaya bağlı olarak birden fazla kademeli tahsilat faktörü olabilir. Ancak geri ödeme için dönüşüm faktörü tüm katmanlar için her zaman aynı olacaktır.

en: There is already a valid Lower Deduction Certificate {0} for Supplier {1} against category {2} for this time period.
tr_TR: Bu zaman dilimi için Tedarikçi {1} için {2} kategorisine karşı geçerli bir Alt Kesinti Sertifikası {0} zaten mevcut.

en: There is already an active Subcontracting BOM {0} for the Finished Good {1}.
tr_TR: {1} isimli Bitmiş Ürün için aktif bir Alt Yüklenici {0} Ürün Ağacı bulunmaktadır.

en: There is no batch found against the {0}: {1}
tr_TR: {0} için grup bulunamadı: {1}

en: There must be atleast 1 Finished Good in this Stock Entry
tr_TR: Bu Stok Girişinde en az 1 Bitmiş Ürün bulunmalıdır

en: There was an error creating Bank Account while linking with Plaid.
tr_TR: Plaid ile bağlantı sırasında Banka Hesabı oluşturulurken bir hata oluştu.

en: There was an error saving the document.
tr_TR: Belge kaydedilirken bir hata oluştu.

en: There was an error syncing transactions.
tr_TR: İşlemler senkronize edilirken bir hata oluştu.

en: There was an error updating Bank Account {} while linking with Plaid.
tr_TR: Plaid ile bağlantı kurulurken Banka Hesabı {} güncellenirken bir hata oluştu.

en: There was an issue connecting to Plaid's authentication server. Check browser console for more information
tr_TR: Plaid'in kimlik doğrulama sunucusuna bağlanırken bir sorun oluştu. Daha fazla bilgi için tarayıcı konsolunu kontrol edin

en: There were errors while sending email. Please try again.
tr_TR: E-posta gönderilirken hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There were issues unlinking payment entry {0}.
tr_TR: Ödeme girişinin bağlantısının kaldırılmasında sorunlar oluştu {0}.

note: Description of the 'Zero Balance' (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: This Account has '0' balance in either Base Currency or Account Currency
tr_TR: Bu Hesap, Ana Para Birimi veya Hesap Para Biriminde ‘0’ bakiyeye sahiptir

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
tr_TR: Bu Ürün bir Şablondur ve işlemlerde kullanılamaz. Ürün özellikleri, 'Kopyalama' seçilmediği sürece varyantlara uygulanır.

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
tr_TR: Bu Ürün <b>{0}</b> Kodlu Ürünün Bir Varyantıdır.

en: This Month's Summary
tr_TR: Bu Ayın Özeti

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
tr_TR: Bu Depo, İş Emrinin Hedef Depo alanında otomatik olarak güncellenecektir.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
tr_TR: Bu Depo, İş Emirlerinin Devam Eden İşler Deposu alanında otomatik olarak günceller.

en: This Week's Summary
tr_TR: Bu Haftanın Özeti

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
tr_TR: Bu eylem gelecekteki faturalandırmayı durduracaktır. Bu aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
tr_TR: Bu eylem, bu hesabı ERPNext'i banka hesaplarınızla entegre eden herhangi bir harici hizmetten ayıracaktır. Geri alınamaz. Emin misiniz?

en: This covers all scorecards tied to this Setup
tr_TR: Kuruluma bağlı tüm puan kartlarını kapsar

en: This field is used to set the 'Customer'.
tr_TR: Bu alan 'Müşteri'yi ayarlamak için kullanılır.

note: Description of the 'Bank / Cash Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: This filter will be applied to Journal Entry.
tr_TR: Bu filtre Muhasebe Defterine uygulanacaktır.

en: This is a Template BOM and will be used to make the work order for {0} of the item {1}
tr_TR: Bu bir Şablon Ürün Ağacıdır ve {0} miktarındaki {1} Ürünü için İş Emri oluşturmak amacıyla kullanılacaktır

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
tr_TR: Final ürünün aktarılacağı depo.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
tr_TR: Operasyonların yürütüldüğü depo.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
tr_TR: Hammadelerin saklandığı depo.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
tr_TR: Hurda hammaddelerin aktrılacağı depo.

en: This is a root account and cannot be edited.
tr_TR: Bu bir ana hesaptır ve düzenlenemez.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
tr_TR: Bu bir kök müşteri grubudur ve düzenlenemez.

en: This is a root department and cannot be edited.
tr_TR: Bu bir Ana Departmandır ve düzenlenemez.

en: This is a root item group and cannot be edited.
tr_TR: Bu bir kök ürün grubudur ve düzenlenemez.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
tr_TR: Bu bir kök satış elemanıdır ve düzenlenemez.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
tr_TR: Bu bir kök tedarikçi grubudur ve düzenlenemez.

en: This is a root territory and cannot be edited.
tr_TR: Bu bir kök bölgedir ve düzenlemez.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
tr_TR: Stok hareketlerini gösterir. Daha fazla detay için {0} sayfasına bakın.

en: This is based on the Time Sheets created against this project
tr_TR: Projedeki görev ve hareketlerin zamanına göre oluşturulmuştur.

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
tr_TR: Bu, bu Satış Elemanına karşı yapılan işlemlere dayanmaktadır. Ayrıntılar için aşağıdaki zaman çizelgesine bakın

en: This is considered dangerous from accounting point of view.
tr_TR: Bu durum muhasebe açısından tehlikeli kabul edilmektedir.

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
tr_TR: Bu işlem, Satın Alma Faturası oluşturulduktan sonra Satın Alma İrsaliyesi oluşturulduğunda muhasebe işlemlerini yönetmek için yapılır

en: This is enabled by default. If you want to plan materials for sub-assemblies of the Item you're manufacturing leave this enabled. If you plan and manufacture the sub-assemblies separately, you can disable this checkbox.
tr_TR: Bu varsayılan olarak aktiftir. Ürettiğiniz Ürünün alt montajları için malzemeler planlamak istiyorsanız bunu aktif bırakın. Alt montajları ayrı ayrı planlıyor ve üretiyorsanız, bu onay kutusunu devre dışı bırakabilirsiniz.

en: This item filter has already been applied for the {0}
tr_TR: Bu ürün filtresi {0} için zaten uygulandı

en: This option can be checked to edit the 'Posting Date' and 'Posting Time' fields.
tr_TR: Bu seçenek, 'Gönderi Tarihi' ve 'Gönderi Saati' alanlarını düzenlemek için işaretlenebilir.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored.
tr_TR: Bu program, Varlık {0} geri yüklendiğinde oluşturulmuştur.

en: This schedule was created when Asset {0} was returned through Sales Invoice {1}.
tr_TR: Bu çizelge, Varlık {0} 'ın Satış Faturası {1} aracılığıyla iade edilmesiyle oluşturuldu.

en: This schedule was created when Asset {0} was scrapped.
tr_TR: Bu program, Varlık {0} hurdaya çıkarıldığında oluşturuldu.

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
tr_TR: Bu bölüm, kullanıcının Yazdır'da kullanılabilecek dile bağlı olarak İhtar Mektubunun Gövde ve Kapanış metnini İhtar Türü için ayarlamasına olanak tanır.

en: This table is used to set details about the 'Item', 'Qty', 'Basic Rate', etc.
tr_TR: Bu tablo, 'Ürün', 'Miktar', 'Birim Fiyat' vb. ile ilgili ayrıntıları ayarlamak için kullanılır.

note: Description of a DocType
en: This tool helps you to update or fix the quantity and valuation of stock in the system. It is typically used to synchronise the system values and what actually exists in your warehouses.
tr_TR: Bu araç, sisteminizdeki stok miktarını ve değerlemesini güncellemenize veya düzeltmenize yardımcı olur. Genellikle sistemdeki değerler ile depolarınızdaki gerçek değerleri senkronize etmek için kullanılır.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
tr_TR: Bu tahmini Ürün Kodu eklenecektir. Senin anlatımı "SM", ve eğer, örneğin, ürün kodu "T-Shirt", "T-Shirt-SM" olacağını öngörmenin madde kodu

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
tr_TR: Kullanıcının diğer personel kayıtlarına erişimini kısıtlayacaktır.

en: This {} will be treated as material transfer.
tr_TR: Bu {} hammadde transferi olarak değerlendirilecektir.

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
tr_TR: Öneri için Eşik

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Threshold for Suggestion (In Percentage)
tr_TR: Öneri Eşiği (Yüzde Olarak)

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
tr_TR: Perşembe

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
tr_TR: Katman Adı

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
tr_TR: Zaman

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
tr_TR: Süre (Dakika)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
tr_TR: İşlemler Arası Süre (Dk)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
tr_TR: Dakika

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
tr_TR: Süre Kayıtları

en: Time Required (In Mins)
tr_TR: Gerekli Zaman (Dakika)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
tr_TR: Zaman Çizelgesi

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
tr_TR: Zaman Çizelgesi Listesi

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
tr_TR: Zaman Çizelgeleri

en: Time Taken to Deliver
tr_TR: Teslimat için Geçen Süre

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
tr_TR: Zaman Takibi

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
tr_TR: Hammaddelerin teslim alındığı saat

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
tr_TR: Dakika

note: Description of the 'Total Operation Time' (Float) field in DocType 'Operation'
en: Time in mins.
tr_TR: Dakika

en: Time logs are required for {0} {1}
tr_TR: {0} {1} için zaman kaydı gerekli.

en: Time slot is not available
tr_TR: Zaman aralığı müsait değil

en: Time(in mins)
tr_TR: Zaman (dakika)

note: Label of the sb_timeline (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Timeline
tr_TR: Zaman cetveli

en: Timer
tr_TR: Zamanlayıcı

en: Timer exceeded the given hours.
tr_TR: Zamanlayıcı belirtilen saati aştı.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
tr_TR: Zaman Planı

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet Billing Summary
tr_TR: Zaman Çizelgesi Fatura Özeti

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
tr_TR: Zaman Çizelgesi Detayı

en: Timesheet for tasks.
tr_TR: Görevler için zaman çizelgesi.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
tr_TR: Zaman çizelgesi {0} zaten tamamlandı veya iptal edildi

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
tr_TR: Zaman Çizelgeleri

en: Timesheets help keep track of time, cost and billing for activities done by your team
tr_TR: Zaman çizelgeleri, ekibiniz tarafından gerçekleştirilen faaliyetler için zaman, maliyet ve faturalandırmayı takip etmenize yardımcı olur

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
tr_TR: Zaman dilimleri

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Labe
en: Title
tr_TR: Başlık

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
tr_TR: Alıcı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
tr_TR: Fatura Kesilecek

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
tr_TR: Para Birimine

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: To Date cannot be before From Date
tr_TR: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihi'nden önce olamaz

en: To Date cannot be before From Date.
tr_TR: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihinden önce olamaz.

en: To Date cannot be less than From Date
tr_TR: Tarih, Başlangıç Tarihinden küçük olamaz

en: To Date is mandatory
tr_TR: Bitiş Tarihi zorunludur

en: To Date must be greater than From Date
tr_TR: Hedef Tarih, Başlangıç Tarihinden büyük olmalıdır

en: To Datetime
tr_TR: Hedef Tarih

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
tr_TR: Teslim Edilecek

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
tr_TR: Teslimat ve Fatura

note: Label of the to_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: To Delivery Date
tr_TR: Teslimat Tarihi Bitişi

note: Label of the to_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: To Doctype
tr_TR: Doctype'a

en: To Due Date
tr_TR: Termin Tarihi

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
tr_TR: Personele Aktar

en: To Fiscal Year
tr_TR: Mali Yıl

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
tr_TR: Bitiş Folyo Numarası

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
tr_TR: Bitiş Fatura Tarihi

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
tr_TR: Bitiş Numarası

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
tr_TR: Bitiş Paket No.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Pay
tr_TR: Ödeme Yap

note: Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Payment Date
tr_TR: Bitiş Ödeme Tarihi

en: To Posting Date
tr_TR: Gönderim Tarihine Kadar

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
tr_TR: Bitiş Aralığı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
tr_TR: Teslim Alınacak

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
tr_TR: Alınacak ve Faturalanacak

note: Label of the to_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: To Reference Date
tr_TR: Referans Tarihine Kadar

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
tr_TR: Yeniden Adlandırılacak

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
tr_TR: Hissedar Bitişi

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
tr_TR: Bitiş Zamanı

en: To Time cannot be before from date
tr_TR: Bitiş tarihi başlangıç tarihinden önce olamaz

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
tr_TR: Gelen alımları takip etmek

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
tr_TR: Bitiş Değeri

en: To Warehouse
tr_TR: Hedef Depo

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
tr_TR: Depo (İsteğe bağlı)

en: To add Operations tick the 'With Operations' checkbox.
tr_TR: Operasyonları Yönetmek için 'Operasyonlar' kutusunu işaretleyin.

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
tr_TR: Fazla faturalandırmaya izin vermek için Hesap Ayarları'nda veya Öğe'de "Fazla Faturalandırma İzni "ni güncelleyin.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
tr_TR: Fazla alım/teslimat yapılmasına izin vermek için Stok Ayarlarında veya Üründe "Fazla Alım/Teslimat Ödeneği"ni güncelleyin.

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: To be Delivered to Customer
tr_TR: Müşteriye Teslim Edilecek

en: To cancel a {} you need to cancel the POS Closing Entry {}.
tr_TR: {} iptal etmek için POS Kapanış Girişini {} iptal etmeniz gerekir.

en: To create a Payment Request reference document is required
tr_TR: Ödeme Talebi oluşturmak için referans belgesi gereklidir

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
tr_TR: {0} nolu satırdaki verginin ürün fiyatına dahil edilebilmesi için, {1} satırındaki vergiler de dahil edilmelidir

en: To merge, following properties must be same for both items
tr_TR: Birleştirmek için, aşağıdaki özellikler her iki öğe için de aynı olmalıdır

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
tr_TR: Bunu geçersiz kılmak için {1} şirketinde '{0}' ayarını etkinleştirin

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
tr_TR: Bu Özellik Değerini düzenlemeye devam etmek için Ürün Varyant Ayarlarında {0} seçeneğini etkinleştirin.

en: To submit the invoice without purchase receipt please set {0} as {1} in {2}
tr_TR: Satın alma irsaliyesi olmadan faturayı göndermek için {0} değerini {1} olarak {2} içinde ayarlayın

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Assets'
tr_TR: Farklı bir finans defteri kullanmak için lütfen 'Varsayılan FD Varlıklarını Dahil Et' seçeneğinin işaretini kaldırın

en: Toggle Recent Orders
tr_TR: Son Siparişleri Değiştir

note: Label of the token_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Token Endpoint
tr_TR: Token Bitiş Noktası

note: Name of a UOM
en: Ton (Long)/Cubic Yard
tr_TR: Ton (İngiltere)/Yard Kare

note: Name of a UOM
en: Ton (Short)/Cubic Yard
tr_TR: Ton (ABD)/Yard Kare

note: Name of a UOM
en: Ton-Force (UK)
tr_TR: Ton-Kuvvet (İngiltere)

note: Name of a UOM
en: Ton-Force (US)
tr_TR: Ton-Kuvvet (ABD)

note: Name of a UOM
en: Tonne
tr_TR: Ton

note: Name of a UOM
en: Tonne-Force(Metric)
tr_TR: Ton-Kuvvet (Metrik)

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
tr_TR: Çok fazla sütun var. Raporu dışa aktarın ve bir elektronik tablo uygulaması kullanarak yazdırın.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
tr_TR: Araçlar

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total
tr_TR: Toplam

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
tr_TR: Toplam (Şirket Para Birimi)

en: Total (Credit)
tr_TR: Toplam (Alacak)

en: Total (Without Tax)
tr_TR: Toplam (Vergi Hariç)

en: Total Achieved
tr_TR: Toplam Kazanılan

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Active Items
tr_TR: Toplam Aktif Ürünler

en: Total Actual
tr_TR: Gerçek Toplam

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
tr_TR: Toplam Ek Maliyetler

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
tr_TR: Toplam Peşinat

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
tr_TR: Toplam Ayrılan Tutar

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
tr_TR: Toplam Ayrılan Tutar (Şirket Para Birimi)

note: Label of the total_allocations (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Total Allocations
tr_TR: Toplam Tahsisler

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
tr_TR: Toplam Tutar

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
tr_TR: Toplam Tutar Para Birimi

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
tr_TR: Yazıyla Toplam Tutar

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
tr_TR: Satın Alma Makbuzu Kalemleri tablosundaki Toplam Uygulanabilir Ücretler, Toplam Vergiler ve Ücretler tablosuyla aynı olmalıdır

en: Total Asset
tr_TR: Toplam Varlık

note: Label of the total_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Total Asset Cost
tr_TR: Toplam Varlık Maliyeti

en: Total Assets
tr_TR: Toplam Varlıklar

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
tr_TR: Toplam Faturalandırılabilir Tutar

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
tr_TR: Toplam Faturalandırılabilir Tutar (Çalışma Sayfası Tablosu ile)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
tr_TR: Toplam Faturalandırılabilir Saat

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
tr_TR: Toplam Fatura Tutarı

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
tr_TR: Toplam Fatura Tutarı (Satış Faturası)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
tr_TR: Toplam Faturalı Saat

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
tr_TR: Toplam Fatura Tutarı

note: Label of the total_billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Hours
tr_TR: Toplam Çalışma Saati

en: Total Budget
tr_TR: Toplam Bütçe

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
tr_TR: Toplam Karakter

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
tr_TR: Toplam Komisyon

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
tr_TR: Tamamlanan Miktar

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
tr_TR: Toplam Tüketim Maliyeti Maliyeti (Stok Hareketi ile)

en: Total Contribution Amount Against Invoices: {0}
tr_TR: Faturalar Karşılığı Toplam Katkı Tutarı: {0}

en: Total Contribution Amount Against Orders: {0}
tr_TR: Siparişlere Karşı Toplam Katkı Tutarı: {0}

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
tr_TR: Toplam Maliyet

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
tr_TR: Toplam Maliyet (Şirket Para Birimi)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
tr_TR: Toplam Maliyet Tutarı

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
tr_TR: Toplam Maliyetleme Tutarı (Çalışma Sayfası Tablosu Üzerinden)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
tr_TR: Toplam Alacak

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
tr_TR: Toplam Kredi / Borç Tutarı, Bağlantılı Yevmiye Kaydı ile aynı olmalıdır

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
tr_TR: Toplam Borç

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
tr_TR: Toplam Borç, Toplam Alacak miktarına eşit olmalıdır. Mevcut Fark {0}

en: Total Delivered Amount
tr_TR: Toplam Teslimat Tutarı

en: Total Demand (Past Data)
tr_TR: Toplam Talep (Geçmiş Veriler)

en: Total Equity
tr_TR: Toplam Sermaye

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
tr_TR: Toplam Tahmini Mesafe

en: Total Expense
tr_TR: Toplam Gider

en: Total Expense This Year
tr_TR: Bu Yılın Toplam Gideri

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
tr_TR: Toplam Deneyim

en: Total Forecast (Future Data)
tr_TR: Toplam Tahmin (Gelecek Veriler)

en: Total Forecast (Past Data)
tr_TR: Toplam Tahmin (Geçmiş Veriler)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
tr_TR: Toplam Kazanç / Zarar

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
tr_TR: Toplam Tutma Süresi

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
tr_TR: Toplam Tatil Günü

en: Total Income
tr_TR: Toplam Gelir

en: Total Income This Year
tr_TR: Bu Yılın Toplam Geliri

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Bills
tr_TR: Toplam Gelen Faturalar

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Payment
tr_TR: Toplam Gelen Ödeme

note: Label of the total_incoming_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Incoming Value (Receipt)
tr_TR: Toplam Gelen Değer (Alım)

note: Label of the total_interest (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Interest
tr_TR: Toplam Faiz

en: Total Invoiced Amount
tr_TR: Toplam Faturalanan Tutar

en: Total Issues
tr_TR: Toplam Sorunlar

en: Total Items
tr_TR: Toplam Ürünler

en: Total Liability
tr_TR: Toplam Yükümlülük

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
tr_TR: Toplam Mesaj

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
tr_TR: Toplam Aylık Satışlar

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
tr_TR: Toplam Net Ağırlık

note: Label of the total_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Total Number of Booked Depreciations
tr_TR: Toplam Amortisman Sayısı

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
tr_TR: Toplam Amortisman Sayısı

en: Total Only
tr_TR: Sadece Toplam

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
tr_TR: Toplam Operasyon Maliyeti

note: Label of the total_operation_time (Float) field in DocType 'Operation'
en: Total Operation Time
tr_TR: Toplam Operasyon Süresi

en: Total Order Considered
tr_TR: Dikkate Alınan Toplam Sipariş

en: Total Order Value
tr_TR: Toplam Sipariş Değeri

en: Total Other Charges
tr_TR: Toplam Diğer Masraflar

en: Total Outgoing
tr_TR: Toplam Giden

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Bills
tr_TR: Toplam Giden Faturalar

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Payment
tr_TR: Toplam Giden Ödeme

note: Label of the total_outgoing_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Outgoing Value (Consumption)
tr_TR: Toplam Çıkan Değer (Tüketim)

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
tr_TR: Toplam Ödenmemiş

en: Total Outstanding Amount
tr_TR: Toplam Ödenmemiş Tutar

en: Total Paid Amount
tr_TR: Toplam Ödenen Tutar

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
tr_TR: Ödeme Planındaki Toplam Ödeme Tutarı Genel / Yuvarlanmış Toplam'a eşit olmalıdır

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
tr_TR: Toplam Ödeme Talebi tutarı {0} tutarından büyük olamaz

en: Total Payments
tr_TR: Toplam Ödemeler

en: Total Picked Quantity {0} is more than ordered qty {1}. You can set the Over Picking Allowance in Stock Settings.
tr_TR: Toplam Toplanan Miktar {0} sipariş edilen {1} miktardan fazladır. Fazla Toplama Ödeneğini Stok Ayarlarında ayarlayabilirsiniz.

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
tr_TR: Toplam Planlanan Miktar

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
tr_TR: Toplam Üretilen Miktar

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
tr_TR: Tahmini Toplam Miktar

en: Total Purchase Amount
tr_TR: Toplam Satın Alma Tutarı

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
tr_TR: Toplam Satınalma Maliyeti (Satınalma Fatura üzerinden)

en: Total Purchase Cost has been updated
tr_TR: Toplam Satın Alma Maliyeti güncellendi

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
tr_TR: Toplam Miktar

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
tr_TR: Toplam Miktar

en: Total Received Amount
tr_TR: Toplam Alınan Tutar

note: Label of the total_repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Total Repair Cost
tr_TR: Toplam Onarım Maliyeti

en: Total Revenue
tr_TR: Toplam Gelir

en: Total Sales Amount
tr_TR: Toplam Satış Tutarı

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
tr_TR: Toplam Satış Tutarı (Satış Siparişi)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
tr_TR: Toplam Stok Özeti

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Stock Value
tr_TR: Toplam Stok Değeri

note: Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Total Supplied Qty
tr_TR: Toplam Tedarik Edilen Miktar

en: Total Target
tr_TR: Toplam Hedef

en: Total Tasks
tr_TR: Toplam Görevler

en: Total Tax
tr_TR: Toplam Vergi

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 
en: Total Taxes and Charges
tr_TR: Toplam Vergi

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
tr_TR: Toplam Vergiler (DENEME)

en: Total Time (in Mins)
tr_TR: Toplam Süre (Dakika)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
tr_TR: Toplam Süre (Dakika)

en: Total Unpaid: {0}
tr_TR: Toplam Ödenmeyen: {0}

note: Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Total Value
tr_TR: Toplam Değer

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
tr_TR: Toplam Değer Farkı (Giriş - Çıkış)

en: Total Variance
tr_TR: Toplam Varyantlar

en: Total Views
tr_TR: Toplam Görüntüleme

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Warehouses
tr_TR: Toplam Depolar

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
tr_TR: Toplam Ağırlık

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
tr_TR: Toplam Çalışma Saati

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
tr_TR: {1} Siparişine karşı toplam avans ({0}), Genel Toplamdan ({2}) büyük olamaz

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
tr_TR: Satış ekibine ayrılan toplam yüzde 100 olmalıdır

en: Total contribution percentage should be equal to 100
tr_TR: Toplam katkı yüzdesi 100'e eşit olmalıdır

en: Total hours: {0}
tr_TR: Toplam saat: {0}

en: Total payments amount can't be greater than {}
tr_TR: Toplam ödeme tutarı {} miktarından büyük olamaz.

en: Total percentage against cost centers should be 100
tr_TR: Maliyet merkezlerine karşı toplam yüzde 100 olmalıdır

en: Total {0} ({1})
tr_TR: Toplam {0} ({1})

en: Total(Amt)
tr_TR: Toplam (Miktar)

en: Total(Qty)
tr_TR: Toplam (Adet)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
tr_TR: Toplam

en: Traceability
tr_TR: İzlenebilirlik

note: Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'BOM' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Track Semi Finished Goods
tr_TR: Yarı Mamul Ürünleri Takip Et

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
tr_TR: Servis Seviyesi Sözleşmesini İzleyin

note: Label of the tracking_status (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status
tr_TR: Takip Durumu

note: Label of the tracking_status_info (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status Info
tr_TR: İzleme Durum Bilgisi

note: Label of the tracking_url (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking URL
tr_TR: İzleme Bağlantısı

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
tr_TR: İşlem

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
tr_TR: İşlem Para Birimi

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
tr_TR: İşlem Tarihi

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record
tr_TR: İşlem Silme Kaydı

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Details
tr_TR: İşlem Silme Kaydı Detayları

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Item
tr_TR: İşlem Silme Kayıt Öğesi

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
tr_TR: İşlem Detayları

note: Label of the transaction_exchange_rate (Float) field in DocType 'GL Entry'
en: Transaction Exchange Rate
tr_TR: İşlem Döviz Kuru

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
tr_TR: İşlem Kimliği

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
tr_TR: İşlem Ayarları

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
tr_TR: İşlem Türü

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
tr_TR: İşlem para birimi Ödeme Ağ Geçidi para birimiyle aynı olmalıdır

en: Transaction currency: {0} cannot be different from Bank Account({1}) currency: {2}
tr_TR: İşlem para birimi: {0} Banka Hesabı ({1}) para biriminden farklı olamaz: {2}

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
tr_TR: Durdurulan İş Emrine karşı işlem yapılmasına izin verilmiyor {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
tr_TR: İşlem Referans No: {0} Tarih: {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
tr_TR: İşlemler

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
tr_TR: İşlemler Yıllık Geçmişi

en: Transactions against the Company already exist! Chart of Accounts can only be imported for a Company with no transactions.
tr_TR: Şirkete karşı işlemler zaten mevcut! Hesap Planı yalnızca hiçbir işlemi olmayan bir Şirket için içe aktarılabilir.

en: Transfer Asset
tr_TR: Varlığı Transfer Et

en: Transfer From Warehouses
tr_TR: Transfer Edilecek Depo

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
tr_TR: Hammadde Transferi

en: Transfer Materials
tr_TR: Hammadde Transferi

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
tr_TR: {0} Deposu için Malzeme Transferi

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
tr_TR: Transfer Durumu

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
tr_TR: Transfer Türü

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
tr_TR: Transfer Edildi

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
tr_TR: Transfer Edilen Miktar

en: Transferred Quantity
tr_TR: Aktarılan Miktar

en: Transferring cannot be done to an Employee. Please enter location where Asset {0} has to be transferred
tr_TR: Bir Personele transfer yapılamaz. Lütfen Varlığın {0} transfer edilmesi gereken yeri girin

note: Label of the transit_section (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Transit
tr_TR: Taşıma

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
tr_TR: Nakliye Fatura Tarihi

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
tr_TR: Takip Kodu

en: Transportation
tr_TR: Taşımacılık

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
tr_TR: Taşıyıcı

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
tr_TR: Nakliyeci Detayları

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
tr_TR: Taşıyıcı Bilgisi

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
tr_TR: Şöför Adı

en: Travel Expenses
tr_TR: Seyahat Giderleri

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
tr_TR: ağaç Detayları

en: Tree Type
tr_TR: Ağaç Türü

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
tr_TR: Prosedürler

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
tr_TR: Geçici Mizan

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
tr_TR: Geçici Mizan (Basit)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
tr_TR: Cari Geçici Mizan

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
tr_TR: Deneme Süresi Bitiş Tarihi

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
tr_TR: Deneme Süresi Bitiş Tarihi Deneme Süresi Başlangıç Tarihinden önce olamaz

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
tr_TR: Deneme Süresi Başlangıç Tarihi

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
tr_TR: Deneme Süresi Başlangıç tarihi, Abonelik Başlangıç Tarihinden sonra olamaz

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Trialing
tr_TR: Deneme

note: Description of the 'General Ledger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Description of the 'Accounts Receivable/Payable' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Truncates 'Remarks' column to set character length
tr_TR: Karakter uzunluğunu ayarlamak için 'Açıklamalar' sütununu kısaltır

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
tr_TR: Salı

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
tr_TR: Günde İki Kez

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
tr_TR: İki Yönlü

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
tr_TR: Türü

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
tr_TR: Ödeme Türü

note: Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Type of Transaction
tr_TR: İşlem Türü

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
tr_TR: Yeniden adlandırılacak Belge Türü.

en: Types of activities for Time Logs
tr_TR: Zaman Kaytıları için etkinliklerin türleri

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: UAE VAT 201
tr_TR: BAE KDV 201

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Account
tr_TR: BAE KDV Hesabı

note: Label of the uae_vat_accounts (Table) field in DocType 'UAE VAT Settings'
en: UAE VAT Accounts
tr_TR: BAE KDV Hesapları

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Settings
tr_TR: BAE KDV Ayarları

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
tr_TR: Ölçü Birimi

note: Name of a DocType
en: UOM Category
tr_TR: Ölçü Birimi Kategorisi

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
tr_TR: Ölçü Birimi Dönüşüm Faktörü Detayı

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
tr_TR: Ölçü Birimi Dönüşüm Faktörü

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
tr_TR: Ölçü Birimi Dönüşüm faktörü ({0} -> {1}) {2} Ürünü için bulunamadı

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
tr_TR: Ölçü Birimi Dönüşüm faktörü {0} satırında gereklidir

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
tr_TR: Ölçü Birimi Adı

en: UOM conversion factor required for UOM: {0} in Item: {1}
tr_TR: Ürünü içinde: {1} ölçü birimi için: {0} dönüştürme faktörü gereklidir

note: Description of the 'Default UOM' (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: UOM in case unspecified in imported data
tr_TR: İçe aktarılan bilgilerde belirtilmemiş olması durumunda UOM

en: UOM {0} not found in Item {1}
tr_TR: {1} Ürünü için {0} Ölçü Birimi bulunamadı

note: Label of the uoms (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
tr_TR: Ölçü Birimleri

en: URL can only be a string
tr_TR: URL yalnızca bir dize olabilir

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: UTM Source
tr_TR: UTM Kaynağı

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
tr_TR: {0} ile {1} arasındaki anahtar tarih için döviz kuru bulunamadı {2}. Lütfen manuel olarak bir Döviz Kuru kaydı oluşturun

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
tr_TR: {0} ile başlayan puan bulunamadı. 0 ile 100 arasında değişen sabit puanlara sahip olmanız gerekiyor

en: Unable to find the time slot in the next {0} days for the operation {1}. Please increase the 'Capacity Planning For (Days)' in the {2}.
tr_TR: Önümüzdeki {0} gün içinde {1} operasyonu için zaman aralığı bulunamıyor. Lütfen {2} sayfasındaki 'Kapasite Planlama' alanının değerini artırın.

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
tr_TR: Dağıtılmamış Tutar

en: Unblock Invoice
tr_TR: Faturanın Engelini Kaldır

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
tr_TR: Kapatılmamış Mali Yıl Karı / Zararı (Alacak)

note: Label of the undeposited_funds_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Undeposited Funds Account
tr_TR: Belirtilmemiş Fon Hesabı

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
tr_TR: Yıllık Bakım Sözleşmesi Kapsamında

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
tr_TR: Lisans

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
tr_TR: Garanti Altında

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
tr_TR: Karşılanmamış

note: Name of a UOM
en: Unit
tr_TR: Birim

en: Unit of Measure
tr_TR: Ölçü Birimi

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
tr_TR: Ölçü Birimi

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
tr_TR: Ölçü Birimi {0} Dönüşüm Faktörü Tablosuna birden fazla girildi

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
tr_TR: Ölçü Birimleri

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown Caller
tr_TR: Bilinmeyen Arama

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
tr_TR: Sipariş İptalinde Ön Ödemenin Bağlantısını Kaldır

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
tr_TR: Fatura İptalinde Ödeme Bağlantısını Kaldır

en: Unlink external integrations
tr_TR: Dış entegrasyonların aktarımlarını kaldır

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
tr_TR: Ödenmemiş

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
tr_TR: Ödenmemiş ve İndirimli

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
tr_TR: Plansız Bakım Duruşu

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Unqualified
tr_TR: Yeterli Değil

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
tr_TR: Gerçekleşmemiş Döviz Kâr / Zarar Hesabı

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
tr_TR: Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar Hesabı

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss account for intra-company transfers
tr_TR: Şirket içi transferler için Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar Hesabı

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unrealized Profit/Loss account for intra-company transfers
tr_TR: Şirket içi transferler için Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar Hesabı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
tr_TR: Uzlaşılmamış

note: Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Unreconciled Amount
tr_TR: Mutabık Olunmayan Tutar

note: Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Unreconciled Entries
tr_TR: Mutabık Olunmayan Girişler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
tr_TR: Çözülmemiş

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
tr_TR: planlanmamış

en: Unsecured Loans
tr_TR: Teminatsız Krediler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
tr_TR: İmzalanmadı

en: Unsubscribe from this Email Digest
tr_TR: Bu E-Posta Özeti Aboneliğinden Ayrılın

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
tr_TR: Kaydolmamış

en: Until
tr_TR: Kadar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
tr_TR: Doğrulanmamış

en: Unverified Webhook Data
tr_TR: Doğrulanmamış Webhook Verileri

en: Up
tr_TR: Yukarı

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
tr_TR: Yaklaşan Takvim Etkinlikleri

en: Upcoming Calendar Events
tr_TR: Yaklaşan Takvim Etkinlikleri

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Account Name / Number
tr_TR: Hesabı Güncelle

en: Update Account Number / Name
tr_TR: Hesabı Güncelle

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
tr_TR: Otomatik Tekrar Referansı Güncelle

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
tr_TR: Ürün Ağacı Maliyetini Otomatik Güncelle

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
tr_TR: Hammaddelerin en son Değerleme Oranı / Liste Fiyatı / Son Satın Alma Oranına dayalı olarak ürün reçetesi maliyetini planlayıcı aracılığıyla otomatik olarak güncelleyin.

note: Label of the update_billed_amount_in_delivery_note (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Delivery Note
tr_TR: İrsaliyedeki Fatura Tutarını Güncelle

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Order
tr_TR: Satış Siparişindeki Fatura Tutarını Güncelle

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Receipt
tr_TR: Satın Alma Emrindeki Fatura Tutarını Güncelle

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
tr_TR: Satış Emrindeki Tutarı Güncelle

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
tr_TR: Projede Tüketilen Malzeme Maliyetini Güncelle

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
tr_TR: Maliyeti Güncelle

en: Update Cost Center Name / Number
tr_TR: Maliyet Merkezini Güncelle

en: Update Current Stock
tr_TR: Mevcut Stoğu Güncelle

note: Label of the update_existing_price_list_rate (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Existing Price List Rate
tr_TR: Mevcut Fiyat Listesini Güncelle

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
tr_TR: Mevcut Kayıtları Güncelle

en: Update Items
tr_TR: Ürünleri Güncelle

en: Update Print Format
tr_TR: Yazdırma Formatını Güncelle

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
tr_TR: Fiyat ve Kullanılabilirliği Güncelle

en: Update Rate as per Last Purchase
tr_TR: Son Satın Almaya Göre Fiyatı Güncelle

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
tr_TR: Stok Güncelle

en: Update Total Purchase Cost
tr_TR: Toplam Satın Almaları Güncelle

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
tr_TR: Güncelleme Türü

note: Label of the project_update_frequency (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Update frequency of Project
tr_TR: Projenin güncelleme sıklığı

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
tr_TR: Tüm Ürün Ağaçlarındaki Fiyatları Güncelle

en: Update stock must be enabled for the purchase invoice {0}
tr_TR: Satın Alma faturası için stok güncelleme etkinleştirilmelidir {0}

en: Updated successfully
tr_TR: Başarıyla Güncellendi

note: Description of the 'Actual Start Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual End Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual Operation Time' (Float) field in DocType 'Work
en: Updated via 'Time Log' (In Minutes)
tr_TR: 'Zaman Kaydı' ile güncellendi. (Dakika)

en: Updating Variants...
tr_TR: Varyantlar Güncelleniyor...

en: Updating Work Order status
tr_TR: İş Emri durumu güncelleniyor

en: Updating {0} of {1}, {2}
tr_TR: {0} Güncelleniyor {0}/{1}

en: Upload Bank Statement
tr_TR: Banka Hesap Özeti Yükle

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
tr_TR: XML Faturalarını Yükleme

en: Upper Income
tr_TR: Üst Gelir

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
tr_TR: Acil

en: Use 'Repost in background' button to trigger background job. Job can only be triggered when document is in Queued or Failed status.
tr_TR: Arka plan işini başlatmak için 'Arka planda yeniden gönder' düğmesini kullanın. İş yalnızca belge Kuyrukta veya Başarısız durumda olduğunda başlatılabilir.

note: Label of the use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Batch'
en: Use Batch-wise Valuation
tr_TR: Parti Bazında Değerleme Kullan

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Use Company Default Round Off Cost Center
tr_TR: Varsayılan Yuvarlama Maliyet Merkezini Kullan

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Use Company default Cost Center for Round off
tr_TR: Yuvarlamak İçin Varsayılan Maliyet Merkezini Kullan

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
tr_TR: Tahmini tahmini kullanım kullanımlarını hesaplamak için Google Haritalar Yönü API&#39;sini kullanın

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
tr_TR: Rotayı optimize etmek için Google Haritalar Yönü API&#39;sini kullanın

note: Label of the use_http (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Use HTTP Protocol
tr_TR: HTTP Protokolünü Kullan

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
tr_TR: Çok Seviyeli Ürün Ağacı Kullan

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Use Serial / Batch Fields
tr_TR: Seri / Parti Alanları Kullan

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in Do
en: Use Serial No / Batch Fields
tr_TR: Seri No / Parti Alanlarını Kullanın

note: Label of the use_transaction_date_exchange_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Buying Settings'
en: Use Transaction Date Exchange Rate
tr_TR: İşlem Tarihi Döviz Kurunu Kullan

en: Use a name that is different from previous project name
tr_TR: Önceki proje isminden farklı bir isim kullanın

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
tr_TR: Online Satış İçin Geçerli

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
tr_TR: Kullanılmış

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
tr_TR: Üretim Planı için Kullanılır

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
tr_TR: Kullanıcı

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the erpnext_user (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: User Details
tr_TR: Kullanıcı Detayları

en: User Forum
tr_TR: Kullanıcı Forumu

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User ID not set for Employee {0}
tr_TR: Çalışan için Kullanıcı Kimliği ayarlanmadı {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
tr_TR: Kullanıcı Notu

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
tr_TR: Kullanıcı Çözüm Süresi

en: User has not applied rule on the invoice {0}
tr_TR: Kullanıcı fatura üzerinde kural uygulamadı {0}

en: User {0} does not exist
tr_TR: Kullanıcı {0} mevcut değil

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
tr_TR: {0} Kullanıcısının herhangi bir varsayılan POS Profili yok. Bu Kullanıcı için {1} Satırındaki Varsayılanı kontrol edin.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
tr_TR: Kullanıcı {0} zaten {1} Personele atanmış

en: User {0} is disabled
tr_TR: Kullanıcı {0} devre dışı bırakıldı

en: User {0}: Removed Employee Self Service role as there is no mapped employee.
tr_TR: Kullanıcı {0}: Eşlenen bir çalışan olmadığı için Çalışan Self Servis rolü kaldırıldı.

en: User {0}: Removed Employee role as there is no mapped employee.
tr_TR: Kullanıcı {0}: Eşlenen bir çalışan olmadığı için Çalışan rolü kaldırıldı.

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
tr_TR: Kullanıcı {} devre dışı bırakıldı. Lütfen geçerli kullanıcı seçin

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

note: Description of the 'Track Semi Finished Goods' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Users can consume raw materials and add semi-finished goods or final finished goods against the operation using job cards.
tr_TR: Kullanıcılar iş kartlarını kullanarak hammadde tüketebilir, yarı mamul veya nihai ürünleri operasyona ekleyebilirler.

note: Description of the 'Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Users can enable the checkbox If they want to adjust the incoming rate (set using purchase receipt) based on the purchase invoice rate.
tr_TR: Kullanıcılar, satın alma faturasındaki fiyatı (satın alma irsaliyesi ile ayarlanan) ayarlamak istiyorlarsa, onay kutusunu etkinleştirebilirler.

note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
tr_TR: Bu role sahip kullanıcıların, ödenek yüzdesinin üzerinde fazla fatura kesmesine izin verilir.

note: Description of the 'Role Allowed to Over Deliver/Receive' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Users with this role are allowed to over deliver/receive against orders above the allowance percentage
tr_TR: Bu role sahip kullanıcılara, izin verilen yüzdesinin üzerindeki siparişler için fazla teslimat/alma izni verilir.

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
tr_TR: Bu rol sahibi kullanıcıların şifreli hesapları düzenleme ve şifrelenmiş hesaplara karşı muhasebe girdileri oluşturma/düzenleme yetkileri vardır

en: Using negative stock disables FIFO/Moving average valuation when inventory is negative.
tr_TR: Negatif stok kullanımı, envanter negatif olduğunda FIFO/Hareketli ortalama değerlemesini devre dışı bırakır.

en: Utility Expenses
tr_TR: Hizmet Giderleri

note: Label of the vat_accounts (Table) field in DocType 'South Africa VAT Settings'
en: VAT Accounts
tr_TR: KDV Hesapları

en: VAT Amount (AED)
tr_TR: KDV Tutarı (AED)

note: Name of a report
en: VAT Audit Report
tr_TR: KDV Denetim Raporu

en: VAT on Expenses and All Other Inputs
tr_TR: Giderler ve Diğer Tüm Girdi Üzerindeki KDV

en: VAT on Sales and All Other Outputs
tr_TR: Satışlarda ve Diğer Tüm Çıktılarda KDV

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
tr_TR: Geçerlilik Başlangıç Tarihi

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
tr_TR: Geçerlilik Tarihi Mali Yılda Değil {0}

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
tr_TR: Geçerlilik Bitiş Tarihi

note: Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Lower Deduction Certificate' Label of the valid_upto (Dat
en: Valid Up To
tr_TR: Geçerlilik Tarihi

en: Valid Up To date cannot be before Valid From date
tr_TR: Son Geçerlilik Tarihi, Geçerlilik Başlangıç Tarihinden önce olamaz

en: Valid Up To date not in Fiscal Year {0}
tr_TR: Geçerlilik Tarihi Mali Yılda Değil {0}

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
tr_TR: Geçerli Olan Ülkeler

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
tr_TR: Toplu alım için geçerlilik tarihi ve geçerlilik tarihine kadar alanları zorunludur

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
tr_TR: Geçerlilik Tarihi İşlem Tarihinden önce olamaz

en: Valid till date cannot be before transaction date
tr_TR: Son geçerlilik tarihi işlem tarihinden önce olamaz

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
tr_TR: Uygulanan Kuralı Doğrula

note: Label of the validate_components_quantities_per_bom (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Validate Components Quantities Per BOM
tr_TR: Ürün Ağacı Başına Bileşen Miktarlarını Doğrula

note: Label of the validate_negative_stock (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Validate Negative Stock
tr_TR: Negatif Stoku Doğrula

note: Label of the validate_pricing_rule_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Validate Pricing Rule
tr_TR: Fiyatlandırma Kuralını Doğrula

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
tr_TR: Satın Alma Fiyatına veya Değerleme Oranına Göre Ürün Satış Fiyatını Doğrula

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
tr_TR: Stokları Kaydederken Doğrula

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
tr_TR: Geçerlilik

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
tr_TR: kutsallık detayları

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
tr_TR: Kullanım ve Kullanım

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
tr_TR: Geçerlilik Gün olarak

en: Validity period of this quotation has ended.
tr_TR: Bu teklifin geçerlilik süresi sona ermiştir.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
tr_TR: Değerleme

en: Valuation (I - K)
tr_TR: Değerleme (I - K)

en: Valuation Field Type
tr_TR: Değerleme Alan Türü

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
tr_TR: Değerleme Yöntemi

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
tr_TR: Değerleme Fiyatı / Oranı

en: Valuation Rate (In / Out)
tr_TR: Değerleme Fiyatı (Giriş / Çıkış)

en: Valuation Rate Missing
tr_TR: Değerleme Fiyatı Eksik

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
tr_TR: Açılış Stoku girilirse Değerleme Oranı zorunludur

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
tr_TR: {1} nolu satırdaki {0} Ürünü için Değerleme Oranı gereklidir

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
tr_TR: Değerleme ve Toplam

en: Valuation rate for customer provided items has been set to zero.
tr_TR: Müşteri tarafından sağlanan ürünler için değerleme oranı sıfır olarak ayarlandı.

note: Description of the 'Sales Incoming Rate' (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Valuation rate for the item as per Sales Invoice (Only for Internal Transfers)
tr_TR: Satış Faturasına göre ürün için değerleme oranı (Sadece Dahili Transferler için)

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
tr_TR: Değerleme türü ücretleri Dahil olarak işaretlenemez

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
tr_TR: Değerleme türü ücretleri Dahil olarak işaretlenemez

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
tr_TR: Değer

en: Value (G - D)
tr_TR: Değer (G - D)

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Value After Depreciation
tr_TR: Amortisman Sonrası Değer

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Value Based Inspection
tr_TR: Değere Göre Kontrol

en: Value Change
tr_TR: Değer Değişimi

note: Label of the value_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Value Details
tr_TR: Değerler

en: Value Or Qty
tr_TR: Değer veya Miktar

en: Value Proposition
tr_TR: Değer Önerisi

note: Label of the value_of_goods (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Value of Goods
tr_TR: Malların Değeri

en: Value of goods cannot be 0
tr_TR: Ürünlerin değeri 0 olamaz

en: Value or Qty
tr_TR: Değer veya Miktar

en: Values Changed
tr_TR: Değişen Değerler

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
tr_TR: işletim Adı

note: Label of the variables (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Variables
tr_TR: Değişkenler

en: Variance ({})
tr_TR: Varyans ({})

en: Variant
tr_TR: Varyant

en: Variant Attribute Error
tr_TR: Varyant Özelliği Hatası

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
tr_TR: Varyant Özellikleri

en: Variant BOM
tr_TR: Varyant Ürün Ağacı

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
tr_TR: Varyant Referansı

en: Variant Based On cannot be changed
tr_TR: Varyant Tabanlı değiştirilemez

en: Variant Details Report
tr_TR: Varyant Ayrıntıları Raporu

note: Name of a DocType
en: Variant Field
tr_TR: Varyant Alanı

en: Variant Item
tr_TR: Varyant Ürün

en: Variant Items
tr_TR: Varyant Ürünler

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
tr_TR: Varyantı

en: Variant creation has been queued.
tr_TR: Varyant oluşturma işlemi sıraya alındı.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
tr_TR: Varyantlar

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
tr_TR: Araç

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
tr_TR: Tarih

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
tr_TR: Plaka

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
tr_TR: Plaka

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
tr_TR: Araç Değeri

en: Vendor Name
tr_TR: Tedarikçi Adı

en: Venture Capital
tr_TR: Risk Sermayesi

en: Verification failed please check the link
tr_TR: Doğrulama başarısız oldu lütfen bağlantıyı kontrol edin

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
tr_TR: Onaylayan

en: Verify Email
tr_TR: E-postayı Doğrula

note: Label of the version (Data) field in DocType 'Code List'
en: Version
tr_TR: Versiyon

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
tr_TR: Müşteri Portalı üzerinden

en: Vice President
tr_TR: Başkan Yardımcısı

note: Name of a DocType
en: Video Settings
tr_TR: Video Ayarları

en: View
tr_TR: Göster

en: View BOM Update Log
tr_TR: Ürün Ağacı Güncelleme Kayıtları

en: View Chart of Accounts
tr_TR: Hesap Planını Görüntüle

en: View Exchange Gain/Loss Journals
tr_TR: Döviz Kazanç/Kayıp Günlüklerini Görüntüle

en: View General Ledger
tr_TR: Genel Muhasebeyi Görüntüle

en: View Leads
tr_TR: Müşteri Adaylarını Göster

en: View Ledger
tr_TR: Defteri Göster

en: View Ledgers
tr_TR: Defterleri Görüntüle

en: View Now
tr_TR: Şimdi Görüntüle

en: View Type
tr_TR: Görünüm Türü

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
tr_TR: Dosyaları Görüntüle

en: View call log
tr_TR: Çağrı günlüğünü görüntüle

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
tr_TR: Görüntüleme

en: Visit the forums
tr_TR: Forumları ziyaret edin

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
tr_TR: Ziyaret edildi

note: Group in Maintenance Schedule's connections
en: Visits
tr_TR: Ziyaretler

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
tr_TR: Ses

note: Name of a DocType
en: Voice Call Settings
tr_TR: Sesli Arama Ayarları

note: Name of a UOM
en: Volt-Ampere
tr_TR: Volt-Amper

en: Voucher
tr_TR: Belge

en: Voucher #
tr_TR: Belge #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
tr_TR: Belge Detay No

note: Label of the voucher_name (Dynamic Link) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Name
tr_TR: Belge Adı

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
tr_TR: Belge Numarası

en: Voucher No is mandatory
tr_TR: Belge No Zorunludur

note: Label of the voucher_subtype (Small Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Subtype
tr_TR: Giriş Türü

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
tr_TR: Belge Türü

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Label of the vouchers (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Vouchers
tr_TR: kuponları

en: WARNING: Exotel app has been separated from ERPNext, please install the app to continue using Exotel integration.
tr_TR: UYARI: Exotel uygulaması ERPNext'ten ayrıldı, Exotel entegrasyonunu kullanmaya devam etmek için lütfen uygulamayı yükleyin.

note: Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Order Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Material Request Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: WIP Composite Asset
tr_TR: Devam Eden Bileşik Varlık

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: WIP WH
tr_TR: Devam Eden İşler Deposu

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
tr_TR: Devam Eden İşler Deposu

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
tr_TR: Maaşlar

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
tr_TR: Saatlik Ücret

en: Waiting for payment...
tr_TR: Ödeme bekleniyor...

en: Walk In
tr_TR: Rezervasyonsuz Müşteri

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
tr_TR: Depo

en: Warehouse Capacity Summary
tr_TR: Depo Kapasite Özeti

en: Warehouse Capacity for Item '{0}' must be greater than the existing stock level of {1} {2}.
tr_TR: '{0}' Ürünü için Depo Kapasitesi mevcut stok seviyesi olan {1} {2}'den büyük olmalıdır.

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
tr_TR: Depo İletişim Bilgisi

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
tr_TR: Depo Detayları

note: Label of the warehouse_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Warehouse Details
tr_TR: Depo Detayları

en: Warehouse Disabled?
tr_TR: Depo Kapalı

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
tr_TR: Depo Adı

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Warehouse Settings
tr_TR: Depo Ayarları

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
tr_TR: Depo Türü

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Warehouse Wise Stock Balance
tr_TR: Depo Bazında Stok Dengesi

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
tr_TR: Depo ve Referans

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
tr_TR: Bu depo için stok haraketi mevcut olduğundan depo silinemez.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
tr_TR: Seri No için depo değiştirilemez.

en: Warehouse is mandatory
tr_TR: Depo Zorunludur

en: Warehouse not found against the account {0}
tr_TR: Hesap {0} karşılığında depo bulunamadı.

en: Warehouse not found in the system
tr_TR: Depo sistemde bulunamadı

en: Warehouse required for stock Item {0}
tr_TR: Stok Ürünü {0} için depo gereklidir

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
tr_TR: Depoya Göre Ürün Bakiye Yaşı ve Değeri

note: Label of a chart in the Stock Workspace
en: Warehouse wise Stock Value
tr_TR: Depolardaki Stok Değeri

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
tr_TR: {0} Deposunda {1} ürününe ait stok olduğundan silinemez.

en: Warehouse {0} does not belong to Company {1}.
tr_TR: {0} Deposu, {1} şirketine ait değil.

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
tr_TR: Depo {0} {1} şirketine ait değil

en: Warehouse {0} is not linked to any account, please mention the account in the warehouse record or set default inventory account in company {1}.
tr_TR: {0} Deposu herhangi bir hesaba bağlı değil, lütfen depo kaydında hesabı belirtin veya {1} Şirketinde varsayılan stok hesabını ayarlayın.

en: Warehouse's Stock Value has already been booked in the following accounts:
tr_TR: Deponun Stok Değeri zaten aşağıdaki hesaplara kaydedilmiş:

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
tr_TR: Depolar

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
tr_TR: Alt kırılımları olan depolar, deftere dönüştürülemez.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
tr_TR: Önceden stok hareketi olan depolar grubuna dönüştürülemez.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
tr_TR: Mevcut işlemi olan depolar deftere dönüştürülemez.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Warn
tr_TR: Uyar

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
tr_TR: Satınalma Sipariş Uyarısı

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
tr_TR: Satın Alma Siparişleri İçin Uyar

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
tr_TR: Teklif Talepleri İçin Uyar

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
tr_TR: Yeni Satınalma Siparişi için Uyarı

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
tr_TR: Yeni Fiyat Teklifi Talebi için Uyar

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning - Row {0}: Billing Hours are more than Actual Hours
tr_TR: Uyarı - Satır {0}: Faturalama Saatleri Gerçek Saatlerden Fazla

en: Warning on Negative Stock
tr_TR: Eksi Stokta Uyar

en: Warning!
tr_TR: Uyarı!

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
tr_TR: Uyarı: Talep Edilen Malzeme Miktarı Minimum Sipariş Miktarından Az

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
tr_TR: Garanti

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
tr_TR: Garanti / Bakım Sözleşmesi Detayları

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
tr_TR: Garanti / Bakım Anlaşması Durumu

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
tr_TR: Garanti Talebi

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
tr_TR: Garanti Bitiş Tarihi

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
tr_TR: Garanti Süresi (Gün)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
tr_TR: Servis Süresi

en: Watch Video
tr_TR: Video İzle

note: Name of a UOM
en: Watt-Hour
tr_TR: Watt-Saat

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Gigametres
tr_TR: Gigametre Cinsinden Dalga Boyu

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Kilometres
tr_TR: Kilometre Cinsinden Dalga Boyu

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Megametres
tr_TR: Megametre Cinsinden Dalga Boyu

en: We're here to help!
tr_TR: Yardım etmek için buradayız!

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
tr_TR: Web Sitesi Özelliği

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
tr_TR: Açıklama

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
tr_TR: Web Sitesi Filtre Alanı

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
tr_TR: Websitesi Resmi

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
tr_TR: Web Sitesi Ürün Grubu

note: Name of a role
en: Website Manager
tr_TR: Website Yöneticisi

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
tr_TR: Komut Dosyası

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
tr_TR: Web Sitesi Ayarları

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
tr_TR: Web Sitesi Özellikleri

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
tr_TR: Tema

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
tr_TR: Haftalık

en: Week {0} {1}
tr_TR: Hafta {0} {1}

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
tr_TR: Çalışma günü

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
tr_TR: Haftalık

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
tr_TR: Haftalık İzin

note: Label of the weekly_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Weekly Time to send
tr_TR: Haftalık Gönderim Zamanı

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
tr_TR: Ağırlık

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
tr_TR: Ağırlık (kg)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
tr_TR: Birim Başına Ağırlık

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
tr_TR: Ağırlık Ölçü Birimi

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
tr_TR: Ağırlıklandırma İşlevi

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
tr_TR: Hoşgeldiniz e-posta gönderimi yapılır

en: Welcome to {0}
tr_TR: {0} Uygulamasına Hoş Geldiniz

en: What do you need help with?
tr_TR: Hangi konuda yardıma ihtiyacınız var?

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
tr_TR: Tekerlek

note: Description of the 'Sub Assembly Warehouse' (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: When a parent warehouse is chosen, the system conducts stock checks against the associated child warehouses
tr_TR: Bir ana depo seçildiğinde, sistem ilişkili alt depolarda stok kontrolleri gerçekleştirir.

en: When creating an Item, entering a value for this field will automatically create an Item Price at the backend.
tr_TR: Bir Ürün oluştururken bu alana bir değer girilmesi, arka planda otomatik olarak bir Ürün Fiyatı oluşturacaktır.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
tr_TR: Bağlı Şirket {0} için hesap oluşturulurken, ana hesap {1} bulunamadı. Lütfen ilgili Hesap Planında ana hesabı oluşturun

note: Description of the 'Use Transaction Date Exchange Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: While making Purchase Invoice from Purchase Order, use Exchange Rate on Invoice's transaction date rather than inheriting it from Purchase Order. Only applies for Purchase Invoice.
tr_TR: Satınalma Siparişinden Satınalma Faturası oluştururken, Satın Alma Siparişinden devralmak yerine, Faturanın işlem tarihindeki Döviz Kurunu kullanın. Yalnızca Satınalma Faturası için geçerlidir.

en: White
tr_TR: Beyaz

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
tr_TR: Dul

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
tr_TR: Genişlik (cm)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
tr_TR: Yazıyla tutarın genişliği

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
tr_TR: Varyantlar için de uygulanacak

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
tr_TR: Geçersiz kılınmadığı sürece varyantlar için de geçerli olacaktır

en: Wire Transfer
tr_TR: Elektronik Transfer

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
tr_TR: Operasyonları Etkinleştir

en: With Period Closing Entry For Opening Balances
tr_TR: Açılış Bakiyeleri İçin Dönem Kapanış Kaydı

note: Label of the withdrawal (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Withdrawal
tr_TR: Para Çekme

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
tr_TR: İş Bitti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
tr_TR: Devam Eden İşler

en: Work In Progress Warehouse
tr_TR: Devam Eden İş Deposu

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
tr_TR: İş Emri

en: Work Order / Subcontract PO
tr_TR: İş Emri

en: Work Order Analysis
tr_TR: İş Emri Analizi

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Consumed Materials
tr_TR: İş Emri Tüketilen Malzemeler

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
tr_TR: İş Emri Ürünü

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
tr_TR: İş Emri Operasyonu

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
tr_TR: İş Emri Miktarı

en: Work Order Qty Analysis
tr_TR: İş Emri Miktar Analizi

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
tr_TR: İş Emri Stok Raporu

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
tr_TR: İş Emri Özeti

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
tr_TR: Aşağıdaki nedenden dolayı İş Emri oluşturulamıyor: <br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
tr_TR: İş Emri bir Ürün Şablonuna karşı oluşturulamaz

en: Work Order has been {0}
tr_TR: İş Emri {0}

en: Work Order not created
tr_TR: İş Emri oluşturulmadı

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
tr_TR: İş Emri {0}: {1} operasyonu için İş Kartı bulunamadı

en: Work Orders
tr_TR: İş Emirleri

en: Work Orders Created: {0}
tr_TR: Oluşturulan İş Emirleri: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
tr_TR: Devam eden İş Emirleri

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
tr_TR: Devam Eden

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
tr_TR: Devam Eden İş Deposu

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
tr_TR: Göndermeden önce Devam Eden İşler Deposu gereklidir

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
tr_TR: Çalışma Günü

en: Workday {0} has been repeated.
tr_TR: {0} iş günü tekrarlandı.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
tr_TR: İş Akışı

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
tr_TR: İş Akışı Eylemi

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
tr_TR: İş Akışı Durumu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
tr_TR: Devam Ediyor

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
tr_TR: İş İstasyonu

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
tr_TR: İş İstasyonu / Makine

note: Label of the workstation_dashboard (HTML) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Dashboard
tr_TR: İş İstasyonu Panosu

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
tr_TR: İş İstasyonu İsmi

note: Label of the workstation_status_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Status
tr_TR: İş İstasyonu Durumu

note: Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Workstation' Name of a DocType La
en: Workstation Type
tr_TR: İş İstasyonu Türü

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
tr_TR: İş İstasyonu Çalışma Saati

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
tr_TR: İş İstasyonu ayarlanan Tatil Listesine göre aşağıdaki tarihlerde kapalıdır: {0}

note: Label of the workstations_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Workstations
tr_TR: İş İstasyonları

en: Wrapping up
tr_TR: Son dokunuşlar

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
tr_TR: Şüpheli Alacak

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
tr_TR: Şüpheli Alacaklar Hesabı

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
tr_TR: Hesap Kapatma Tutarı

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
tr_TR: Şüpheli Alacak Miktarı (Şirketin Kurunda)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
tr_TR: Alınacak Referans

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
tr_TR: Şüpheli Alacak Maliyet Merkezi

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
tr_TR: Şüpheli Alacak Fark Hesabı

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
tr_TR: Silme Kaydı

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
tr_TR: Vadesi Dolan Şüpheli Alacak Miktarı

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
tr_TR: Hesap Kapatma

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
tr_TR: İndirgenmiş Değer

en: Wrong Company
tr_TR: Yanlış Şirket

en: Wrong Password
tr_TR: Yanlış Şifre

en: Wrong Template
tr_TR: Yanlış Şablon

en: XML Files Processed
tr_TR: XML Dosyaları İşlendi

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
tr_TR: Yıl

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
tr_TR: Bitiş

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
tr_TR: Yıl

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
tr_TR: Başlangıç

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
tr_TR: Mezuniyet Yılı

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
tr_TR: Yılın başlangıç tarihi veya bitiş tarihi {0} ile çakışıyor. Bunu önlemek için lütfen şirketi ayarlayın

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
tr_TR: Yıllık

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Yellow
tr_TR: Sarı

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are importing data for the code list:
tr_TR: Kod listesi için veri aktarıyorsunuz:

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
tr_TR: {} İş Akışında belirlenen koşullara göre güncelleme yapmanıza izin verilmiyor.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
tr_TR: {0} tarihinden önce giriş ekleme veya güncelleme yetkiniz yok

en: You are not authorized to make/edit Stock Transactions for Item {0} under warehouse {1} before this time.
tr_TR: Bu zamandan önce, {1} deposu altında {0} ürünü için Stok İşlemleri yapmaya/yapılanı düzenlemeye yetkiniz yok.

en: You are not authorized to set Frozen value
tr_TR: Dondurulmuş değeri ayarlama yetkiniz yok

en: You can also copy-paste this link in your browser
tr_TR: Bu bağlantıyı kopyalayıp tarayıcınıza da yapıştırabilirsiniz

en: You can also set default CWIP account in Company {}
tr_TR: Ayrıca, Şirket içinde genel Sermaye Devam Eden İşler hesabını da ayarlayabilirsiniz {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
tr_TR: Ana hesabı Bilanço hesabına dönüştürebilir veya farklı bir hesap seçebilirsiniz.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
tr_TR: 'Yevmiye Kaydına Karşı' sütununa cari fiş giremezsiniz

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
tr_TR: Abonelikte yalnızca aynı faturalama döngüsüne sahip Planlara sahip olabilirsiniz

en: You can only redeem max {0} points in this order.
tr_TR: Bu siparişte en fazla {0} puan kullanabilirsiniz.

en: You can only select one mode of payment as default
tr_TR: Varsayılan olarak yalnızca bir ödeme yöntemi seçebilirsiniz

en: You can redeem upto {0}.
tr_TR: En çok {0} kullanabilirsiniz.

en: You can set it as a machine name or operation type. For example, stiching machine 12
tr_TR: Bunu bir makine adı veya işlem türü olarak ayarlayabilirsiniz. Örneğin, kesme makinesi 12

en: You can't make any changes to Job Card since Work Order is closed.
tr_TR: İş Emri kapalı olduğundan İş Kartında herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

en: You can't redeem Loyalty Points having more value than the Rounded Total.
tr_TR: Yuvarlatılmış Toplam değerinden daha fazla değere sahip Sadakat Puanlarını kullanamazsınız.

en: You cannot change the rate if BOM is mentioned against any Item.
tr_TR: Herhangi bir Ürün için Ürün Ağacı belirtilmişse fiyatı değiştiremezsiniz.

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
tr_TR: Kapalı Hesap Döneminde herhangi bir muhasebe girişi oluşturamaz veya iptal edemezsiniz {0}

en: You cannot create/amend any accounting entries till this date.
tr_TR: Bu tarihe kadar herhangi bir muhasebe kaydı oluşturamaz/değiştiremezsiniz.

en: You cannot credit and debit same account at the same time
tr_TR: Aynı anda aynı hesaba para yatırıp borçlandıramazsınız

en: You cannot delete Project Type 'External'
tr_TR: 'Harici' Proje Türünü silemezsiniz

en: You cannot edit root node.
tr_TR: Kök kategorisini düzenleyemezsiniz.

en: You cannot redeem more than {0}.
tr_TR: {0} adetinden fazlasını kullanamazsınız.

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
tr_TR: İptal edilmeyen bir Aboneliği yeniden başlatamazsınız.

en: You cannot submit empty order.
tr_TR: Boş sipariş gönderemezsiniz.

en: You cannot submit the order without payment.
tr_TR: Ödeme yapılmadan siparişi gönderemezsiniz.

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
tr_TR: {} içindeki {} öğelerine ilişkin izniniz yok.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
tr_TR: Kullanmak için yeterli Sadakat Puanınız yok

en: You don't have enough points to redeem.
tr_TR: Kullanmak için yeterli puanınız yok.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
tr_TR: Açılış faturaları oluştururken {} hatayla karşılaştınız. Daha fazla ayrıntı için {} adresini kontrol edin

en: You have been invited to collaborate on the project: {0}
tr_TR: Projede işbirliği yapmak üzere davet edildiniz: {0}

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
tr_TR: Yeniden sipariş seviyelerini korumak için Stok Ayarlarında otomatik yeniden siparişi etkinleştirmeniz gerekir.

en: You haven't created a {0} yet
tr_TR: Henüz bir {0} oluşturmadınız.

en: You must add atleast one item to save it as draft.
tr_TR: Taslak olarak kaydedebilmek için en az bir öğe eklemeniz gerekmektedir.

en: You must select a customer before adding an item.
tr_TR: Bir Ürün eklemeden önce Müşteri seçmelisiniz.

en: You need to cancel POS Closing Entry {} to be able to cancel this document.
tr_TR: Bu belgeyi iptal edebilmek için POS Kapanış Girişini {} iptal etmeniz gerekmektedir.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
tr_TR: Youtube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
tr_TR: YouTube Etkileşimleri

note: Description of the 'ERPNext Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Your Company set in ERPNext
tr_TR: Şirketiniz ERPNext&#39;te ayarlandı

en: Your Name (required)
tr_TR: Adınız (gerekli)

en: Your email address...
tr_TR: E-posta adresiniz...

en: Your email has been verified and your appointment has been scheduled
tr_TR: E-postanız doğrulandı ve randevunuz planlandı

en: Your order is out for delivery!
tr_TR: Siparişiniz teslim edilmek üzere yola çıktı!

en: Your tickets
tr_TR: Biletleriniz

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
tr_TR: Youtube İstatistiği

en: ZIP Code
tr_TR: Posta Kodu

note: Label of the zero_balance (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Zero Balance
tr_TR: Sıfır Bakiye

en: Zero Rated
tr_TR: Sıfır Değerinde

en: Zero quantity
tr_TR: Sıfır Adet

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
tr_TR: Sıkıştırılmış dosya

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
tr_TR: [Önemli] [ERPNext] Otomatik Yeniden Sıralama Hataları

en: `Allow Negative rates for Items`
tr_TR: `Ürünler için Negatif değerlere izin ver`

en: and
tr_TR: ve

en: as Code
tr_TR: Kod olarak

en: as Description
tr_TR: Açıklama olarak

en: as Title
tr_TR: Başlık olarak

en: as a percentage of finished item quantity
tr_TR: bitmiş ürün miktarının yüzdesi olarak

en: cannot be greater than 100
tr_TR: 100'den büyük olamaz

en: dated {0}
tr_TR: {0} tarihli

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: description
tr_TR: Açıklama

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
tr_TR: geliştirme

en: discount applied
tr_TR: indirim uygulandı

en: doctype
tr_TR: docType

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
tr_TR: veya. &quot;Yaz Tatili 2019 Teklifi 20&quot;

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
tr_TR: Örnek: Ertesi Gün Gönderilecekler

en: hidden
tr_TR: gizli

en: hours
tr_TR: saat

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
tr_TR: resim

en: is already
tr_TR: zaten

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: material_request_item
tr_TR: malzeme_isteği_öğesi

en: must be between 0 and 100
tr_TR: 0 ile 100 arasında olmalıdır

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Cost Center' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Company' Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the old_parent (Link) field in DocType
en: old_parent
tr_TR: eski_ebeveyn

en: or
tr_TR: veya

en: out of 5
tr_TR: 5 üzerinden

en: payments app is not installed. Please install it from {0} or {1}
tr_TR: ödeme uygulaması yüklü değil. Lütfen {0} veya {1} adresinden yükleyin

en: payments app is not installed. Please install it from {} or {}
tr_TR: ödeme uygulaması yüklü değil. Lütfen {} veya {} adresinden yükleyin

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
tr_TR: Saat Başı

en: performing either one below:
tr_TR: aşağıdakilerden birini gerçekleştirin:

note: Description of the 'Product Bundle Item' (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: product bundle item row's name in sales order. Also indicates that picked item is to be used for a product bundle
tr_TR: satış siparişindeki ürün paketi öğesi satırının adı. Ayrıca, toplanan öğenin bir ürün paketi için kullanılacağını belirtir

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
tr_TR: üretim

en: received from
tr_TR: alındı:

en: subscription is already cancelled.
tr_TR: abonelik zaten iptal edildi.

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
tr_TR: Başlık

en: to
tr_TR: giden

en: to unallocate the amount of this Return Invoice before cancelling it.
tr_TR: bu İade Faturası tutarını iptal etmeden önce tahsisini kaldırmak için.

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
tr_TR: Benzersiz bir olmalı: INDIRIM20 İndirim almak için kullanılacak.

en: via BOM Update Tool
tr_TR: Ürün Ağacı Güncelleme Aracı ile

en: will be
tr_TR: olacak

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
tr_TR: Hesaplar tablosunda Sermaye Çalışması Devam Eden Hesabı'nı seçmelisiniz

en: {0} '{1}' is disabled
tr_TR: {0} '{1}' devre dışı bırakıldı.

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
tr_TR: {0} '{1}' {2} mali yılında değil.

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
tr_TR: {0} ({1}) İş Emrindeki üretilecek ({2}) miktar {3} değerinden fazla olamaz

en: {0} <b>{1}</b> has submitted Assets. Remove Item <b>{2}</b> from table to continue.
tr_TR: {0} <b>{1}</b> Varlıklar gönderdi. Devam etmek için tablodan <b>{2}</b> Kalemini kaldırın.

en: {0} Account not found against Customer {1}.
tr_TR: {1} Müşterisine ait {0} hesabı bulunamadı.

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
tr_TR: {0} Kupon kullanıldı {1}. İzin verilen miktar tükendi

en: {0} Digest
tr_TR: {0} Özeti

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
tr_TR: {0} {1} sayısı zaten {2} {3} içinde kullanılıyor

en: {0} Operations: {1}
tr_TR: {0} Operasyonlar: {1}

en: {0} Request for {1}
tr_TR: {1} için {0} Talebi

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
tr_TR: {0} Numune Saklama partiye dayalıdır, lütfen Ürünün numunesini saklamak için Parti Numarası Var seçeneğini işaretleyin

en: {0} Transaction(s) Reconciled
tr_TR: {0} İşlem Uzlaştırıldı

en: {0} account is not of type {1}
tr_TR: {0} hesabı {1} türünde değil

en: {0} account not found while submitting purchase receipt
tr_TR: {0} Satın Alma İrsaliyesi gönderilirken hesap bulunamadı

en: {0} against Bill {1} dated {2}
tr_TR: {0} {1} tarihli faturaya karşı {2}

en: {0} and {1}
tr_TR: {0} ve {1}

en: {0} and {1} are mandatory
tr_TR: {0} ve {1} zorunludur

en: {0} asset cannot be transferred
tr_TR: {0} varlığını aktaramaz

en: {0} can not be negative
tr_TR: {0} negatif değer olamaz

en: {0} cannot be used as a Main Cost Center because it has been used as child in Cost Center Allocation {1}
tr_TR: {0} Maliyet Merkezi Tahsisinde alt maliyet merkezi olarak kullanıldığından Ana Maliyet Merkezi olarak kullanılamaz {1}

en: {0} cannot be zero
tr_TR: {0} sıfır olamaz

en: {0} created
tr_TR: {0} oluşturdu

en: {0} currency must be same as company's default currency. Please select another account.
tr_TR: {0} para birimi şirketin varsayılan para birimi ile aynı olmalıdır. Lütfen başka bir hesap seçin.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
tr_TR: {0} şu anda {1} Tedarikçi Puan Kartı durumuna sahiptir ve bu tedarikçiye verilen Satın Alma Siparişleri dikkatli verilmelidir.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
tr_TR: {0} şu anda {1} Tedarikçi Puan Kartı durumuna sahiptir ve bu tedarikçiye verilen Teklif Talepleri dikkatli yapılmalıdır.

en: {0} does not belong to Company {1}
tr_TR: {0} {1} şirketine ait değildir

en: {0} entered twice in Item Tax
tr_TR: {0} iki kere ürün vergisi girildi

en: {0} entered twice {1} in Item Taxes
tr_TR: {1} Ürün Vergilerinde iki kez {0} olarak girildi

en: {0} for {1}
tr_TR: {1} için {0}

en: {0} has been submitted successfully
tr_TR: {0} Başarıyla Gönderildi

en: {0} hours
tr_TR: {0} saat

en: {0} in row {1}
tr_TR: {0} {1} satırında

en: {0} is a mandatory Accounting Dimension. <br>Please set a value for {0} in Accounting Dimensions section.
tr_TR: {0} zorunlu bir Muhasebe Boyutudur. <br>Lütfen Muhasebe Boyutları bölümünde {0} için bir değer ayarlayın.

en: {0} is added multiple times on rows: {1}
tr_TR: {0} satırlara birden çok kez eklendi: {1}

en: {0} is already running for {1}
tr_TR: {0} zaten {1} için çalışıyor

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
tr_TR: {0} engellendi, bu işleme devam edilemiyor

en: {0} is mandatory
tr_TR: {0} zorunludur

en: {0} is mandatory for Item {1}
tr_TR: {0} {1} Ürünü için zorunludur

en: {0} is mandatory for account {1}
tr_TR: {0} {1} hesabı için zorunludur

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
tr_TR: {0} zorunludur. Belki {1} ile {2} arasında Döviz Kuru kaydı oluşturulmamış olabilir

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
tr_TR: {0} zorunludur. Belki {1} ile {2} arasında Döviz Kuru kaydı oluşturulmamış olabilir.

en: {0} is not a company bank account
tr_TR: {0} bir şirket banka hesabı değildir

en: {0} is not a stock Item
tr_TR: {0} bir stok ürünü değildir

en: {0} is not added in the table
tr_TR: Tabloya {0} eklenmedi

en: {0} is not enabled in {1}
tr_TR: {0}, {1} içinde etkinleştirilmedi

en: {0} is not running. Cannot trigger events for this Document
tr_TR: {0} çalışmıyor. Bu Belge için olaylar tetiklenemiyor

en: {0} is not the default supplier for any items.
tr_TR: {0}, hiçbir ürün için varsayılan tedarikçi değildir.

en: {0} is on hold till {1}
tr_TR: {0} {1} tarihine kadar beklemede

en: {0} is required
tr_TR: {0} gerekli

en: {0} items in progress
tr_TR: {0} devam eden ürünler

en: {0} items produced
tr_TR: {0} Ürün Üretildi

en: {0} must be negative in return document
tr_TR: {0} iade faturasında negatif değer olmalıdır

en: {0} not allowed to transact with {1}. Please change the Company or add the Company in the 'Allowed To Transact With'-Section in the Customer record.
tr_TR: {0} {1} ile işlem yapmaya izin verilmiyor. Lütfen Şirketi değiştirin veya Müşteri kaydındaki 'İşlem Yapmaya İzin Verilenler' bölümüne Şirketi ekleyin.

en: {0} not found for item {1}
tr_TR: {1} için {0} bulunamadı

en: {0} parameter is invalid
tr_TR: {0} parametresi geçersiz

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
tr_TR: {0} ödeme girişleri {1} ile filtrelenemez

en: {0} qty of Item {1} is being received into Warehouse {2} with capacity {3}.
tr_TR: {1} ürününden {0} miktarı, {3} kapasiteli {2} deposuna alınmaktadır.

en: {0} units are reserved for Item {1} in Warehouse {2}, please un-reserve the same to {3} the Stock Reconciliation.
tr_TR: {0} birim {1} Ürünü için {2} Deposunda rezerve edilmiştir, lütfen Stok Doğrulamasını {3} yapabilmek için stok rezevini kaldırın.

en: {0} units of Item {1} is not available in any of the warehouses.
tr_TR: {1} Ürünü için gerekli olan {0} birim herhangi bir depoda bulunamadı.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
tr_TR: Bu işlemi tamamlamak için {5} için {3} {4} üzerinde {2} içinde {0} birim {1} gereklidir.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
tr_TR: Bu işlemi yapmak için {2} içinde {0} birim {1} gerekli.

en: {0} variants created.
tr_TR: {0} varyantları oluşturuldu.

en: {0} will be given as discount.
tr_TR: {0} indirim olarak verilecektir.

en: {0} {1} Manually
tr_TR: {0} {1} Manuel olarak

en: {0} {1} Partially Reconciled
tr_TR: {0} {1} Kısmen Matubakat Sağlandı

en: {0} {1} cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
tr_TR: {0} {1} güncellenemez. Değişiklik yapmanız gerekiyorsa, mevcut girişi iptal etmenizi ve yeni bir giriş oluşturmanızı öneririz.

en: {0} {1} created
tr_TR: {0} {1} oluşturdu

en: {0} {1} does not exist
tr_TR: {0} {1} mevcut değil

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
tr_TR: {0} {1}, {3} Şirketi için {2} Para Biriminde muhasebe kayıtlarına sahiptir. Lütfen {2} Para Biriminde bir Alacak veya Borç Hesabı seçin.

en: {0} {1} has already been fully paid.
tr_TR: {0} {1} zaten tamamen ödendi.

en: {0} {1} has already been partly paid. Please use the 'Get Outstanding Invoice' or the 'Get Outstanding Orders' button to get the latest outstanding amounts.
tr_TR: {0} {1} zaten kısmen ödenmiştir. Ödenmemiş en son tutarları almak için lütfen 'Ödenmemiş Faturayı Al' veya 'Ödenmemiş Siparişleri Al' düğmesini kullanın.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
tr_TR: {0}, {1} düzenledi. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
tr_TR: {0} {1} gönderilmedi bu nedenle eylem tamamlanamıyor

en: {0} {1} is cancelled or closed
tr_TR: {0} {1} iptal edildi veya kapatıldı

en: {0} {1} is cancelled or stopped
tr_TR: {0} {1} iptal edilmiş veya durdurulmuş

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
tr_TR: {0} {1} iptal edildi, bu nedenle eylem tamamlanamıyor

en: {0} {1} is closed
tr_TR: {0} {1} kapatıldı

en: {0} {1} is disabled
tr_TR: {0} {1} devre dışı

en: {0} {1} is frozen
tr_TR: {0} {1} donduruldu

en: {0} {1} is fully billed
tr_TR: {0} {1} tamamen faturalandırıldı

en: {0} {1} is not active
tr_TR: {0} {1} etkin değil

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
tr_TR: {0} {1} {2} {3} ile ilişkili değildir

en: {0} {1} is not in any active Fiscal Year
tr_TR: {0} {1} herhangi bir aktif Mali Yılda değil.

en: {0} {1} is not submitted
tr_TR: {0} {1} kaydedilmedi

en: {0} {1} is on hold
tr_TR: {0} {1} beklemede

en: {0} {1} must be submitted
tr_TR: {0} {1} kaydedilmelidir

en: {0} {1} via CSV File
tr_TR: {0} {1} CSV Dosyası ile

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
tr_TR: {0} {1}: {2} Hesabı {3} Şirketine ait değildir

en: {0} {1}: Account {2} is a Group Account and group accounts cannot be used in transactions
tr_TR: {0} {1}: Hesap {2} bir Grup Hesabıdır ve grup hesapları işlemlerde kullanılamaz

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
tr_TR: {0} {1}: Hesap {2} etkin değil

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
tr_TR: {0} {1}: {2} için muhasebe kaydı yalnızca bu para birimi ile yapılabilir: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is required for 'Profit and Loss' account {2}.
tr_TR: {0} {1}: 'Kâr ve Zarar' {2} hesabı için Maliyet Merkezi gereklidir.

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
tr_TR: {0} {1}: Maliyet Merkezi {2}, {3} Şirketine ait değildir

en: {0} {1}: Cost Center {2} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
tr_TR: {0} {1}: Maliyet Merkezi {2} bir grup maliyet merkezidir ve grup maliyet merkezleri işlemlerde kullanılamaz

en: {0}% Billed
tr_TR: {0}% Faturalandırıldı

en: {0}% Delivered
tr_TR: {0}% Teslim Edildi

en: {0}% of total invoice value will be given as discount.
tr_TR: Toplam fatura bedelinin %{0} oranında indirim yapılacaktır.

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
tr_TR: {0}, {1} operasyonunu {2} operasyonundan önce tamamlayın.

en: {0}: {1} does not exists
tr_TR: {0}: {1} mevcut değil

en: {0}: {1} must be less than {2}
tr_TR: {0}: {1} {2} değerinden küçük olmalıdır

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
tr_TR: {}  Mevcut

note: Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {}  To Deliver
tr_TR: {}  Teslim Edilecek

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace
en: {}  To Receive
tr_TR: {}  Teslim Alınacak

en: {} Assets created for {}
tr_TR: {} {} için oluşturulan varlıklar

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
tr_TR: {} Atanan

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
tr_TR: {} Mevcut

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Quality Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Open
tr_TR: {} Açık

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} Pending
tr_TR: {} Bekliyor

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} To Bill
tr_TR: {} Faturalanacak

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
tr_TR: {} kendisine bağlı varlıkları gönderdi. Satın alma iadesi oluşturmak için varlıkları iptal etmeniz gerekiyor.

en: {} is a child company.
tr_TR: {} bir alt şirkettir.

en: {} of {}
tr_TR: {} / {}

en: {} {} is already linked with another {}
tr_TR: {} {} zaten başka bir {} ile bağlantılı

en: {} {} is already linked with {} {}
tr_TR: {} {} zaten {} {} ile bağlantılı
